Стоїцизм – напрям давньогрецької філософії епохи еллінізму, який, зосереджуючись на етичних проблемах, проповідував незворушність, відсторонення від благ і радощів життя.
Скептицизм (від грец. той, що розглядає, досліджує) – філософські погляди, які сповідують сумнів у можливості досягнення істини, здійснення ідеалів та ін.; давньогрецька філософська школа ІV-ІІІ ст. до н.е., яка сповідувала ці ідеї.
Література
1. Бичко А.К., Бичко І.В., Табачковський В.Г. Історія філософії: Підручник. – К.: Либідь, 2001. – 408 с.
2. Бичко І.В., Бойченко І.В., Табачковський В.Г. та ін. Філософія: Підручник. – К.: Либідь, 2001. – 408 с.
3. Кремень В.Г. Філософія: мислителі, ідеї, концепції: підручник / В.Г.Кремень, В.В. Ільїн. – К.: книга, 2005. – 528 с.
4. Петрушенко В.Л. Філософія. Курс лекцій: Навчальний посібник. – К.: Каравела, 2001. – 448 с.
5. Філософія: Навчальний посібник / Надольний І.Ф., Андрущенко В.П., Бойченко І.В., Розумний В.П. та ін. – К.: Вікар, 1997. – 584 с.
Семінарське заняття № 3
Тема: «ФІЛОСОФІЯ СЕРЕДНЬОВІЧНОГО СУСПІЛЬСТВА, ЇЇ ТЕОЦЕНТРИЗМ»
Цілі та завдання заняття: дослідити динаміку збагачення сучасної світової філософії новими підходами до аналізу реалій, новими концептуальними звершеннями та методологічним інструментарієм для осмислення екзистенційних проблем людського буття, можливостей використання наукових та позанаукових методів пізнання світу в цілому та статусу людини в сучасному світі, виявити соціальну обумовленість появи філософських ідей як відповідь на виклики часу; систематизувати основні течії, підходи, напрямки сучасної західної філософії, виявити їх методологічний потенціал для аналізу суперечностей сьогодення.
ПЛАН
1. Особливості середньовічної філософії. Реалізм та номіналізм. 2. Християнська апологетика. 3. Патристика. Вчення Августина Аврелія. Проблема співвідношення віри і розуму. 4. Схоластика. Філософська система Фоми Аквінського. Проблема універсалій. 5. Містика як провідний напрям середньовічної філософії. |
Теми доповідей та рефератів
1. Перехід від класичної філософії до некласичної.
2. Від феноменології до екзистенціалізму та герменевтики.
3. Аналітична філософія.
4. Філософія науки: від логічного позитивізму до епістемологічного анархізму.
5. Аврелій Августин – засновник християнської антропології.
6. Філософський містицизм.
7. Гуманістичні тенденції у розвитку сучасної філософії.
Ключові поняття та терміни
Теоцентризм – основна риса філософії епохи Середньовіччя, відповідно до якої реальністю, яка визначає все суще, є не природа і не людина, а Бог.
Аскетизм (від грец. вправа, подвиг) – моральний принцип, сутність якого полягає у відмові життєвих благ, придушенні природних бажань з метою самовдосконалення або досягнення морального чи релігійного ідеалу.