1. У чоловіка 42 років, який довгий час знаходився в стані стресу, в сечі значно збільшено вміст 17-кетостероїдів, що в першу чергу свідчить про підвищення секреції:
А. Кортизолу *
В. Естрадіолу
С. Адреналіну
D. Норадреналіну
Е. Альдостерону
Під час тривалого стресу активується гіпоталамо-гіпофізарно-наднирникова система з підвищенням секреції глюкокортикоїдів (зокрема, кортизолу). 17-титостероїди є метаболітом кортизолу, який виділяється з сечею і відображає зміни секреції цього гормону.
Література: Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.- С.208
Вільям Ф.Ганонг Фізіологія людини.-Львів:БаК., 2000.- С.339.
2.Ухворої на третій день після тотальної тиреоектомії з'явились судоми. Які лікарські засоби слід призначити цій хворій?
А. Препарат кальцію*
B. Протисудомні препарати
C. Седативні препарати
D. Нейролептики
E. Препарат калію
При тотальній тиреоектомії були видалені паращитоподібні залози, які могли знаходитися в товщі щитовидної залози. Це призвело до зниження рівня кальцію в крові, що проявилося судомами.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.- С. 217
Вільям Ф.Ганонг Фізіологія людини.-Львів:БаК., 2000.-С.360.
3.У крові пацієнта вміст глюкози натщесерце був 5,65 ммоль/л, через 1 годину після цукрового навантаження становив 8,55 ммоль/л, а через 2 години - 4,95 ммоль/л. Такі показники характерні для:
A. Здорової людини*
B. Хворого з прихованим цукровим діабетом
C. Хворого з інсулінозалежним цукровим діабетом
D. Хворого з інсулінонезалежним цукровим діабетом
E. Хворого з тиреотоксикозом
У здорової людини концентрація глюкози в крові знаходиться в межах 4,44-6,66 ммоль/л. Здоровий організм реагує на цукрове навантаження підвищенням рівня цукру в крові, який протягом двох годин повертається до нормальних величин. Сповільнене повернення гіперглікемії до норми свідчить про латентну форму цукрового діабету.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.- С. 221.
4.У хлопця 5 років, який раніше розвивався без відхилень від вікових норм, почало з'являтися оволосіння за чоловічим типом, збільшуватись маса м'язів. При обстеженні: виражені вторинні чоловічі статеві ознаки, але яєчка за розміром відповідають вікові. Яка найбільш вірогідна причина передчасного статевого дозрівання?
A. Андрогенопродукуюча пухлина наднирників*
B. Гормонопродукуюча пухлина сім'яників
C. Збільшення вироблення гонадотропіну
D. Збільшення вироблення адренокортикотропіну
E. Збільшення вироблення гонадоліберинів
Описані ознаки передчасного статевого дозрівання можуть бути наслідком андрогенпродукувальної пухлини надниркових залоз, оскільки яєчки в хлопчика в межах норми.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.- С. 221.
Вільям Ф.Ганонг Фізіологія людини.-Львів:БаК., 2000.-С. 386.
5.При дії ультрафіолетових променів у людини темніє шкіра, що є захисною реакцією. Яка захисна речовина синтезується в клітинах шкіри під впливом указаного фактора?
A. Меланін*
B. Триптофан
С. ДНК
D. Артинін
E. Вітамін Д
У шкірі людини є меланоцити, що мають рецептори до меланотропіну (МТГ) та синтезують меланіни під впливом цього гормону. Секрецію МТГ середньою часткою аденогіпофіза стимулює ультрафіолетове проміння.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.- С.204.
Вільям Ф.Ганонг Фізіологія людини.-Львів:БаК., 2000.-С. 365.
6.Хворий 50 років скаржиться на спрагу, п'є багато води, виражена поліурія. Глюкоза крові 4,8 ммоль/л, у сечі глюкози і ацетону немає, сеча безбарвна, питома вага 1,002-1,004. Яка причина поліурії?
A. Нестача АДГ*
B. Гіпотиреоз
C. Інсулінова недостатність
D. Альдостеронізм
E. Тиреотоксикоз
Нормальний рівень глюкози в крові та хімічний склад сечі виключають наявність цукрового діабету. Низька питома вага сечі є ознакою нецукрового діабету, причиною якого є патологічні процеси в надзоровому і пришлуночковому ядрах гіпоталамуса, де продукується цей гормон. По гіпоталамо-нейрогіпофізарному тракту він шляхом аксонного транспорту потрапляє в задню частку гіпофіза, де накопичується і звідки надходить у кров.
Вільям Ф.Ганонг Фізіологія людини.-Львів:БаК., 2000.-С. 227.
7. Після видалення щитовидної залози у хворого з'явилися судоми. Яка структура була пошкоджена під час операції?
A. Glandulae parathyroideae*
B. Nervus laryngeus inferior
C. Arteria laringea inferior
D. Nervus vagus
E. Truncus sympathicus
Зі щитоподібною залозою були видалені прищитоподібні залози, які були розміщені в масі щитовидної залози. Після видалення цих залоз знизився рівень кальцію в крові, що призвело до появи судом.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.- С. 217.
Вільям Ф.Ганонг Фізіологія людини.-Львів:БаК., 2000.-С. 360.
8. У хворого з синдромом Іценко-Кушинга в крові збільшено вміст кортизолу. З патологією якої ендокринної залози це пов'язано?
A. Кіркова речовина наднирників*
B. Мозкова речовина наднирників
C. Підшлункова залоза
D. Гіпофіз
E. Щитовидна залоза
Кортизол синтезується клітинами кіркової речовини надниркових залоз, тому гіперплазія цієї речовини призводить до гіперсекреції глюкокортикоїдів (кортизолу) і розвитку вказаного синдрому.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.- С. 207.
Вільям Ф.Ганонг Фізіологія людини.-Львів:БаК., 2000.-С.340.
9.У хворого з запальним процесом шкіри і підшкірної клітковини хронічного перебігу виявлено переважання процесів проліферації. Нестача якого гормону може призвести до цього?
A. Кортизон*
B. Альдостерон
C. Інсулін
D. СТГ
E. Тироксин
Кортизону, як іншим глюкокортикоїдам, властива протизапальна дія. Нестача кортизону в організмі переводить запальний процес у хронічний перебіг.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.- С.207.
Вільям Ф.Ганонг Фізіологія людини.-Львів:БаК., 2000.-С.338.
10. При огляді 10-річної дитини встановлено малий зріст, непропорційний розвиток тіла, недостатній психічний розвиток. Дефіцит в організмі якого гормону спричинив ці зміни?
A. Тироксину*
B. Паратгормону
C. Тиреокальцитоніну
D. Адренокортикотропного гормону
E. Окситоцину
Наведені ознаки хвороби можуть бути наслідком нестачі тиреоїдних гомонів, тироксину зокрема. Тиреоїдні гормони впливають на морфологію та функції органів: ріст і розвиток організму, на всі види обміну речовин, на функцію ЦНС, тощо. Вони посилюють окислювальні процеси, процеси поглинання кисню, витрати поживних речовин. При нестачі тиреоїдних гормонів спостерігаються затримка росту (карликовість), непропорційний розвиток тіла, затримка психічного та статевого розвитку.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.- С. 213.
11.Внаслідок посиленого потовиділення та зневоднення організму в пацієнта зросла осмолярність сечі та зменшився діурез. Зміна продукції якого гормону забезпечує в першу чергу компенсаторну затримку води?
A. Антидіуретичного*
B. Альдостерону
C. Кортикостерону
D. Тироксину
E. Інсуліну
Подібна затримка води здійснюється, у першу чергу, шляхом підвищеної секреції антидіуретичного гормону гіпоталамічними ядрами. Внаслідок цього посилюється реабсорбція води з дистальних відділів канальців нирок у кров. Ця дія гормону пов¢язана, головним чином, із збільшенням проникності стінки ниркових канальців і збиральних трубочок для води.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.- С.205.
12. Зріст дорослої людини склав 100 см при пропорційній будові і нормальному розумовому розвитку. Для недостатності вироблення якого гормону характерні вказані ознаки?
А. Соматотропного гормону*
B. Тироксину
C. Антидіуретичного гормону
D. Мінералокортикоїдів
E. Гонадотропних гормонів
Соматотропіну. При нестачі цього гормону в дитячому віці спостерігається карликовість або гіпофізарний нанізм, для якого характерна пропорційна будова тіла і нормальний розумовий розвиток.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.-С. 205.
13.У людини зменшений діурез, гіпернатріємія, гіпокаліємія. Гіперсекреція якого гормону може бути причиною таких змін?
A. Вазопресин
B.Передсердний натрійуретичний фактор
C. Паратгормон
D.Альдостерон*
Е. Адреналін
Описана картина є характерною для гіперсекреції альдостерону. Під впливом альдостерону посилюється реабсорбція Na+ в канальцях нирок, що призводить до гіпернатріємії та затримки води в організмі і зменшення діурезу. Разом із тим, альдостерон стимулює виведення К+ і відповідно створюється гіпокаліємія.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.- С. 208.
14.Ухворого похилого віку спостерігається збільшення та потовщення пальців кистей, стоп, носа та нижньої щелепи. Зі збільшенням виділення якого гормону пов'язані вказані порушення?
A. Інсуліну
B. Адренокортикотропіну
С. Соматотропіну*
D. Тиреотропіну
E. Паратгормону
Гіперсекреція соматотропіну в дорослої людини спричиняє захворювання на акромегалію. Вона проявляється збільшенням тих частин тіла, які ще здатні рости. Це пальці рук і ніг, кисті і стопи, ніс і нижня щелепа, язик, органи грудної і черевної порожнини.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.- С. 206.
15.З метою аналгезії можуть бути використані речовини, що імітують ефекти морфіну, але продукуються в ЦНС. Укажіть їх.
А. β-ендорфін*
B. Кальцитонін
C. Окситоцин
D. Соматоліберин
E. Вазопресин
Ефекти морфіну властиві, зокрема опіоїдному пептиду β-ендорфіну. В організмі людини існують дві системи: ноцицептивна й антиноцицептивна (протибольова). Центральне місце в протибольовій системі посідають нейрони ЦНС, які містять ендогенні опіанти – опіоїдні пептиди (ендорфіни, енкефалін і динорфіни). Усі вони мають морфіноподібну знеболювальну дію на організм.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.- С. 138.
16.Методом непрямої калориметрії встановлено, що основний обмін досліджуваного на 40% нижче належного. Порушення діяльності якої ендокринної залози є причиною?
A. Наднирники
В. Щитовидна залоза*
C. Епіфіз
D. Тимус
E. Підшлункова залоза
Основний обмін є одним із показників стану обміну речовин і енергії в організмі і, в основному, залежить від функції щитовидної залози. Низький рівень основного обміну зумовлюється зниженням гормонопродукції тиреоїдних гормонів щитоподібною залозою – гіпотиреозом.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.- С. 215.
17.При рентгенологічному дослідженні кісток основи черепа виявлено збільшення порожнини турецького сідла, витончення передніх нахилених відростків, руйнування різних ділянок турецького сідла. Пухлина якої ендокринної залози може спричинити таке руйнування кісток?
А. Гіпофіза*
B. Вилочкової залози
C. Наднирників
D. Щитовидної залози
E. Епіфізу
Гіпофіза, який розміщений на дні турецького сідла черепа. Новоутворення, що виникають із клітинних елементів аденогіпофіза, збільшуючись у розмірах тиснуть на кісткову основу і руйнують її.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.- С. 202.
18.На прийом до лікаря прийшов пацієнт дуже високого зросту, з довгими товстими пальцями рук, великою нижньою щелепою і відвислою нижньою губою. Підвищену секрецію якого гормону і якої залози можна запідозрити?
А. Соматотропного гормону передньої частки гіпофіза*
B. Гормонів щитовидної залози
C. Антидіуретичного гормону задньої частки гіпофіза
D. Гонадотропного гормону передньої частки гіпофіза
E. Гормонів наднирника із групи глюкокортикоїдів
Гіперсекреція соматотропіну в дорослої людини спричиняє захворювання на акромегалію. Вона проявляється збільшенням тих частин тіла, які ще здатні рости. Це пальці рук і ніг, кисті і стопи, ніс і нижня щелепа, язик, органи грудної і черевної порожнини.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.- С. 206.
19.Жінка 53 років, зріст 163 см, вага 92 кг, рівномірне відкладення жиру, обличчя одутле, малорухома, апатична. При натискуванні шкіри ноги залишається ямка. Порушенням функції якої залози обумовлений стан хворої?
A. Надниркових
B. Статевих
С. Прищитовидних
D. Щитовидної*
Е. Гіпофізу
Нестача тиреоїдних гормонів у організмі призводить до значних порушень усіх видів обміну. Гіпофункція щитовидної залози у дорослих проявляється низьким рівнем тиреоїдних гормонів в організмі, збільшенням маси тіла за рахунок надмірної кількості міжклітинної рідини (слизовий набряк - мікседема), одутлістю обличчя, психічною загальмованістю.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.- С.215.
20.Хворий 55 років спостерігається у ендокринолога з приводу порушення ендокринної функції підшлункової залози, що проявляється зменшенням кількості гормону глюкагону в крові. Функція яких клітин цієї залози порушена в цьому випадку?
A. b-клітини острівців Лангерганса
B. РР-клітини острівців Лангенганса
C. a-клітини острівців Лангерганса*
D. d1-клітини острівців Лангерганса
Е. b-клітини острівців Лангерганса
В острівцях Лангерганса підшлункової залози виділяють три основних типи клітин (бета-, альфа- і дельта), які розрізняються за характером секреторних гранул і видом продукованих гормонів. Порушення функції a-клітин проявляється зменшенням кількості глюкагону в крові..
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.-С.219.
21.Приймання оральних контрацептивів, які містять статеві гормони, пригнічує секрецію гормонів гіпофіза. Секреція якого з наведених гормонів пригнічується при прийманні оральних контрацептивів, які містять статеві гормони?
А. Соматотропний
B. Окситоцин
C. Фолікулостимулюючий*
D. Вазопресин
E. Тиреотропний
Гормональні оральні контрацептиви містять жіночі статеві гормони. Прийом таких контрацептивів підвищує рівень статевих гормонів у крові та шляхом негативного зворотного зв¢язку між цими гормонами і аденогіпофізом пригнічує секрецію фолікулостимулювального гормону.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.- С. 226.
22.У дитини 2 років виникли судоми внаслідок зниження концентрації іонів кальцію в плазмі крові. Це зумовлено зниженням функції:
A. Кори наднирників
B. Тимуса
C. Шишкоподібної залози
D. Гіпофіза
E. Прищитовидних залоз*
Вміст іонів кальцію в плазмі крові залежить від паратгормону, який виробляють прищитоподібні залози. Цей гормон підвищує рівень кальцію в крові шляхом резорбції кальцію із кісток і реабсорбції кальцію із дистальних канальців нефрона. Зниження функції прищитовидних залоз веде до зниження рівня кальцію в крові, що є причиною підвищення збудливості нервово-м¢язової системи і виникнення судом.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.- С 217.
23.Тестостерон і його аналоги збільшують масу скелетний м'язів, що дозволяє використовувати їх для лікування дистрофій. Взаємодією гормону з яким клітинним субстратом зумовлена ця дія?
A Ядерні рецептори*
B. Рибосоми
C. Хроматин
D. Білки-активатори транскрипції
E. Мембранні рецептори
Тестостерон здійснює свій вплив через рецептори ядра клітини. Тестостерон відноситься до гормонів стероїдної природи, які легко проникають у клітину і взаємодіють (активують) з рецепторами в цитоплазмі. Активований рецептор переміщується в ядро і приєднується до гена-мішені. Внаслідок цього активується транскрипція гена-мішені й утворюється специфічний білок. Таким шляхом збільшується маса скелетних м¢язів.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.- С.196.
24.До ендокринолога звернувся хворий зі скаргами на схуднення на 10 кг за 2 місяці, серцебиття, витрішкуватість. Для гіперфункції якої ендокринної залози (яких залоз) ці скарги найбільш характерні?
А. Щитовидна*
B. Надниркові залози
C. Підшлункова
D. Паращитовидні залози
E. Яєчники
Ці скарги характерні для гіперфункції щитовидної залози – гіпотиреозу. Гіперпродукція щитовидною залозою тиреоїдних гормонів (тироксину і трийодтироніну) веде до тахікардії, витрішкуватості, схуднення, підвищення основного обміну, дратівливості та інших проявів захворювання.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.- С. 215.
25.У людини внаслідок втрати 1,5 л крові різко зменшився діурез. Посилена секреція якого гормону спричинила зміни діурезу?
A. Паратгормон
B. Кортикотропіну
C. Кортизол
D. Вазопресин*
Е. Натрійуретичний
Вазопресину. Йому властива виражена антидіуретична функція. Ця дія гормона пов'язана головним чином, із збільшенням проникності стінки ниркових канальців і збиральних трубочок для води.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.- С.205.
26.Недбалий студент раптово зустрівся з деканом. Концентрація якого гормону найшвидше збільшиться в крові студента?
A. Тироліберин
B. Кортизол
C. Соматотропін
D. Адреналін*
Е. Кортикотропін
Така зустріч для студента є стресовою і проявиться в психо-емоційному збудженні симпатоадреналової системи, підвищенні в крові рівня "гормону тривоги" адреналіну.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.- С. 210.
27. Учоловіка 30 років методом непрямої калориметрії встановлено, що його основний обмін на 30% менше від належного. Знижена секреція гормонів якої залози (яких залоз) є причиною цього?
A. Наднирники
B. Прищитоподібні
C. Підшлункова
D. Щитовидна *
Е. Епіфіз
Основний обмін є одним із показників стану обміну речовин і енергії в організмі і, в основному, залежить від функції щитовидної залози. Низький рівень основного обміну зумовлюється зниженням гормонопродукції тиреоїдних гормонів щитоподібною залозою – гіпотиреозом.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.- С. 215.
28.У хворого знижений синтез вазопресину, що призводить до поліурії і, як наслідок, до вираженої дегідратації організму. У чому полягає механізм розвитку поліурії?
A. Збільшення швидкості клубочкової фільтрації
B. Зниження канальцевої реабсорбції іонів Na
C. Зниження канальцевої реабсорбції білка
D. Зниження канальцевої реабсорбції води*
Е Зниження реабсорбції глюкози
Вазопресин посилює реабсорбцію води з дистальних відділів канальців нирок у кров шляхом збільшення проникності стінки ниркових канальців і збиральних трубочок для води, що супроводжується зменшенням продукції вторинної сечі. Якщо синтез вазопресину знижений то відповідно, зменшується реабсорбція води і збільшується об'єм утворюваної сечі, що веде до поліурії.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.-С.204.
29.До пологового відділення надійшла вагітна жінка зі слабкою пологовою діяльністю. Призначте засіб гормональної природи для посилення пологової діяльності:
A. Гідрокортизон
B. АКТГ
C. Окситоцин*
D. Метандростенолон
Е. Прогестерон
Таким гормоном може бути окситоцин. Він вибірково діє на гладкі мязи матки, посилює їх скорочення і забезпечує нормальний перебіг пологів.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.-С.205.
30.У хворої жінки після парентерального введення гормону відбулося підвищення артеріального тиску і також підвищилися рівні глюкози та ліпідів у крові. Який гормон було введено?
A. Прогестерон
B. Інсулін
C. Глюкагон
D. Фолікулін
E. Адреналін*
Адреналін. Він звужує через α1-адренорецептори артеріоли шкіри, органів черевної порожнини, таким чином підвищує артеріальний кров‘яний тиск, має ліполітичну та гліколітичну функцію і в такий спосіб підвищує рівні ліпідів і глюкози в крові.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.-С.209.
31.У дитини 2-х років виникли судоми внаслідок зниження концентрації іонів кальцію в плазмі крові. Функція якого ендокринного органа знижена?
A. Кора наднирників
B. Шишкоподібна залоза
С Гіпофіз
D.Прищитоподібні залози *
E. Тимус
Прищитопобідних залоз. Ці залози виробляють паратгормон, що підвищує рівень кальцію в крові. Це досягається за допомогою: а) резорбції кальцію із кісток; б) реабсорбції кальцію із дистальних канальців нефрона; в) посиленням синтезу кальцитріолу 1,25 (ОН)2 vit. D3 в нирках необхідного для всмоктування іонів кальцію в шлунково-кишковому тракті.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.-С.217.
32.У мешканців територій з холодним кліматом у крові збільшений вміст гормону, що має пристосувальне терморегуляторне значення. Про який гормон йдеться?
A. Тироксин*
B. Кортизол
C. Соматотропін
D. Інсулін
E. Глюкагон
Тироксину властива теплоутворювальна дія шляхом збільшення поглинання кисню майже в усіх метаболічно активних тканинах. Тироксин підвищує як ліпогенез, так і ліполіз, що приводить до перевитрат АТФ та збільшення теплопродукції. Високі дози тироксину спричиняють роз'єднання процесів окислювання і фосфорилювання в клітинах, внаслідок чого енергія виділяється у вигляді вільного тепла.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.-С.214.
33.До лікарні швидкої допомоги госпіталізований чоловік 63-х років з явищами колапсу. Для боротьби з гіпотензією лікар вибрав адреналін. Який механізм дії цього препарату?
А. Активація β-адренорецепторів
В.Активація дофамінових рецепторів
C. Активація α1-адренорецепторів*
D. Блокада М-холінорецепторів
E. Активація серотонінових рецепторів
Через активацію α1-адренорецепторів адреналін звужує артеріоли шкіри та органів черевної порожнини, що веде до підвищення артеріального кров‘яного тиску.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.-С.209.
34.До лікаря звернулися батьки хлопчика 10-ти років, у якого відзначалося збільшення волосяного покриву на тілі, ріст бороди і вусів, низький голос. Збільшення секреції якого гормону можна припустити?
A. Естроген
B. Прогестерон
C. Соматотропін
D. Кортизол
E. Тестостерон*
Зазначені вторинні статеві ознаки з‘являються під впливом тестостерону, який у даному випадку спричиняє передчасне статеве дозрівання. Не виключена наявність новоутворення в яєчках або корі наднирників.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.-С.224.
35.Під час статевого дозрівання клітини чоловічих статевих залоз починають продукувати чоловічий статевий гормон тестостерон, який обумовлює появу вторинних статевих ознак. Які клітини чоловічих статевих залоз продукують цей гормон?
А. Підтримуючі клітини
В.Клітини Лейдіга*
C. Сперматозоїди
D. Клітини Сертолі
E. Сустентоцити
Тестостерон продукується клітинами Лейдіга яєчок чоловіка і впливає на розвиток як первинних, так і вторинних статевих ознак.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.-С.223.
36.У хворого виявлено гіперкаліємію та гіпонатріємію. Знижена секреція якого гормону може спричинити такі зміни?
A. Вазопресин
B. Паратгормон
С. Кортизол
D. Альдостерон*
Е. Натрійуретичний
Альдостерон у нормі посилює реабсорбцію натрію з канальців нирок у кров і зменшує реабсорбцію калію, що веде до збільшення виведення калію з сечею. Зниження секреції альдостерону зумовить втрату натрію організмом (гіпонатріємія) і затримку калію в організмі (гіперкаліємія).
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.-С.208.
37.У хворого після видалення щитовидної залози виникли напади судом. Який препарат треба призначити в даному випадку?
A. Преднізолон
B. Інсулін
C. Тироксин
D. Соматотропін
Е. Паратиреоїдин*
Очевидно, разом зі щитовидною були випадково видалені прищитовидні залози, які виробляють паратиреоїдин. Паратиреоїдин підтримує нормальний вміст кальцію в крові шляхом його резорбції із кісток, реабсорбції із дистальних канальців нефрона та прискорення всмоктування кальцію із кишок.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.-С.216.
38.В експерименті на тварині були пошкоджені нервові шляхи, які проходять у ніжці гіпофіза, що порушило надходження в кров наступних гормонів:
А. Гормонів гіпофіза
B. Вазопресину й окситоцину*
C. Гормонів аденогіпофіза
D. Тиреотропного гормону
E. Аденокортикотропного гормону
У ніжці гіпофіза проходять аксони нейронів надзорового і пришлуночкових ядер гіпоталамуса по яких їх нейросекрети (вазопресин і окситоцин) надходять до нейрогіпофіза. Пошкодження ніжки гіпофіза порушить надходження вазопресину й окситоцину до нейрогіпофіза і, як наслідок, у кров.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.-С.204-205.
39.Жінка 44 років скаржиться на загальну слабість, біль у ділянці серця, значне збільшення маси тіла. Об'єктивно: обличчя місяцеподібне, гірсутизм, AT - 165/100 мм рт.ст., зріст - 164 см, вага - 103 кг, переважно накопичення жиру на шиї, верхньому плечовому поясі, животі. Що є основним патогенетичним механізмом ожиріння у жінки?
A. Зниження продукції тиреоїдних гормонів
B. Зниження продукції глюкагону
С. Підвищення продукції глюкокортикоїдів*
D. Підвищення продукції інсуліну
E. Підвищення продукції мінералокортикоїдів
Підвищена продукція глюкокортикоїдів корою наднирникових залоз найчастіше спостерігається у разі розвитку в ній пухлини, яка продукує усі три групи гормонів: глюкокортикоїди, мінералокортикоїди і статеві гормони. Наявний у жінки комплекс симптомів вказує на те, що в неї синдром Іценко-Кушинга. При цьому захворюванні ожиріння спостерігається в 90% випадків зі специфічним накопиченням жиру на шиї, голові, грудній клітці. Причиною тому є глюкокортикоїди, підвищена продукція яких порушує вуглеводний і жировий обмін. Вважається, що при цьому підвищується також апетит і накопичення жиру переважає над процесами мобілізації й окиснення жирних кислот під впливом кортизолу.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.-С.211.
40.Після інсульту з ураженням ядер гіпоталамусу у хворого виник нецукровий діабет. Що стало причиною посиленого сечовиділення у цього хворого?
A. Зменшення реабсорбції натрію
B. Прискорення клубочкової фільтрації
С. Зменшення реабсорбції води*
D. Зниження артеріального тиску
E. Гіперглікемія
Зменшення реабсорбції води з канальців нефрона в кров унаслідок дефіциту вазопресину, який продукується надзоровими і пришлуночковими ядрами гіпоталамуса.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.-С.204-205.
41.Хворий 23 років скаржиться на головний біль, зміну зовнішнього вигляду (збільшення розмірів ніг, кистей, рис обличчя), огрубіння голосу, погіршення пам'яті. Захворювання почалося приблизно 3 роки тому без видимих причин. При огляді - збільшення надбрівних дуг, носа, язика. Аналіз сечі без особливих змін. Причиною такого стану може бути:
A. Нестача альдостерону
B. Гіперпродукція кортикостероїдів
C. Нестача тироксину
D. Гіперпродукція соматотропіну*
E. Нестача глюкагону
Гіперсекреція соматотропіну в дорослої людини спричиняє захворювання на акромегалію. Вона проявляється збільшенням тих частин тіла, які ще здатні рости. Це пальці рук і ніг, кисті і стопи, ніс і нижня щелепа, язик, органи грудної і черевної порожнини.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.- С. 206.
42.Зріст дитини 10 років сягає 178 см, маса - 64 кг. З порушенням діяльності якої ендокринної залози це пов'язано?
A. Статевих залоз
B. Надниркових залоз
C. Паращитовидної залози
D. Гіпофізу*
Е. Щитовидної залози
Гіпофіза. При гіперпродукції аденогіпофізом соматотропіну в дитячому віці спостерігається гігінтизм або високорослість.
Нормальна фізіологія / за ред. В.І.Філімонова. - К.: Здоров’я, 1994.-С.205.