Суб'єктивне та об'єктивне в праві. Проблема суб'єктивного та об'єктивного в праві, хоч і перебуває предметом уважного вивчення правознавцями протягом кількох останніх десятиріч, ще далеко не вичерпана. Більше того, зміна акцептів у визначенні права дає досить підстав для повернення до цієї теми.
У юридичній літературі при вивченні співвідношення суб'єктивного і об'єктивного в праві увага традиційно зосереджувалась на з'ясуванні питання щодо ступеню залежності права від людей (або конкретної особи).
Фундаментом для цих узагальнень було одне з ключових висловлювань марксизму щодо природи законодавчої діяльності. К. Маркс стверджував, що законодавець «повинен дивитись на себе як на дослідника природи. Він не робить законів, він не винаходить їх, а тільки формулює, він виражає в свідомих позитивних законах внутрішні закони духовних відносин. Ми повинні були б кинути докір законодавцеві в безмежному свавіллі, якби він підмінив сутність справи своїми вигадками»1.
Наведена думка, при досить чіткій визначеності, дала, однак, підстави для численних дискусій. Вони стали, по суті, продовженням у новій площині одвічного спору щодо первинності чи вторинності буття і свідомості (реальних відносин та їх відображення свідомістю). К. Марксом цей спір, як випливає з наведеної цитати, вирішується на користь реальних суспільних відносин. Люди ці відносини заднім числом конструюють, уявляють, зміцнюють і справджують людські зв'язки, які вже склалися2.
У юридичній літературі радянського періоду на цій основі сформувалися дві позиції.
Прихильники першої, досить категоричної, вважали, що право іс-нує незалежно від людини, виникає з фактичної взаємодії людей, повторюваність якої і утворює загальноприйняту «норму», «правило»1. Другої — що правова норма є елементом суспільної свідомості, продуктом спеціалізованої ідеологічної діяльності2.
Перша точка зору є буквальним тлумаченням тези «Маніфесту Комуністичної партії» К. Маркса і Ф. Енгельса, вона відмовляє законодавцеві у будь-якій творчості.
Думка про самостійне існування права виникла у суспільній свідомості ще у давнину та існувала на перших етапах людської цивілізації. Вона, по суті, відтворює позицію історичної школи права до часів Р. Ієрінга, який перший обгрунтував активну роль держави у право-творениі. Прийнятне пояснення такому розумінню права, на наш погляд, полягає не лише в глибокій повазі до норм, вироблених попередніми поколіннями, до «звичаїв предків», а в тому, що на первісних етапах виникнення держави переважала стійка уява про незалежність права як соціального феномена відносно держави, про необумовле-ність права державою, визнання додержавного періоду його існування. І тому, навіть з появою держави, довгий час жодному суверену не дозволялося створювати власні правові норми або ж взагалі втручатися у процес правозастосування. Ми бачимо це на прикладах функціонування римської правової системи, діяльності преторів (перегрінського і цивільного), спостерігаємо на межі середньовіччя, коли влада не брала на себе функції щодо розвитку правової системи, а право не ототожнювалось із наказами суверена3. Однак зі зміцненням держави, посиленням впливу державних органів на правотворчість та судочинство таке розуміння права втратило реальне підґрунтя.
Послідовнішими, з огляду на сучасний процес правотворення, є представники другої точки зору. Право, зазначає М. ї. Козюбра, об'єктивне в каузально-генетичному розумінні (як закономірний результат об'єктивних соціальних процесів), об'єктивне за своєю основою (як таке, що виникло на базі суспільно-історичної практики), об'єктивне у розумінні об'єктивності змісту, який віддзеркалюється в правових нормах. Право суб'єктивне в гносеологічному плані (як продукт усвідомленого суспільного буття). Разом з тим, підкреслює той же автор, характеристика правових норм як продукту суспільної свідомості не означає їх ототожнення з цією свідомістю. Втілюючись у нормативних актах, ідеальні зразки поведінки набувають нових властивостей, відносної самостійності щодо ідеальної свідомості, особливої форми буття, а разом з цим — регулятивних властивостей4. Цієї точки зору дотримується більшість правознавців, оскільки вона сприяє поясненню свідо-
28
1 Маркс К, Енгельс Ф. Твори: В ЗО т.- Т. 1. - С. 154
2 Там само. - Т. 3. - С. 211.
1 Дробницкий О. Г. Понятие морали. - М, 1974. - С. 237.
2 Козюбра Н. И. Социалистическое право и общественное сознание. — К., 1979. -
С. 36-37.
:J Див.: Давид Р. Основные правовые системы современности. - С. 63.
4 Козюбра Н. И, Социалистическое право и общественное сознание. — С. 34—37.
мого характеру правотворчого процесу, впливу законодавця на процес формування норм людської поведінки.
Викладене можна розглянути більш конкретизовано таким чином. Дії законодавця визнаються детермінованими величезним спектром обставин; він повинен враховувати те, що закон має виражати загальні інтереси і потреби суспільства, які є породженням даного матеріального способу виробництва1. З іншого боку, оскільки закон має закріплювати волю та інтереси людей, то правотворчість, таким чином, є формою державного керівництва суспільством, що завершує процес формування права і відображає соціальні фактори цього процесу у вигляді піднесення волі класів, які стоять при владі, в загальнообов'язкові правила поведінки — правові норми2.
Що ж означає для законодавця така детермінованість його дій і як ця детермінованість виявляється у конкретній діяльності?
Досить характерною щодо цього є позиція Л. С Явича, який наголошує, що мова йде не просто про те, що позитивний (юридичний) закон не може себе утверджувати замість об'єктивної закономірності, а й про те, що сама законодавча функція неодмінно включає в себе теоретичне освоєння дійсності, волю в її «теоретичній енергії». Теоретичний компонент включає тут відкриття і формулювання «дійсного закону»3.
Для того, щоб норма стала правовою, вона має бути матеріально детермінованою, не протиставлятись об'єктивним закономірностям, відображати не просто типову поведінку, а саме таку, яка становить зміст особливих відносин, а їх сторони повинні мати відповідні права і обов'язки, які об'єктивно вимагають офіційного визнання4.
Правотворення, таким чином, завершується державними настановами. А об'єктивне право стає нічим іншим, як сукупністю загальних норм, сферою рішень і дій у межах закону, який передбачає юридичні обов'язки та відповідальність за їх невиконання5. Л. Явич говорить з цього приводу, що термін об'єктивне щодо права означає, що юридичні норми здобувають свою об'єктивацію в державних актах і тому стають незалежними від розсуду окремого індивіда; термін суб'єктивне вказує, що мова йде про право, яке належить суб'єкту — учаснику суспільних відносин, про його наявні юридично визнані можливості, якими він може користуватися за своїм розсудом6. І, нарешті, формулює остаточний висновок: законодавець не творить право, а займається нормо-творчою діяльністю, творить закони7.
Така точка зору Л. С Явича, який був одним з небагатьох, хто спробував модифікувати нормативістське поняття права, повернула його на ті ж нормативістські позиції. Проте його аргументація існу-
1 Маркс К., Енгельс Ф. Твори. - Т. 6. - С 259.
2 Научные основы советского правотворчества. - М., 1981. - С. 7.
3 Явич Л. С. Сущность права. - Л., 1985. - С. 117.
А Там само. - С. 117-118.
5 Там само. - С. 119.
6 Там само. - С. 95,
7 Там само. - С. 121.
вання правовідносин, які фактично склалися до їх офіційного визнання1, міркування про зв'язок права з правопорядком, правосвідомістю, справедливістю, правами та обов'язками суб'єктів правовідносин, про детермінованість права реальними суспільними відносинами виявилися досить ґрунтовними і просунули праворозуміння значно вперед.
Гегель зазначає, що позитивність права полягає у його наявності^ в об'єктивному бутті, тобто визначене для усвідомлення думкою і відоме як те, що є і що визнане правом, як закон2. З гегелевим розумінням позитивності можна погодитись лише частково, оскільки в кінце- вому підсумку позитивність права ототожнюється з данністю закону. Але данність права існує поза данністю закону. І нехай ця данність Тууде менш формально визначеною, менш очевидно всезагальною, але від цього соціальна цінність права не зникне. І навпаки, данність закону, який не відображає волі широкого загалу, не надасть йому регулятивної сили. Це буде формальна данність, абстрактна загальнообов'язковість і удавана позитивність.
Нормативістське трактування процесу правотворення є водночас v істинним і викривленим, вінцем правової думки — і однією з найвели-чезиіших містифікацій у розумінні права. І ось чому. Те, що законодавець творить закони, не потребує підтвердження. Але який його вплив на право, на правові норми? Якщо він не творить право, то як воно створюється? Відповіді на ці питання дає аналіз складових права і умов його формування, про які йшлося вище, тобто наявність правових норм — моделей поведінки, що об'єктивовані (легітимовані) у суспільстві як правові, та його соціальних атрибутів — суспільних (чи державних) інститутів розсуджування, інших механізмів їх реалізації.
Ключовим, фундаментальним критерієм істинного процесу правотворення, а відповідно і правового характеру закону, є те, що закон має відповідати волі та інтересам народу. Але дана теза не декларативна. Ця воля, ці інтереси є детермінантами правового характеру закону через детермінованість волею народу суспільної і державної влади. Таке твердження не суперечить нормативістській школі права, представники якої визнають, як зазначалося, вслід за К. Марксом і Ф. Енгельсом, детермінованість закону цією волею та інтересами. Але при цьому вони впадають в серйозне протиріччя, визнаючи, з. одного боку, таку детермінованість, з іншого — припускаючи можливість неправового закону, а з третього — ототожнюючи закон із правом.
Ця суперечність не усувається визнанням неправовими лише тих положень закону, які не виконуються на практиці через явну застарілість, декларативність, тому що ознаки неправового вишукуються лише у сфері технічного викладу закону, технології законотворчості, а не у сфері обумовленості закону народною волею. Останнє ніколи не підлягало сумніву, але було лише ідеологічним прикриттям сутності держави (декларованої як загальнонародної, як держави трудящих і т. ін.).
1 Явич Л. С. Сущность права.- С. 116.
2 Гегель Г. Я. Ф, Философия права. - С. 247,
Конкретні аспекти детермінованості закону волею народу не піддавались спеціалізованому аналізу.
Поєднання народної волі і владних державно-правових велінь призводить, безумовно, до визнання цих велінь правовими. Мною поділяється така точка зору. Але потрібно враховувати, що такий збіг в історії цивілізації є дуже рідкісним. Він є моментом у діалектичному співіснуванні, взаємодії цієї дійсної волі з приписами закону і досягається в умовах розвинутої демократії за наявності ефективних механізмів врахування громадської думки, інтересів і потреб усіх суспільних прошарків. Однак досить часто відбувається викривлення інтересу широкого народного загалу в праві. Свідченням тому є найближча історія людства, історія нашого власного народу. На «дійсному законі», «об'єктивній обумовленості» базувалися величезні спекуляції і підміни. Усі жорстокості диктатури, геноцид власного народу, практичне уярмлення селянства, придушення будь-якої ініціативи в економічній сфері і жорстке адміністрування, розширення впливу держави на майже всі соціальні відносини — все це пояснювалося магічними соціальними закономірностями, які могли відкритися лише вибраним.
Фупкціопув'лния правових регуляторів у суспільстві доводить, що найчастіше до рівня закону піднімалась не воля народних мас, а воля бюрократичної верхівки держави, яка шляхом узурпування влади здобувала можливість нав'язувати суспільству свою модель соціальної регуляції.
Нормативістське розуміння правотворення розглядає його як суто державну, законодавчу діяльність, як процес закріплення у законі волі народу і цим, власне, обмежуючи процес иравотворення. Воно передбачає лише висхідний зв'язок — сприйняття цієї волі державою, але не передбачає зворотного зв'язку — сприйняття народом закріпленої у законі волі як саме правових норм, визнання їх такими, що мають реалізовуватись за допомогою властивих праву механізмів (юридичної процедури, юридичних засобів та ін.). І як наслідок, народ в усіх тлумаченнях процесу об'єктивації правових норм не виступає суб'єктом такої об'єктивації, тому що за таким підходом об'єктивація завершується прийняттям законодавчого акту загальнообов'язкового характеру. Звідси й помилкове, на наш погляд, враження про незалежність «об'єктивованих» таким чином законодавчих актів від окремої особи, суспільних груп тощо. Насправді у цьому випадку можна говорити не про незалежність процесу правотворення, а про його відірваність від народу, здійснення його бюрократизованою нелегітимною владою, яка не узгоджує свої рішення з виборцями, коли парод в цілому і кожен виборець зокрема не має можливості висловитися з приводу цих рішень, а самих демократичних механізмів і процедур апробації державних рішень не існує. Та у цьому випадку, як вже підкреслювалось, говорити про право немає сенсу.
Для того, щоб чіткіше простежити вплив на формування права народного волевиявлення і держави, спробуємо розглянути це питання через призму процесу правотворення.
Процес правотворення: від ідеї до правової норми. Вихідним елементом права є правова ідея. Владні веління не виникають нізвідки. Уявлення про належне, про напрями людської поведінки, про бажану спрямованість людських діянь можуть іти з різних боків: суспільних спільнот, владних суспільних інститутів, окремої особи.
У початковому вигляді вони є лише правовими ідеями, судженнями про належне, що існують на рівні окремих індивідуумів, ще не схваленими суспільною думкою. Це те явище, яке визначається у теорії права як індивідуальна чи групова правосвідомість, що може ніколи й не здобути загального визнання та існуватиме як індивідуальне розуміння належного або соціальні вимоги окремої особи чи спільноти. Однак ті ідеї, які є прийнятними (або визнаними як такі, що потребують обов'язкового додержування) для всього суспільства, набувають суспільної ваги, суспільного визнання, тим самим об'єктивуючись у цьому суспільстві.
Сформування правил належного, норм поведінки у суспільстві означає створення ключового елементу права. Вже самі по собі такі правила містять можливості для втілення, оскільки грунтуються на узгодженій автономній волі. Але для визнання права недостатньо лише гіпотетичної можливості реалізації належного, яке міститься в нормі.
Правова ідея стає правилом належного в суспільстві завдяки його здатності забезпечити через відповідні механізми реалізацію цієї ідеї (тобто має існувати відповідна система органів охорони права, у тому числі й примусової реалізації). Поза цими механізмами реалізації право немислиме. Саме цим і відрізняється правова ідея від будь-яких інших суспільних ідей. Норми поведінки, які виробляються у суспільстві і підтримуються ним, реалізуються за допомогою суспільних владних інститутів, які створюються й функціонують для цієї мети.
Особливості процесу правотворення в значній мірі залежать від того, хто є носієм правових ідей і які суб'єкти здійснюють їх опосередкування. Якщо правові ідеї здобувають визнання на суспільному рівні, поза державно-владними інституціями і забезпечуються відповідними правовими механізмами реалізації, процес творення права завершується визнанням їх правилами належного, правовими нормами, реальними засобами регуляції поведінки. Такий процес творення права є найбільш органічним, оскільки повно й точно відображає волевиявлення суспільства, але й найменш поширеним, тому що суспільство поза політично організованою формою співжиття, якою є держава, насилу справляється з регулюванням поведінки його членів. Зрештою, воно обов'язково продукує більш організовану форму свого співжитття, тобто державу. З точки зору процесу правотворення, держава є в ньому проміжною ланкою, яка значно ускладнює процес правотворення.
З виникненням держави, створенням її атрибутів з'являються передумови для реалізації волі тих, хто здійснює владу. Держава набуває спроможності втілювати такий суспільний та державний устрій, яким його бачать її представники. Потреба у відстоюванні їх інтересів призводить до виникнення відповідного ідеологічного підґрунтя, яким нерідко стає ідея про те, що суверен, чи та ж держава, є провідниками
З - 91308
«вищих сил», наділеними здатністю визначати уклад суспільного життя, людську поведінку, а то й саме мислення. Відбуваються спроби монополізації процесу творення права. Правові ідеї однієї особи або окремих спільнот визнаються, закріплюються у державних нормативних приписах і реалізуються у державній практиці в тій мірі, в якій відповідають інтересам «власть імущих», а також в якій носії цих ідей спроможні вплинути на процес регламентації і впровадження їх у життя. Це досить часто призводить до викривлення справжньої волі громадян. Цілком зрозуміло, що невідповідність ідей меншості ідеям, потребам і інтересам переважної більшості не перетворює їх у правові норми і вони залишаються лише приписами держави, ідеологічними чинниками державної політики, позбавленими правового характеру. Ось чому державна влада, яка претендує на вираження в правовій системі загальносуспільного інтересу, не повинна стверджувати остаточний характер своїх правових приписів. Така остаточність може надаватись цим приписам лише самим суспільством через їх визнання, свідоме додержання, підтримку. Тим самим, і громадяни, і суспільство в цілому, і держава, і суди (в процесі правозастосування і вирішення спорів) — усі беруть посильну участь у процесі правотворення. Але останнє слово залишається за суспільством, народом як джерелом влади, джерелом права і фундатором держави.
Сьогодні в результаті ускладнення соціальних взаємозв'язків відбувається посилення впливу держави на процеси соціальної регуляції. Таке посилення здійснюється і за допомогою правових регуляторів. Надмірна регламентація суспільних відносин призводить до ускладнення реалізації прав громадян, зниженая соціальних можливостей самореа-лізації особи.
На Заході протягом останніх десятиліть посилився опір етатизації права, розширенню державно-владної регламентації суспільних відносин, відбувається пошук нової моделі соціального регулювання, побудованого на саморегулюванні суспільства1. Наріжним каменем такої нової моделі саморегулювання може стати, на наш погляд, нове бачення процесу правотворення, яке, не відкидаючи активної ролі держави, головну роль в ньому відводить особі та суспільству. Не випадково західна традиція права грунтується на похідному характері права від суспільства. Це відбивається на відповідній переакцентації в понятті права, розумінні його не як корпусу правил, що походять від статутів і рішень судів і відображають волю законодавця, а як процесу, в якому правила мають зміст в контексті інститутів і процедур, цінностей і способу мислення. Таким чином, до джерел права відноситься не тільки воля законодавця, а й розум і совість суспільства, його звичаї та звички2.
Квазіправо і паралельні правові системи. Правомірність розуміння правотворення як процесу об'єктивації у суспільстві правових
ідей підтверджується плюралізмом (множинністю) правових систем та існуванням квазіправа у суспільстві.
Визнавши об'єктивацію правових ідей у запропонованому нами розумінні, ми повинні сказати, що на рівні суспільства в цілому здобувають визнання ідеї, які відповідають інтересам більшості членів суспільства, а не певного класу.
Такі загальнонаціональні ідеї існують у багатьох суспільствах. Більшість з них грунтується на загальнолюдських цінностях, тому вони складають серцевину усіх правових систем (на цьому тримається й міжнародне право). Але багато ідей не сприймаються усім суспільством, а стають здобутком окремих його груп, класів, прошарків, спільнот тощо1, отримуючи визнання і підтримку у відповідному суспільному середовищі. Якою може бути оцінка таких норм? З точки зору марксистсько-ленінського (читай — і нормативістського) розуміння права така оцінка є негативною — це не є правові норми, оскільки не виходять від держави, не санкціоновані нею, не опираються на публічну (державну) владу. Такі норми можуть бути визнані лише корпоративними, але аж ніяк не правовими.
Проте з такою відповіддю можна не погодитися. Вона грунтується, з одного боку, на спотвореному розумінні сутності держави не як суспільного договору між людьми, що передбачає врахування думки кожного учасника цього договору, а як політико-територіальної організації класового суспільства і відповідної диктатури пануючого класу, як засобу підтримання свого панування над іншими класами (ми не будемо вдаватися до деталізації, оскільки це питання вимагає окремого розгляду). А з іншого — на абсолютизації і нав'язуванні волі, ідей, устремлінь одного класу — усім іншим членам суспільства, або ж на спекуляції удаваною волею всього народу. Оскільки з усіх питань, врегульованих правом, загальнонародної волі просто не існує (як і загальнонародного переконання), то ми знову повертаємося до волі класу чи якоїсь групи суспільства.
Задовільна відповідь вбачається такою: об'єктивація правил належного, норм поведінки може бути здійснена безпосередньо (поза державою) у суспільстві в цілому чи в його окремій частині.
Це означає, що теоретично у суспільстві можливе існування не однієї, а багатьох правових систем. Такий висновок, досить звичний для західного правознавця, який визначає, що у суспільстві можлива одночасна наявність багатьох юрисдикцій, для марксизму — «вартий жалю», оскільки він заперечує існування в одному й тому ж суспільстві навіть двох, тим більше — кількох нормативних систем права2.
Паралельними правовими системами, які діють в позадержавних формах та є самодостатніми регуляторами для багатьох видів суспільних відносин, можна вважати сакральне право, яке існувало та існує в багатьох суспільствах, а також звичаєве право. Можна вдатися й до
'Див.: Эволюция современного буржуазного государства и права. - К., 1991, -С. 6-194.
2 Берман Г. Дж. Западная традиция права: эпоха формирования. - М., 1994. - С. 28,
1 Аналіз формування права у найпростіших людських спільнотах див.: Хорт X. Л. А.
Концепція права. - К., 1998. - С. 94-101.
2 Див.: Туманов В. А. Буржуазная правовая идеология,- М., 1971. - С 343.
прикладу функціонування права в єврейських общинах на територіях багатьох країн1.
Відсутність тих чи інших складових права перетворює відповідні нормативні регулятори у квазіправо, неповноцінне право з точки зору не його ідейного змісту, прогресивності чи реакційності, а його компонентів.
Таке квазіправо ми спостерігаємо не тільки і не стільки у злочинному середовищі (хоча такі приклади в юридичній літературі найбільш поширені)2, воно може сформуватися й серед окремих національних меншин, діяти в межах того чи іншого класу тощо, І не зважати на нього неможливо. Чим більше спотворюються і не відповідають інтересам і потребам її громадян сутність і характер держави, тим більшого поширення набувають паралельні та квазіправові системи і тим більше вони витісняють юридичне «право», яке перестає бути правом через втрату легітимації, тобто визнання і підтримки у суспільстві. Це право відбиває волю тих спільнот, у яких воно існує. Більше того, досить часто офіційні уявлення про право (які походять від держави, її органів та носіїв державної влади) неспроможні ані ідейно, ані силою замінити подібне право. Історії відомі випадки, коли право усувалося лише шляхом знищення його носіїв. Так сталося і в результаті Великої Жовтневої соціалістичної революції, коли право буржуазії було знищене разом з самим класом буржуазії.
Звичайно, найбільш могутньою є правова система тих соціальних груп чи класів, які здійснюють владу і в інтересах яких ця влада здійснюється. Усі інші правові системи знаходяться в такому співвідношенні з правовою системою, підтримуваною державою, в якому (це вже підкреслювалося) її носії здатні захистити свої права і реалізувати свій інтерес при існуючій державній владі.
Об'єктивація і легітимація права. Об'єктивація права, правових норм у суспільстві, як випливає з вищезазначеного, розглядається як процес формування волі більшості населення, набуття правовими ідеями незалежного від конкретної особи характеру. З цієї точки зору об'єктивація розкриває зв'язок права з особою і суспільством.
Якщо процес правотворення розглядати з аксеологічної точки зору і способів такої об'єктивації, то він може бути визначений як легітимація права. Цим політологічним терміном традиційно позначається процедура суспільного визнання певної дії, діючої особи факту, а у політиці — його визнання і виправдання3. Є всі підстави застосовувати цей термін лпя позначення завершального етапу процесу правотворення.
В процесі легітимації відображаються найбільш глобальні розбіжності між правом і свавіллям. Якщо уявлення про належне не будуть визнані, підтримані суспільством, його членами, це означає, що вони не є правовими, оскільки суперечать волі носія права — народу. Донедавна в юридичній літературі питання про об'єктивацію, а тим більше
1 Див.; Менахем Э. Еврейское право. - Иерусалим, 1989. - Ч. 1. - С 3.
2 Правова система України: теорія і практика. - Км 1993. - С 65-67,
3 Политология: Энциклопедический словарь. - M.t 1993. - С. 151.
про легітимацію правових норм не порушувалось. Лише останнім часом з'явилися роботи, в яких висвітлюється проблема визнання суспільством державних приписів, самого закону. Цікавою є позиція у цьому питанні Р. Лівшиця, який позитивне сприйняття закону членами суспільства називає наданням йому легітимності, яка, в свою чергу, має дві сторони: формальну і змістовну1.
Формальна легітимність означає прийняття закону відповідним органом і в установленому порядку. Змістовної легітимності закон набуває у випадку підтримки його вимог народом і реалізації цих вимог у реальному житті. Змістовна легітимність визначається як легальність2. Якщо досягається збіг формальної легітимності і легальності закону, то проблема легітимності не виникає. Розбіжність між фор-^ мальною легітимністю і легальністю закону базується на розрізненні права і закону. Легальним має бути визнаний лише правовий закон, тобто закон, який фіксує правову ідею — справедливості, свободи, прав людини. З професійної, юридичної точки зору змістовна легітимність полягає у відповідності закону ідеї права3.
В цілому можна підтримати спробу Р. Лівшиця пояснити залежність законності державних приписів від їх позитивного сприйняття громадською думкою. Але у цьому контексті виникає кілька питань. Легітимація є політичним явищем, а не юридичим процесом набуття юридичних ознак тим чи іншим політичним явищем, владою, політичним рішенням. У процесі легітимації відбувається ствердження, пояснення, виправдовування чи спеціальне обгрунтування державних приписів (закону) шляхом звернення апеляції до вищих і абсолютних цінностей, почуттів, історії народу тощо. Легітимність зовсім не означає юридично оформленої законності. Вона не нав'язується за допомогою примусу, а виникає з певної однорідності моральних установок, традицій, уявлень тощо4.
На жаль, Р. Лівшиць не устоює на цій позиції і, визначаючи умовою легітимності закону відповідність його ідеї права, за точку відліку бере відповідність його конституції.
І відповідність ідеї права, і відповідність конституції, на наш no-v гляд, можуть бути лише окремими складовими процесу легітимації закону. Важлива роль у цьому процесі належить, як зазначалося, легітимності самої влади, загальній правовій культурі населення, його ціннісній орієнтації, традиціям тощо. Тут змішуються також поняття легітимності і легальності закону, І це не лише термінологічна неточність; легальність у перекладі з латинської (Legalis) означає законність, отже, є певне тавтологічне тлумачення — «законність закону». Легітимація може і не відбутися у випадку, якщо закон формально не суперечить
1 Лившиц Р. З, О легитимности закона // Теория права: новые идеи: Сб. статей. -
М, 1995.- Вып. 4. - С. 18-19.
2 Там само. - С. 19-20.
3 Власть: Очерки современной политической философии Запада / В. В. Мшве-
ниернадзе, И. И. Кравченко, Е. В. Осипова и др.- М., 1989. - С. 49.
4 Политология: Энциклопедический словарь. - С. 151-153.
конституції, але й бути визнаним населенням і при такому протиріччі за наявності інших факторів, що легітимують цей закон.
Конституція не може бути, як стверджує Р. Лівшиць, свідомо правовою, не може свідомо містити правові ідеї, які поділяються суспільством на певному рівні політичної і правової культури1. Іншими словами, додає Лівшиць, суспільство має таку конституцію, якої заслуговує2. І теоретично, і практично конституція може бути неправовою, фіктивною, такою, що не відповідає народному волевиявленню, суспільним уявленням про належний правопорядок, навіть якщо вона й закріплюватиме пануючі у суспільстві відносини, але це будуть відносини насильства, несправедливості, які більшість суспільства не визнаватиме правовими.
Як приклад, можна згадати Конституцію 1936 року, що містила досить розгалужений і досконалий перелік прав і свобод громадян, які, однак, не могли бути реалізовані через антидемократичну, антиправо-ву, репресивну сутність державної влади. Сама ж державна влада не була легітимована жодним відомим конституційно-правовій науці і практиці способом.
Усі приписи держави оцінюються населенням з точки зору правового чи неправового характеру і визнаються чи не визнаються саме як правові норми. Якщо для такого визнання немає достатніх підстав, вони залишаються, як вже зазначалось, лише приписами держави. Якщо підстав достатньо — приписи держави легітимуються, тобто визнаються як правові норми. Легітимація, до речі, має бути покладена в основу розмежування понять правотворенгія і законотворення. Якщо законотворення є процесом творення закону, владно-державних приписів органами державної влади, який завершується виданням відповідних нормативних актів, то у правотворенні увага акцентується на легітимації, тобто сприйнятті, схваленні, виправданні зазначених норм, визнанні норм поведінки правовими в суспільстві чи його частині.
За умови добре відлагодженої системи представницької демократії відбувається коригування приписів держави. Адже демократичний устрій — це, насамперед, можливість безпосередньої участі у здійсненні влади. Демократія дозволяє формувати органи державної влади і місцевого самоврядування на демократичній основі, ефективно застосовувати форми безпосереднього волевиявлення (референдум3, народну законодавчу, у тому числі й конституційну, ініціативу). Демократія дозволяє також враховувати думки громадян через опитування, інші механізми підтримання взаємозв'язку населення з органами влади. Наявність таких демократичних форм «зворотного зв'язку» сприяє тому, що процес легітимації презюмується (визнається таким, що здійснюється) виходячи з того, що в разі незгоди населення з рішеннями органів влади ці
1 Лившиц Р. 3. О легитимности закона. - С. 21.
2 Там само. - С. 21.
3 Щодо ролі референдуму в країнах Європи див.; Constitutional justice and democ
racy by referendum: European Commission for Democracy through Law. - Strasbourg, 1995.
- 185 p.
демократичні форми будуть застосовані для відповідної кореляції цих рішень. Якщо подібні демократичні форми відсутні, розбіжність між дійсною волею громадян і вимогами закону не усувається і закон перетворюється на вираження волі не народу, а лише тих, чиї інтереси цей закон відбиває. Такий закон буде триматися лише на силі та примусі державної влади, а не на переконанні громадян. І навіть виконання не перетворить його на правовий закон, оскільки таке виконання не буде підтримуватись суспільством. Відповідно закон не буде відображати і моральних засад суспільства.
Згадаємо з цього приводу слова Гегеля: «... закон не діє, діє лише дійсна людина, і при оцінці людських вчинків справа може, згідно з даним принципом, полягати тільки у тому, якою мірою нею сприйнятий цей закон, наскільки він увійшов у її переконання. Якщо ж по цьому закону належить судити, тобто взагалі оцінювати, не вчинки, то не зрозуміло, чому такий закон служить і для чого він взагалі має існувати. Такий закон зведений до рівня зовнішньої букви і насправді до рівня марного слова, оскільки тільки через моє переконання він стає законом, зобов'язуючим і зв'язуючим мене»1.
Легітимація приписів держави, хоча й є головною, але не є виключною у визнанні їх правовими. Правовими вони будуть, окрім зазначеної відповідності волі народу, за умов дотримання цілого ряду інших додаткових вимог (вони є додатковими з огляду на те, що їх недотримання означає викривлення дійсного волевиявлення народу, або ж те, що вони мають опосередкований характер): політичних (легітимація влади), моральних, ідеологічних та формально-правових.
Легітимація влади. Влада, яка не одержала підтримки своїх повноважень визнаним у суспільстві шляхом, не може претендувати на правовий характер своїх приписів, нехай і виданих з добрими намірами. Навіть найкраще правило поведінки не стане правом, якщо не виходитиме від легітимної суспільної влади, тобто щодо якої не відбулась процедура суспільного визнання і виправдання. Характерним прикладом можна вважати низку актів утвореного у результаті антинародного перевороту Державного комітету з надзвичайного стану в СРСР, виданих 18 — 20 серпня 1991 року. Ані заклики до підтримки путчу, ані заборона мітингів і демонстрацій та призупинення діяльності політичних партій, ні навіть обіцянки забезпечити усіх міських жителів садово-городніми ділянками розміром до 0,15 га та інші принади2 не легітимували влади ДКНС та його приписи.
Легітимація влади, а також її приписів є досить складним процесом, вона може здійснюватись у різноманітних формах. Згідно з класифікацією форм легітимації влади, запропонованої М. Вебером, можливі традиційна форма легітимації (згідно з традиціями, звичаями, додержавними політичними відносинами), харизматична чи емоційно-вольова (коли влада визнається як містична властивість, послана «з неба», заснована на звичці, на емоційному зв'язку наступників з ліде-
1 Гегель Г. В. Ф. Философия права. - С 192.
2 Известия. - 1991. - 20 августа.
L
ром, на матеріальних інтересах чи ідеологічних міркуваннях), нарешті, раціональна форма, побудована на визнаних у суспільстві порядках, розумних судженнях та законах1.
Державна влада, яка не отримала легітимації у суспільстві, не лише неспроможна створити нове право, але й руйнує те, яке існувало раніше.
Ідеологічні та моральні вимоги правового характеру приписів держави. Ідеологічними вимогами є відповідність норм існуючим у суспільстві уявленням про бажану спрямованість суспільного розвитку, суспільного устрою, уявленням про ідеологічні цінності суспільства. Моральні вимоги грунтуються на досягнутому рівні суспільної моралі та відповідності норм вимогам «розумного порядку речей», такого порядку, розуміння якого досягнуте у суспільстві. Як правило, кожне суспільство прагне до вдосконалення своїх моральних засад, але це не означає, що у законодавстві тієї чи іншої держави не може міститись норм, які з точки зору іншої держави чи міжнародного товариства визнаватимуться аморальними. Адже суть правової системи окремої держави і полягає в тому, що вона базується на моральних засадах суспільства (ми не розглядаємо тут впливу загальнолюдських цінностей і норм міжнародного права на правову систему і відповідне вирівнювання моральних засад правової системи окремої держави, оскільки вони не обмежують суверенітет держави і реалізуються у правовій системі тієї чи іншої держави шляхом імплементації, тобто органічного включення в цю систему, а тим самим здійснюються у відповідності з волею народу). Для кожного суспільства характерний власний рівень моралі. І те, що для одного суспільства є малоприйнятним, для іншого може бути моральною нормою.
Доречно звернутися до дискусії між А. Смітом і Дж. Хеллоуеллом. Сміт стверджує, що критеріїв для надання переваги тому чи іншому ідеалу немає, а тому заради недопущення диктатури виправдовується примирення з політиками, які здійснюють вчинки негожі, але спрямовані проти диктатури. Тобто компроміси, якими б вони не були, визначаються не мораллю, а необхідністю2. Враховуючи, що такі компроміси політиків віддзеркалюються у праві, Хеллоуелл зауважує: «Те, що норми совісті ідентичні диктатурі в дусі Гітлера, — точка зору курйозна. Більшість фахівців у сфері держави і права погодились би з тим, що для тоталітарних диктатур найбільш характерною є саме відсутність навіть найменшої поваги до істини, відкидання усяких об'єктивних цінностей і відмова від принципів. Менталітет фашиста, більш виражений, ніж менталітет людини з совістю, надто вже нагадує менталітет циніка. І незважаючи на чисто зовнішню подобу порядку, тиранія в дійсності являє собою прояв анархії. В усіх сферах життя примус заміняє згоду, оскільки не існує суспільного договору про згоду. Гітлеру вдалось навіяти нації, що він непогрішимий, не тому, що він був найсвітлішою особою в Німеччині, і не тому, що німці вважали його та-
ким, а тому, що німецький народ зняв з себе всяку відповідальність за вирішення того, що є істина і право. Саме відмова від велінь совісті і зробила в подальшому можливим прихід Гітлера до влади»1.
Варто погодитись з Хеллоуеллом у тому, що фашизм відкидає моральні цінності, демонструє зневагу до істини; це неповага до загальнолюдських цінностей, які, хоч і мають багато спільного з цінностями кожної людської спільноти, проте не є їм тотожними. Кожна правова система спирається на систему цінностей, які існують у відповідному суспільстві. Ціннісні орієнтири, скажімо, римського права не були тотожними ціннісним підвалинам середньовічного права, а тим більш моральним критеріям нинішніх правових систем. Оцінювати правові системи минулого з точки зору нинішніх цінностей можливо, але ці оцінки будуть лише нашими сучасними оцінками. Те ж ^саме можна сказати про співвідношення права й моралі у фашистській Німеччині. Інша справа - проблема суспільного договору, яку досліджує Хеллоуелл, а точніше: була фашистська влада легітимована німецьким народом чи вона здійснювалася без такої легітимації, в умовах тотального примусу і переслідувань. А також, яким чином легітимувалися приписи гітлерівської влади. Це, до речі, одне з найскладніших питань, тому що в певні періоди фашистській владі чинила опір лише невелика купка німецьких патріотів. Витвереження німецької нації відбулося значно пізніше, а тому значно пізніше відбулося і повернення до загальнолюдських цінностей.
Після приходу до влади в 1933 р. Гітлера надзвичайно швидко почався процес руйнування права Веймарської республіки. Новообраний після розпуску в лютому 1933 р. рейхстаг видав низку надзвичайних законів і декретів, що ліквідували принцип поділу влади. На початку 1934 р. рейхсрат зліквідовується і федерація перетворюється на унітарну державу. Законом про верховного главу германського рейху ^від 1 серпня 1934 р. посада рейхспрезидента об'єднується з посадою рейхсканцлера, а повноваження президента імперії переходять до вождя і рейхсканцлера Адольфа Гітлера довічно. У 1937 р. закінчився термін дії закону про повноваження, проте його дію було продовжено на чотири роки.
Як зазначають дослідники, усі необмежені повноваження і дії Гітлера протягом дванадцяти років (починаючи з 1933 р.) грунтувалися хоч і на надзвичайно тонкій, готовій у будь-який час обірватися, але легальній, законній основі — законі про повноваження, прийнятому парламентом у 1933 р. і дія якого була продовжена тим же парламентом у 1937 р.2 Лише у 1943 р. ця парламентська процедура закону Гітлеру стала непотрібною і він продовжує дію цього закону шляхом видання власного, «височайшого» указу.
Однак легальність дій не повинна вводити в оману, оскільки вона є лише прикриттям тоталітарної влади, яка утримується терпінням
1 Вебер М. Избранные произведения. - М, 1990. - С. 639-643,
2 Див.: Хэллоуэлл Д. X. Моральные основы демократии. - С. 44, 47.
1 Хэллоуэлл Д. Х. Моральные основы демократии. - С. 49.
2 Соколов А. Я. Идея правового государства в Германии и механизм ее реализации:
Дис.... д-ра юр. наук. - Рига, 1992. - С. 142. - Машинопись.
гноблених і страхом. Визначальною в оцінці правового характеру будь-якої держави є не легальність, а легітимність.
Щодо легітимності дій і рішень органів влади фашистської держави, то вона є досить сумнівною. 28 лютого 1933 p., після підпалення будинку рейхстагу, надзвичайним декретом рейхспрезидента скасовуються основні права громадян (особисті свободи, свобода зборів і об'єднань, свобода друку, недоторканність житла та ін.) на невизначе-ний термін, з 15 вересня 1935 р. набирає чинності законодавство про захист «німецької крові і німецької честі», яке поклало початок переслідуванням єврейського народу.
Рейхстаг стає декоративним органом. За законом від 3 липня 1934 р. депутат рейхстагу втрачав свій мандат у разі вибуття із націо-нал-соціалістичної партії, а його наступник призначався фюрером. Вся державна влада зосередилася у руках Гітлера.
Залишалося позбавитися ще форм безпосередньої демократії: плебісциту і референдуму. Але вони й без того були зведені до чисто формальних актів, Ініціатива проведення референдуму, згідно із законом від 14 липня 1933 p., належала уряду. Референдуми проводилися в умовах жорстокого терору і придушення виявів незгоди з диктаторським режимом. Яскравим свідченням цього стали референдуми: 12 листопада 1933 р. — з питання про вихід Німеччини з Ліги націй і 19 серпня 1933 р. — про передачу Гітлеру функцій президента1. Разом із заходами щодо фізичного усунення політичних противників, масовими вбивствами, тотальним наглядом і контролем за народом в цілому і особистим життям кожного пересічного громадянина, зламом судової влади (в її основу покладалися націонал-соціалістичний світогляд і політична доцільність) вони засвідчують насильницький спосіб підтримання влади фашистського режиму.
Формально-правові вимоги правового характеру приписів держави. Головною формально-правовою вимогою є необхідність дотримання властивих правовій матерії ознак. Правові норми мають передбачати адресатів прав та обов'язків, вказувати на зміст правовідносин, модальність припису, компетенцію органів, які здійснюватимуть їх реалізацію, особливості включення у наявну правову систему тощо.
Навіть в умовах стабільних, соціально однорідних суспільств можливий значний незбіг інтересів і потреб суспільства з їх відображенням у законодавстві, викликаний неспроможністю законодавства гарантувати реалізацію цих інтересів і потреб. До цього спричиняються складність самого процесу переводу інтересів і потреб у юридичну форму, незадовільний фаховий рівень осіб, які задіяні у правотворчому процесі, опосередкованість законотворчого процесу політичними відносинами та інші фактори.
Визначення права
Причини розбіжностей у визначенні права. Множинність визначень права, які існують у юридичній літературі, залежить від множинності поглядів на походження права, на джерела права, від бачення природи його зв'язків з державою, а також від того, які сутнісні ознаки, особливості, риси права лягають в основу того чи іншого визначення, який бік його як складного суспільного феномена досліджується.
Розбіжність у визначенні права обумовлена тим, яка саме правова доктрина кладеться в основу такого визначення: природно-правова, нормативістська чи соціологічна. Причому це характерно як для західної, так і для вітчизняної юридичної науки. Простежимо це більш детально.
У період формування традиції права на Заході панівною була теорія природного права, тому й право визначалося як модель людської поведінки, як правило належного, необхідного, а не як реально існуючі позитивні норми.
В подальшому, при домінуванні юридичного позитивізму (однак при збереженні загального плюралізму поглядів на право), переважав погляд на право як на діючі правила поведінки, похідні від волі законодавця. Така позиція досить поширена і сьогодні. Чим же це обумовлено? Насамперед, очевидно, тим, що за умови високого рівня легітимності влади, розвинутості демократичних інститутів врахування думки населення при прийнятті законів немає значного розриву між громадською думкою і приписами законів. Законодавство стає продовженням волі загалу, а не діє всупереч цій волі. Правильний, справедливий закон і є, таким чином, правом. Право набуває виразу закону, а закон стає втіленням права. Однак, оскільки абсолютної тотожності не буває в жодному суспільстві, то й для Заходу питання відповідності права морально-етичним підвалинам суспільства і відповідної корекції закону в усі часи було досить актуальним. Тому чимало вчених не пов'язують право виключно з приписами держави.
Г. Дж. Берман зазначає: «Традиційно прийняте поняття права як корпусу правил, похідних від статутів і рішень судів, яке відображає теорію волі законодавця (держави) як вищого джерела права, зовсім непридатне для того, щоб підтримати дослідження транснаціональної правової культури. Говорити про західну традицію права означає постулювати поняття права не як корпусу правил, а як процесу, заходу, в якому правила мають сенс тільки у контексті інститутів і процедур, цінностей і способу мислення. При такому більш широкому погляді джерела права вміщують не тільки волю законодавця, а й також розум і совість суспільства та його звичаї та звички (виділено мною. — А. З.)»1.
Дедалі більше правознавців розширюють основу права, включаючи до нього правила, що існують у різноманітних соціальних спільнотах (сім'ї, корпораціях, громадських асоціаціях, громадських судах тощо), державі. Л. Фрідмен, посилаючись на досвід функціонування правової
1 Хэллоуэлл Д. Х. Моральные основы демократии. - С, 147.
1 Берман Г. Дж. Западная традиция права: эпоха формирования. - С. 28.
■■&.-
системи в США, виділяє чотири типи права: одночасно формальне і публічне право (акти Конгресу), публічне або урядове право, яке не є формальним (реально діючі норми, як-от норми щодо обмеження швидкості на дорогах), одночасно формальне і приватне право (процедура розгляду позовів та скарг за допомогою неофіційних суддів, які вирішують спори приватним способом, але з дотриманням усіх правил і процедур, що мають місце у звичайному суді) і, нарешті, право одночасно приватне і неформальне (правила поведінки в сім'ї)1. Використовуючи слово право, вважає Лоуренс Фрідмен, «ми будемо змушені охопити все людське життя в усіх його проявах і класифікувати всі взірці поведінки людини як елемента права»2.
У радянській юридичній науці через домінування вузьконорматив-ного розуміння права, воно визначалося як сукупність норм, встановлених чи санкціонованих державою, які тримаються на примусовій силі держави. І лише у 70-80-ті роки з'явилися праці, які розширювали вузьконормативне розуміння права (за рахунок включення у визначення права прав і обов'язків особи, правосвідомості, правовідносин), відмовлялися від абсолютного ототожнення права з державними приписами. Насамперед, це праці вчених В. Казимірчука, М. Козюбри, Г. Мальцева, В. Нерсесянца, Л. Явича та інА Завдяки їх зусиллям у підходах до розуміння права наполегливо проривається плюралізм, більше того, формуються інші правові течії (моральна, або природно-правова, соціологічна) серед яких нормативістське вчення, хоч і займає провідні позиції, але все більше піддається критиці.
Нормативна концепція грунтується на традиційному марксистсько-ленінському розумінні права як сукупності норм, встановлених державою і охоронюваних її примусовою силою. Природно-правова теорія походить із розуміння права як системи загальнообов'язкових усвідомлених суспільством понять про права, обов'язки громадян, їх відповідальність тощо. Соціологічна теорія виходить з того, що право — це, власне, самі суспільні відносини, реальна практика їх державної охорони.
Кожна з цих теорій спирається на вагомі аргументи, які не можуть ігноруватися при конструюванні поняття права, оскільки пояснюють ті прояви права, які не знаходять задовільного пояснення в інших теоріях. Але не менша кількість аргументів спрямована і проти кожної з них. За думкою супротивників нормативної теорії, наявність у законодавстві «мертвих» норм, декларативних приписів, які не відповідають сутності суспільних відносин, підривають твердження про збіг законодавства і права. І навпаки, прихильники нормативного визначення права серед аргументів проти природно-правової доктрини
1 Фридмен Л. Введение в американское право. - М., 1993, - С. 26.
2 Там само. - С. 23.
3 Див.: Козюбра Я. И. Социалистическое право и общественное сознание. - 207 с;
Мальцев Г. В. Социальная справедливость и право. - М., 1977. - 255 с; Нерсесянц В. С.
Право и закон: Из истории правовых учений. - М., 1983. - 364 с; Явич Л. С. Сущность
права: Социально-философское понимание генезиса, развития и функционирования
юридической формы общественных отношений. - Л., 1985. - 207 с.
називають існування надзвичайно широкого спектра правових уявлень у суспільстві, а проти соціологічної — той факт, що ототожнення суспільних відносин з правом не дозволяє чітко розмежувати правові і неправові відносини і т. д. Звичайно, ці правові теорії не йдуть узбіччям магістрального шляху розвитку правових вчень. Скоріше навпаки, вони є їх часовим відтворенням на новому етапі розвитку суспільства, а з теоретичної точки зору — нічим іншим, як проявом вікових спорів щодо природи права. Нормативна теорія є, по суті, модифікацією істо-рико-позитивістської школи права у марксистсько-ленінській інтерпретації, моральна — природно-правової школи.
Поширення соціологічної концепції права у радянській юриспруденції (як, до речі, і на Заході) стало реакцією на відставання позитивного права від нових суспільних відносин, на невідповідність його новітнім тенденціям у розвитку суспільства, які позитивне право не спроможне було адекватно відобразити. Соціологічна концепція орієнтувала, таким чином, на відмову від існуючих формальних законів і на цій основі змикалась з історично-правовим вченням. Вона вміщувала спільні ознаки і з нормативним вченням — у тому розумінні, що оголошувала позитивними фактичні відносини, визнаючи їх справжніми нормами. Соціологічна концепція стала моментом усвідомлення особливостей реалізації права в існуючих суспільних відносинах. І справді, це значення розкривається лише тоді, коли право не ототожнюють, а виводять з фактичних ситуацій, життя, конкретних відносин, розглядають його у нерозривному зв'язку з суспільними, соціальними процесами. Справедливість такої оцінки стає очевидною при розгляді соціологічної концепції в рамках такого підходу до об'єктивації права, коли владне веління, норма мають бути визнані як правові у суспільстві, тобто об'єктивовані у суспільстві, а влада — отримати легітимність.
Розглянемо правову систему Англії та США на початку нинішнього століття. Вона була майже повністю зорієнтована на таке право, коли судді «творили» правові норми в кожному окремому випадку, виходячи з того, який резонанс знаходили ці правила у суспільстві (надання таких повноважень суддям було продиктоване саме необхідністю врахування волі населення). Влада суддів, у свою чергу, набувала легітимності шляхом обрання суддів.
Право, яке формувалося у процесі прийняття рішення, мало всі соціальні атрибути. Воно могло бути помилковим лише з точки зору «чистих» нормативістів, які за норми визнають лише приписи держави.
Беззаперечним є те, що у різних соціальних вимірах право проявляється своїми різними гранями. Але проблема полягає в тому, що подібна розбіжність спостерігається і при визначенні сутнісних, глибинних ознак права. Більше того, в правовій літературі на основі таких ознак сформувалося кілька підходів до розуміння права.
Поширеною причиною розбіжностей у визначенні права є й ак-центація на різних ознаках і характеристиках, довільне розуміння сутності права. Наведемо кілька прикладів. Л. Явич, який допускає розуміння права як продукту духовної діяльності, як різновиду оціночного духовного освоєння дійсності, моменту врегульованості і порядку в
суспільних відносинах, сфери соціальної свободи, як сукупності юридичних норм тощо, застосував багатоступінчастий шлях пізнання права1. Він визнає декілька сутностей: зведену у закон і матеріально детерміновану пануючу волю, рівний та справедливий у даних історичних умовах масштаб свободи, нарешті, глибинну сутність — відносини власності, присвоєння соціальних благ в умовах обміну2.
С. Алексеев тривалий час додержувався позиції, за якою правом визнавалися лише юридичні, санкціоновані державою загальнообов'язкові норми, що надають певної свободи учасникам суспільних відносин, прямо відділяючи від права «соціальні домагання»3. У подальшому він дещо пом'якшив свої погляди, визнавши «безпосередньо соціальні права», тобто природні права4, а також наявність неюридич-ного права, права в умовах первісно-общинного ладу. З приводу останнього він зазначає, що право в ряді випадків може позначати і якісно інше явище, ніж строго юридичне регулювання, а саме, мати неюридичне значення, розумітися у безпосередньо соціальному змісті, тобто як природне право5. Однак він висловив і думку про те, що подібні природні права можуть набути і дійсно набувають відразу або з часом тієї чи іншої ідеальної (ідеологічної) иормативно-організаційної форми опосередкування, включаючи і юридичну6. Варто підкреслити, що зміни поглядів у С. Алексеева на право практично не відбулося. Він вважає, як і раніше, що було б невиправданим надавати всезагаль-ного значення філософській характеристиці права, що право як інсти-туційне утворення є системою норм, відображених у законі, інших визнаних державою джерелах, які є загальнообов'язковим нормативно-державним критерієм правомірно-дозволеної (а також забороненої і приписуваної) поведінки7. При цьому, як і Л. Явич, С. Алексеев визнає наявність у права різних сутностей8.
Можна погодитись з В. Нерсесянцем, який вважає, що і Л. Явич, і С. Алексеев невірно трактують розуміння нескінченності процесу поглиблення людського пізнання, яке зовсім не стосується визнання у досліджуваного об'єкта кількох сутностей9. Зазначимо принагідно, що визнання у права різних сутностей навіяне уявленнями про ступінчасте проникнення в сутність речей і явищ, які активно пропагувалися ще з 70-х років10.
Право як рівне мірило свободи. На особливу увагу заслуговує розуміння права В. Нерсесянцем, оскільки воно є найбільш оригінальним з викладених у юридичній літературі 80-90-х років уявлень.
У низці своїх праць1 вчений обгрунтував Два визначення, які є, на його думку, взаємодоповнюючими. Перше — визначення права як «об'єктивно обумовленої, що має соціально-класовий характер і виражає вимогу справедливості, загальної міри (форми, норми) свободи і рівності», а друге — визначення закону (права у формі закону) «як офіційного (державно-владного, що виражає державну волю пануючого класу) формально-визначеного (і загальнообов'язково-нормативного) виразу і встановлення права, наділеного законною силою»2. Він визнав, що право виникає до закріплення його у законі; що закон лише надає праву законної сили; що розбіжності між об'єктивним процесом формування права і свідомо-вольовим процесом його офіційного визнання призводять до протиріч між правом і законом3.
В. Нерсесянц використовує поняття «формальна рівність», щоб показати, що право визнає формальну правову рівність, завдяки чому і виступає загальною і необхідною формою буття. Право тим самим упорядковує відмінності між людьми за єдиними підставами і загальним мірилом4. З певними міркуваннями щодо рівності (як-от, що прояв рівності має конкретно-історичний вираз, що рівність не знищує і не може знищити фактичні розбіжності між різними індивідами) слід погодитись.
Вчений зробив спробу поєднати два різних підходи: один з позиції природного, другий — з позиції позитивістського праворозуміння. «Очевидно, — зазначає він, — що друге визначення суттєво доповнює, розвиває і конкретизує перше, а в своїй єдності вони відображають найбільш сутнісне в загальному понятті права як історично змінюваної, об'єктивно обумовленої, що визначається соціально-класовими відносинами, справедливої загальної міри свободи і рівності, яка отримує через офіційний вираз загальнообов'язкову силу... Таке загальне поняття права охоплює — при всіх його особливостях — все право і всяке право (різноманітні типи права минулого і сучасності, право внутрішнє і міжнародне)»5. В подальшому В. Нерсесянц уточнює визначення права, відмовляючись від класового підходу. В остаточному підсумку право визначається ним як всезагальна, необхідна форма і рівна міра (норма) свободи індивідів6.
1 Явич Л. С. Сущность права. - С. 10.
2 Там само. - С. 83-84.
3 Алексеев С. С. Общая теория права. - М., 1981. - Т. 1.- С. 66, 104.
4 Алексеев С. С. Теория права: В 2 т. - М, 1995. - Т. 1. - С. 117.
5 Там само. - С. 66.
6 Там само.- 118.
7 Там само. - С. 154, 157 (див. також: Нерсесянц В. С. Философия права. -
М., 1997. - С. 25-53).
8 Алексеев С. С. Теория права. - Т. 1. - С. 70.
9 Нерсесянц В. С. Право: многообразие определений и единство понятия // Сов. го
сударство и право. - 1983. - № 10. - С. 31.
10 Кедров Б, М. Единство диалектики, логики и теории познания. - М, 1963. -
С. 182.
1 Нерсесянц В. С Право: многообразие определений и единство понятия. - С. 26 -35;
Право и закон: Из истории правовых учений; Нерсесянц В. С. Право и закон: их разли
чение и соотношение // Вопр. философии. - 1988. - № 5; Нерсесянц В, С. Наш путь к
праву: от социализма к цивилизму. - М, 1992. - 352 с; Нерсесянц В. С. Философия
права. - М., 1997. - 652 с; Нерсесянц В. С. Право — математика свободы: Опыт прошлого
и перспективы. - М., 1996. - 156 с.
2 Нерсесянц В. С. Право: многообразие определений и единство понятия. - С. 26
3 Там само. - С. 29.
4 Нерсесянц В. С. Философия права. - С. 17, 20, 21.
5 Там само. - С.ЗО.
6 Нерсесянц В. С, Право — математика свободы. - С. 54.
Т
Зазначимо, насамперед, що погляди на право, подібні поглядам В. Нерсесянца (щодо розуміння права як загальної міри свободи і рівності), характерні для природно-правової доктрини. Вони були, зокрема, досить поширені в дореволюційній Росії. Так, відомий релігійний мислитель і теоретик права В. Соловйов зазначав, що поняття особи, свободи і рівності становлять сутність так званого природного права. Особа — це тому, що те, що не є особою, не може бути суб'єктом права. Свобода — як характеристична ознака особи, здатність до безумовного опору, як внутрішнє і самобутнє, що не може бути усунуте, не як можливість вибору двох протилежних рішень (libertum arbitrium indif-ferentiae), а як повна визначеність і незмінна особливість усякої істоти. Отже, свобода — як вимога самостійності. Нарешті, рівність — як потреба визнання за іншим такої ж принципової свободи1.
В. Соловйов так уявляв взаємодію цих елементів: «...Свобода сама по собі, тобто як властивість особи, окремо узятої, ще не утворює права; оскільки тут свобода проявляється лише зовнішнім чином, як фактична належність особі, що збігається з її силою. Відданий сам собі, я вільно дію в межах своєї сили: про п