Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема: Рух цитоплазми в клітинах елодеї і валіснерії




Мета роботи: Виявити коловий рух цитоплазми завдяки спостереженням за переміщенням органел у клітині.

Матеріали: рослинні об’єкти (листки елодеї або вальсінерії).

Прилади: мікроскопи,скальпелі, препарувальні голки, предметні та покривні скельця, спирт, скляні палички, склянки з водою, фільтрувальний папір, пінцети.

Цитоплазма – це внутрішній вміст клітини за винятком ядра. Вона складається з гіалоплазми, органоїдів та включень та постійно рухається. Цитоплазма — це напіврідке середовище клітини — колоїд Гіалоплазма — прозорий розчин органічних і неорганічних сполук у воді. Хімічний склад цитоплазми: структурні білки, білки-ферменти, РНК, вуглеводи, жири, вода та неорганічні речовини. Агрегатний стан цитоплазми може бути різним: рідким — золь, в'язким — гель.

Рух цитоплазми — переміщення цитоплазми з усіма її органоїдами відносно оболонки клітини.Рух цитоплазми — одна з обов’язкових властивостей цитоплазми як живої матерії. Вперше цей процес описав італійський ботанік Д. Амічі (1827). Спостерігається в клітинах одноклітинних та багатоклітинних організмів. Основними причинами, що зумовлюють рух цитоплазми є постійні обмінні процеси, а головними умовами є наявність тепла і кисню. Рухаючись, цитоплазма захоплює за собою органоїди, тому про її рух можна судити, спостерігаючи за рухом органоїдів. Швидкість руху цитоплазми в різних клітинах неоднакова і в основному залежить від внутрішніх та зовнішніх факторів. Не з однаковою швидкістю рухається маса цитоплазми в межах однієї клітини. Так, шар цитоплазми, що прилягає до оболонки рухається найповільніше. Рух цитоплазми можна стимулювати підвищенням температури, освітленням, а також внутрішніми збудниками, зокрема етиловим спиртом. Встановлено, що для елодеї канадської оптимальна температура для руху цитоплазми є 37˚С.

Існує два типи руху цитоплазми: коловий, струмочковий.

Коловий рух цитоплазми спостерігається в клітинах, у яких протопласт зосереджений біля оболонки клітини, а внутрішня частина клітини виповнена великою вакуолею. Даний тип руху може відбуватися за і проти годинникової стрілки. Швидкість руху цитоплазми не велика. Так, наприклад, в елодеї становить 10-15 м. на секунду, а у валіснерії — 10-20 м. на секунду. Струмочковий рух цитоплазми відбувається в клітинах, у яких цитоплазма розташовується у вигляді тяжів, які перетинають центральну вакуолю. У таких випадках цитоплазма рухається в різних напрямках у виглідя тонких струмочків.

План роботи

1. Молоді пагони елодеї помістити у теплу воду (до 30ºС) до якої додати спирту (5-6 капель на склянку води). Пінцетом відірвати під водою від стебла елодеї свіжий зелений листок і покласти на предметне скло в краплину води та накрити покривним.

2. При малому збільшені мікроскопа знайти блідо-зелені ділянки листка. При великому- знайти видовжені клітин, що прилягають до середньої жилки листка і відмітити рух цитоплазми, спостерігаючи за рухом хлорофілових зерен вдовж оболонок. Також разом з током цитоплазми можуть рухатись і ядра.

3. З одного боку покривного скельця нанести декілька крапель сприту, а з іншого краю відтягнути воду за допомогою смужки фільтрувального паперу. Розглянути препарат пі мікроскопом. Рух цитоплазми припиняється внаслідок загибелі цитоплазми.

4. Клітини замалювати. Зробити висновки.

Висновки:

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 4913 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Два самых важных дня в твоей жизни: день, когда ты появился на свет, и день, когда понял, зачем. © Марк Твен
==> читать все изречения...

2217 - | 2049 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.