Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема 5. Сутність підприємництва та його роль в економіці. Витрати виробництва та собівартість




Підприємництво – самостійна, ініціативна, на власний ризик, систематична господарська діяльність на основі раціонального інноваційного поєднання факторів виробництва з метою отримання економічного та соціального ефекту, доходів. Бізнес – будь-яка діяльність суб’єкта, спрямована на одержання прибутку, вигоди на основі виробництва товарів та послуг.
Підприємець – людина, яка знаходиться в пошуку інноваційних товарів, послуг, технологій їх виробництва, продажу, координації діяльності і ін. Особисті якості підприємця: пошук можливостей та ініціатива в досягнення цілей, готовність до ризику, орієнтація на ефективність та якість, незалежність, впевненість, комунікативність та ін. Бізнесмен – людина, що має власну справу та орієнтується на отримання прибутку. Для бізнесмена характерні схожі риси, що і для підприємця. Бізнесмен у свою чергу більше приділяє увагу вивчення наявного досвіду ведення бізнесу, практик та кейсів, пошуку найкращих рішень та впроваджує їх у свою діяльність.
Функції підприємця Ресурсна, ініціатива поєднання різних видів ресурсів Етика підприємництва та бізнесу – це норми поведінки підприємця, бізнесмена, відповідність його стилю роботи та соціального образу вимогам сучасного культурного суспільства.
Особисте прийняття рішень
Новаторство, інноваційність
Прийняття ризику
Організація господарської діяльності
       

 

 


Основні форми підприємницької діяльності (визначення)
Фізична особа – підприємець громадянин України, іноземний громадянин, особою без громадянства, що визнається суб'єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця без статусу юридичної особи і відповідає за своїми зобов'язаннями усім майном.
Підприємство самостійний суб’єкт господарювання для задоволення особистих та суспільних потреб шляхом здійснення виробничої, науково-дослідної, торгівельної та іншої господарської діяльності.
Господарські товариства підприємства або інші суб’єкти господарювання, що створені юридичними та (або) фізичними особами шляхом об’єднання їх майна і участі в діяльності товариства з метою одержання прибутку
Кооператив юридична особа, утворена фізичними та (або) юридичними особами які добровільно об’єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування.
Об’єднання підприємств (юридичних осіб) господарська організація, утворена у складі двох або більше підприємств (юридичних осіб) з метою координації їх виробничої, наукової та іншої діяльності для вирішення спільних економічних та соціальних завдань
Види підприємництва
Класифікаційна ознака Вид
За сферами діяльності -виробниче -комерційне -посередницьке -фінансове - страхове
За предметом діяльності -виробниче -невиробниче
За суб’єктом - без створення юридичної особи - зі створенням юридичної особи
За масштабом - мале - середнє - велике
За ступенем новизни - інноваційне -імітаційне -рутинне (репродуктивне)
За законодавчими обмеженнями - діяльність, що потребує отримання дозволів - дозволену діяльність
     

 

Капітал – це вартість, яка приносить додаткову вартість
Кругообіг капіталу має вигляд:   Робоча сила Г → Т ……….→ В →…….… T’ → Г’ Засоби виробництва
 
 


 

 

 

Оборот капіталу – безперервний процес відтворення капіталу, протягом якого підприємству повертається вся початкова авансована вартість у примноженому вигляді.
Час обороту – період, протягом якого ресурси проходять сферу виробництва та обігу, повертаючись до початкової (грошової) форми. Швидкість обороту капіталу – кількість оборотів, яку капітал здійснює за рік.
Форми капіталу: грошовий, виробничий, товарний.

 

 

 


Облік основних фондів (основного капіталу)
Форма Показники
Натуральна Площа, об’єм, потужність, продуктивність, кількість обладнання, ін.
Вартісна За моментом проведення досліджень: первісна вартість відновна вартість
  Залежно від стану: повна вартість залишкова вартість ліквідаційна вартість
Амортизація – процес перенесення вартості основного капіталу протягом терміну його використання на вартість виробленої продукції і акумулювання її в амортизаційному фонді.

Витати виробництва

Теорії Характеристика
Класична концепція витрат ціна виробництва з урахуванням рентних платежів або середні суспільні витрати на одиницю продукції.
Марксистка концепція витрати діляться на витрати виробництва і витрати обігу.
Неокласична теорія витрат витрати поділяються на постійні і змінні

 
 

 


Собівартість продукції – це витрати виробництва та збуту продукції.
До собівартості входять витрати: Матеріальні
Відрахування на соціальні заходи
Витрати на оплату праці
Амортизація основних засобів
Інші витрати (витрати на відрядження, на консультації, на сертифікації продукції, ліцензії, на страхування майна та ін.)
Калькуляція собівартості – це процес обчислення собівартості одиниці продукції, виконаних робіт та послуг.

Рекомендована література:

1. Андрусь О.І. Економічна теорія: практикум: інтерактивні методи в модульному навчанні: навч. посіб. / О.І.Андрусь. - К.: КНТ, 2008. – 480с.

2. Базилевич В.Д. Економічна теорія.: Політекономія. - К.:Знання, 2006, - 631 с.

3. Грещак М. Г., Коцюба О. С. Управління витратами: Навч.метод. посібник для самост. вивч. дисц. — К.: КНЕУ, 2002. — 131 с.

4. Економіка підприємства/ за заг.ред. П.В.Круша, В.І.Подвігіної, Б.М.Сердюка. – 2-ге вид. – К.: Ельга-Н, КТН, 2009. – 780 с.

5. Мікроекономіка: Навчально-методичний посібник для самостійного вивчення дисципліни / За заг.ред. А.П. Наливайка. – К.: КНЕУ, 1999

6. Основи економічної теорії: Навчальний посібник. / За заг. ред. П.В. Круша, В.І. Депутат, С.О. Тульчинської. – К.: Каравела, 2007. – 448с.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 396 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Чтобы получился студенческий борщ, его нужно варить также как и домашний, только без мяса и развести водой 1:10 © Неизвестно
==> читать все изречения...

2436 - | 2321 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.