ЗАТ ТОС „Барва”
Логістика – це ринкова концепція організації та управління господарською діяльністю підприємств.
Поняття логістики на підприємстві охоплює такі сфери діяльності, як постачання, виробництва та збут продукції. Особливе місце належить транспортному господарству підприємства та процесам складування і зберігання продукції. Основним завданням, які вирішує логістика у вказаних сферах діяльності – це забезпечення найменших витрат, пов’язаних із рухом матеріальних ресурсів через вказані сфери діяльності - від постачальників через сферу постачання, виробництво і збут до кінцевих споживачів продукції. Нижче вказано шість основних постулатів, на яких сьогодні будуються сучасні логістичні системи, за якими товари чи продукти просуваються від виробника до споживача.
1. По-перше, нам потрібен конкретний товар
2. по-друге, цей товар має бути необхідної якості,
3. по-третє — товар потрібен нам у необхідній для нас кількості,
4. по-четверте — цей товар потрібен нам у визначений нами час,
5. по-п'яте — товар повинен бути у визначеному нами місці,
6. по-шосте — наші витрати під час покупки мають бути мінімальними.
Рис. 1.1 - Шість постулатів логістичної системи
Саме ці постулати сьогодні і характеризують основні цілі, які вирішують логістичні системи або просто — логістика.
Для того щоб уявити шлях, яким переміщується матеріальний потік, використовують поняття логістичний ланцюг.
Логістичний ланцюг - це лінійно впорядкована кількість фізичних та/чи юридичних осіб (виробників, посередників, складів тощо), які виконують логістичні операції з доведення зовнішнього матеріального потоку від однієї логістичної системи до іншої чи до кінцевого споживача. У загальному випадку логістичний ланцюг об'єднує виробника та споживача, хоч часто має складну структуру. В ньому виділяються наступні головні ланки: поставка матеріалів, сировини і напівфабрикатів, зберігання продукції і сировини, виробництво продукції, розподіл, включаючи відправку товарів зі складу готової продукції, споживання готової продукції.
Ефективність логістичних зв'язків набагато залежить від таких чинників, як інфраструктура підприємства, управління персоналам та його кваліфікація, розвиток технології виробництва, МТ| підприємства, раціональна організація матеріальна) енергетичних та інформаційних потоків.
Рис 1.2 - Принципова схема логістичних ланцюгів:
1- зворотний інформаційний потік; 2 - матеріальний потік; 3 - супроводжувальний інформаційний потік, що включає перевізні документи; 4 - підтвердження надходження вантажів. Взаємні розрахунки.
На практиці подана на рис. 1.2 принципова схема трансформується у різні форми залежно від схем організації вантажопотоків, кількості посередників. Підсумовуючи викладене вище, зазначимо, що логістичним вважається ланцюг, за яким рухаються товарний та інформаційний потоки від постачальника до споживача. В ньому виділяють такі головні ланки: постачальники матеріалів, сировини та напівфабрикатів, склади для зберігання продукції на стадії закупівлі, виробництво товарів, їх збут, включаючи відправлення зі складу готової продукції, споживачі готової продукції.
Організаційна будова логістичних ланцюгів може бути різною залежно від: 1) розмірів підприємств; 2) масштабів їх діяльності; 3) концепції управління; 4) матеріаломісткості; 5) галузі економіки; 6) кількості ланок; 7) схеми організації вантажопотоків.