2.4.1. Планування обсягу реалізації
2.4.2. Основи планування ціни банківських продуктів
2.4.3. Контроль за виконанням плану
Ключові слова:
Бізнес-план, система контролю, ціна банківського продукту.
Навчальний матеріал
Етапи системи планування діяльності банку мало чим відрізняються від планування в нефінансових установах і є такими:
– оцінка місії банку;
– визначення цілей;
– аналіз становища на ринку;
– оцінка факторів, які впливають на стратегію;
– оцінка можливостей;
– стратегія господарського портфеля;
– стратегічні зміни в регулюючих факторах;
– очікувані фінансові результати.
З точки зору планування в системі фінансового менеджменту, говорячи про планування реалізації банківських продуктів, варто розглянути два основних питання: планування обсягу реалізації і планування ціни реалізації.
Планування обсягу реалізації
Планування робиться окремо по кожному виду банківських продуктів для вкладників; продуктів для позичальників і продуктів, не пов'язаних з перерозподілом ресурсів.
Продукти для вкладників плануються на підставі даних про залишки на рахунках внесків фізичних і юридичних осіб за минулий період, прогнозу їхньої зміни в планованому періоді і з урахуванням норм ліквідності (максимальне співвідношення капіталу банку і його зобов'язань).
Середньоквартальні обсяги залучених ресурсів за їх видами за попередній рік визначаються:
— як середні залишки на розрахункових і поточних рахунках у гривні і валюті;
— як внески населення в гривні і валюті; депозити юридичних осіб у гривні і валюті.
У ході складання бізнес-плану банк проводить консультації зі своїми клієнтами з метою з'ясування приблизних термінів і обсягів ресурсів, що вивільняються в клієнтів у ході їх виробничих циклів, планує (з урахуванням динаміки зміни і передбачуваних темпів інфляції) обсяги залишків по рахунках. На підставі цих планів банк складає прогноз обсягу і структури залучення ресурсів. Скоригувавши показники даного прогнозу з урахуванням обов'язкових нормативів ліквідності й обов'язкових резервів, банк одержує прогноз обсягів залучення ресурсів.
Складається також поквартальний прогноз обсягу і структури залучених ресурсів.
|
I етап. Визначення динаміки зміни статутного фонду і капіталу банку.
1.Встановлюється динаміка зміни статутного фонду банку за кварталами за попередній рік.
2.Розраховуються коефіцієнти співвідношення статутного фонду і капіталу за кварталами попереднього року і середній коефіцієнт зміни за рік.
3.Експертним шляхом визначається передбачувана величина статутного фонду і капіталу банку за кварталами планового року.
II етап. Визначення максимального обсягу залучених ресурсів.
Максимальний обсяг залучених ресурсів визначається виходячи з розмірів капіталу і встановлених нормативів співвідношення власних і залучених коштів.
III етап. Прогноз структури залучених ресурсів за видами залучення.
1.Визначається обсяг ресурсів за видами за IV квартал попереднього року.
2.Віднімаються з залишків на розрахункових рахунках клієнтів середні залишки на рахунках клієнтів, що пішли в інші банки, і додаються очікувані залишки на рахунках нових клієнтів.
3.Перераховується структура залучення ресурсів IV кварталу минулого року з урахуванням змін, що відбулися.
4.Ця структура береться за базову в І кварталі планового року. Розраховуються обсяги залучених ресурсів з обліком максимально допустимого обсягу залучених ресурсів у І кварталі відповідно до розміру власного капіталу. Розраховуються динамічні поправочні коефіцієнти для обсягу залучення ресурсів у кожному кварталі планового року на підставі динаміки зміни обсягів залучення від кварталу до кварталу в минулому році:
Для II кварталу планового року
ДО1= | Фактичний обсяг залучення ресурсів II кварталу минулого року |
Фактичний обсяг залучення ресурсів І кварталу минулого року |
Для III кварталу планового року:
ДО2= | Фактичний обсяг залучення ресурсів IІI кварталу минулого року |
Фактичний обсяг залучення ресурсів ІІ кварталу минулого року |
Для IV кварталу планового року:
ДО2= | Фактичний обсяг залучення ресурсів IV кварталу минулого року |
Фактичний обсяг залучення ресурсів ІІ кварталу минулого року |
Робиться розрахунок обсягів залучення кожного у кожному кварталі планового року:
Обсяг ресурсів ІІ кварталу =
= обсяг ресурсів 1-го кварталу х (ДО1).
Обсяг ресурсів III кварталу =
= обсяг ресурсів 2-го кварталу х (ДО2).
Обсяг ресурсів IV кварталу =
= обсяг ресурсів 3-го кварталу х (ДО3).
Продукти для позичальників плануються на підставі з'ясування у клієнтів банку термінів і обсягів необхідних позик, норм ліквідності і резервних вимог, а також з урахуванням передбачуваних обсягів і термінів залучуваних ресурсів.
Прогнозування активів варто починати з прогнозу ліквідних активів і резервних рахунків у Центральному банку.
Залишки на клієнтських рахунках (під залишками на клієнтських рахунках ми розуміємо не тільки розрахункові і поточні рахунки підприємств, але й рахунки внесків і депозитів юридичних і фізичних осіб) є основою планування обсягу ліквідних активів (залишків на кореспондентському рахунку та у касі). Практика показує, що для проведення своєчасних розрахунків за клієнтськими рахунками близько 10 % активів банку повинні знаходитися у високоліквідній формі.
Передбачувані залишки за рахунками клієнтів дозволяють також планувати суми обов'язкових резервів.
Планування залишків на рахунках доходних активів не відрізняється від описаного вище підходу до планування пасивів.
План реалізації банківських продуктів, що не пов'язані з залученням-розміщенням ресурсів, складається на підставі обсягів їхньої реалізації в минулому періоді і передбачуваному збільшенні даних обсягів у плановому періоді. Визначаються обсяги доходів у минулому періоді за видами реалізованих банком комісійних продуктів і завдання щодо їх збільшення в плановому періоді:
— доходи від торгівлі іноземною валютою;
— доходи від трастових і агентських операцій;
— доходи від операцій з цінними паперами (депозитарні послуги).
2.4.2. Основи планування ціни банківських продуктів
Для планування вартості залучення ресурсів визначаються обсяги відсоткових платежів по кварталах за кожен вид ресурсів за попередній рік:
— відсотки, сплачені за залишками на розрахункових і поточних рахунках у гривні і валюті;
— відсоток за вкладами населення;
— відсотки за депозитами юридичних осіб;
— відсотки за зобов'язаннями банку в цінних паперах;
— відсотки за міжбанківські кредити в гривні і валюті.
Далі розраховується ринкова середньоквартальна вартість ресурсів за групами залучення та у цілому по банку.
Прогноз вартості залучення ресурсів будується на підставі даних про фактичні виплати з кожного виду залучення ресурсів за кожен квартал попереднього року і передбачуваних у плановому році темпах інфляції.
Для планування вартості розміщення ресурсів визначаються обсяги відсоткових надходжень по кварталах за кожен вид розміщених ресурсів за попередній рік:
1. Середньоквартальні обсяги поточних активів за видами:
— кредити юридичним особам у гривні і валюті;
— міжбанківські кредити в гривні і валюті;
— вкладення в цінні папери;
— кредити населенню.
2. Обсяги отриманих відсотків по кварталах за кожен вид поточних активів:
— відсотки за кредити юридичним особам у гривні і валюті;
— відсотки за міжбанківські кредити в гривні і валюті;
— відсотки, отримані за цінними паперами;
— відсотки за кредити населенню.
3. Середньоквартальна відсоткова ставка по розміщенню ресурсів у різні групи активів і в цілому по банку визначається як розмір відсоткових надходжень, розділений на обсяг розміщених ресурсів і помножений на 100%.
Особливість планування вартості розміщення ресурсів полягає в тому, що ця вартість визначається з урахуванням витрат по залученню ресурсів і необхідного для банку розміру прибутку.
Розмір необхідного прибутку визначається планами розвитку банку, які включають придбання і ремонт нових приміщень, технічне переозброєння, розмір дивідендів акціонерам і т. д.
Позначимо плановий розмір прибутку як (Р). На підставі проведених розрахунків одержуємо інформацію про передбачувані витрати (Е).
На цій базі визначаємо необхідний обсяг доходів (І): І= Р + Е.
Якщо передбачуваний обсяг залучення позначити V, а розмір необхідного обсягу ліквідних активів — ПО, то середня вартість розміщення у відсотках річних може бути виражена формулою:
|
, (1)
На цю ставку повинні орієнтуватися всі підрозділи банку, що здійснюють активні операції для того, щоб банк у цілому міг одержати необхідний розмір доходів і прибутку.
Контроль за виконанням плану
Вимір фактично досягнутих результатів діяльності банку за досліджуваний період сам по собі не несе ніякої інформативності. Тільки на підставі зіставлення поточних результатів діяльності банку з їхнім рівнем за минулі періоди, із плановими завданнями і результатами роботи конкуруючих банків можуть бути зроблені висновки про ефективність роботи банку і міру його наближення до поставлених цілей.
Система контролю повинна забезпечувати зіставлення досягнутих результатів із установленими на попередньому етапі стандартами.
Оскільки в будь-якому випадку і кількісні, і якісні показники роботи банку визначають єдиний результуючий показник — прибуток, то й аналіз банківської діяльності повинен робитися з погляду її кінцевої прибутковості.
Розглянемо на прикладі аналіз виконання плану з прибутку умовного банку, орієнтуючись на чотири етапи на підставі даних про фактичну, планову структуру балансу, а також структуру балансу за попередній період часу.
З даних табл. 13 видно, що банк планував загальне збільшення валюти балансу на 40% (111 706 631 грн) насамперед за рахунок збільшення залишків на рахунках вкладів до запитання — 79 % (73 767 288 грн), строкових вкладів — 133 % (18 996 939 грн) і збільшення обсягів кредитування клієнтів на 116 % (111 533 963 грн).
Аналіз виконання плану за структурою активу наводиться в таблиці 14, а за структурою пасиву — в табл. 15.
Таблиця 13
БАЛАНСОВІ ДАНІ УМОВНОГО БАНКУ
АКТИВИ | Базовий період, грн | За планом, грн | Фактично, грн | ПАСИВИ | Базовий період, грн | За планом, грн | Фактично, грн |
Ліквідні активи | 20 313 998 | 20 000 000 | 20 138 970 | Вклади до запитання | 92 899 379 | 166 666 667 | 113 80] 739 |
Міжбанківський кредит | 43 786 373 | 46 666 667 | 53 638 307 | Міжбанківський кредит | 11 051 816 | 1 3 000 000 | 13 538 475 |
Кредити клієнтам | 96 466 037 | 208 000 000 | 118 170 895 | Строкові вклади | 14 336 394 | 33 333 333 | 17 562 083 |
Цінні папери | 9 087 530 | 10 000 000 | 11 132 224 | Цінні папери | 6 358 195 | 8 333 333 | 7 788 789 |
Розрахунки між філіями | 68 934 980 | 70 000 000 | 84 445 350 | Розрахунки між філіями | 113 732 791 | 126 666 667 | 139 322 668 |
Недоходні активи | 17 355 028 | 13 333 333 | 21259 910 | Капітал | 19 238 871 | 20 000 000 | 20 000 000 |
Дебіторська заборгованість | 23 682 757 | 23 333 333 | 30 189 438 | Кредиторська заборгованість | 22 009 257 | 23 333 333 | 26 961 339 |
Разом | 279 626 702 | 39 133 3333 | 338 975 094 | Разом | 279 626 702 | 391 333 333 | 338 975 094 |
Таблиця 14
АНАЛІЗ ВИКОНАННЯ ПЛАНУ3 АКТИВІВ
АКТИВИ | Базовий період, грн | За планом, грн | Фактично, грн | Відхилення від плану, грн | Відхилення від базового періоду, грн | ||
абсолют. | % | абсолют | % | ||||
Ліквідні активи | 20 313 998 | 20 000 000 | 2 013 8970 | 138 970 | 100,69 | -175 028 | 99,14 |
Міжбанківськии кредит | 43 786 373 | 46 666 667 | 53 638 307 | 6 971 640 | 114,94 | 9 851 934 | 122,50 |
Кредити клієнтам | 96 466 037 | 208 000 000 | 118 170 895 | -89 829 105 | 56,81 | 21 704 858 | 122,50 |
Цінні папери | 9 087 530 | 10 000 000 | 11 132 224 | 1 132 224 | 111,32 | 2 044 694 | 122,50 |
Розрахунки між філіями | 68 934 980 | 70 000 000 | 84 445 350 | 14 445 350 | 120,64 | 15 510 370 | 122,50 |
Недоходні активи | 17 355 028 | 13 333 333 | 21259 910 | 7 926 576 | 159,4% | 3 904 881 | 122,50 |
Дебіторська заборгованість | 23 682 757 | 23 333 333 | 30 189 438 | 6 856 104 | 129,38 | 6 506 681 | 127,47 |
Разом | 279 626 702 | 391 333 333 | 338 975 094 | -52 358 240 | 86,62 | 59 348 391 | 121,22 |
Таблиця 15
АНАЛІЗ ВИКОНАННЯ ПЛАНУ З ПАСИВІВ
Пасиви | Базовий період, грн | За планом, грн | Фактично, грн | Відхилення від плану, грн | Відхилення від базового періоду, грн | ||
абсолют | % | абсолют | % | ||||
Вклади до запитання | 92 899 379 | 166 666 667 | 113 801739 | -52 864 928 | 68,28 | 20 902 360 | 122,50 |
Міжбанювський кредит | 11 051 816 | 13 000 000 | 13 538 475 | 538 475 | 104,14 | 2 486 659 | 122,50 |
Строкові вклади | 14 336 394 | 33 333 333 | 17 562 083 | -15 771251 | 52,69 | 3 225 689 | 122,50 |
Цінні папери | 6 358 195 | 8 333 333 | 7 788 789 | ^544 544 | 93,47 | 1 430 594 | 122,50 |
Розрахунки між філіями | 113 732 791 | 126 666 667 | 139 322 668 | 12 656 002 | 109,99 | 25 589 878 | 122,50 |
Капітал | 19 238 871 | 20 000 000 | 20 000 000 | 100,00 | 761 129 | 103,96 | |
Кредиторська заборгованість | 22 009 257 | 23 333 333 | 26 961339 | 3 628 006 | 115,55 | 4 952 083 | 122,50 |
Разом | 279 626 702 | 391 333 333 | 338 975 094 | -52 358 240 | 86,62 | 59 348 391 | 121,22 |
Фактично досягти планових результатів зі збільшення обсягів комерційного кредитування вдалося лише на 22,5 % порівняно з базовим періодом, при виконанні плану — усього на 57 %. Цей фактор не дозволив збільшити обсяг активів до запланованого рівня. Замість 40 % зростання становило тільки 21,2 %. Не вдалося знизити рівень дебіторської заборгованості (фактично вона навіть зросла на 27,5 % порівняно з базовим періодом).
Очевидно, що недостатнє зростання активів зумовлене недостатнім збільшенням джерел притягнутих засобів.
Дані табл. 15 показують, що не були досягнуті планові показники зростання основних джерел залучення засобів — вкладів до запитання, строкових вкладів і внесків, які залучаються за допомогою продажу емітованих банком цінних паперів.
За даними табл. 14 і 15 можна зробити висновок про те, що банк переоцінив свої можливості щодо збільшення валюти балансу, що є мінусом аналітичної служби, або не зовсім вдало працювали основні функціональні підрозділи банку, які не змогли виконати поставлені завдання.
У цілому ж можна говорити про те, що банк домігся значного зростання обсягу своїх операцій. Збільшення валюти балансу за рік на 21,2% може вважатися досить високим показником, за умови обмежених темпів інфляції.
Розглянемо тепер, які висновки дозволить зробити другий етап аналізу, а саме аналіз зміни фактичної структури балансу банку порівняно з базисною і плановою структурами. За допомогою подібного аналізу можна визначити основні пропорції між рахунками і виявити тенденції їх змін.
Табл. 16 містить відомості про базову, планову і фактичну структури балансу банку, розраховані на підставі табл. 14 і 15.
Дані табл. 16 свідчать про те, що структура балансу за аналізований період практично не змінилася порівняно з базисним періодом (зміни на 1 % у той чи інший бік не можуть розглядатися як істотні). Таким чином, можна констатувати той факт, що зростання валюти балансу зовсім не відбилося на співвідношенні його статей.
У той же час аналіз структури балансу підтверджує висновок про те, що банку не вдалося досягти планових завдань щодо збільшення обсягу різних видів внесків і зростання кредитних вкладень. Це знову дає підстави задуматися над переглядом планів, або над аналізом умов залучення внесків і роботи відповідних банківських підрозділів.
Таблиця 16
АНАЛІЗ ВИКОНАННЯ ПЛАНУ З ПАСИВІВ
Пасиви | Базовий період, грн | За планом, грн | Фактично, грн | Відхилення від плану, грн | Відхилення від базового періоду, грн | ||
абсолют. | % | абсолют. | % | ||||
Вклади до запитання | 92 899 379 | 166 666 667 | 113 801 739 | -52 864 928 | 68,28 | 20 902 360 | 122,50 |
Міжбанківський кредит | 11 051 816 | 13 000 000 | 13 538 475 | 538 475 | 104,14 | 2 486 659 | 122,50 |
Строкові вклади | 14 336 394 | 33 333 333 | 17 562 083 | -15 771 251 | 52,69 | 3 225 689 | 122,50 |
Цінні папери | 6 358 195 | 8 333 333 | 7 788 789 | -544 544 | 93,47 | 1 430 594 | 122,50 |
Розрахунки між філіями | 113 732 791 | 126 666 667 | 139 322 668 | 12 656 002 | 109,99 | 25 589 878 | 122,50 |
Капітал | 19 238 871 | 20 000 000 | 20 000 000 | 100,00 | 761 129 | 103,96 | |
Кредиторська заборгованість | 22 009 257 | 23 333 333 | 26 961 339 | 3 628 006 | 115,55 | 4 952 083 | 122,50 |
Разом | 279 626 702 | 391 333 333 | 338 975 094 | -52 358 240 | 86,62 | 59 348 391 | 121,22 |
Фактично досягти планових результатів зі збільшення обсягів комерційного кредитування вдалося лише на 22,5 % порівняно з базовим періодом, при виконанні плану — усього на 57 %. Цей фактор не дозволив збільшити обсяг активів до запланованого рівня. Замість 40 % зростання становило тільки 21,2 %. Не вдалося знизити рівень дебіторської заборгованості (фактично вона навіть зросла на 27,5 % порівняно з базовим періодом).
Очевидно, що недостатнє зростання активів зумовлене недостатнім збільшенням джерел притягнутих засобів.
Дані табл. 16 показують, що не були досягнуті планові показники зростання основних джерел залучення засобів — вкладів до запитання, строкових вкладів і внесків, які залучаються за допомогою продажу емітованих банком цінних паперів.
Таблиця 17
СТРУКТУРА БАЛАНСУ БАНКУ
Активи | Базовий період, % | За планом, % | Фактично, % | Пасиви | Базовий період,% | За планом, % | Фактично, % |
Ліквідні активи | Вклади до запитання | ||||||
Міжбанківський кредит | Міжбанківський кредит | ||||||
Кредити клієнтам | Строкові вклади | ||||||
Цінні папери | Цінні папери | ||||||
Розрахунки між філіями | Розрахунки між філіями | ||||||
Недоходні активи | Капітал | ||||||
Дебіторська заборгованість | Кредиторська заборгованість | ||||||
Разом | Разом |
Більш важливим є розрахунок абсолютних величин відхилень від планових і базисних величин з обліком планового і фактичного рівня середньозважених ставок із залученням і розміщенням коштів.
Використовуючи такий підхід, можемо чітко простежити, як відбилося на підсумковому відхиленні від виконання плану з прибутку недовиконання чи перевиконання плану за обсягом залучених ресурсів, зміна відсоткових ставок. Слід ураховувати, що планувати рівень процентних ставок із залученням і розміщенням коштів досить складно, оскільки в наших умовах ситуація на ринку змінюється досить часто зі зміною різних, у першу чергу політичних, факторів.
Табл. 18 і 19 містять інформацію про базисні і планові показники обсягу і вартості залучених і розміщених ресурсів. Причому планові ставки встановлені на рівні базисного періоду.
Відповідно до планового зростання обсягу активних і пасивних операцій, при незмінному рівні відсоткових ставок, прибуток банку повинен був збільшитись на 33 317 879 грн внаслідок значного зростання кредитних вкладень (значно більшого порівняно зі зростанням відсоткових витрат за залучені ресурси). Втім, у зв'язку з описаними вище причинами, цього не відбулося. Як наслідок, якщо глянути на підсумковий результат роботи банку при фактичному рівні середніх ставок і планових показників обсягу залучення й розміщення ресурсів, то недовиконання плану повинне бути скориговане.
Дані про фактичні обсяги отриманого прибутку і прибутку при досягненні планових показників обсягу залучених і розміщених ресурсів і фактичних відсоткових ставок наведені в табл. 20 і 21.
З поданих таблиць видно, що плановий рівень прибутковості практично за всіма напрямами вкладення коштів виявився нижчим, ніж фактичний, у той час як вартість практично всіх пасивів підвищилася. Імовірно, це й стало однією з основних причин, через яку банк не став домагатися планових показників обсягу зростання залучених і розміщених коштів.
Таблиця 18
БАЗИСНІ ПОКАЗНИКИ ОБСЯГУ І ВАРТОСТІ ЗАЛУЧЕНИХ І РОЗМІЩЕНИХ РЕСУРСІВ
У базисному періоді | |||||||
АКТИВИ | Сума, грн | Середньозважена прибутковість, % | Річний доход, грн | ПАСИВИ | Сума, грн | Середньозважена вартість, % | Річна витрата, грн |
Ліквідні активи | 20 313 998 | Вклади до запитання | 92 899 379 | 6 502 957 | |||
Міжбанківський кредит | 43 786 373 | 10 070 866 | Міжбанківський кредит | 11 051 816 | 2 320 881 | ||
Кредити клієнтам | 96 466 037 | 40 515 735 | Строкові вклади | 14 336 394 | ЗО | 4 300 918 | |
Цінні папери | 9 087 530 | 3 453 261 | Цінні папери | 6 358 195 | 2 225 368 | ||
Розрахунки між філіями | 68 934 980 | 13 786 996 | Розрахунки між філіями | 113 732 791 | 22 746 558 | ||
Недоходні активи | 17 355 028 | Капітал | 19 238 871 | ||||
Дебіторська заборгованість | 23 682 757 | Кредиторська заборгованість | 22 009 257 | 3 301 389 | |||
Разом | 27 9626 702 | 67 826 858 | Разом | 279 626 702 | 41 398 071 | ||
Прибуток | 26 428 787 |
Таблиця 19
ПЛАНОВІ ПОКАЗНИКИ ОБСЯГУ І ВАРТОСТІ ЗАЛУЧЕНИХ І РОЗМІЩЕНИХ РЕСУРСІВ
За планом | |||||||
АКТИВИ | Сума, грн | Середньозважена прибутковість, % | Річний доход, грн | ПАСИВИ | Сума, грн | Середньозважена вартість, % | Річна витрата, грн |
Ліквідні активи | 20 000 000 | Вклади до запитання | 166 666 667 | 11 666 667 | |||
Міжбанківський кредит | 46 666 667 | 10 733 333 | Міжбанківський кредит | 13 000 000 | 2 730 000 | ||
Кредити клієнтам | 208 000 000 | 87 360 000 | Строкові вклади | 33 333 333 | 10 000 000 | ||
Цінні папери | 10 000 000 | 3 800 000 | Цінні папери | 8 333 333 | 2 916 667 | ||
Розрахунки між філіями | 70 000 000 | 14 000 000 | Розрахунки між філіями | 126 666 667 | 25 333 333 | ||
Недоходні активи | 13 333 333 | Капітал | 20 000 000 | ||||
Дебіторська заборгованість | 23 333 333 | Кредиторська заборгованість | 23 333 333 | 3 500 000 | |||
Разом | 391 333 333 | ЗО | 115 893 333 | Разом | 391 333 333 | 56 146 667 | |
Прибуток | 59 746 667 |
Таблиця 20
ПЛАНОВІ ПОКАЗНИКИ ОБСЯГУ І ВАРТОСТІ ЗАЛУЧЕНИХ І РОЗМІЩЕНИХ РЕСУРСІВ
По факту | |||||||
АКТИВИ | Сума, грн | Середня прибутковість, % | Річний доход, грн | ПАСИВИ | Сума, грн | Середня вартість, % | Річна витрата, грн |
Ліквідні активи | 20 138 970 | Вклади до запитання | 113 801739 | 9 104 139 | |||
Міжбанківський кредит | 53 638 307 | 14 482 343 | Міжбанківський кредит | 13 538 475 | 3 790 773 | ||
Кредити клієнтам | 118 170 895 | 47 268 358 | Строкові вклади | 17 562 083 | 5 795 487 | ||
Цінні папери | 11 132 224 | 3 896 278 | Цінні папери | 7 788 789 | 3 115 516 | ||
Розрахунки між філіями | 84 445 350 | 16 889 070 | Розрахунки між філіями | 139 322 668 | 27 864 534 | ||
Недоходні активи | 21 259 910 | Капітал | 20 000 000 | ||||
Дебіторська заборгованість | 30 189 438 | Кредиторська заборгованість | 26 961 339 | 4 583 428 | |||
Разом | 338 975 094 | 82 536 049 | Разом | 338 975 094 | 54 253 876 | ||
Прибуток | 28 282 173 |
Таблиця 21
ПЛАНОВІ ПОКАЗНИКИ ОБСЯГУ І ФАКТИЧНІ ПОКАЗНИКИ ВАРТОСТІ ЗАЛУЧЕННЯ І РОЗМІЩЕННЯ РЕСУРСІВ
Планові суми за фактичними ставками | |||||||
АКТИВИ | Сума, грн | Середня прибутковість, % | Річний ДОХОД, грн | ПАСИВИ | Сума, грн | Середня вартість, % | Річна витрата, грн |
Ліквідні активи | 20 000 000 | Вклади до запитання | 166 666 667 | 13 333 333 | |||
Міжбанківський кредит | 46 666 667 | 12 600 000 | Міжбанківський кредит | 13 000 000 | 3 640 000 | ||
Кредити клієнтам | 208 000 000 | 83 200 000 | Строкові вклади | 33 333 333 | 11000 000 | ||
Цінні папери | 10 000 000 | 3 500 000 | Цінні папери | 8 333 333 | 3 333 333 | ||
Розрахунки між філіями | 70 000 000 | 14 000 000 | Розрахунки між філіями | 126 666 667 | 25 333 333 | ||
Недоходні активи | 13 333 333 | Капітал | 20 000 000 | ||||
Дебіторська заборгованість | 23 333 333 | Кредиторська заборгованість | 23 333 333 | 3 966 667 | |||
Разом | 391 333 333 | 113 300 000 | Разом | 391 333 333 | 60 606 667 | ||
Прибуток | 52 693 333 | - |
Так, з огляду на фактичні процентні ставки, планова сума прибутку становила б не 59 746 667 гри, а 52 693 333 грн (мінус 7 053 333 грн).
У той же час, якби банк зумів досягти планового зростання активів і пасивів, то його фінансовий результат, навіть при невигідній динаміці відсоткових ставок, був би більшим від досягнутого на 24 411 161 грн (52 693 333 грн - 28 282 173 грн).
Отже, можемо констатувати, що в результаті невиконання плану щодо зростання активів і пасивів банк не виконав план і щодо зростання прибутку на 59 746 667 - 28 282 173 = 31 464 494 грн. При цьому у зв'язку з несприятливою зміною відсоткових ставок даний результат необхідно було б зменшити на 7 053 333 грн і встановити на рівні 24 411 161 грн.
Дані аналізу прибутку ще раз підтверджують або необґрунтованість планових завдань [план виконаний усього на 54 % (28 282 173: 52 693 333 х 100 %)], або неефективність роботи банку в періоді, що аналізується.
Незважаючи на очевидність висновків, зроблених у ході трьох попередніх етапів аналізу, звернемося до заключного етапу, а саме — до аналізу діяльності банку за допомогою коефіцієнтів. Слід врахувати, що коефіцієнти мають інформаційну цінність тільки при їх розгляді в динаміці, якщо є можливість оцінити позитивні чи негативні зміни розрахункових співвідношень.
Розмір відсоткових доходів насамперед визначається коефіцієнтом використання депозитів, що характеризує агресивність кредитної політики банку. Він визначається як відношення середньої заборгованості за кредитами до середніх залишків за всіма вкладними рахунками (табл. 22).
Таблиця 22
КОЕФІЦІЄНТ ВИКОРИСТАННЯ ДЕПОЗИТІВ
Коефіцієнт використання депозитів | |
Базисний період | (96 466 037: (92 899 379 + 14 336 394)) х 100 = 90 % |
За планом | (208 000 000: (166 666 667 + 33 333 333)) х 100 = 104 % |
Фактично | (1 181 708 953:(113 801 739 + 17 562 083)) х 100 = 90% |
Розрахований коефіцієнт використання депозитів відбиває вкрай агресивну кредитну політику банку, причому в плановому періоді передбачалося використовувати на кредитування не тільки залишки на вкладних рахунках, а й ресурси, залучені з інших джерел. Агресивність кредитної політики в аналізованому періоді не змінилася порівняно з базисним.
Зростання відсоткових доходів може відбутися внаслідок зростання обсягу працюючих активів і збільшення їх прибутковості. Розмір впливу кожного з даних факторів на досягнутий результат визначається за такими формулами.
Вплив зростання обсягу активів:
^Pv = (V2 – V1) * R1 (2)
де V2 — середні залишки активів в аналізованому періоді;
V1 — те ж, що й у попередньому періоді;
R1 — середній рівень прибутковості активів у попередньому періоді.
Вплив зміни середнього рівня відсоткових ставок:
^Pr = (R2 – R1) * V1, (3)
де R2 — середній розмір відсоткової ставки за доходними активами в аналізованому періоді;
R1 — середній розмір відсоткової ставки за доходними активами в попередньому періоді періоду;
V1 — середні залишки активів у попередньому періоді.
Після кількісного аналізу результатів виконання плану настає третій, заключний, етап контрольного процесу — проведення необхідних дій. На цьому етапі в процесі контролю можуть прийматися три варіанти рішень:
— не починати ніяких дій;
— довести фактичні результати до рівня стандартів; і,
— коригувати самі стандарти.
У нашому прикладі, найімовірніше, банку варто було б скоригувати стандарти, оскільки їх доведення до планового рівня видається мало реальним.
Питання для самоконтролю.
1. Розкрити суть етапів системи планування діяльності банку.
2. Розкрити поняття «ціна банківського продукту».
3. Організація системи контролю за виконанням плану.
4. Аналіз виконання плану щодо активів, пасивів, по прибутку.
5. Розробка необхідних дій з удосконалення показників роботи банку.
Розділ 2.5. Базові розрахунки собівартості та ціни банківських продуктів.