Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Структура психологічної готовності до шлюбу




Таблиця 1.1

№п\п Компоненти Зміст Показники
1. Когнітивний Система знань про призначення шлюбу, його ролі в людському суспільстві і в житті кожної окремої особистості; про особливості шлюбних відносин; уявлення про систему обов'язків по відношенню до майбутнього партнера та виконанні сімейних функцій, про можливі відносинах з партнером. Рольові очікування і домагання у шлюбі. Розкриваються ціннісно-смислові особливості особистості в уявленнях про розподіл функцій у сім'ї та узгодженості рольових очікувань і домагань у шлюбі.  
2. Мотиваційний   Відповідні мотиви, які проявляються у виборі шлюбного партнера.   Мотиви вибору шлюбного партнера. Цей показник дозволяє визначити провідні мотиви у виборі шлюбного партнера як життєвої цінності і стимулу поведінки.

 

Продовження таблиці 1.1

 

3. Операційний Система практичних умінь і дій, пов'язаних зі спілкуванням і взаємодією з урахуванням гендерних відмінностей. Рівень перцептивно-інтерактивної компетентності. Виявляється вміння студентів взаємодіяти в процесі спілкування й адекватно сприймати партнера.  
4. Емоційний Емпатичні здібності, що виражаються в усвідомленні значимості іншої людини, в «активному співпереживанні» (поданні та розумінні психологічного стану іншого, співпереживанні йому і готовності допомогти), наявність досвіду відчування іншої людини. Рівень емпатійних здібностей. Даний показник за комплексом шкал дозволяє вивчити здатність студентів емпатіровать як важливий елемент емоційних стосунків у шлюбі.  
5. Поведінковий Особливості поведінки особистості в конфліктних ситуаціях. Тактики поведінки в конфліктних ситуаціях. Прояв основної тактики поведінки в конфліктних ситуаціях.

Психологічна готовність до створення сім'ї - це наявність розвинених навичок спілкування з людьми, єдність чи схожість поглядів на світ і сімейне життя, вміння створити здоровий морально - психологічний клімат у сім'ї, стійкість характеру і почуттів. (звідки взялись підпункти після закінченого речення?)

• Культура спілкування вимагає від людини уміння розуміти стану інших людей і чинити так, щоб оточуючі відчували радість від спілкування з ним. Особливо важливо це в сімейному житті. Тільки шанобливе, дбайливе ставлення до почуттів іншої людини, відкрите висловлювання свого ставлення і вміння показувати і пояснювати свої почуття здатні призвести до розвитку довірчих відносин з коханою людиною.

• Нерідко причиною розлучення є розбіжність поглядів на світ і сімейне життя, іншими словами, психологічна несумісність. Від психологічної сумісності подружжя, морального клімату сім'ї залежить її майбутнє.

• Особливості характеру і стійкість почуттів також є умовою успішного створення сім'ї. Знання свого характеру і характеру партнера сприяє створенню сприятливої психологічної обстановки в сім'ї. Особливо важливі терпимість і справедливість в оцінці вчинків один одного. Створити сім'ю можна в 18 років, але найбільш сприятливим з медичної точки зору віком вступу в шлюб для жінки є 20-22 роки, для чоловіка - 23-28 років, тому що організм чоловіка досягає повної зрілості пізніше жіночого. Цей вік сприятливий для народження здорових дітей.

Рівень готовності до подружнього життя визначає в подальшому стабільність і тривалість існування сім’ї. На жаль, результати соціологічного опитування свідчать про недостатній рівень соціально-психологічної готовності сучасної молоді до створення сім’ї. Високий рівень розлучень свідчить про нестабільність і вразливість сім’ї. Зменшується кількість зареєстрованих шлюбів, спостерігається поширення консенсуальних шлюбів, відкладення шлюбів до “кращих часів”. У молоді змінюється світогляд, а разом з ним і погляди на сім’ю та сімейне життя, послаблюються установки на взяття шлюбу. Зменшення частки приросту молодих подружніх пар призводить до зниження темпів помолодшання шлюбно-сімейної структури населення та негативно впливає на демографічну ситуацію в Україні.

З психологічного погляду стабільність ще не означає успішність шлюбу і сім’ї. Стабільний шлюб і сім’я дають задоволення людині від перебування її в цих соціальних інститутах, створюють умови для особистого щастя, особистісного розвитку кожного з їх членів. Багато в чому стабільність шлюбу і сім’ї залежить від таких чинників, як вік одруження, термін знайомства, який передує шлюбу, соціальний статус подружжя.

Отже, хоч би як змінювалися сьогодні ціннісні орієнтації молоді в бік більш приземленого або й цинічного світосприйняття, якими б не були теоретично демократичними їхні погляди на шлюб і сім’ю та ліберальними міжстатеві стосунки, створення родини для них залишається головною передумовою і складовою щасливого життя.

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-21; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 934 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Наглость – это ругаться с преподавателем по поводу четверки, хотя перед экзаменом уверен, что не знаешь даже на два. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2599 - | 2174 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.