Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Сталінська політика індустріалізації




Індустріалізація – комплекс заходів, ужитих ВКП(б) у 1920-30-х, що мали на меті модернізацію промисловості: будівництво заводів, фабрик, залізниць та інших індустріальних об’єктів.

XV з’їзд ВКП(б) схвалив директиви першого п’ятирічного плануна 1928/29-1932/33 р. План визначав украй високі середньовічні темпи приросту промислової продукції – 16 %. Змінювався лише спосіб вилучення ресурсів села в бюджет: не підвищенням податків, як пропонували опозиціонери, а використанням політики «ножиць цін», тобто встановленням завищених цін на промислові товари і відповідно занижених - на сільськогосподарську продукцію. Селян не влаштовували «ножиці цін». Вони скоротили свої закупки промтоварів і не повезли хліб на ринок. Методи адміністративного тиску на селянство знову стали реальністю. Методи адміністративного тиску були названі «надзвичайними заходами проти куркуля».

Ще в грудні 1925 р. відбувся XIVз’їзд РКП(б), який проголосив курс на індустріалізацію. Перший рік п’ятирічки розпочався в жовтні 1928р. Індустріальна гонитва призвела до великих матеріальних нестатків. Економічні труднощі органи пропаганди розглядали як неминучі й цілком природні.

Серед побудованих в СРСР 35 промислових гігантів цивільної промисловості в Україні споруджено 12, з них 7 новобудов і 5 докорінно реконструйованих підприємств. Найвідоміші новобудови – це три металургійні заводи Дніпрогес, Дніпроалюмінійбуд і Харківський тракторний завод.

 

Колективізація українського села. Голодомор 1932-1933 рр.

Колективізація мала забезпечити нееквівалентний обмін між містом і селом, полегшити викачування селянських ресурсів і у державний бюджет. Вступаючи до колгоспу, кожен селянин передавав свої права на розпорядження виробленою продукцію голові правління. А через нього державні установи діставали можливість визначити, скільки виробленої продукції треба залишити на задоволення потреб колгоспу й колгоспників, а скільки – вилучити до централізованого фонду.

Гасло суцільної колективізації офіційно проголосив листопадовий 1929р. пленум ЦК ВКП(б).

Суцільна колективізація була задумана як комунікація. Офіційно йшлося про утворення колгоспів у формі артілі, але в різних інструкціях, якими супроводжувалися директиви, артілі мала форму комуни.

Проблему модернізацію сільськогосподарського виробництва розв’язували шляхом будівництва державних машинно-тракторних станцій. Перша в СРСР МТС була постала в 1928 р. в Україні, у радгоспі ім. Т. Шевченка Березівського району на Одещині.

 

Втрати зерна з урожаю 1932р. виявилися величезними внаслідок безпосередності та небажання селян працювати за безцінь на державу. Сталін надіслав в Україну з надзвичайними повноваженнями хлібозаготівельну комісію на чолі з головою радянського уряду В. Молотовим. Молотовська комісія викачала з села весь хліб у рахунок хлібозаготівель, але не виконала плану.

Тоді для покарання боржників вона запровадила «натуральні штрафи». Одночасно за розпорядженням Кагановича в Україні запроваджено систему «чорних дошок». Господарства, занесені на «чорні дошки», оточували збройні загони.

1 січня 1933 р. керівники УСРР у Харкові одержали за підписом Й. Сталіна телеграму, яка започаткувала кампанію повсюдного пошуку хліба. Конфіскація продовольства подавалася як кара за «куркульський» саботаж. Щоб адміністративно «прив’язати» селян до колгоспів, Сталін запровадив з грудня 1932 р. внутрішні паспорти для населення міст і новобудов. Україна була оточена по периметру своїх кордонів загороджувальними загонами, щоб перешкодити появі голодних селян у інших республіках. У 1933р внаслідок конфіскації всіх продовольчих запасів голодною смертю загинуло від 3 до 3,5 млн чоловік.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1292 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Не будет большим злом, если студент впадет в заблуждение; если же ошибаются великие умы, мир дорого оплачивает их ошибки. © Никола Тесла
==> читать все изречения...

2602 - | 2280 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.