До органів дихання входять повітропровідні шляхи (носова порожнина, носоглотка, гортань, трахея, бронхи) та легені.
Дихальна система починається носовою порожниною, яка ділиться хрящовою перегородкою на дві половинки, кожна з яких ще поділяється носовими раковинами на нижній, середній і верхній носові ходи. У перші дні життя у дітей дихання через ніс утруднене. Носові ходи у дітей вужчі, ніж у дорослих, і формуються до 14-15 років.
Стінки порожнини носа вкриті слизовою оболонкою з миготливим епітелієм, війки якого затримують і виводять слиз і мікроорганізми, які осідають на слиз оболонки. Слизова, оболонка має густу сітку кровоносних судин і капілярів. Кров, що тече по цих судинах, зігріває або охолоджує повітря, яке вдихає людина. Слизова оболонка носової порожнини містить рецептори, які сприймають запахи і обумовлюють нюх.
Порожнина носа сполучається з порожнинами, які знаходяться в кістках черепа: гайморовою, лобною, клиноподібними пазухами. Повітря, яке надходить у легені через носову порожнину, очищається, зігрівається і знешкоджується. Це не відбувається при диханні через ротову порожнину. Носова порожнина ззаду через отвори — хоани сполучається з носоглоткою. У слизові носової порожнини є лейкоцити, які виходять на поверхню слизової оболонки з кровоносних судин. Завдяки фагоцитарній здатності, лейкоцити знищують мікроорганізми, що потрапляють у носову порожнину з вдихуваним повітрям. Згубно діє на мікроорганізми наявна в складі слизу речовина — лізоцим.
Дихальні шляхи у дітей значно вужчі, ніж у дорослих. Це сприяє легшому проникненню інфекції в організм дитини. Під час запальних процесів у носі слизова оболонка набухає, внаслідок чого утворюється або ж і зовсім стає неможливим дихання через ніс, тому діти змушені дихати через рот. А це сприяє охолодженню дихальних шляхів аж до легень і проникненню у них мікроорганізмів та частинок пилу.
Носоглотка — верхня частина глотки. Глотка — м'язова трубка, в яку відкривається порожнина носа, рота і гортані. У носоглотку відкриваються слухові трубки, які сполучають порожнину глотки з порожниною середнього вуха.
Носоглотка у дітей широка і коротка, слухова труба знаходиться низько. Захворювання верхніх дихальних шляхів нерідко ускладнюється запаленням середнього вуха, бо інфекція легко проникає в середнє вухо.
У 4-10 річних дітей утворюється так звані аденоїдні розрощення, тобто розрощення лімфатичної тканини у ділянці глотки, а також у носі. Крім того, аденоїдні розрощення можуть негативно впливати на загальний стан здоров'я і на працездатність дітей.
Із носоглотки повітря попадає в ротоглотку, а потім у гортань.
Гортань — розташована у передній частині шиї і зовні її частину видно як підвищення, яке називається кадиком (рис. 50). Скелет гортані утворенийкількома хрящами, сполученими між собою суглобами, зв'язками, м'язами. Найбільший з них—щитоподібний хрящ. Зверху вхід у гортань покривається надгортанником, який перешкоджає надходженню їжі в гортань і дихальні шляхи.
Порожнина гортані вкрита слизовою оболонкою з миготливим епітелієм, яка утворює дві пари складок, що затуляють вхідну гортань під час ковтання. Нижня пара складок вкриває голосові зв'язки, простір між якими називається голосовою щілиною. Під час звичайного дихання голосові зв'язки розслаблені і щілина між ними звужується. Видихуване повітря, проходячи через вузьку щілину, примушує коливатися голосові зв'язки — виникає звук. Від ступеня натягу голосових зв'язок залежить висота тону і при натягнутих зв'язках звук вищий, при розслабленні — нижчий. Крім голосових зв'язок у звукоутворенні беруть участь язик, губи^ щоки, порожнина носа, резонатори (глотка та порожнина рота). У чоловіків голосові зв'язки довші, чим пояснюється більш низький голос.
Гортань у дітей коротша, вужча і найінтенсивніше росте в 1-3 роки життя і в період статевого дозрівання.
У 12-14 років у хлопчиків починає рости кадик на місці сполучення пластинок щитоподібного хряща. Пройшовши гортань, повітря попадає в трахею.
Трахея — нижній відділ гортані довжиною 10-13 см, усередині вона вкрита слизовою оболонкою (рис. 50). Трахея складається із 16-20 неповних хрящових кілець, з'єднаних між собою зв'язками. Задня стінка трахеї перетинчаста» в ній є гладенькі м'язові волокна, і вона прилягає до стравоходу, щй створює сприятливі умови для проходження їжі по ньому.
На рівні 4-^5 грудних хребців трахея поділяється на правий і Лівий бронхи, які є головними (рис.50). Вони входять у ворота відповідної легені, де розподіляються на часткові бронхи. Часткові бронхи в легенях розгалужуються на дрібніші сегментарні бронхи, які, в свою чер* гу, дихотомічщ) (кожний на два) розділяються (до 18-го порядку) до часточкових бронхів (діаметр до 1 мм)і закінчуються кінцевим» фон- хіолами (0,3^,5 мм в діаметрі). Вся система розгалуження бронюю, олами, називається бронхіальним деревом.
У новонароджених трахея приблизно 4 см, у 14-15 рокір — приблизно 7 см. У дітей трахея і бронхи розвиваються поступово. Вони ростуть, в основному, паралельно з ростом тулуба. Просвіт трахей і бронхів у дітей значно вужчий, ніж у дорослих, хрящі їх ще не зміцніли. М'язові еластичні волокна розвинені <аіабо. Слизова оболонка, що вистилає трахею і бронхи, дуже ніжна і багата на кровоносні судини. Тому трахея і бронхи у дітей лепті ушкоджуються, ніж у дорослих.
Бронхіоли закінчуються альвеолярними ходами, на стінках яких є пухирці — альвеоли, які вкриті густою сіткою кровоносних капілярів, де відбувається газообмін. У легенях дорос-лої людини нараховується 300-700 мли; альвеол, з загальною площею поверхні 60-120 м2. Така величезна поверхня забезпечує велику швидкість газообміну в легенях. Легені розташовані в грудній порожнині, по боках серця (рис. 5|).
Основними структурно-функціональними одиницями легенів є альвеоли. Альвеоли (від лат. аіуеоїш — міхурець) —мікроскопічні міхурці легенів,. де відбувається газообмін між кров'ю та вдихуваним повітрям.
У просторі між легенями, який називається середостінпям, розміщені трахея, стравохід; зобні залоза, серце^ великі судини, лімфатичні вузли і деякі нерви.
Права і ліва легеня неоднаковая*: за розмірами, так І формвю. Права легеня складається з трї»о* часток^ ліва ~ з Двох. На! внутрішній поверхні легень знаходяться'вб^ота.легень, Чер£з якіпроходять бронхи, нерви, легеневі артерії, Віейіі^ лімфатичні СуДини. Кожна легеня вкрита серозною оболонкою, яка нйзийає¥ься плефою. У плеври є Два листки (вісцеральний і йарі€тйльний). ОДии щільно зріЬсяз легенями, другий приріс до грудної клітки. Між листками є щілина, заповнена серозною рідиною. Ця рідина зволожує поверхні плеври, обернені одна до одної, і цим зменшує тертя між ними під час дихальних рухів. Повітря в щілині плеври немає, тиск — негативний — нижчий атмосферного на 6-9 мм рт.ст. (0,8-1,2 кПа). Тиск в середині легенів дорівнює атмосферному, що забезпечує нормальну функцію легенів: вони не відходять від стінок грудної клітки при вдиху і розтягуються при збільшенні об'єму грудної клітки. Негативний внутрішньоплевральний тиск сприяє збільшенню дихальної поверхні легенів при вдиху, поверненню крові до серця і, таким чином, покращенню кровообігу та лімфовідтоку.
Легені у дітей розвинені ще недостатньо, альвеоли малі, слабо розвинена в них еластична тканина. Кровонаповнення легЬнь у дітей підвищене. До 3 років у дітей посилено ростутЬ'легені, кІнькЙть; альвеол до 8 років досягає кількості альвеол дорослої людини. У!вІц11ід;3;до 7 років темпи росту знижуються. Після 12 років енергійгіо ростуть альвеоли. Об'єм легень до 12 років збільшується в Ї0*разів, порівняно з об'ємом легенів новонародженого, а до кінця статевого дозрівіїййї^у 20 разів.