Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Розробка програми дослідження




Проведення дослідження започатковується розробкою програми. Програма визначає проблему, мету, завдання дослідження, методи їх вирішення, а також основні шляхи і форми впровадження в практику очікуваних результатів.

Створення програми розпочинають з розробки концепції дослідження, що визначає його загальний задум, основну ідею. Концептуальні положення фіксують у методологічному розділі програми.

Методологічний розділ включає:

· вибір теми дослідження;

· проблемну ситуацію, яка зумовлює необхідність проведення дослідження (чому проводиться?);

· визначення об’єкта дослідження (де, серед кого проводиться?) і предмета дослідження (що вивчається, які соціальні зв’язки, відносини, аспекти?);

· структурний (логічний) аналіз об’єкта;

· визначення мети дослідження (чим і для кого буде корисним?) і основних завдань, виконання яких необхідне для її досягнення;

· обґрунтування робочих гіпотез (припущень щодо окремих зв’язків між елементами об’єкта, а також внутрішніх і зовнішніх чинників, що впливають на його стан і розвиток). Гіпотези не є обов’язковим елементом структури програми;

Методико-процедурний розділ включає:

· методику дослідження (методи збирання, обробки та аналізу даних);

· формування вибіркової сукупності (тип вибірки, структура вибіркової сукупності, обсяг вибірки);

· інструментарій для збору інформації (анкети, картки аналізу документів, тести, інструкції інтерв’юерам, опитувачам тощо).

Логіка викладу розділів програми подібна до логіки викладу будь-якої науково-дослідної роботи.

Створення програми розпочинається з вибору теми дослідження і виявлення проблемної ситуації. Проблемна ситуація – це суперечність між нашим уявленням про необхідність практичних дій та незнанням шляхів їх вирішення.

Визначення проблемної ситуації допомагає сформулювати проблему, обґрунтувати необхідність вивчення тієї чи іншої сфери діяльності, розробити теоретичні основи і практичні дії, спрямовані на виявлення сукупності протиріч, причин і обставин та їх усунення. В прикладному дослідженні можна замість формулювання проблеми скласти список конкретних запитань, на які необхідно одержати відповіді.

На основі аналізу проблеми визначають об’єкт і предмет дослідження.

Об’єктом дослідження є те, на що спрямований процес пізнання. Об’єктом може бути установа, колектив, процес чи явище, що вивчаються окремо або у складі певних груп установ, колективів з урахуванням позитивних і негативних чинників, які впливають на його функціонування і викликають проблемну ситуацію.

Предметом дослідження є найбільш значущі властивості, сторони об’єкта, які підлягають вивченню, тобто те, що найвиразніше відображає те, що найвиразніше відображає дане протиріччя. Предмет дослідження відповідає на запитання: “Що вивчається?”.

Наступним структурним елементом програми є визначення мети та завдань дослідження. Мета дослідження – це очікуваний кінцевий результат, який зумовлює загальну спрямованість і логіку дослідження. Мета визначається відповіддю на запитання: “Для чого проводиться дослідження?”. У завданні дослідження формулюються запитання, на які слід дати відповідь для реалізації мети дослідження. Вони розкривають зміст предмета дослідження і узгоджуються з гіпотезами (виявити......, з’ясувати...., проаналізувати..., визначити..., одержати...).

Важливим елементом програми дослідження виступає гіпотеза – науково обґрунтоване припущення про структуру об’єктів, що вивчаються, соціальних явищ, характер і суттєві зв’язки й чинники, що зумовлюють ці зв’язки. Це - своєрідний прогноз очікуваного рішення дослідницького завдання. Він базується на наявних теоретичних знаннях про досліджуваний об’єкт.

У дослідженнях використовують різні види гіпотез. Назвемо основні з них:

· основні гіпотези вказують на найсуттєвіші зв’язки об’єкта;

· гіпотези-наслідки виводяться з основних і служать засобом їх доказу;

· робочі гіпотези висуваються на початкових етапах аналізу і є вихідними даними щодо характеру і властивостей досліджуваних зв’язків об’єкта;

· описові гіпотези – передбачення про фактичний стан об’єкта, його структуру, функції;

пояснювальні гіпотези орієнтовані на визначення причинно-наслідкових зв’язків, виявлення причин, фактів, установлених завдяки підтвердженням основних гіпотез.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 454 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Даже страх смягчается привычкой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2486 - | 2179 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.