Тема 5.1 Криза та розпад Вашингтонського порядку. Виникнення вогнища війни на далекому Сході (5 год.)
Поглиблення міждержавних суперечностей на Далекому Сході. Внутрішньополітична боротьба у Китаї та політика СРСР і Комінтерну. Радянсько-китайський конфлікт на Китайсько-Східній залізниці. Розрив дипломатичних відносин між СРСР та Китаєм.
Загарбницькі плани Японії щодо Китаю. Меморандум Танака. Початок японської агресії у північно-східних провінціях Китаю, створення буферної держави Маньчжоу-Го. Розгляд китайського питання у Лізі Націй, позиції західних держав та СРСР щодо японської агресії. Комісія Літтона, її доповідь. Доктрина Стімсона. Вихід Японії з Ліги Націй. Криза Вашингтонської системи. Ідея створення Тихоокеанського пакту з метою стримування Японії.
Завершення першого етапу японської агресії в Китаї і проблема вибору напрямку подальшої агресії. Радянсько-японські відносини в 1933-1936рр. Продаж Радянським Союзом Китайсько-Східної залізниці маньчжурським властям, посилення радянського контролю за Зовнішньою Монголією та Сіньцзяном. Радянсько-монгольський протокол про взаємодопомогу. Заява Японії про денонсацію Вашингтонського та Лондонського морських договорів. Новий військово-морський договір США, Великобританії та Франції (1936 р.), відновлення гонки морських озброєнь. Американо-японські відносини.
Поширення японської агресії в Китаї. Політика великих держав щодо подій в Китаї. “Карантинна промова” Ф.Рузвельта. Брюссельська конференція 1937 року, розпад Вашингтонської системи.
Радянсько-китайський договір про ненапад. Військово-економічна допомога СРСР та США Китаю. Врегулювання японо-німецьких суперечностей щодо “китайського інциденту ”. Збройні конфлікти між СРСР та Японією (о.Хасан, р.Халхін-Гол). Англо-японські відносини, угода Аріта-Крейгі.
Тема 5.2 Периферія міжнародних відносин: Становлення близькосхідної регіональної системи. Міжнародні відносини в Центральній Азії та на Середньому Сході. Міжнародні відносини в Латинській Америці в 20-ті – 40-ві рр. ХХ століття (5 год.)
Піднесення національно-визвольної боротьби на Близькому Сході та в Північній Африці після першої світової війни. Еволюція відносин старих колоніальних держав і залежних країн в 30-і роки. Спроби Великобританії створити арабську федерацію під своєю егідою. Курс Великобританії на підписання та продовження двосторонніх договорів про дружбу і союз з країнами Близького і Середнього Сходу. “Проект Піла” і Конгрес арабських парламентів у Каїрі. Лондонська конференція “круглого столу”. Становище на Близькому Сході, в Північній Африці, Індокитаї напередодні другої світової війни.
Особливості міжнородно-правового статусу середньоазійських держав. Встановлення радянської влади на території Туркестанського краю. Місце Ірану в регіональних відносинах. Конфлікт 1918 р. Радянського Туркестану с Бухарою. Радянське втручання в Бухарі та в Хіві 1920-1921 рр. Афганістан в системі регіональних відносин після першої світової війни. Становлення ірано-афганських відносин. Нормалізація відносин Афганістану с Великою Британією. Ірано-британські протиріччя. Утворення «Гилянської республіки» 1921 р. Радянсько-британські протиріччя в Ірані. Становлення і особливості афганського нейтралізму. Таджикський фактор в регіональних відносинах кінця 20-х рр. Початок Німецького проникнення в Іран. Положення навколо Афганістану в 30-40-ві рр.
Позиції США в Латинській Америці після першої світової війни. Латиноамериканські країни і Ліга Націй. Формування першої багатосторонньої структури безпеки в Латинській Америці. Вашингтонський договір 1923 р. Утворення і діяльність Панамериканського Союзу. Панамериканські конференції в Сантьяго та Гавані. “Договір Гондра”. Встановлення відносин країн Латинської Америки з Радянським Союзом. Події в Нікарагуа в 1926 р. Протиріччя з питань про організацію регіонального співробітництва. Ситуація в регіоні в роки світової економічної кризи. Чакська війна 1932-1938 рр. Конфлікт в зв’язку з територією “Трапеції Летісії” 1932-1934 рр. Модернізація політики США в регіоні. Політика “доброго сусіди”. “Пакт Сааведра Ламаса”. Загострення англо-американських і американо-японських суперечностей в Латинській Америці, болівійсько-парагвайська та колумбійсько-перуанська війни. VІІ і VІІІ Панамериканські конференції, їх наслідки. Активізація діяльності німецьких та японських монополій на латиноамериканських ринках, спроби США зміцнити панамериканську систему.
Тема 5.3. Розпад повоєнної системи світового регулювання. Криза Версальської підсистеми (1933-1937) (6 год.)
Встановлення фашистського режиму в Німеччині. «Майн кампф» зовнішньополітична програма німецького фашизму. Вимоги фашистської Німеччини на конференції з питань роззброєння в Женеві. Меморандум Гугенберга на лондонській економічній конференції. Спроба виведення з кризи Версальської системи на ідеях “пакту чотирьох”, її провал. Вихід Німеччини з конференції по роззброєнню та з Ліги Націй. Німецько-польській договір про ненапад. Місце України в німецько-польських відносинах.
“Новий курс” американської адміністрації Ф.Д.Рузвельта і встановлення дипломатичних відносин між СРСР та США.
Зміст і мета політики колективної безпеки в Європі, позиції СРСР, Франції, Англії та інших держав. Конвенція про визначення агресії. Курс Франції на підключення СРСР до Версальської системи. Проект Східного пакту. Вступ СРСР до Ліги Націй. Друга смуга дипломатичного визнання СРСР країнами Заходу. Укладення договорів про взаємодопомогу між СРСР і Францією, СРСР та Чехословаччиною.
Непослідовність позицій Англії та Франції у підході до європейської безпеки і збереження Версальської системи. Римські угоди Лаваля-Муссоліні. Саарський плебісцит і позиція Франції. Відмова Німеччини від виконання військових статей Версальського договору. Місія Ідена до Москви. Конференція в Стрезі. Курс Великобританії на компроміс з Німеччиною. Англо-німецька морська угода.
Початок воєнної агресії Італії та Німеччини. Загарбницька програма італійського фашизму. Італо-ефіопська війна. Ставлення держав-членів Ліги Націй до війни. Питання про санкції щодо Італії у Лізі Націй. Закон про нейтралітет США. Окупація Італією Ефіопії. Успіхи лівих сил в Іспанії та Франції, підсилення консерватизму у зовнішній політиці Великобританії. Відмова Німеччини від Локарнського договору і ремілітаризація Рейнської області, реакція на це великих держав. Початок курсу на “вмиротворення” Німеччини. Підготовка Німеччини до аншлюсу Австрії. Конференція в Монтрьо. Конвенція про режим чорноморських проток.
Італо-німецька інтервенція в Іспанії. Реакція Великобританії, Франції та СРСР. Іспанія та закон про нейтралітет США. Політика невтручання в іспанські справи і криза Ліги Націй. Створення “осі Берлін-Рим”. Німецько-японський Антикомінтернівський пакт. Вихід Італії з Ліги Націй та її приєднання до Антикомінтернівського пакту. Становлення блоку агресорів.
Тема 5.4 Ліквідація Версальскої системи і встановлення Німецької гегомонії в Європі (1938-1939) (7 год.)
Аншлюс Австрії, його наслідки та позиції великих держав. Подальше загострення суперечностей між державами в Європі. Підготовка Німеччини до загарбання Чехословаччини. Травнева криза в Чехословаччині 1938 р. і місія Ренсімена. Переговори Чемберлена з Гітлером в Берхтесгадені та Бад-Годесберзі. Натиск англо-французької дипломатії на Чехословаччину. Мюнхенська угода як наслідок політики умиротворення Німеччини і спроби створення нового балансу сил. Англо-німецька та франко-німецька декларації про взаємний ненапад. Перший Віденський арбітраж. Радянський фактор в міжнародних відносинах кінця 30-х рр. Крах локарнської системи європейської безпеки та Версальської системи.
Розрив Гітлером мюнхенських угод і ліквідація Чехословаччини. Проголошення Республіки Карпато-України та її кінець. Участь Угорщини і Польщі у розчленуванні Чехословаччини. Підписання німецько-литовського договору про передачу Клайпедської області Німеччині. Нерівноправний економічний договір Німеччини з Румунією. Загарбання Італією Албанії. Розрив Німеччиною англо-німецької морської угоди і договору про ненапад з Польщею. Підписання німецько-італійського “сталевого пакту”. Поразка республіканських сил в Іспанії, визнання уряду Франко західними державами.
Реакція західних держав на подальше підсилення Німеччини. Початок англо-франко-радянських переговорів у Москві щодо пакту про взаємодопомогу, причини їх зриву. Англо-німецькі переговори щодо можливості компромісу влітку 1939 року.
Радянсько-німецьке зближення. Пакт Ріббентропа-Молотова, секретний протокол до нього про розмежування сфер впливу, його наслідки.