Взаємодія попиту та пропозиції - процес, який породжує формування ринкової ціни, яка задовольняє одночасно і продавця і покупця.
Ринкова ціна відображає таку ситуацію, коли плани покупців і продавців на ринку повністю збігаються, а обсяг благ, який мають намір купити покупці, абсолютно дорівнює обсягу благ, який мають намір запропонувати виробники. В результаті виникає рівноважна ціна, тобто ціна такого рівня, коли обсяг пропозиції дорівнює обсягу попиту.
Графічне зображення взаємодії попиту і пропозиції показано на рис. 42.1.
На рис. 42.1 показано, що ринкова рівноважна ціна визначається в точці перетину кривих попиту та пропозиції, яка є точкою рівноваги (Е), що відбиває рівність обсягу попиту і обсягу пропозиції. Ціна, за якої обсяг попиту дорівнює обсягу пропозиції, виступає як рівноважна ціна.
Рівність обсягу попиту та обсягу пропозиції являє собою рівноважний обсяг і характеризує ринкова рівновага. Ціна, за якою благо продається або купується, може не збігатися з рівноважною ціною. Аналогічно і реальний обсяг продажів може не збігатися з рівноважним обсягом. Справа в тому, що рівноважний стан нестабільно, оскільки умови ринку, які визначають ринкову рівновагу, також нестабільні, викликаючи тим самим зміни попиту та пропозиції.
Ринкова рівновага - ситуація на ринку, при якій немає тенденції до зміни ринкової ціни або обсягу продаваних благ.
Коли «стелю цін» встановлюється нижче рівноважної ціни, утворюється дефіцит (іноді його називають надлишковим попитом благ) і обсяг попиту перевищує обсяг пропозиції.
Коли мінімальні рівні цін встановлюються вище рівноважної ціни, обсяг пропозиції перевищує обсяг попиту і утворюється надлишок благ. Ринкова рівновага і відхилення від нього показані на рис.42.2.
Виділяють чотири варіанти впливу зрушень кривих попиту та пропозиції на ціну й обсяг благ.
1. Збільшення попиту на благо викликає зсув кривої попиту вправо, в результаті чого збільшуються і рівноважна ціна, і рівноважний обсяг блага.
2. Зменшення попиту на благо зміщує криву попиту вліво, в результаті чого знижуються рівноважна ціна і рівноважний обсяг блага.
3. Збільшення пропозиції блага зрушує криву пропозиції вправо, в результаті чого знижується рівноважна ціна і збільшується рівноважний обсяг блага.
4. Зменшення пропозиції блага зрушує криву пропозиції вліво, в результаті чого підвищується рівноважна ціна і скорочується рівноважний обсяг блага.
Рис. 42.2. Ринкова рівновага