VІВ група
Цинк (Zn) (10-3%) – незамінний мікроелемент, (10-15 мг/добу), стимулює процеси розмноження, жирового і вуглеводневого обміну. Входить до складу більше 40 металоферментів, зокрема карбоангідрази, яка каталізує оборотну реакцію гідратації вуглекислого газу (СО2 + Н2О ↔ Н2О) і забезпечує його виведення з організму, карбоксипептидази, що каталізує розщеплення пептидного зв’язку та інсуліну, який регулює вміст глюкози в крові. Недостача цинку приводить до цирозу печінки ураження шкіри і очей. У медицині застосовують розчин цинку сульфату ZnSО4, що має бактеристатичну та протигрибкову дію; оксид цинку ZnО - зовнішній, в’яжучий, антисептичний засіб у вигляді присипок (дитяча присипка) та мазей (мазь цинкова, проста).
Ртуть (Нg) – домішковий мікроелемент (10-5%). Концентрується у жировій та м’язеві тканині. Внаслідок утворення міцних зв’язків зі сульфогідрильними групами (R-SН), розчинні солі ртуті дуже токсичні. У медицині використовують амідохлорид ртуті (НgNН2Сl), сулему (НgСl2) та каломель (Нg2Сl2), що мають антисептичну, протипаразитну, сечогінну та послаблююча дія.
VІВ група
Хром (Сr) – незамінний мікроелемент (0,1%), добова потреба 5-10 мг. Сприяє процесам кровотворення, входить до складу ферменту трипсину, нормалізує вуглеводневий обмін. Сполуки Сr+3 і Сr+6 токсичні (смертельна доза К2Сr2О7 для дорослої людини – 0,3г). Вважається також, що сполуки Сr+6 – канцерогенні.
Молібден (Мо) – незамінний мікроелемент (добова потреба 2-5 мг), метал життя. Входить до складу ферментів – альдегідогідроксидази, ксантиндегідрогенази, ксантиноксидази, яка забезпечує окиснення гіпоксантину і ксантину у сечову кислоту. Сприяє синтезу гемоглобіну. Сполуки молібдену малотоксичні. Надлишок викликає остеопороз і приводить до накопичення сечової кислоти (подагра).
VІІВ група.
Манган (Мn) (10-5%) – незамінний мікроелемент, добова потреба 5-7 мг. Входить до складу металоферментів – аргінази, холін естерази, фосфорглюкомутази, піруваткарбоксилази. Впливає на жировий і білковий обмін у організмі. Солі Мn(ІІ) сприяють засвоєнню фосфору і кальцію, синтезу гормону щитовидної залози та процесам кровотворення.
У медицині використовується 0,01-0,5% розчин КМnО4 (марганцівка) зовнішньо - для дезінфекції, перорально – для промивання шлунку при отруєннях.
VІІІВ група
Залізо (Fе) (0,01%) – олігобіогенний елемент, добова потреба 15-20 мг. У вигляді іону Fе2+ входить до складу гемоглобіну, цитохромів, пероксидази, каталази. При недостачі заліза виникає хвороба – залізодефіцитна анемія.
У медицині використовують препарати: лактат заліза ((СН3СНОНСО)2Fе), залізний купорос (FеSО4·7Н2О) як протианемічні засоби.
Кобальт (Со) (2*10-6%) – незамінний мікроелемент, добова потреба 0,001 мг. Входить до складу вітаміну В12 (ціанкоболаміну), який виробляється деякі види бактерій у кишечнику людини. Бере участь у синтезі гемоглобіну. Недостача вітаміну В12 приводить до розвитку злоякісної анемії. 60Со використовують для лікування ракових пухлин.