Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Структура бакалаврської роботи… мають бути обов’язково!




Міністерство освіти і науки України

Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова

Інститут соціології, психології та соціальних комунікацій

Бакалаврська робота на тему:

«Психологічна готовність до шлюбу сучасної молоді»

м. Київ – 2014 р.

З М І С Т

 

ВСТУП ……………………………………………………………………….. 3

РОЗДІЛ І: Теоретичний аналіз проблеми психологічної готовності до шлюбу сучасної молоді …………………………………………………...……… 7

1.1. Проблема психологічної готовності до шлюбу в науково-психологічній літературі…………………………………………………………... 7

1.2. Загальні психологічні особливості сучасної молоді………………… 13

1.3. Теоретичний аналіз специфіки психологічної готовності до шлюбу сучасної молоді……………………….………………………………..………….. 21

Висновки до розділу………………………………………………………...28

РОЗДІЛ ІІ: Психодіагностичне дослідження психологічної готовності до шлюбу сучасної молоді ………...………………..…………………………… 30

2.1. Методологічні засади визначення психологічної готовності до шлюбу у сучасної молоді ….. ………………………………..………………..…..30

2.2. Аналіз психологічної готовності до шлюбу сучасної молоді........... 35

2.3. Психодіагностичне дослідження змісту психологічної готовності до шлюбу у сучасної молоді………………………………………………………..... 47

Висновки до розділу……………………………………………………….. 51

РОЗДІЛ ІІІ: Формування психологічної готовності до шлюбу сучасної молоді ……..………………………………………………………....…………..... 53

3.1. Методологія формувальної частини дослідження………………….. 53

3.2. Програма формування психологічної готосності до шлюбу сучасної молоді……….………………………………………………………….…………...57

Висновки до розділу………………………………………………………... 62

ВИСНОВКИ ……………………………………………………………….. 63

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ………………………….………..66

ДОДАТКИ…………………………………………………………………... 72

ВСТУП

Актуальність дослідження. Психологічна готовність до шлюбу - багатоаспектна проблема, яку пов'язують зі зрілістю особистості, розвитком свідомості та самосвідомості індивіда. Відомо, що самосвідомість у підлітковому та ранньому юнацькому віці структурується навколо статевого розвитку особистості (Л.Божович, М.Боришевський, І.Кон). Саме рівень розвитку статевої свідомості та самосвідомості визначає потреби, ціннісні орієнтації, мотиви лінії поведінки як статевої істоти. Головну роль у виборі молодою людиною лінії поведінки у сфері міжстатевих стосунків відіграє розвиток її статевої самосвідомості, який нівелює її ціннісні орієнтації [ 33 ]. (в даній роботі акцент робиться на ціннісні орієнтації; потрібно розкрити питання статевої самосвідомості)

Молодість - це період життєвого і професійного самовизначення особистості. Цей період життя людини характеризується активним становленням особистості, виникненням і розвитком значимих психологічних новоутворень, задіяних у всіх проявах когнітивного й емоційного відношення до світу, - в оцінці реальної дійсності й оточуючих людей, у прогнозуванні своєї соціальної активності, у плануванні майбутнього і самореалізації, у формуванні власних уявлень про світ і про себе самого (Л.И. Божович, Л.С. Виготський, М.Р. Гінзбург, И.В. Дубровіна, И.С. Кон і ін.).

Сім’я - важливий соціальний інститут, у ньому розгортається процес соціалізації людини, і будь-які, навіть не яскраво виражені, зміни цього інституту свідчать про зміни в інших областях людського життя, держави, суспільства.

Підготовка до сімейного життя - це складний цілісний процес, показником результативності якого є готовність молодих людей правильно будувати свої взаємини у подружньому житті. У зв’язку з тенденцією до різкого омолодження шлюбу актуальною стає підготовка до одруження молоді.

Аналіз наукової літератури і життєва практика свідчать про те, що молодята часто зазнають труднощів, обумовлених їх психологічною непідготовленістю: низьким рівнем психологічних знань, не сформованістю якостей сім’янина, невмінням вирішувати міжособистісні проблеми, нездатністю проявляти емпатію, взаємоповагу, турботу. Все це викликає у них незадоволення, розчарування, невпевненість у собі, небажання разом з партнером налагоджувати сімейні взаємини, зниження мотивації шлюбу.

Необхідність подібного дослідження пов'язана з тим, що, з одного боку, у психолого-педагогічній науці накопичений визначений обсяг теоретико-емпіричних знань про сучасну сім’ю (Ю.Е. Алешина, А.Я. Варга, С.И. Голод, Е.Т. Соколова, А.С. Спиваковская, В.А. Петровский, А.В. Черников та ін), а з іншого боку – відсутня інформація про те, як представлені наукові знання в повсякденній свідомості людей. Зокрема наскільки такі знання роблять молодь готовою до шлюбу [2; 7; 19; 24; 35; 57].

Певний вклад у вивчення проблеми готовності до шлюбу внесли М.І. Алексєєва, Т.В. Говорун, І.В. Гребенніков, І.В. Дубровіна, С.В. Ковальов, А.М. Прихожан, І.А. Трухін, З.Г. Кисарчук та інші. Вони стимулювали інтерес до дослідження проблеми формування різних аспектів готовності до одруження. Проте, недостатньо вивченими залишилися питання змісту, особливостей та структури готовності до шлюбу, шляхів поліпшення підготовки молоді до сімейного життя.

Проблема впливу соціально-психологічних факторів (сім’я, школа, соціальне оточення, засоби масової інформації) на розвиток і формування готовності до одруження була об’єктом уваги Л.П. Буєвоі, К. Вітека, О.І. Іванової, С.П. Іщенко, Т.С. Кириленко, 0.0. Кочеряна та інших[43, 44].

Готовність до сімейного життя, як важливого виду діяльності, висвітлена в працях М.І. Алексєєвоі. Т.В. Говорун, І.В. Гребеннікова, З.Г. Кісарчук, С.В. Ковальова, В.А. Сисенка, І.А. Трухіна, О.М. Шарган та інших[ 18, 37].

Актуальність даної проблеми зумовлюється також тими особливостями, що характерні для становлення і розвитку сучасної сім’ї: омолодження шлюбу, збільшення числа розлучень, пов'язаних переважно з невмінням чоловіка і жінки будувати свої взаємини, з невірними уявленнями молодих людей про ролі чоловіка і жінки в родині, розвиток альтернативних форм шлюбно-сімейних відносин і інших явищ.

На думку А.Г. Асмолова, підготовка молоді до сімейного життя, поряд з формуванням морального світу особистості, припускає і формування особливої системи уявлень про себе як про людину визначеної статі[1].

Дослідження зумовлене необхідністю вирішення існуючих протиріч між соціальною потребою суспільства в готовності молоді до шлюбу, досягненнями сучасної психологічної науки і практичним вирішенням цієї проблеми.

Актуальність проблеми зумовила вибір теми нашого бакалаврського дослідження: «Психологічна готовність до шлюбу сучасної молоді»

Об’єкт дослідження: психологічна готовність до шлюбу.

Предмет дослідження: особливості психологічної готовності до шлюбу сучасної молоді.

Мета дослідження: дослідити специфіку психологічної готовності до шлюбу сучасної молоді.

В основу дослідження покладено припущення про те, що особливостями психологічної готовності до шлюбу сучасної молоді є: уявлення сучасної молоді про сім’ю, очікування від розподілу ролей в подружньому житті, наявність основних мотивів для вступу до шлюбу, а також система сформованих ціннісних орієнтацій, які безпосередньо впливають на їх світоглядну позицію. Водночас, розробка програми активізації процесів самоусвідомлення та саморегуляції (не розкрито; пропонувала, взагалі не зачіпати дану тему,тому що визначення дуже глибокі самі по собі) у сучасної молоді сприятиме формуванню високого рівня психологічної готовності до шлюбу.

Завдання дослідження:

1. Здійснити теоретичний аналіз проблеми психологічної готовності до шлюбу сучасної молоді.

2. Дослідити експериментально специфічні особливості психологічної готовності до шлюбу у сучасної молоді.

3. Визначити зміст психологічної готовності до шлюбу у сучасної молоді.

4. Розробити програму формування психологічної готосності до шлюбу у сучасної молоді.

Методи дослідження: мета і задачі дослідження зумовили необхідність використання комплексу методів емпіричного дослідження, який включав: тест–карту оцінки готовності до сімейного життя (І.Ф. Юнда), методику «Рольові очікування та домагання у шлюбі» (О.Волкової) та анкети «Ваше уявлення про шлюбу» і «Мотивація вступу у шлюб сучасної молоді». Для статистичної обробки одержаних даних використовувалися традиційні методи математичної статистики, в тому числі рангова кореляція rs Спірмена.

 

Експериментальна база дослідження…

Структура бакалаврської роботи… мають бути обов’язково!





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-21; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 751 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Так просто быть добрым - нужно только представить себя на месте другого человека прежде, чем начать его судить. © Марлен Дитрих
==> читать все изречения...

2427 - | 2179 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.