Управління витратами на підприємстві передбачає виконання всіх функцій, властивих управлінню будь-яким об'єктом, тобто розробку і реалізацію рішень, а також контроль за їх виконанням. Функції управління витратами реалізуються через елементи управлінського циклу: планування, організацію, аналіз, прийняття рішень, мотивацію, контроль.
Щодо принципів управління витратами, то вони розроблені практикою і зводяться до наступних:
1) системний підхід щодо управління витратами;
2) управління витратами на всіх стадіях життєвого циклу виробів – від створення до утилізації;
3) органічне сполучення зниження витрат з високими якостями продукції;
4) недопущення надмірних витрат;
5) широке впровадження ефективних методів зниження витрат;
6) удосконалення інформаційного забезпечення про рівні витрат;
7) підвищення зацікавленості виробничих підрозділів підприємства в зниженні витрат.
Отже управління витратами на підприємстві покликано вирішувати такі завдання, як виявлення ролі управління витратами, пошуку резервів зниження витрат на всіх етапах виробничого процесу, вибору системи управління витратами, що відповідає умовам роботи підприємства та інші.
Управління витратами на підприємстві можна визначити як взаємопов'язаний комплекс робіт, що формує вплив на процес здійснення витрат під час господарської діяльності підприємства і спрямований на досягнення оптимального рівня (в межах допустимих відхилень) витрат в усіх підсистемах підприємства.
Усі витрати підприємства можуть бути ідентифіковані за їх видом, місцем виникнення і носієм. Ці три параметри відображають об'єктивні властивості процесу витрачання господарських ресурсів, є вузловими елементами його структури.
Відповідно до цього цілеспрямоване формування витрат на підприємстві, тобто управління витратами, відбувається за їх видами, місцями і носіями.
Очевидно, що управління витратами передбачає виконання всіх дій, які реалізуються під час управління будь-яким об'єктом, тобто розроблення і реалізацію рішень, а також контроль за їх виконанням. Такі дії реалізуються через елементи управлінського циклу: прогнозування, планування, організацію, мотивацію, облік та аналіз.
Загальну схему управління витратами наведено на рис. 2.1. У контурі циклу управління витратами функцію оберненого зв'язку виконує контроль.
2.1. Загальна схема управління витратами на підприємстві
Система управління витратами (СУВ), як і будь-яка система управління, складається з двох підсистем: тієї, яка управляє, і тієї, якою управляють (об'єкта управління).
Управління витратами на підприємстві здійснюється свідомо суб'єктами управління, якими є керівники, фахівці підприємства та його структурних підрозділів (цехів, відділів, дільниць тощо). Об'єктом управління в СУВ є процеси, операції, явища, які виникають на підприємстві під час його господарської діяльності, що розглядаються з точки зору здійснення витрат, тобто витрачання ресурсів.