Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Соціально-політичні та історичні обставини розвитку української культури




Наприкінці XVIII ст., коли почався процес національ­ного відродження, українська етнолінгвістична територія, тобто ті землі, де жили українці, перебуввла в межах двох багатонаціональних імперій: Російської та Австрійської. Даний політичний поділ залишився до першої світової ПІЙ ІТИ.

За підрахунками академіка М. С. Грушевського, єдиний територіальний комплекс споконвічних українських земель у XIX ст. становив 850 тис. км2, з яких лише десята частин;) припадала на землі під владою Австрії. Незважаючи на це, українці Галичини відігравали важливу роль у виборі на прямів українського національного відродження.

Духовна культура українського народу кінця XVIII-початку XX ст. розвивалась в умовах постійних утисків j боку Російської та Австрійської імперій. Після ліквідації Гетьманщини (1764 р.) та зруйнування Запорізької Січі (1775 p.), юридичного оформлення кріпосного права на Лі вобережжі і Слобожанщині (1783 p.), скасування чинності магдебурзького права (і831 р.) і Литовського статуту (1840 р.) на Правобережжі, Україна фактично перетвори лась у безправну; колонію Російської імперії. На колоніаль­ному становищі опинились і західноукраїнські землі, які перебували у складі Австрійської монархії.

У 1801 р. на царський престол вступив Олександр 1, який здобув репутацію ліберального правителя. По всім імперії відчувався подих так званої «нової ери». Генерал-губернатором України був призначений прихильний до українців князь Куракін. Скориставшись цими обставинами, українські культурні діячі заснували в 1805 р. у Харкові приватний університет.

Поразка Наполеона у війні з Росією призвела до посилення абсолютистських режимів у країнах Європи. Реакція царизму на події в Україні стала ще більш жорстокою. Бу­ли створені «військові поселення», які перетворювали укра­їнських селян на військових (так звана «аракчеївщина»), що спричинило численні бунти й заворушення.

На початку XIX ст. на Україні з'явилися масонські ор­ганізації антиурядового спрямування. Одна з них під наз­вою «Любов до істини», членом якої був І. Котляревський, діяла в Полтаві у 1818 р. У Києві організовується таємна ложа «Товариство об'єднаних слов'ян». Аналогічні органі­зації існували в Житомирі, Кременці та інших містах Ук­раїни.

* Див.: Крип'якевич І. П. Історія України. К., 1990. С 264, 366.*. В укладеному ним «Катехизисі Автономіста» обстоювалась ідея автоно­мії України.

Один з учасників полтавської масонської ложі, повіто­вий маршал В. Лукасевич був організатором та ідеологом «Малоросійського таємного товариства»

Ситуація на Україні ще більш ускладнилася, коли на царський престол у 1825 р. вступив Микола І. Ідеологія російської деспотії у цей час виражалася формулою міністра освіти Уварова; «самодержавство—православ'я—на­родність». Царські власті розпорядились ліквідувати усі польські школи. Російська мова стала офіційною в усіх установах. Київський університет святого Володимира, за­снований у 1832 p., перетворився у центр обрусіння.

Доба правління Миколи І позначилася жорстокою реак­цією в усіх сферах суспільного життя. Російська імперія перетворилася у слухняний, централізований апарат, на чо­лі якого стояв абсолютний монарх. Однак реакційне прав­ління Миколи І, прозваного «Палкіним», не в змозі було приглушити революційні настрої, які після 40-х років XIX ст. знову почали спалахувати в усій Європі й досяг-ли кульмінації у так званій «весні народів» 1848 р. У цей час революційні гуртки продовжували існувати як в Росії, так і на Україні, зокрема в Харкові серед університетської ■ молоді.

На фоні таких історичних, суспільно-політичних та на­ціональних відносин утверджується новий етап національ­но-культурного відродження, який започаткував нову добу в історії України.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 687 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Человек, которым вам суждено стать – это только тот человек, которым вы сами решите стать. © Ральф Уолдо Эмерсон
==> читать все изречения...

2316 - | 2171 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.