ДИПЛОМНОЇ РОБОТИ
В умовах ринкової трансформації економіки зростає роль податків не лише як доходів бюджету, а й як механізму регулювання соціально-економічних процесів. У зв’язку з цим підготовка сучасного фахівця з економіки неможлива без глибокого засвоєння ним сучасної системи адміністрування податків і платежів та механізму цього адміністрування.
Згідно Положення щодо організації навчального процесу у вищих учбових закладах України теоретичне та практичне навчання студентів спеціальності 8.03050803 "Оподаткування" завершується виконанням дипломної роботи та її захистом перед Державною екзаменаційною комісією.
Дипломна робота виступає як синтезуючий результат вивчення студентами фундаментальних загальнотеоретичних і спеціальних дисциплін, практики організації аналітико-економічної та адміністративної роботи в органах ДПА України. Вона виконується на основі матеріалів конкретного органу ДПС України, тому повинна розширити і поглибити теоретичні знання і практичні навики самостійного аналізу і узагальнення зібраного емпіричного матеріалу з обраної теми.
Дипломна робота виконується автором самостійно. В ній повинна бути відображена сукупність результатів і положень, що характеризують її автора як випускника освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліста, його особистий внесок в розробку теми.
Мета написання і захисту дипломних роботи є ґрунтовне осмислення професійної проблеми, комплексне оволодіння матеріалом, методологією, методами наукового дослідження, практичне застосування теоретичних знань при розробці інноваційних пропозицій у певній сфері діяльності та прийняття відповідних управлінських рішень
Запропоновані у дипломній роботі інноваційні рішення мають бути науково обґрунтованими. Базуватись на комплексному аналізі наявної ситуації та прогнозі щодо результатів запровадження пропозицій автора з урахуванням ризиків. Окрім цього, вони мають бути апробовані на науково-практичних конференціях, опубліковані у спеціальних виданнях, прийнятті до практичного впровадження.
Завдання, що вирішуються у роботі, мають продемонструвати наявність умінь з аналітичної, прогнозно-планової, інформаційно-комунікативної, організаційно-управлінської, організаційно-розпорядчої, та контрольної діяльності на посадах, передбачених освітньо-кваліфікаційними характеристиками (ОКХ), а також умінь з підготовки документів з методичного та консультаційного характеру.
Дипломна робота має відображати рівень фахової підготовленості її автора до професійної діяльності, а саме:
- ступінь оволодіння теоретичними засадами у певній сфері, галузі;
- вміння узагальнювати та аналізувати наукові джерела і фактичні зокрема, статистичні й адміністративні дані;
- здатність працювати з нормативно-правовими актами;
- здатність застосовувати сучасні методологію і методики дослідження,напрацьовані у галузях знань, а також сучасні інформаційні технології;
- уміння знаходити аналоги вирішення досліджуваних проблем у вітчизняній та зарубіжних практиці та адаптувати їх конкретного предмета (об’єкта) дослідження;
- коректність систематизації й самостійного аналізу сучасних рішень складних питань, пов’язаних із новітньою інтерпретацією певних наукових проблем, що є також й об’єктом запропонованого дослідження;
- оволодіння мистецтвом побудови доказів і спростувань.
2. ЕТАПИ ВИКОНАННЯ ДИПЛОМНОЇ РОБОТИ
Виконання дипломної роботи складається з таких основних етапів:
1)визначення напряму дослідження;
2)робота зі спеціальною літературою, інструктивними і методичними матеріалами, нормативними актами за обраною темою;
3)вибір і затвердження теми та плану дипломної роботи;
4)проведення досліджень і написання роботи;
5)оформлення дипломної роботи;
6)підготовка до публічного захисту і захист роботи.
Перераховані етапи не обмежують студента жорсткою послідовністю їхнього виконання. Окремі етапи можуть виконуватися паралельно з урахуванням конкретних умов написання роботи.
2.1. Визначення напряму дослідження
Визначення напряму дослідження здійснюється виходячи з наукових інтересів студента, тематики наукових досліджень кафедри, замовлень органів ДПС України тощо.
Обираючи напрям дослідження, доцільно користуватися запропонованим переліком тем, проте він не є обов’язковим і може уточнюватись або доповнюватись за бажанням студента і його наукового керівника.
2.2. Робота зі спеціальною літературою, інструктивними і методичними матеріалами, нормативно-правовими актами за обраною темою
Написанню дипломної роботи передує ретельне вивчення наявної за даною темою спеціальної літератури, інструктивного матеріалу тощо.
Магістрант самостійно складає список відповідної літератури, погоджує її з науковим керівником. Керівник допомагає в правильному підборі літератури. При перегляді спеціальної і монографічної літератури студент передусім повинен звернути увагу на анотацію, передмову (або вступ) та зміст. Тільки після цього вивчається видання в цілому. Такий порядок вивчення літератури полегшує збір відомостей з окремих питань вибраної теми. Літературу слід вивчати від простої, (популярної) до складної (монографії, наукові статті, теоретичні розробки, збірки наукових праць). Слід починати від загальних і переходити до спеціальних джерел, ознайомитися з вітчизняною, а потім з зарубіжною літературою. Спочатку опрацьовується основна література (підручники, навчальні посібники), а потім прикладна (нормативно-правові акти, статті).
2.3. Вибір і затвердження теми та плану дипломної роботи
Тема дипломної роботи повинна бути актуальною, відповідати вимогам сучасної податкової науки, відображати практику діяльності органів ДПС України.
Тематика дипломних робіт розробляється кафедрою податків та оподаткування і періодично уточнюється з урахуванням змін, що відбуваються у законодавстві, практиці господарювання і оподаткування (додаток А).
Щоб правильно обрати тему, студентові потрібно об’єктивно з’ясувати, яка з них буде посильною для виконання, а отже, слід оцінити власні сили, інтереси і можливості.
Магістрант має можливість самостійно обрати тему дипломної роботи, виходячи з умов практики оподаткування, наукових та виробничих інтересів з необхідним обґрунтуванням розробки. У цьому випадку тему необхідно погодити з кафедрою та органом ДПС України, на якому студент буде проходити практику і на матеріалах якої буде виконувати дипломну роботу.
Вибір теми дипломної роботи оформлюється заявою на ім’я завідуючого кафедрою, де вказується повна назва теми та найменування органу ДПС України, на матеріалах якого буде виконуватися робота (додаток Б).
Кафедра затверджує за студентом тему дипломної роботи та наукового керівника, який спеціалізується з цієї чи іншої галузі економічної науки. Вибір теми та затвердження керівника відбувається протягом вересня місяця.
Науковими керівниками можуть бути доктори та кандидати наук кафедри, а в разі необхідності ними можуть бути наукові співробітники та висококваліфіковані фахівці органів ДПС України.
Після затвердження теми науковий керівник видає завдання (додаток Г) на підготовку дипломної роботи, яке затверджує завідувач кафедри, із зазначенням терміну його виконання. Завдання передбачає план і календарний графік написання окремих розділів роботи, якого необхідно чітко дотримуватися.
Дипломне завдання визначає процес подальшої самостійної роботи магістранта з обраною темою.
На першому етапі підготовки дослідження науковий керівник консультує щодо вибору теми, аналізує і коригує план роботи і дає рекомендації щодо опрацювання літератури та складання її переліку (списку використаних джерел).
Слід зауважити, що науковий керівник не є ні співавтором, ні редактором, і студент не повинен розраховувати на те, що керівник виправить наявні в дипломній роботі методичні, стилістичні, граматичні чи інші помилки.
У процесі виконання роботи науковий керівник є опонентом, що вказує на недоліки аргументації, композиції, стилю тощо та рекомендує шляхи їхнього усунення.
Науковий керівник - це єдина особа, яка виконує стосовно магістранта контролюючу функцію. З огляду на це магістрант має регулярно приходити до керівника дипломної роботи на консультації.
Обов’язки наукових керівників передбачають:
- визначення завдань щодо виконання дипломної роботи;
- надання допомоги магістрантові при розробці загального робочого графіка на період написання роботи, а також у підборі списку необхідної літератури з обраної теми: нормативно – правових джерел, монографій, довідкових матеріалів, підручників, навчальних посібників та ін..;
- проведення регулярних консультацій, у ході яких магістрант може поставити запитання, що спричинили складнощі у висвітленні теми, показати той чи інший чорновий фрагмент тексту, поділитися ідеями;
- здійснення загального систематичного контролю за діяльністю магістранта й інформування про хід роботи колективу кафедри;
- читання поданого чорнового варіанта роботи загалом чи за розділами, внесення зауважень і рекомендацій, аналіз виправленого відповідного до вищевказаних рекомендацій, контроль за ходом організації тексту та методична допомога в процесі його оформлення;
- написання докладного відгуку на виконану дипломну роботу, рекомендування (чи не рекомендування) її до захисту, підготовка магістранта до процедури захисту;
- присутність на захисті і за потреби виступ, що передбачає усне оцінювання праці та результатів дослідження магістранта.
Права та обов’язки магістрантів при написанні дипломної роботи:
Магістрант має визначені права, котрими може керуватися, й обов’язки, які повинен виконувати в процесі написання роботи.
Головними з них є такі:
- систематично здійснювати підготовчу роботу шляхом опрацювання наукової літератури, нормативно – правових джерел у бібліотеках, архівах;
- за потреби і можливості скористатися правом на стажування в центральних наукових бібліотеках країни;
- співпрацювати з науковим керівником, регулярно інформуючи його про хід роботи;
- у встановлений термін і у разі потреби звітувати на кафедрі про свою діяльність;
- відповідно до написання розділів і підрозділів роботи узгоджувати чорновий варіант тексту з науковим керівником, вносити необхідні виправлення і зміни згідно із його зауваженнями і рекомендаціями;
- підготувати дипломну роботу, враховуючи поради і вказівки керівника, і подати в завершеному вигляді для попереднього захисту, що відбувається на кафедрі спеціалізації магістранта;
- у встановлений термін здати дипломну роботу на кафедру і рецензентові;
- у визначений термін здійснити захист роботи, підготувавши для цього текст виступу.
Терміни виконання, подання та захист дипломної роботи встановлює кафедра згідно з навчальним планом підготовки магістрів.
2.4. Проведення досліджень і написання роботи
Головним завданням цього етапу є написання дипломної роботи відповідно до узгоджених теми та плану. Магістрант має ґрунтовно ознайомитись з теоретичними засадами обраної проблематики, узагальнити існуючі підходи та обґрунтувати методичний фундамент своїх досліджень на підставі аналізу літературних джерел. За допомогою загальновідомих сучасних прийомів і методів аналізу проводиться діагностика об’єкта дослідження під кутом зору обраної теми та визначаються наявні проблеми і причини їх виникнення. Це, в свою чергу, є основою для розробки і обґрунтування альтернативних пропозицій щодо усунення проблем і визначення найбільш доцільного способу їх вирішення.
У процесі проходження переддипломної практики на базі відповідного органу ДПС України магістрант збирає, вивчає і узагальнює практичний матеріал з теми дослідження. З цією метою він використовує статистичну і бухгалтерську звітність та іншу інформацію, отриману з різних відділів органу ДПС України.
Для всебічного вивчення об’єкту, що аналізується, магістранту необхідно зібраний матеріал узагальнити і згрупувати в таблиці для кращого аналізу і формування висновків.
Вміст матеріалу і повноту даних визначаються магістрантом спільно з його науковим керівником, а також керівником практики з органу ДПС України.
Збір і обробка відповідного статистичного матеріалу повинні бути спрямовані на виявлення резервів підвищення ефективності функціонування органу ДПС України.
Протягом підготовки дипломної роботи керівник проводить консультації (згідно графіку, визначеного кафедрою) та контролює виконання окремих етапів роботи.
Структура дипломної роботи:
1. Титульна сторінка дипломної роботи (додаток В).
2. Завдання на дипломну роботу (додаток Г).
3. Реферат (додаток Д)
4. Зміст (вказуються назви розділів і пунктів та сторінки, на яких вони відображені).
5. Вступ.
6. Основна частина роботи (складається з трьох розділів, кожен з яких може мати декілька пунктів).
7. Висновки.
7. Список використаних джерел.
8. Додатки.
Титульна сторінка дипломної роботи є першою сторінкою (додаток В).
Зміст подають після завдання, він містить найменування усіх розділів (згідно плану з зазначенням номерів сторінок, на яких розміщується початок розділу), висновки, список використаних джерел та додатки.
При написанні дипломної роботи слід користуватись складним планом, який містить три розділи, кожний розділ дипломної роботи повинен містити три пункти (додаток Л).
ВСТУП (обсяг 2-3 сторінки)
Вступ – це початкова, дуже відповідальна частина дослідження, що передує основному викладу матеріалу і традиційно пишеться при завершенні роботи.
Вступ є водночас складним, доволі коротким за обсягом матеріалом, в якому мають бути вміщені такі компоненти:
1. Обґрунтування актуальності обраної теми (1 сторінка), в якому необхідно:
а) висвітлити сутність проблемної ситуації, тобто шляхом критичного аналізу чітко, аргументовано обґрунтовують актуальність і необхідність роботи над обраною темою для вирішення певних економічних та фінансових (податкових) проблем (показати наскільки важлива для економіки України обрана вами тема).
б) розкрити теоретичне і практичне значення теми роботи, її доцільність (які теоретичні та практичні проблеми можливо вирішити, завдяки вашим дослідженням);
в) розкрити ступінь вивчення обраної теми в літературі (хто з провідних вітчизняних та зарубіжних вчених займався аналогічними дослідженнями);
2. Мета і завдання дослідження.
Магістранту необхідно сформулювати мету роботи та завдання, які необхідно вирішити для досягнення поставленої мети. Не слід формулювати мету як "дослідження....", "вивчення.....", тому що ці слова вказують на засіб досягнення мети, а не на неї саму. Мета зазвичай тісно переплітається з назвою дипломної роботи і має чітко вказувати, що саме розв'язується в роботі.
Завдання, які мають бути розв'язані для досягнення мети, наводять у формі перерахування (вивчити...., описати..., встановити..., з'ясувати..., вивести формулу...). Формулювання названих завдань слід робити якомога ретельніше, оскільки опис їх розв'язання становитиме зміст розділів дипломної роботи. Це важливо також і тому, що назви таких розділів та пунктів з'являються саме з формулювання завдань дослідження (додаток К).
3. Визначення об'єкта і предмета дослідження.
Надалі формулюються об’єкт і предмет дослідження.
Об’єкт – це процес або явище, що породжують проблемну ситуацію і обрані для вивчення.
Предмет – це те, що міститься в межах об’єкта.
Об’єкт і предмет дослідження як категорії наукового процесу співвідносяться між собою як загальне і часткове.
В об’єкті виділяється та його частина, котра є предметом дослідження. Саме на нього і спрямована основна увага студента, оскільки предмет
дослідження визначає тему дипломної роботи, що виноситься на титульний аркуш як її назва (додаток К).
4. Характеристика основних джерел отримання інформації для виконання дипломної роботи (офіційні, наукові, літературні, бібліографічні, періодичні тощо).
ОСНОВНА ЧАСТИНА
Основна частина дипломної роботи складається з трьох розділів. Кожен з розділів має містити про три пункти плану.
На початок кожного розділу необхідно визначити, які питання треба буде розглянути, а в кінці зробити основні висновки. Між розділами дипломної роботи повинен бути взаємозв’язок.
У першому розділі необхідно викласти основні теоретичні і методичні положення обраної теми, проблемні питання. Магістрант повинен показати глибокі знання економічної суті проблеми, її ролі і значення в сучасних умовах господарювання, виявити невирішені проблеми теми, можливості та шляхи їх вирішення. Теоретичні положення повинні визначити методологічні підходи, методи та засоби мікроекономічного аналізу досліджуваних проблем, що будуть використовуватися у другому розділі роботи.
У другому розділі необхідно дати коротку організаційно-економічну характеристику бази дослідження, детально проаналізувати статистичні та аналітичні матеріали, які визначають рівень вирішення окремих аспектів та досліджуваної проблеми в цілому в органах ДПА України.
На основі вивчення, обробки та узагальнення аналітичних матеріалів студент повинен виявити вплив позитивних і негативних факторів, встановити причини недоліків, дати пропозиції щодо підвищення ефективності роботи.
В останньому розділі роботи даються загальні висновки та пропозиції, обґрунтовані рішення щодо вибору оптимального шляху досягнення поставленої мети та завдань дослідження, вирішення основних проблем, визначення позитивних та негативних сторін, обґрунтовуються можливості практичного застосування результатів дослідження. Одним із пунктів третього розділу є висвітлення досвіду розвинених країн світу по темі дослідження та надання конкретних пропозицій щодо можливості його застосування в Україні.
Пропозиції студента повинні базуватися на проведених дослідженнях, бути конкретними та мати економічно обґрунтовані розрахунки, певне практичне значення для органу ДПА України, на матеріалах якого виконувалась дипломна робота.
У кожному розділі дипломної роботи слід робити самостійні висновки органічно їх пов’язувати, підпорядковуючи основному напряму обраної теми.
ВИСНОВКИ (обсяг 4-5 сторінок).
У висновках стисло формулюються головні обґрунтовані висновки, практичні рекомендації та пропонуються заходи щодо ефективності вирішення поставлених у роботі завдань.
Список використаних джерел подається у такій послідовності:
1. Конституція і закони України.
2. Укази Президента України.
3. Постанови Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України.
4. Нормативні акти міністерств і відомств.
5. Доповіді, виступи керівників держави.
6. Спеціальна література (автори монографій, статей, підручників, посібників тощо в алфавітному порядку).
Додатки (рекомендована кількість 6-10 шт.) можуть містити допоміжний матеріал:
- проміжні математичні доведення, формули та розрахунки;
- таблиці допоміжних цифрових даних;
- протоколи й акти випробувань, впровадження, розрахунки економічного ефекту
- інструкції та методики, опис алгоритмів і програм розв’язання задач на ЕОМ, розроблені при виконанні дисертаційної роботи;
- ілюстрації допоміжного характеру.
Не можна включати до додатків податкову звітність, що впроваджена ДПС в Україні.
2. 5. Оформлення дипломної роботи
Дипломна робота має бути виконаною і оформленою з додержанням усіх технічних вимог до наукових робіт. Текст роботи має бути роздрукованим чітко, без виправлень на одному боці аркуша білого паперу формату А4 (210 х 297 мм). Шрифт Times New Roman, 14 пт., полуторний міжрядковий інтервал. Обсяг основної частини дипломної роботи не повинен перевищувати 110 арк.
При написанні тексту дипломної роботи необхідно залишати поля таких розмірів: лівий – 30 мм, правий – 10 мм, верхній та нижній – 20 мм.
Вписувати в текст дипломної роботи окремі слова іншомовного походження, формули, умовні знаки можна чорнилом, тушшю, пастою тільки чорного кольору.
Друкарські помилки, описки і графічні неточності, які виявилися в процесі написання дипломної роботи можна виправляти підчищенням або зафарбовуванням білою фарбою і нанесенням на тому ж місці виправленого тексту (фрагменту рисунка) від руки або машинописним способом.
Текст основної частини дипломної роботи поділяють на розділи, пункти та підпункти.
Заголовки структурних частин дипломної роботи “ЗМІСТ”, “ВСТУП”, “РОЗДІЛ”, “ВИСНОВКИ”, “СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ” і “ДОДАТКИ” друкують великими літерами симетрично до тексту. Крапку в кінці заголовка не ставлять. Якщо заголовок складається з двох або більше речень, їх розділяють крапкою.
Заголовки пунктів друкують маленькими літерами (крім першої великої) з абзацного відступу. Крапку в кінці заголовку пункту не ставлять.
Відстань між заголовком структурної частини і пунктом має складати 2 інтервали. Відстань між заголовком пункту і текстом відсутня (додаток м).
Кожну структурну частину дипломної роботи потрібно розпочинати з нової сторінки.
Структура і зміст роботи, співвідношення її розділів визначаються обраною метою.
НУМЕРАЦІЯ
Нумерація сторінок, розділів, пунктів, підпунктів, рисунків, таблиць та формул подається арабськими цифрами без знака “№”.
Першою сторінкою дипломної роботи є титульна сторінка, яка включається до загальної нумерації. На титульній сторінці номер не ставлять. Нумерацію сторінок починають з початкової сторінки вступу (4 стр.), реферат не включають до загальної нумерації сторінок. Номер проставляють в правому верхньому куті сторінки без крапки в кінці.
Номер розділу ставлять після слова “Розділ”, після номера крапку не ставлять, потім з нового рядка друкують заголовок розділу.
Зміст, вступ, список використаних джерел, висновки, додатки не нумерують. Пункти нумерують в межах кожного розділу. Номер пункту складається з порядкових номерів розділу, пункту, між якими ставлять крапку. В кінці номера повинна стояти крапка, наприклад: “1.3.” (третій пункт першого розділу). Потім у тому ж рядку йде заголовок пункту.
Підпункти нумерують у межах кожного пункту за такими ж правилами, як пункти.
Правила подання ілюстрацій
Ілюстрації (креслення, рисунки, графіки, схеми, діаграми, фото) слід розміщувати у роботі безпосередньо після тексту, де вони згадуються вперше, або на наступній сторінці. Для всіх ілюстрацій мають бути посилання у тексті. Якщо ілюстрації створені не автором роботи, необхідно при їхньому поданні дотримуватись вимог чинного законодавства про авторські права, тобто посилання на джерело.
Ілюстрації можуть мати назву, яку розміщують унизу під ними. За потреби можна також подати пояснювальні дані (скорочено «рис.»), що разом з номером і назвою розміщують після пояснювальних даних, наприклад, «Рис. 3.1. Схема розміщення об’єктів приватизації».
Ілюстрації слід нумерувати арабськими цифрами згідно з їхньою порядкованістю в межах розділу, за винятком ілюстрацій, поданих у додатках. Номер ілюстрації складається з номера розділу і порядкового номера ілюстрації, відокремлених крапкою (наприклад, рис. 3.2 – це другий рисунок третього розділу) (додаток Н).
Якщо ілюстрація не вміщується на одній сторінці, можна перенести її на інші, подавши назву а першій сторінці.
Найбільш вживаними видами ілюстрацій є схеми, графіки, діаграми. Для їхнього виконання необхідно використовувати комп’ютерну техніку та типові програми, наприклад, MS Office, Adobe Photoshop, Corel Draw та ін..
Правила побудови таблиць
Цифровий матеріал традиційно оформлюють у вигляді таблиць. Після таких таблиці робиться узагальнення про нове (виведене) знання, яке описується у тексті фразами «таблиця дає змогу зробити висновок, що..», «із таблиці видно, що …» і т.д.
Таблицю слід розташовувати безпосередньо після тексту, в якому вона згадується вперше, або на наступній сторінці. Для всіх таблиць також мають бути посилання в тексті роботи.
Таблиці (зразок 1) слід нумерувати арабськими цифрами згідно з їхньою послідовністю в межах розділу, за винятком таблиць, поданих у додатках. У правому верхньому куті над заголовком таблиці розміщують напис "Таблиця" із зазначенням її номера. Номер таблиці складається з номеру розділу і порядкового номера таблиці, між якими ставиться крапка (наприклад: Таблиця 2.1 – це перша таблиця другого розділу).
При перенесенні частини таблиці на інший аркуш (сторінку) слово "Таблиця" та її номер вказують один раз справа над першою частиною таблиці. Над іншими частинами таблиці, що перенесені, пишуть слова "Продовження табл. " і вказують номер таблиці (наприклад: Продовження табл. 2.1).
Назву таблиці друкують малими літерами (крім першої великої) і розташовують над таблицею. Назва має бути стислою і відображати зміст таблиці.
Таблиця 2.1
Структура капіталу ТОВ «Гравіс»*
№ з/п | Показники | 2008 р. | 2009 р. | 2010 р. | |||
Тис. грн. | % | Тис. грн. | % | Тис. грн. | % | ||
1. | Власний капітал | ||||||
2. | Залучений капітал | ||||||
3. | Всього |
*Джерело: побудовано за [35, с. 28]
Зразок 1. Приклад оформлення таблиці
Після назви таблиці ставиться знак *, який означає, що після таблиці є посилання джерела інформації, що використані для побудови таблиці. Якщо джерел інформації, що використовувались для складання таблиці було декілька їх подають розділяючи знаком; (наприклад: *Джерело: побудовано за [35, с. 17; 38, с. 24-29]).
Подання формул та рівнянь
Формули та рівняння розташовують безпосередньо після тексту, в якому вони згадуються, посередині сторінки. Вище і нижче кожної формули або рівняння потрібно залишити не менше ніж один вільний рядок. Для їхнього виконання застосовують редактор формул (об’єкт MS Equation).
Формули і рівняння у роботі (за винятком поданих у додатках) слід нумерувати арабськими цифрами за їхньою порядковістю в межах розділу. Номер формули або рівняння складається з номера розділу і порядкового номера формули чи рівняння, відокремлених крапкою (наприклад (1.3) – третя формула першого розділу). Номер формули або рівняння зазначають на рівні формули або рівняння в дужках у крайньому правому положенні в рядку.
Пояснення значень символів і числових коефіцієнтів, що містяться у формулі чи рівнянні, слід наводити безпосередньо під формулою у тій послідовності, в якій вони подані у формулі чи рівнянні. Пояснення значення кожного символу та числового коефіцієнта слід подавати з нового рядка. Перший рядок пояснення починають з абзацу словом «де» з малої літери без двокрапки (зразок 2).
Відомо, що
(1.2)
де М1, М2 – математичне сподівання;
- середнє квадратичне відхилення міцності та навантаження.»
Зразок 2. Приклад оформлення формул
Оформлення додатків
Додатки оформлюють як продовження дипломної роботи на наступних її сторінках, розміщуючи їх у порядку появи посилань у тексті дипломної роботи.
Якщо додатки оформляють на наступних сторінках дипломної роботи, то кожний такий додаток повинен починатися з нової сторінки. Додаток повинен мати заголовок, надрукований посередині угорі малими літерами з першої великої симетрично відносно тексту сторінки. Посередині рядка над заголовком малими літерами з першої великої.
Додатки, слід позначати послідовно великими літерами української абетки, за винятком літер Ґ, Є, І, Ї, Й, О, Ч, Ь, наприклад: “ Додаток А ”, “ Додаток Б ” і т.д. Один додаток позначається як додаток А.
Текст кожного додатка за необхідністю може бути поділений на розділи й підрозділи, які нумерують в межах кожного додатка. В цьому разі перед кожним номером ставлять позначення додатка (літеру) і крапку, наприклад: А.2 – другий розділ додатка А; В.3.1. – підрозділ 3.1 додатка В.
Ілюстрації, таблиці і формули які розміщені в додатках, нумерують у межах кожного додатка, наприклад: Рис. Д.1. – перший рисунок додатка Д; формула (А.1) – перша формула додатка А.
Для якісного мовностилістичного оформлення дипломної роботи студентам важливо вміти організовувати накопичену наукову інформацію у зв’язний текст. У вирішенні цього завдання у (додаток З) винесено приклади мовних конструкцій, які можна використати в якості засобів зв’язку між реченнями дипломної роботи.
ПОСИЛАННЯ
У дипломній роботі не повинно бути повторень, надмірного цитування. Цитати повинні бути короткими і органічно поєднуватися з основним текстом. На використані у роботі цифрові дані, цитати, таблиці мають бути посилання із зазначенням джерел.
Посилання в тексті дипломної роботи на джерела слід зазначати у квадратних дужках, де вказується порядковий номер джерела відповідно до бібліографічного опису, а після коми сторінка, на якій розміщений текст цитати (наприклад: [10, с.19]).
Посилання на ілюстрації дипломної роботи вказують порядковим номером ілюстрації, наприклад: “Рис. 1.2”.
Посилання на формули дипломної роботи вказують порядковим номером формули в дужках, наприклад: “ ... у формулі (2.1) ”.
На всі таблиці дипломної роботи повинні бути посилання в тексті, при цьому слово “таблиця” в тексті пишуть скорочено, наприклад: “ ... в табл. 1.2”.
У повторних посиланнях на таблиці та ілюстрації треба вказувати скорочено слово “дивись”, наприклад: “ див. табл. 1.3”.
Завершена робота має бути зброшурованою з дотриманням такої схеми подачі матеріалу:
· титульна сторінка;
· завдання;
· реферат;
· зміст;
· вступ;
· основний матеріал за розділами;
· висновки;
· список використаних джерел;
· додатки.
Окремо подається відзив наукового керівника та зовнішня рецензія. На останню сторінку твердої обкладинки усередині дипломної роботи необхідно приклеїти конверт, у який необхідно вкласти дискету з електронною версією роботи. Дискета має бути підписаною у такій послідовності: назва роботи; студент (ПІП) та його підпис; спеціальність (шифр); науковий керівник, його вчене звання, посада та підпис (додаток И). Також у конверт вкладається відзив наукового керівника і зовнішня рецензія (додаток Е, додаток Ж).
Дипломна робота повинна бути виконана згідно з методичними вказівками, інакше вона не буде допущена до захисту, незалежно від її змісту. Вона повинна бути переплетена в тверду обкладинку.
Дипломна робота повинна мати певну логічну побудову, послідовність та завершеність розгляду відповідного кола питань. Обсяг дипломної роботи повинен бути в межах 90-120 друкованих сторінок формату А4.
Дипломна робота повинна бути виконана згідно з методичними вказівками, інакше вона не буде допущена до захисту, незалежно від її змісту. Вона повинна бути переплетена в тверду обкладинку.
2.6. Підготовка до публічного захисту і захист роботи
Згідно з регламентом магістрант зобов’язаний подавати дипломну роботу науковому керівникові на першу перевірку частинами у встановлені строки. У разі недодержання студентом календарного графіка виконання дипломної роботи керівник магістерської програми, за поданням наукового керівника дипломної роботи, має право звернутися до ректора з пропозицією відрахувати магістранта з університету як такого, що не виконує навчальний план.
Питання щодо допуску дипломної роботи до захисту перед Державною екзаменаційною комісією (ДЕК) вирішується на засіданні кафедри податків та оподаткування за наявності оформлення належним чином роботи.
На кафедру подається закінчена дипломна робота з відгуком наукового керівника та зовнішньою рецензією не пізніше як за 15 днів до засідання ДЕК.
Захист дипломної роботи проводиться на відкритому засіданні ДЕК.
Магістрант готує до захисту доповідь та ілюстративний матеріал у вигляді таблиць, рисунків, які відображають результати дослідження, основні висновки, узагальнення та пропозиції, що містяться у роботі.
Необхідну кількість та зміст ілюстративного матеріалу магістрант визначає самостійно, але погоджує його з науковим керівником.
Ілюстративний матеріал необхідно подавати у вигляді презентацій з використанням проектора. Можна використовувати мультимедійний проектор та інші наочні засоби.
Процедура захисту складається з:
а) короткої (до 10 хвилин) доповіді автора, в якій стисло викладається актуальність теми, мета роботи, об’єкт і предмет дослідження; розкривається зміст питань, що виносяться на захист, даються конкретні пропозиції, а також даються відповіді на зауваження відзивів наукового керівника, рецензента. Під час доповіді слід звертатися до ілюстративного матеріалу, коротко пояснюючи його зміст;
б) обговорення роботи, під час якої даються відповіді на запитання членів ДЕК, яка визначає оцінку роботи за стобальною системою з переведенням її у стандартну чотирьохбальну.
При виставленні оцінки враховуються такі критерії: актуальність, повнота, практична значимість проведеного дослідження, аргументованість висновків і пропозицій, переконливість виступу перед аудиторією, правильність відповідей на поставлені питання.
Рішення комісії щодо захисту дипломної роботи повідомляються студентам в той самий день.
Магістри, які отримали на захисті дипломної роботи незадовільну оцінку або які не захистили роботу, не мають права на отримання диплому спеціаліста. Таким студентам видається лише довідка про проходження навчання в університеті. До повторного захисту дипломної роботи такий магістрант допускається протягом трьох років після завершення навчання в університеті.
3. КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ дипломної РОБОТИ
Підсумкову оцінку (диференційовану за чотирибальною шкалою) дипломної роботи визначає державна екзаменаційна комісія, її рішення є остаточним і оскарженню не підлягає.
У процесі визначення оцінки враховується низка важливих показників якості дипломної роботи:
Змістовні аспекти роботи:
Ø актуальність обраної теми дослідження;
Ø спрямованість роботи на розробку реальних практичних рекомендацій;
Ø відповідність логічної побудови роботи поставленим цілям і завданням;
Ø широта й адекватність методологічного та діагностичного апарату;
Ø наявність альтернативних підходів до вирішення визначених проблем;
Ø рівень обґрунтування запропонованих рішень;
Ø ступінь самостійності проведення дослідження;
Ø рівень виконання індивідуального завдання;
Ø розвиненість мови викладення роботи та її загальне оформлення.
Якість захисту роботи:
Ø уміння стисло, послідовно й чітко викласти сутність і результати дослідження;
Ø здатність аргументовано захищати свої пропозиції, думки, погляди;
Ø загальний рівень підготовки студента;
Ø володіння культурою презентації.
Основні умови одержання оцінки
Відмінно. Дипломна робота є бездоганною: містить елементи новизни, має практичне значення, індивідуальне завдання виконано повністю, доповідь логічна і коротка, проголошена вільно, зі знанням предмету дослідження, відгук і рецензія позитивні, оформлена на високому рівні, відповіді на запитання членів ДЕК правильні і стислі.
Добре. Тема роботи розкрита, але мають місце окремі недоліки непринципового характеру: в теоретичній частині поверхово зроблений аналіз літературних джерел, елементи новизни чітко не подані, недостатньо використані інформаційні матеріали організації-замовника, індивідуальне завдання виконано не повністю, мають місце окремі зауваження в рецензії та відгуках, доповідь логічна, проголошена вільно, відповіді на запитання членів ДЕК в основному правильні, оформлення роботи в межах вимог.
Задовільно. Тема дипломної роботи в основному розкрита, але мають місце недоліки змістовного характеру: нечітко сформульована мета роботи, теоретичний розділ має виражений компілятивний характер, наукова полеміка відсутня, в аналітичній частині є надлишок елементів описовості, добір інформаційних матеріалів (таблиці, графіки, схеми) не завжди обґрунтований, заходи і пропозиції, що містяться в третьому розділі, обґрунтовані непереконливо, рецензія і відгуки містять окремі зауваження, доповідь прочитана за текстом, не всі відповіді на запитання членів ДЕК правильні або повні. Є зауваження щодо оформлення дипломної роботи.
Незадовільно. Нечітко сформульована мета дипломної роботи. Розділи погано пов'язані між собою. Відсутній критичний огляд сучасних літературних джерел, аналіз виконаний поверхово, переважає описовість на шкоду системності і глибині. Пропоновані заходи випадкові, з аналізу не випливають, економічне обґрунтування неповне. Оформлення роботи далеке від зразкового. Ілюстрації до захисту відсутні. Відповіді на запитання членів ДЕК неточні або неповні
Дипломна робота не допускається до захисту за таких умов:
Ø подана науковому керівникові на перевірку або на будь-який подальший етап проходження з порушенням строків, установлених регламентом;
Ø написана на тему, яка своєчасно не була затверджена наказом по університету;
Ø виконана не самостійно;
Ø структура не відповідає методичним вимогам до дипломної роботи;
Ø відсутнє економічне обґрунтування пропонованих заходів;
Ø не оправлена у тверду палітурку, недбало оформлена чи роздрукована, відсутній електронний варіант роботи на дискеті 3,5”;
Ø інші умови, які можуть бути визначені кафедрою.
СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНИХ ДЖЕРЕЛ:
1. Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 р. № 2456 – VI
2. Господарський кодекс України від16 січня 2003 р. № 436-IV
3. Земельний кодекс України від 25.10.2001 р. № 2768-III
4. Митний кодекс України від 11. 07. 2002 р. № 92-IV
5. Податковий кодекс України від 2.12.2010 р. № 2756-VI
6. Закон України від 06.10.1998р. № 161-XIV «Про оренду землі»
7. Наказ ДПА України від 21.02.11 № 98 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток банку»
8. Наказ ДПА України від 21.02.11 № 97 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на доходи (прибуток) страховика»
9. Наказ ДПА України від 28.02.11 № 112 «Про затвердження Порядку обліку покупців, що отримали гарантійну заміну товарів або послуги з гарантійного ремонту (обслуговування)»
10. Наказ ДПА України від 24.01.11 № 37 «Про затвердження Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій»
11. Наказ ДПА України від 31.01.11 № 58 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на доходи фізичних осіб»
12. Наказ ДПА України від 24.12.10 №1025 «Про затвердження форми Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи – підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення»
13. Наказ ДПА України від 24.12.10 № 1024 «Про затвердження форми надання Інформації суб’єктами господарювання, які провадять посередницьку діяльність, пов’язану з наданням послуг з оренди нерухомості (рієлтери), про укладені за їх посередництвом цивільно-правові договори (угоди)»
14. Наказ ДПА України від 24.12.10 № 1023 «Про затвердження Порядку інформування роботодавців платника податку про наявність порушень застосування податкової соціальної пільги, позбавлення платника податку або про відновлення його права на податкову соціальну пільгу та форми Повідомлення про наявність зазначених порушень»
15. Наказ ДПА України від 24.12.10 № 1022 «Про затвердження форми Книги обліку доходів і витрат для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу та Порядку ведення обліку доходів і витрат для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу»
16. Наказ ДПА України від 24.12.10 № 1020 «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку»
17. Наказ ДПА України від 24.12.10 № 1003 «Про затвердження Порядку оформлення результатів документальних перевірок щодо дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, платниками податків – фізичними особами»
18. Наказ ДПА України від 23.12.10 № 996 «Про затвердження форми Звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, та Порядку його складання»
19. Наказ ДПА України від 23.12.10 № 995 «Про затвердження форм повідомлень про зареєстровані та зняті з обліку транспортні засоби, що надаються органами, які здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів»
20. Наказ ДПА України від 22.12.10 № 981 «Про затвердження форми Довідки про сплату податку на доходи фізичних осіб платником податку - резидентом, який виїжджає за кордон на постійне місце проживання, та про відсутність податкових зобов'язань з цього податку»
21. Наказ ДПА України від 22.12.10 «Про затвердження форми Повідомлення про запрошення платника податків до органів державної податкової служби»
22. Наказ ДПА України від 21.12.10 № 975 «Про затвердження Порядку видачі довідки про право фізичної особи на отримання доходу від податкового агента без утримання податку та її форми»
23. Спільний наказ ДПА України та державного комітету статистики України від 09.03.11 № 129/55 «Про визнання такими, що втратили чинність, наказів Державної податкової адміністрації України, Державного комітету статистики України від 23.07.2004 № 419/453 та від 01.12.2005 № 539/397»
24. Спільний наказ ДПА України та Державного казначейства України від 03.02.11 № 68/23 «Про затвердження Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках»
25. Наказ ДПА України від 25.01.11 № 42 «Про затвердження Порядку визначення відповідності платника податку критеріям, які дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування податку на додану вартість»
26. Наказ ДПА України від 25.01.11 № 41 «Про затвердження форм та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість»
27. Наказ ДПА України від 24.12.10 № 1002 «Про затвердження форми Реєстру виданих та отриманих податкових накладних та Порядку його ведення»
28. Наказ ДПА України від 22.12.10 № 978 «Про затвердження Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість»
29. Наказ ДПА України від 21.12.10 № 969 «Про затвердження форми Податкової накладної та Порядку її заповнення»
30. Наказ ДПА України від 19.01.11 № 33 «Про затвердження Порядку роботи податкових постів, установлених на підприємствах суб'єктів господарювання, що використовують легкі та важкі дистиляти за нульовою ставкою акцизного податку або ввезені на митну територію України без сплати акцизного податку для виробництва етилену»
31. Наказ ДПА України від 11.01.11 № 14 «Про затвердження Порядку роботи представників органів державної податкової служби на акцизних складах та податкових постах»
32. Спільний наказ Державної митної служби України та ДПА України від 24.12.10 № 1535/1027 «Про затвердження форми Декларації про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію), Порядку складання та подання декларації про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію)»
33. Наказ ДПА України від 24.12.10 № 1030 «Про затвердження форми Декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання Декларації акцизного податку»
34. Наказ ДПА України від 24.12.10 № 1021 «Про затвердження форм заявок-розрахунків на виготовлення та придбання марок акцизного податку, звіту про використання марок акцизного податку та журналів для обліку марок акцизного податку»
35. Наказ ДПА України від 24.12.10 № 1015 «Про затвердження форми Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності)»
36. Наказ ДПА України від 22.12.10 № 980 «Про затвердження форми Повідомлення про запрошення платника податків до органів державної податкової служби»
37. Наказ ДПА України від 20.12.10 № 964 «Про затвердження форми Квитанції про прийняття податків і зборів»
38. Наказ ДПА України від 31.01.11 № 58 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на доходи фізичних осіб»
39. Наказ ДПА України від 29.10.99 № 357/19095 «Про затвердження Свідоцтва про сплату єдиного податку та Порядку його видачі»
40. Наказ ДПА України від 17.03. 11 № 599 «Про затвердження форм та Порядку заповнення торгових патентів, форми Заявки на придбання торгового патенту»
41. Указ Президента України від 03.07.1998р. № 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва»
42. Постанова КМ України від 29.12.10 № 1227 «Про затвердження Порядку подання документів для застосування податкової соціальної пільги»
43. Постанова КМ України від 27.12.10 № 1243 «Про затвердження Порядку отримання довідки про сплату податку на доходи фізичних осіб платником податку - резидентом, який виїжджає за кордон на постійне місце проживання, та про відсутність податкових зобов'язань з такого податку»
44. Постанова КМ України від 27.12.10 № 1226 «Про затвердження Порядку оподаткування доходів з джерелом їх походження в Україні, що виплачуються фізичній особі - нерезиденту іншим нерезидентом»
45. Постанова КМ України від 02.03.11 № 246 «Питання нарахування податку на додану вартість, що сплачується до державного бюджету переробними підприємствами за реалізовані ними молоко, молочну сировину та молочні продукти, м'ясо і м'ясопродукти, іншу продукцію переробки тварин, закуплених у живій вазі, а також виплати і використання коштів, що надійшли від його сплати»
46. Постанова КМ України від 2 лютого 2011 р. N 79 «Деякі питання реалізації підпункту 197.1.3 пункту 197.1 статті 197 Податкового кодексу України»
47. Постанова КМ України від 02.02.11 № 116 «Про затвердження Порядку надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від обкладення податком на додану вартість»
48. Постанова КМ України від 17.01.11 № 39 «Про затвердження Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість»
49. Постанова КМ України від 12 січня 2011 р. N 15 «Про затвердження переліків відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2014 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість»
50. Постанова КМУ від 12.01.11 № 11 «Про затвердження Порядку акумулювання сільськогосподарськими підприємствами сум податку на додану вартість на спеціальних рахунках, відкритих у банках»
51. Постанова КМ України від 29.12.10 №1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних»
52. Постанова КМ України від 27.12. 10 № 1240 «Про затвердження Порядку звільнення від обкладення податком на додану вартість операцій з постачання та ввезення на митну територію України товарів і послуг, передбачених для власних потреб дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав і представництв міжнародних організацій в Україні, а також для використання особами з числа дипломатичного персоналу дипломатичних місій та членами їх сімей, які проживають разом з ними»
53. Постанова КМ України від 27.12.10 № 1238 «Про затвердження переліку достатніх підстав, які надають податковим органам право на проведення документальної позапланової виїзної перевірки платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування такого податку»
54. Постанова КМ України від 27.12.10 р. N 1224 «Про затвердження Порядку обчислення і накопичення електронними контрольно-касовими апаратами сум податку на додану вартість»
55. Постанова КМ України від 27.12.10 р. N 1195 «Про перелік товарів, щодо яких під час тимчасового ввезення на митну територію України застосовується часткове умовне звільнення від обкладення податком на додану вартість»
56. Постанова КМ України від 16.02.11 № 113 «Про отримання, ввезення на митну територію України легких та важких дистилятів для використання як сировини для виробництва етилену у 2011 році»
57. Постанова КМ України від 05.01.11 №19 «Питання використання спирту етилового для виробництва лікарських засобів»
58. Постанова КМ України від 27.12.10 № 1260 «Про затвердження Порядку проведення розрахунку суми зменшення акцизного податку»
59. Постанова КМ України від 27.12.10 № 1257 «Про затвердження Порядку випуску, обігу та погашення податкових векселів, авальованих банком (податкових розписок), що видаються до отримання з акцизного складу спирту етилового неденатурованого, спирту етилового денатурованого (технічного) та біоетанолу, які використовуються суб'єктами господарювання для виробництва окремих видів продукції»
60. Постанова КМ України від 27.12.10 № 1251 «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів»
61. Постанова КМ України від 27.12.10 № 1215 «Про затвердження Порядку випуску, обігу та погашення податкових векселів, авальованих банком (податкових розписок), які видаються до отримання або ввезення на митну територію України легких та важких дистилятів для використання як сировини для виробництва етилен»
62. Постанова КМ Украъни выд 19.04.06 № 508 «Про затвердження Порядку утилізації або знищення неякісних або небезпечних алкогольних напоїв та тютюнових виробів»
63. Постанова КМ України від 16.03.2000р. № 507 «Про роз'яснення Указу Президента України від 3 липня 1998 р. N 727»
64. Андрущенко В.Л. Фінансова думка заходу в XX столітті: теоретична концептуалізація і наукова проблематика державних фінансів: [монографія] / Володимир Леонідович Андрущенко - Львів: Каменяр, 2000. -303 с.
65. Балацкий Е. Анализ влияния налоговой нагрузки на экономический рост с помощью производственно-инстуциональных функций // Проблемы прогнозирования. - 2003. - № 2.
66. Балацкий Е. Стабильность фискальной системы как фактор экономического роста // Общество и экономика. - 2005. - № 2.
67. Білостоцька В.О., Островецький В.І. Податкове навантаження в Україні / В.О. Білостоцька, В.І. Островецький // Фінанси України. -2002.- №12.-С.75-79.
68. Бланкарт Шарль. Державні фінанси в умовах демократії. Вступ до фінансової науки. - К.: Либідь, 2000. - 654 с.
69. Бурденко І.М. Аналіз стану й напрямки розвитку податкової системи України та її вплив на зростання економіки / І.М. Бурденко, О.В. Кравченко // Економіка, фінанси, право. - 2004. - № 7. - С. 3-9.
70. Васильєва А. Гурвич Е., Субботин В. Экономический анализ налоговой реформы // Вопросы экономики. - 2003. - № 6.
71. Вергелес Т. Держава в трансформаційній економіці: теорії та реалії // Світ фінансів. - 2009. - № 1 (18).
72. Вишнєвський В., Вєткін А. Ухилення від сплати податків: моделювання вибору та дій економічного суб'єкта // Економіка України. - 2004. - № 1.
73. Вишнєвський В.П, Чекіна В.Д. Оподаткування нерухомості: теорія та зарубіжний досвід // Фінанси України. - 2007. -№11.
74. Вітлінський В.В. Аналіз діяльності податкової системи України / В.В. Вітлінський, А.В. Скрипник // Фінанси України.-2005.-№ 12.-С. 19-31.
75. Геєць В.М. Політика економічного зростання на основі розширення внутрішнього споживання та її наслідки // Фінанси України. - 2007. - № 9.
76. Голубій І.Є. Податкова політика ЄС: загальний контекст та хід її розвитку / І. Є. Голубій // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. - 2003. - № 25. - С. 73-77.
77. Діяльність податкової служби України за 2003 рік: [статистичний збірник / відп. за вип. В. І. Ніколайченко]. - К.: ДПА України, 2004. - 105 с.
78. Діяльність податкової служби України за 2004 рік: [статистичний збірник / відп. за вип. В. І. Ніколайченко]. - К.: ДПА України, 2005. - 92 с.
79. Діяльність податкової служби України за 2005 рік: [статистичний бюлетень/ відп. за вип. В. І. Ніколайченко]. - К.: ДПА України, 2006. -126 с.
80. Діяльність податкової служби України за 2006 рік: [статистичний бюлетень / відп. за вип. В. І. Ніколайченко]. - К.: ДПА України, 2007. -132 с.
81. Діяльність податкової служби України за 2007 рік: [статистичний бюлетень / відп. за вип. В. І. Ніколайченко]. - К.: ДПА України, 2008. -86 с.
82. Діяльність Державної податкової служби України за 2008 рік: [статистичний бюлетень / відп. за вип. В. І. Ніколайченко]. - К.: ДПА України, 2009. - 78 с.
83. Діяльність Державної податкової служби України за 2009 рік: [статистичний бюлетень / відп. за вип. В. І. Ніколайченко]. - К.: ДПА України, 2010.-67 с.
84. Єфименко Т.І. Концептуальні підходи до реформування податкової системи України / Т.І. Єфименко // Формування ринкових відносин в Україні. - 2004. - Вип. 1 (32). - С. 9-16.
85. Єфименко Т.І. Основні напрями трансформації податкової системи в Україні // Фінанси України. - 2007. - № 9.
86. Жарко Р.П. Окремі аспекти оцінки податкової системи України як інструменту регулювання розвитку підприємницької діяльності / Р.П. Жарко // Економіка, фінанси, право. - 2005. - № 5. - С. 11-16.
87. Заяц Н.Є. Теория налогов: Учеб. пособ. - Мн.: БГЕУ, 2002. -220 с.
88. Іванов Ю.Б. Альтернативні системи оподаткування: [монографія] / Юрій Борисович Іванов - X.: ХДЕУ; Торнадо, 2003. -517 с.
89. Івашук І.О. Податкові системи країн Європейського Союзу: особливості та перспективи розвитку / І.О. Івашук // Вісник Тернопільської академії народного господарства. - 2000. - Ч. 2, № 15. - С. 17-22.
90. Ильин А.В. Взаимосвязанное налогообложение: вопросы теории и практики / А.В. Ильин // Финансы. - 2003. - № 12. - С. 29-32.
91. Каламбет С.В. Податковий потенціал: теорія і практика управління: [монографія] / Каламбет С.В. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2001.-304 с.
92. Карп В. М. Налоговый менеджмент: Учеб. для вузов. - М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2001.-477 С
93. Квасовський О. Концептуальні засади оптимізації спрощеної системи оподаткування суб'єктів малого підприємництва в Україні // Економічний і соціальний розвиток України в XXI столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації: Збірник тез доповідей за матеріалами Другої міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених (24-25 лютого 2005 року). - Тернопіль: Економічна думка, 2005. - 431 с.
94. Князева О.В., Пономарева Н.В. Особенности налогового администрирования в государстве с переходной зкономикой // Финансы. - 2006. - № 6.
95. Крисоватий А., Валігура В. Домінанти гармонізації оподаткування: національні та міжнародні вектори / Монографія. - Тернопіль: Підручники і посібники, 2010. - 248 с.
96. Крисоватий А., Луцик А. Податки і фіскальна політика: Навч. посібник. - Тернопіль, 2003. - 312 с.
97. Крисоватий А.І. Теоретико-організаційні домінанти та практика реалізації податкової політики в Україні: [монографія] / Андрій Ігорович Крисоватий - Тернопіль: Карт-бланш, 2005. - 371 с.
98. Крисоватий А.І. Гармонізація оподаткування у парадигмі загальнодержавних інтересів / А.І. Крисоватий, Т.В. Кошук // Фінанси України. -2004. -№ 2. - С. 109-115.
99. Литвиненко Я.В. Податкова політика. - К.: МАУП, 2003. -224 с.
100. Льовочкін С.В. Макроекономічна стабілізація в Україні у контексті економічного зростання. - К.: Науково-видавничий центр "Національна культура і наука", 2003. - 341 с.
101. Лютий І.О. Податки на споживання в економіці України / Лютий І.О., Дрига А.Б., Петренко М.О. - К.: Знання, 2005. - 355 с.
102. Мельник В.М. Оподаткування: наукове обґрунтування та організація процесу: Монограф. - К.: Комп'ютерпрес, 2006. - 277 с.
103. Мельник В.М. Обмежувальна та стимулювальна роль податків / В.М. Мельник // Фінанси України. - 2006. - № 1. - С. 31-37.
104. Налоги в развитых странах / [Русакова И.Г., Кашин В.А., Кравченко И.А. и др.]; под ред. И. Г. Русаковой. - М.: Финансы и статистика, 1991.-288 с.
105. Налоги и налогообложение / Под ред. В.В. Романовского, О.В. Врублевской. - 3-є изд. - СПб.: Питер, 2002. - 576 с.
106. Налогообложение: теории, проблемы, решения / [Вишневский В.П., Веткин А.С, Вишневская Е. Н. и др.]; под. общ. ред. В. П. Вишневского. - Донецк: ДонНТУ, ИЭП НАН Украины, 2006. -504 с.
107. Никитин С, Глазова Е., Степанова М. Социальные налоги: опыт Запада // Мировая экономика и международные отношения. -2003. - № 5.
108. Никитин С, Никитин А., Степанова М. Налоговые льготы, стимулирующие предпринимательскую деятельность в развитых странах Запада // Мировая экономика и международные отношения.-2000.-№ 11.
109. Никитин С, Степанова М., Глазова Е. Теневая экономика и налогообложение // Мировая экономика и международные отношения. - 2005. - № 2.
110. Никитин С, Степанова М., Никитин А. Налог на личные доходы: опыт развитых стран // Мировая экономика и международные отношения. - 2001. - № 7.
111. Огліх В.В. Макроекономічний аналіз економічного розвитку та системи оподаткування України / В.В. Огліх, О.О. Шаповалов // Економіст. - 2007. - № 2. - С. 66-70.
112. Паєнтко Т.В. Гармонізація прибуткового оподаткування / Т.В. Паєнтко // Фінанси України. - 2005. - № 3. - С. 37 - 43.
113. Пансков В. Новейшие коллизии налогообложения доходов физических лиц: суть и возможности разрешения // Российский экономический журнал. - 2007. - №4.
114. Пансков В.Г, Князев В.Г. Налоги и налогообложение: Учеб. для вузов. - М.: МЦФЗР, 2003. - 336 с.
115. Перонко И.А., Красницкий В.А. Налоговое администрирование // Налоговый вестник. - 2000. - № 10.
116. Погорлецкий А.И. Налоговые аспекты расширения Европейского Союза / А.И. Погорлецкий // Вестник Санкт-Петербургского университета. - 2005. - Серия 5. - Випуск 1. - С. 30-39.
117. Податки в Україні: від каральної до стимулюючої функції: 36. наук. ст. / За ред. Я.А. Жаліла. - К.: Альтепрес, 2003. - 120 с.
118. Податкова політика України: стан, проблеми та перспективи: монографія / П.В. Мельник, Л.Л. Тарангул, З.С. Варналій [та ін.]; за ред. 3.С. Варналія. - К.: Знання України, 2008. - 675 с.
119. Податкові важелі та стимули розвитку господарських систем (теоретичні засади та практика застосування): [монографія] / [Андрущенко В.Л., Мельник В.М., Ляшенко Ю.І. та ін.]; за заг. ред. В.Л. Андрущенка, В.М. Мельника. - Ірпінь: Національний університет ДПС України, 2006. -210с.
120. Поліщук Л.С. Гармонізація податкової політики Європейського Союзу / Л.С. Полішук // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. -2003. -№25. -С. 77-81.
121. Реформирование налоговых систем. Теория, методология и практика: монография / Под. ред. И.А. Майбурова, Ю.Б. Иванова, А.И. Крисоватого. – К.: Кондор, 2011.- 352с.
122. Романюк М.В. Вплив бюджетно-податкової політики держави на фіскальну ефективність податкової системи України / М.В. Романюк, Т.А. Коляда // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка (Економіка). - 2007. - № 91. - С. 39-41.
123. Система податкових пільг в Україні в контексті європейського досвіду / А.М. Соколовська, Т. І. Єфименко, І. О. Луніна та ін.-К.: НДФІ, 2006. -320с.
124. Соколовська А. Теоретичні засади визначення податкового навантаження і рівня оподаткування економіки // Економіка України. - 2006. - № 7.
125. Соколовська А.М. Податкова політика в Україні у контексті її впливу на розвиток економіки // Фінанси України. - 2006. - № 9.
126. Соколовська А.М. Податкова система держави / Соколовська А.М. - К.: Знання-Прес, 2004. - 454 с.
127. Статистичний щорічник України за 2005 рік / За ред. О. Г Осауленка. - К.: Консультант, 2006. -410 с.
128. Статистичний щорічник України за 2006 рік / За ред. О. Г. Осауленка. - К.: Консультант, 2007. - 567 с.
129. Статистичний щорічник України за 2007 рік / За ред. О. Г. Осауленка. - К.: Консультант, 2008. - 578 с.
130. Статистичний щорічник України за 2008 рік / За ред. О. Г. Осауленка. - К.: Консультант, 2009. - 552 с.
131. Статистичний щорічник України за 2009 рік / За ред. О. Г. Осауленка. - К.: Держкомстат України, 2010. - 566 с.
132. Становлення доктрини фінансової системи України: [монографія] / [Бескид Й.М, Гуцал І.С, Десятнюк О.М.]; за ред. С.І. Юрія, О.М. Десятнюк. - Тернопіль: Економічна думка, 2008. - 192 с.
133. Суторміна В.М. Держава-податки-бізнес (із світового досвіду фіскального регулювання ринкової економіки): [монографія] / Суторміна В.М., Федосов В.М., Андрущенко В.Л. - К.: Либідь, 1992. - 328 с.
134. Таранов І.М. Європейський досвід оподаткування: податкові технології Латвійської республіки // Світ фінансів. - 2007. - № 4 (13).
135. Тарасова С.В. Экономическая теория благосостояния: Учеб. пособ. для вузов. - М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2001. - 239 с.
136. Тимченко О.М. Податковий менеджмент: Навч.-метод, посіб. для самост. вивч. дисц. - К.: КНЕУ, 2001. - 150 с.
137. Федосов В., Опарін В., Льовочкін С. Фінансова реструктуризація в Україні: проблеми і напрями: Моногр. / За наук. ред. В. Федосова. - К.: КНЕУ, 2002. - 432 с.
138. Черник Д.К. Основы налоговой системы: Учеб. для вузов / Д.К. Черник, А.П. Починок, В. П. Морозов. -3-є изд. перераб. и доп. -М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2002. - 517 с.
139. Шевчук В.О., Римарська Р.Ю. Уніфікація податкових систем країн Європейського Союзу як критерій поглиблення інтеграції// Фінанси України. - 2007. - № 12.
140. Швед Ю.А. Гармонізація прямого оподаткування у Європейському Союзі: сучасні тенденції / Ю.А. Швед // Наукові праці НДФІ. - 2005. - № 1 (30). - С. 40-50.
141. Юрій С.І., Крисоватий А.І., Кощук Т.В. Сучасні т