Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Підприємство і власність Організаційні форми приватних підприємств




Ринкові економіки розвинутих країн демонструють велику різноманітність підприємств. Відмінності між ними спричинені не лише розмірами та сферами діяльності, а й тим, хто є власником майна. Різні форми власності передбачають неоднакове розпорядження капіталом (К1) з боку власників, різну участь в управлінні ним і різну відповідальність за зобов’язаннями підприємства, нарешті, неоднакову сплату податків (П16) державі. Знання цих особливостей має цілком практичну спрямованість. Воно може знадобитися кожному в його трудовій діяльності.

Вивчивши цю тему, ви дізнаєтеся:

  • в яких формах може існувати власність;
  • як можуть бути побудовані підприємства різних форм власності, тобто їхні організаційні форми (типи);
  • які переваги та обмеження має кожна з форм;
  • які форми власності та організаційні форми підприємств передбачені українським законодавством;
  • що таке неприбуткові підприємства.

Підприємство (П9) і власність (В16). Підприємство, як відомо, є організаційною формою поєднання факторів виробництва. Вони можуть належати або одній особі, або колективу людей, або державі. Відповідно до цього виділяють три основні форми власності: індивідуальну (приватну), колективну (кооперативну), державну. В основу кожної з них покладене особливе привласнення засобів виробництва та результатів виробничої діяльності.

Крім підприємств зазначених форм власності, у ринкових країнах можуть існувати підприємства, що належать іншим державам або міжнародним організаціям.

Згідно з Державним класифікатором форм власності законодавче закріплено п’ять основних форм власності: приватна, державна, колективна, власність інших держав, власність міжнародних організацій. У 2000 р. в Україні розподіл зайнятого населення за формами власності характеризувався такими даними:

Таблиця 11

Пояснення до таблиці:

У таблиці представлено розподіл зайнятого населення України за основними формами власності: державною, колективною, приватною.

Приблизно третина зайнятих (34,4%) працює в державному секторі. Це майже утричі менше, ніж було на початку 90-х років ХХ століття.

Співвідношення чисельності зайнятих на підприємствах різних форм власності істотно варіює за галузями економіки. Так, у сфері транспорту і зв’язку, житлово-комунального господарства та невиробничих видів побутового обслуговування, охорони здоров’я, фізичної культури, соціального забезпечення, освіти, культури, мистецтва, науки частка зайнятих в державному секторі висока – значно перевищує 2/3 загальної чисельності. В сільському та лісовому господарстві, навпаки, превалює приватна форма власності (54%). В інших сферах економічної діяльності, пов’язаних із самозайнятістю населення, приватна форма власності становить 100%.

 

В основі функціонування ринкової економіки лежить розвиток приватної власності. Свобода приватної власності, як вам відомо, становить головну умову підприємництва. Самого підприємця А. Сміт визначав як власника. В класичному вигляді приватна власність є власністю однієї особи. Проте в процесі своєї еволюції вона набуває інших форм. По-перше, це відбувається тоді, коли об’єднуються капітали двох чи більше осіб. По-друге, коли приватна власність формується багатьма співвласниками капіталу через випуск і розміщення акцій.

Кожному етапові розвитку приватної власності відповідають певні організаційні форми підприємств. Класична форма приватної власності представлена в ринковій економіці одиницями бізнесу, які називаються одноосібними володіннями (sole proprietorship). Це — перша організаційна форма підприємства за критерієм власності.

Якщо підприємство утворюється як об’єднання капіталів двох чи більше господарюючих суб’єктів, то організаційною формою власності є партнерство, або товариство (partnership).

Нарешті, якщо власниками фірми є численні власники (володарі) акцій, то маємо корпорацію (К12) — третю з основних організаційних форм підприємства в ринковому середовищі (corporation, public company).

У розвинутих країнах частка одноосібних компаній у загальній кількості одиниць бізнесу найбільша, проте їхня питома вага в загальному обігу невелика. Таке явище ілюструє схема, складена за даними американської економіки:

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 563 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Неосмысленная жизнь не стоит того, чтобы жить. © Сократ
==> читать все изречения...

2281 - | 1988 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.