Мета заняття: Закріпити теоретичний матеріал, ознайомитися з методикою Альтмана щодо визначення імовірності банкрутства підприємства.
Хід роботи:
1.Ознайомитися з методикою Е. Альтмана щодо визначення імовірності банкрутства підприємства.
2. Розв’язати задачі.
3. Дати відповіді на контрольні питання.
1. Методичні основи визначення ймовірності банкрутства
суб’єктів господарювання
Для успішного господарювання на ринкових засадах суттєво важливим є можливість оцінки ймовірності банкрутства суб’єктів підприємницької та іншої діяльності. В Україні, де протягом багатьох десятиріч панувала позаринкова система господарювання, що виключала офіційне визнання банкрутства як економічного явища, нема загальновизнаної вітчизняної методики визначення ймовірності банкрутства суб’єктів господарювання. У зв’язку з цим доводиться користуватися зарубіжними методичними підходами, в основу яких покладено факторні моделі прогнозування банкрутства підприємств та організацій.
Найпростішою є двофакторна модель оцінки ймовірності банкрутства підприємства (організації). Вона передбачає обчислення спеціального коефіцієнта Z і має такий формалізований вигляд:
, (1)
де k зл — коефіцієнт загальної ліквідності; q пк — частка позикових коштів у загальній величині пасиву балансу.
За двофакторною моделлю ймовірність банкрутства будь-якого суб’єкта господарювання є дуже малою за будь-якого від’ємного значення коефіцієнта Z, і великою — за Z > 1.
Більш обґрунтованою і більш поширеною є п’ятифакторна модель Альтмана. Професор Нью-Йоркського університету Едвард Альтман розробив алгоритм розрахунку індексу кредитоспроможносі, який одержав назву індексу (моделі) Альтмана. Цей індекс дає змогу з достатньою вірогідністю розподілити суб’єкти господарювання на тих, що працюють стабільно, і на потенційних банкрутів. Свою модель Е. Альтман побудував на підставі дослідження фінансового стану та результатів господарської діяльності 66 компаній, розрахувавши 22 фінансові коефіцієнти і скориставшись для своєї моделі лише п’ятьма найбільш вагомими. Ці коефіцієнти характеризують з різних сторін (усебічно) прибутковість капіталу та його структуру.
Індекс Альтмана «Z» розраховується за формулою 2.:
Z = 3,3К1 + 0,99К2 + 0,6К3 + 1,4К4 + 1,2К5, (2)
де 3,3; 0,99; 0,6; 1,4 і 1,2 — коефіцієнти регресії, що характеризують міру впливу на індекс «Z»;
К1 — характеризує прибутковість основного та оборотного капіталу; визначається діленням суми балансового прибутку на загальну вартість активів; з певною часткою умовності його можна назвати показником рентабельності виробництва;
К2 — відображає дохідність суб’єкта господарювання і розраховується як співвідношення чистої виручки від реалізації продукції і загальної вартості активів підприємства (організації);
К3 — визначає структуру капіталу фірми; обчислюється як відношення власного капіталу (за ринковою вартістю) до позикового капіталу (суми коротко- і довгострокових пасивів);
К4 — відображає рівень чистої прибутковості виробництва (діяльності); розраховується діленням обсягу реінвестованого прибутку (суми резерву, фондів соціального призначення та цільового фінансування, нерозподіленого прибутку) на загальну вартість активів фірми;
К5 — характеризує структуру капіталу й визначається як відношення власного оборотного капіталу до загальної вартості активів суб’єкта господарювання.
Для визначення ймовірності банкрутства того чи того суб’єкта господарювання розрахунковий індекс «Z» необхідно порівняти з критичним його значенням. Для точнішого визначення ступеня ймовірності банкрутства підприємства (організації) рекомендується користуватися таблицею 1. Зрозуміло, що в процесі ранжування (розподілу) підприємств та інших суб’єктів підприємницької діяльності часто виникає потреба врахувати специфіку відповідної галузі (сфери діяльності), а відтак визначити іншу шкалу градації індексів.
Таблиця 1.Ступінь імовірності банкрутства підприємства (організації),
що визначається за індексом Е. Альтмана
Значення індексу «Z» | Ступінь імовірності банкрутства |
1,8 і нижче від 1,81 до 2,6 від 2,61 до 2,9 від 2,91 до 3,0 і вище | Дуже висока Висока Достатньо ймовірна Дуже низька |
2. Задача. За даними з підприємств: Форма №1 «Баланс» та Форма №2 «Звіт про фінансові результати» оцінити загрозу банкрутства підприємства, зробити висновки.
Контрольні питання щодо захисту практичної роботи:
- Охарактеризуйте поняття: банкрутство, боржник, кредитор, банкрут.
- Назвіть етапи порушення справи про банкрутство.
- Назвіть зовнішні причини банкрутства підприємств.
- Назвіть внутрішні причини банкрутства підприємств.
- Які існують симптоми банкрутства.
- Назвіть повноваження ліквідаційної комісії.
- Яка існує черговість задоволення претензій кредиторів?
Рекомендована література
Базова
1.Господарський кодекс України від 16.01.03 № 436 – IV
2.Методичні рекомендації з формування собівартості (робіт, послуг), (наказ Державного комітету промислової політики України від 02.02.01 р. № 47)
3.Податковий кодекс України/ Вестник налоговой службы Украины, №46, 2010.
4.Положення (стандарти) бухгалтерського обліку в Україні. – К.: Компас, 2001.
5.Економіка підприємства. Підручник/ За ред. А.В. Шегди, - К.: Знання, 2010- 614
6.Економіка підприємства. Підручник для ВНЗ/За заг. ред. д-ра екон. наук, проф. С.Ф. Покропивного, 3-тє вид. - К.: КНЕУ, 2008. – 528 с.
7.Примак Т.О. Економіка підприємства: Навч. посіб. 5-те вид., стер. – К.: Вікар, 2008. – 219 с.
8. Шваб Л.І. Економіка підприємства: Підручник. – К.: Каравела, 2011. – 416 с.
Допоміжна
9.Продиус Ю.И. Экономика предприятия: Учебн.Пособие. – Харьков: ООО «Одиссей», 2010.
10. Тарасенко Н.В. Економічний аналіз: Практикум. Навч. посібн.- Львів: «Новий
Світ-2000», 2011. – 280 с.
11.Фролова Л.В., Бакунов А.А., Шаруга Л.В. Экономика предприятия в структурно-логических схемах. Учебное пособие для студентов экономических специальностей. – Донецк – ДонГУЭТ, 2006.
12.Фролова Л.В. Планирование деятельности предприятия. Учебное пособие для студентов экономических спеціальностей. – Донецк – ДонГУЭТ, 2006.
13.Бондар Н.М. Економіка підприємства: Навч.посіб. – К.: видавництво А.С.К., 2006. – 352 с.
14.Харів П.С. Економіка підприємства: Збірник задач і тестів: Навч. посіб. – 3-тє вид., перероб. і доп. – К.: Знання, 2008. – 357 с. - (Вища освіта ХХІ століття).
15.Ситник. Економіка підприємства. Конспект лекцій. Алерта, Триада +2008.–188
16.Марцин В.С. Економіка торгівлі: Підручник. 2-ге вид., випр.. і доп. – К.: Знання, 2008. – 603 с.17.Кононенко О., Маханько О. Аналіз фінансової звітності. – 4-те вид., перероб. і доп. – Х.: Фактор, 2010 – 208 с.
18.Березін О.В., Бутенко Н.В. Економіка підприємства: практикум. Навч. посіб./ О.В. Березін, Н.В. Бутенко. – К.: Знання, 2009. – 254 с.
19.Економіка підприємства. Збірник практ. задач і ситуацій: Навч. посіб./ С.Ф. Покропивний, Г.О. Швиданенко, О.С. Федонін та ін.. – 3-тє вид., без змін. – К.: КНЕУ, 2008. – 323 с.
20.Управління витратами: Навч. посіб./ М.Г. Грещак, В.М. Гордієнко, О.С. Коцюба та ін.; За заг.ред. М.Г. Грещака. – К.: КНЕУ, 2008 – 264 с.
21.Финансы: Сборник комплексних задач, тестов и ситуацій. Учебн. пособие / Под ред. А.П. Вожжова. – 3-е узд., стер. – К.: Знання, 2008. – 269 с.
22.Швець Л.П., Доберчак Н. І. Економіка виробництва: Навчальний посібник. – Львів: Новий Світ – 2000, 2010. – 258 с.
Інформаційні ресурси
1. Наукова бібліотека Донецького національного університету економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського [Электронный ресурс]: - Режим доступу: http://www.library.donduet.edu.ua/