Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Культура і духовне життя в Україні у 1956-1964 рр




Освіта

— Шкільна реформа 1959 р. (впровадження обов'язкової восьмиріч­ної освіти, перетворення 10-річних шкіл на 11-річні, створення матеріальної бази для того, щоб учні могли отримати робітничі професії).

-— Зростання кількості вузів, технікумів, профтехучилищ.

— Недостатня матеріальна база спеціальних навчальних закладів.

— Русифікація освіти (згідно зі шкільною реформою 1959 р. затвер­джено положення про факультативність вивчення української мови в школі; наказ Міністерства Освіти УРСР, згідно з яким російська мова стала обов'язковою для вивчення, а українську можна було вивчати за бажанням).

Словник! Русифікація — сукупність дій і заходів радянського союзного керівництва в національних органах і неросійських республіках СРСР, спрямованих на звуження, приниження чи відсунення на другорядні ролі національних мов, культури, історії союзних республік і водночас висунення на провід­ні позиції російської мови, культури, історії.

 

— Неухильне зменшення кількості українських щкіл (у 1959-1965 рр. їх поменшало майже на 2 тис).

— Викладання у вищих навчальних закладах переважно російською мовою.

Наука

— Розгортання науково-технічної революції.

— Збільшення бюджетних видатків на розвиток науки.

— Провідна роль Академії наук УРСР на чолі з О. Палладіним (до 1962 р.) та Б. Патоном (з 1962 р.).

—. Створення Обчислювального центру на чолі з В. Глушковим (1957 р.), який працював над створенням електронно-обчислю­вальних машин для управління виробничим процесом.

— Розробка нових технологій Інститутом електрозварювання на чолі з Б. Патоном.

— дослідження проблем атомної енергетики у Харківському фізико-технічному інституті на чолі з І, Курчатовим.

— Розробка Інститутом механіки АН УРСР рекомендацій щодо ство­рення міжконтинентальних ракет, дослідження теорії конструк­тивної міцності пластмас тощо.

— Створення у 1960 р. в Інституті фізики ядерного реактора, за до­помогою якого здійснювалися дослідження атомного ядра.

— Внесок українських учених у розвиток космонавтики (участь у запуску першого супутника Землі у 1957 р. тощо).

— Розробка нових методів хірургічного лікування серцевих захво­рювань під керівництвом М. Амосова.

— Видання першої багатотомної «Української Радянської Енцикло­педії», «Українського історичного журналу», журналу «Народна творчість та етнографія» та ін.

Література

— Реабілітація українських поетів та письменників О. Олеся, М. Вороного, В. Еллана-Блакитного, Г. Косинки, В. Чумака, О.Досвітнього та ін.

— Виступ на захист української мови письменників М. Рильського, М. Бажана, С. Крижанівського та ін.

— Пожвавлення літературного життя (поштовхом стала стаття О. Довженка «Мистецтво живопису і сучасність» (1955)).

— Поява нових творів В. Сосюри «Розстріляне безсмертя» та «Ма­зепа» (не надруковані), Л. Первомайського «Дикий мед», Г.Тю­тюнника «Вир», М. Стельмаха «Кров людська ~ не водиця», «Хліб і сіль», О. Гончара «Тронка» та ін.

— Виникнення плеяди молодих літераторів (В. Симоненко, Л. Кос­тенко, М. Руденко, Д. Павличко, М. Вінграновський, Ю.Мушкетик, І. Драч та ін.).

— Діяльність «шістдесятників».

Словник! «Шістдесятники» — покоління молодих літераторів та митців 60-х років, учасників руху за оновлення радянського суспільства, які протестували проти заідеологізованості в зображенні дійсності, боролися за відродження рідної мови, піднесення національної самосвідомості й люд­ської гідності.

— 1960 р. — створення Клубу творчої молоді у Києві — першого осередку «шістдесятників» на чолі з Лесем Танюком (його учас­ники — І. Драч, М. Вінграновський, І. Світличний, А. Горська та ін.), який займався пропагуванням українських народних тра­дицій, організацією різних мистецьких гуртків, пошуком місць масових поховань жертв.

Історичний портрет!

Симоненко (1935-1963) Василь Андрійович — визначний український поет, прозаїк, журналіст. Один із найяскравіших представників покоління «шіст­десятників» у літературі, «лицар українського відродження». Як журналіст, у своїх статтях пока­зував хиби партійно-бюрократичного апарату, че­рез що зазнавав систематичного цькування з боку офіційних владних структур. У 1963 р. В. Симоненка жорстоко побили на вокзалі в Черкасах (ви­нуватців так і не знайдено), після чого він невдов­зі помер. Похований у Черкасах. По смерті поета видано збірки: «Земне тяжіння» (1964); «Поезії» (1966); «Лебеді материнства» (1981), «Поезії» (1985), казки «Цар Плаксій та Лоскотон» (1963), «Подорож у країну Навпаки» (1964), збірка но­вел «Вино з троянд» (1965), «Півні на рушниках» (1992). Посмертно удостоєний Державної премії ім. Т. Шевченка (1995).

Мистецтво

— Збагачення музичного мистецтва новими творами С. Людкевича, А. Кос-Анатольського, братів Георгія та Платона Майбород, А. Штогаренка та ін.

— Плідна праця композиторів-піснярів 0. Білаша, А. Філіпченка, І. Шамо.

— Пошук нових форм творчості українськими художниками (М. Бо­жій, М. Дерегус, В. Касіян, Т. Яблонська, В. Зарецький та ін.)

— Нові ідеї у творчості українських скульпторів: спорудження пам'ятника Великому Кобзареві в Москві (М. Грисюк, Ю. Сінкевич, А. Фуженко), відкриття пам'ятника І. Франку у Львові (В. Борисенко, Е. Мисько та ін.) тощо.

-— Зростання інтересу до театрального мистецтва (плідна робота ре­жисерів Г. Юри, М. Крушельницького, В. Скляренка та ін.; та­лановита гра акторів А. Бучми, В. Добровольського, Ю. Лаврова, Н. Ужвій та ін.).

— Створення нових кінофільмів (роботи О. Довженка «Антарктида», «Зачарована Десна», «Поема про море», С. Параджанова «Перший хлопець», «Українська рапсодія», В. Денисенка «Сон» та ін.).

 

Історичний портрет!

Параджанов (1924-1990) Сергій Йосипович — визначний вір­менський і український кінорежисер, народний артист УРСР, лауреат Державної премії Украї­ни ім. Т. Шевченка. З Україною пов'язана знач­на частина його творчої біографії: в Україні ре­жисер створив фільми «Наталія Ужвій», «Зо­лоті руки», «Думка» (1957), «Перший хлопець» (1958), «Українська рапсодія» (1961) «Квітка на камені» (1962 р., у співавторстві з А. Слісаренком). Міжнародне визнання прийшло після екранізації в 1964 р. повісті М. Коцюбинського «Тіні забутих предків».Цей фільм був удостоєний 16 призів на багатьох міжнародних кінофестива­лях, зокрема премії міжнародного кінофестива­лю у Мардель-Платі (Аргентина, 1965); Кубка фестивалю фестивалів (Рим, 1965); Золотої премії у Салоніках (Греція, 1966); премії Британської кіноакадемії (1966) та ін. У 1965-1968 рр. С. Параджанов разом з іншими відомими діячами ук­раїнської науки та культури, протестуючи проти масових політичних аре­штів в Україні, звертався у вищі партійні та державні органи з вимогою роз'яснити причини переслідувань українських інтелектуалів і виступав за проведення відкритих судових процесів, що мало б забезпечити справед­ливість розгляду справ. У березні 1973 р. був заарештований і за сфабри­кованими звинуваченнями засуджений до тривалого ув'язнення. Тільки завдяки міжнародній кампанії протесту звільнений у грудні 1977 р. Зва­жаючи на заборону жити в Україні, поселився у Тбілісі.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-19; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1331 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Наглость – это ругаться с преподавателем по поводу четверки, хотя перед экзаменом уверен, что не знаешь даже на два. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2676 - | 2239 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.