Лекция 5.
Особа, яка зазналаматеріальноїшкодивідзлочину, вправі у провадженні в кримінальнійсправіпред’явити до обвинуваченогоабо до осіб, щонесутьматеріальнувідповідальність за діїобвинуваченого, цивільнийпозов, якийрозглядається судом разом з кримінальною справою.
Закриттясправи з підстав, зазначених у статтях 7 (внаслідокзміни обстановки вчинене особою діяннявтратилосуспільнунебезпечністьабопідсудний перестав бути суспільнонебезпечною особою) і 71 (дійовекаяття, примиренняобвинуваченого, підсудного з потерпілим; застосування до неповнолітньогопримусовихзаходіввиховного характеру, передача особи на поруки колективупідприємства, установи чиорганізації, закінченнястроківдавності) КПК України, не звільняє особу відобов’язкувідшкодувати в установленому законом порядку матеріальнізбитки, завдані нею державним, громадськиморганізаціямабогромадянам.
Цивільнийпозовможе бути пред’явлений як під час досудовогослідства і дізнання, так і під час судового розглядусправи, але до початку судового слідства. Відмова у позові в порядку цивільногосудочинствапозбавляєпозивача права пред’являти той же позов укримінальнійсправі.
Особа, яка не пред’явилацивільного позову в кримінальнійсправі, а також особа, цивільнийпозовякоїзалишився без розгляду, має право пред’явитийого в порядку цивільногосудочинства.
Цивільнийпозивач і цивільнийвідповідач при розглядіцивільного позову в кримінальнійсправіабо позову про відшкодуванняматеріальнихзбитків, завданих особою, щодоякої справу закрито з підстав, зазначених у статтях 7 і 71 КПК України, звільняютьсявідсплати державного мита.
За наявностідостатніхданих про те, щозлочиномзавданаматеріальна шкода абопонесешвитрати закладом охорониздоров’я на стаціонарнелікуванняпотерпілоговідзлочину, орган дізнання, слідчий, прокурор і суд зобов’язанівжитизаходів до забезпеченняцивільного позову.
Прокурор пред’являє або підтримує поданий потерпілим цивільний позов про відшкодування збитків, заподіяних злочином, якщо цього вимагає охорона інтересів держави, а також громадян, які за станом здоров’я та з інших поважних причин не можуть захистити свої права.
У провадженні в кримінальнійсправі про злочин, за якийможе бути застосованадодатковамірапокарання у виглядіконфіскації майна, орган дізнання, слідчий, прокурор зобов’язанівжитизаходів до забезпеченняможливоїконфіскації майна обвинуваченого.
Потерпілимвизнається особа, якійзлочиномзаподіяноморальну, фізичнуабомайновушкоду. Про визнаннягромадянинапотерпілимчипровідмову в цьомуособа, яка провадитьдізнання, слідчий і суддявиносять постанову, а суд — ухвалу. Громадянин, визнанийпотерпілимвідзлочину, вправідаватипоказання у справі. Потерпілий і йогопредставникмають право: подаватидокази; заявлятиклопотання; знайомитися з усімаматеріаламисправи з моменту закінченнядосудовогослідства, а у справах, в якихдосудовеслідство не провадилося, — післяпризначеннясправи до судового розгляду; брати участь у судовому розгляді; заявлятивідводи; подаватискарги на дії особи, яка провадитьдізнання, слідчого, прокурора і суду, а такожподаватискарги на вирокабоухвали суду і постанови народного судді, а за наявностівідповіднихпідстав — на забезпеченнябезпеки.
У випадках, визначених Кодексом, потерпілиймає право під час судового розглядуособистоабо через свогопредставникапідтримуватиобвинувачення. Потерпілийможебрати участь у судовихдебатах.
У справах про злочини, внаслідокякихсталася смерть потерпілого, права, вказанівище, маютьйогоблизькіродичі.Цивільнимпозивачемвизнаєтьсягромадянин, підприємство, установачиорганізація, якізазналиматеріальноїшкодивідзлочину і пред’явиливимогу про відшкодуваннязбитків. Про визнанняцивільнимпозивачемчи про відмову в цьому особа, яка провадитьдізнання, слідчий, суддявиносять постанову, а суд — ухвалу.
Цивільнийпозивачабойогопредставникмають право: подаватидокази; заявлятиклопотання; брати участь у судовому розгляді; просити орган дізнання, слідчого і суд про вжиттязаходів до забезпеченнязаявленого ним позову; підтримуватицивільнийпозов; ознайомлюватися з матеріаламисправи з моменту закінченнядосудовогослідства, а у справах, в якихдосудовеслідство не провадилось, — післяпризначеннясправи до судового розгляду; заявлятивідводи; подаватискарги на дії особи, яка провадитьдізнання, слідчого, прокурора і суду, а такожподаватискарги на вирокабоухвали суду в частині, щостосуєтьсяцивільного позову, а за наявностівідповіднихпідстав — на забезпеченнябезпеки.
Цивільнийпозивачзобов’язаний на вимогу органу дізнання, слідчого, прокурора і суду пред’являтивсінеобхіднідокументи,пов’язані з заявленимпозовом.
Як цивільних відповідачів може бути притягнуто батьків, опікунів, піклувальників або інших осіб, а також підприємства, установи та організації, які в силу закону несуть матеріальну відповідальність за шкоду, завдану злочинними діями обвинуваченого. Про притягнення як цивільноговідповідача особа, яка провадитьдізнання, слідчий, суддявиносять постанову, а суд — ухвалу.
Цивільнийвідповідачабойогопредставникмає право: заперечуватипротипред’явленого позову; даватипояснення по сутіпред’явленого позову; подаватидокази; заявлятиклопотання; ознайомлюватися з матеріаламисправи, щостосуютьсяцивільного позову, з моменту закінченнядосудовогослідства, а у справах, в якихдосудовеслідство не провадилося, — післяпризначеннясправи до судового розгляду; брати участь у судовому розгляді; заявлятивідводи; подаватискарги на дії особи, яка провадитьдізнання, слідчого, прокурора і суду, а такожподаватискарги на вирок і ухвали суду в частині, щостосуєтьсяцивільного позову, а за наявностівідповіднихпідстав — на забезпеченнябезпеки.
Представникамипотерпілого, цивільногопозивача і цивільноговідповідачаможуть бути адвокати, близькіродичі, законніпредставники, а такожінші особи за постановою особи, яка провадитьдізнання, слідчого, суддіабо за ухвалою суду.
Коли цивільнимпозивачемабоцивільнимвідповідачем є підприємство, установачиорганізація, то представникамиїхінтересівможуть бути спеціальноуповноважені ними на те особи.
Зазначенівищепредставникикористуютьсяпроцесуальними правами осіб, інтересияких вони представляють.
Представникомпотерпілого, цивільногопозивача і цивільноговідповідача не може бути особа, яка брала участь у ційсправі як слідчийабо особа, щопровадиладізнання, прокурор, громадськийобвинувач, суддя, секретар судового засідання, експерт, спеціаліст, захисник, особа, яка допитуваласьабопідлягаєдопиту як свідок, а також особа, що є родичем кого-небудьзі складу суду абообвинувача.
Адвокат не можебратиучасті у справі як представникпотерпілого, цивільногопозивача і цивільноговідповідачатакож і за обставин, зазначених у ст. 61 КПК України, тобтозахисником не може бути особа:
1) яка брала участь у даній справі як дізнавач, слідчий, прокурор, суддя, секретар судового засідання, експерт, спеціаліст, перекладач, понятий, представник потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача;
2) яка є свідком і у зв’язку з цим допитувалась або піддягає допиту;
3) яка є родичем особи, яка провадить дізнання, слідчого, прокурора, будь-кого із складу суду, потерпілого, цивільного позивача;
4) щодо якої порушено кримінальну справу;
5) визнана недієздатною чи обмежено дієздатною.
Особа не можебрати участь у справі як захисниктакож у випадках:
1) коли вона у данійсправінадаєабораніше надавала юридичнудопомогуособі, інтересиякоїсуперечатьінтересам особи, яка звернулася з проханнямпро наданняюридичної допомоги;
2) у разізупиненнядіїсвідоцтва про право на заняттяадвокатськоюдіяльністюабо права на наданняправовоїдопомогичийогоанулювання у порядку, встановленомузаконодавчими актами України.
Одна і та ж особа не може бути захисникомдвох і більшепідозрюваних, обвинуваченихчипідсудних, якщоінтересизахисту одного з них суперечатьінтересамзахистуіншого.
Не може бути захисником особа, яка, зловживаючисвоїми правами, перешкоджаєвстановленнюістини у справі, затягуєрозслідуваннячисудовийрозглядсправи, а також особа, яка порушує порядок у судовому засіданнічи не виконуєрозпорядженьголовуючогопід час судового розглядусправи.
За наявностіцихобставин особа повинна відмовитисявідвиконанняобов’язківпредставникапотерпілого, цивільногопозивачаабоцивільноговідповідача в данійсправі. На цих самих підставах вона може бути усунутавідучасті у справіслідчим, прокурором або судом.