Стислий зміст теми. Правове забезпечення земельної реформи. Загальна характеристика земельного законодавства на сучасному етапі розвитку.
Поняття та особливості джерел земельного права. Класифікація джерел земельного права. Конституція України як джерело земельного права. Закони як джерела земельного права. Підзаконні акти як джерела земельного права. міжнародно-правові акти як джерела земельного права. Заповнення прогалин у правовому регулюванні земельних відносин.
Роль і значення теми для діяльності майбутнього фахівця зумовлена тим, що земельне право є однією з найактуальніших галузей права, оскільки воно регулює відносини, що виникають при використанні, охороні та відтворенні землі. Це обумовлено як проведенням земельної реформи, удосконаленням системи українського земельного законодавства, так і важливим значенням землі для суспільства, у зв’язку з чим вона перебуває під особливою охороною держави. Вивчення цієї теми дозволить майбутньому фахівцю-юристу вільно орієнтуватися в системі діючого земельного законодавства.
Ключові поняття: земельна реформа, джерела права, джерела земельного права, земельне законодавство, закони, Земельний кодекс, підзаконні нормативно-правові акти, міжнародно-правовий акт.
Обсяг знань, вмінь студента після вивчення теми:
знати:
історію становлення і розвитку земельного законодавства,
завдання та основні етапи земельної реформи,
класифікацію джерел земельного права.
вміти:
орієнтуватися в системі джерел земельного права,
орієнтуватися в системі земельного законодавства,
самостійно працювати з нормативно-правовими актами,
володіти основними навичками практичного використання земельно-правових норм.
Тема 4. Право власності на землю
Стислий зміст теми. Конституційні засади права власності на землю в Україні. Поняття права власності на землю. Зміст права власності на землю. Особливості права володіння землею. Особливості права користування землею. Особливості права розпорядження. Земля як об’єкт права власності. Суб’єкти права власності на землю. Права та обов’язки власників земельних ділянок.
Форми права власності на землю в Україні. Право приватної власності на землю. Право державної власності на землю. Право комунальної власності на землю. Право колективної власності на землю. Особливості права спільної власності на землю. Право спільної часткової власності на землю. Право спільної сумісної власності на землю. Підстави та порядок виникнення права власності на землю. Підстави та порядок припинення права власності на землю. Обіг земельних ділянок.
Роль і значення теми для діяльності майбутнього фахівця зумовлені тим, що законодавче визнання поряд із державною приватної і комунальної власності на землю створили правове поле та умови для реформування земельних відносин. Удосконалення форм власності на землю – один з основних напрямів провадження земельної реформи в сучасних умовах. Право власності на землю набувається й реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до законів, що регулюють земельні відносини. Знання з цієї теми необхідні для подальшої діяльності фахівців-юристів у сфері правового забезпечення діяльності землекористувачів та землевласників.
Ключові поняття: форми власності на землю, зміст права власності, суб’єкт права власності, об’єкт права власності, державна власність, комунальна власність, приватна власність, спільна власність, виникнення права власності, припинення права власності, цивільний обіг, ринковий обіг, обмеження права власності.
Обсяг знань, вмінь студента після вивчення теми:
знати:
теоретичні положення щодо поняття та змісту права власності на землю, суб’єктно-обєктного складу права власності на землю,
положення законодавства з приводу набуття та припинення права власності на земельні ділянки,
обмежень права власності на земельні ділянки.
вміти:
самостійно орієнтуватися в земельному та цивільному законодавстві щодо права власності на землю,
застосовувати норми земельного законодавства в конкретних життєвих ситуаціях,
самостійно працювати з нормативно-правовими актами.
Перелік процесуальних та службових документів, які складаються під час вивчення теми: Державний акт на землю, договір купівлі-продажу земельної ділянки.
Тема 5. Право землекористування та його види
Стислий зміст теми. Поняття та характерні особливості права землекористування. Класифікація правових титулів землекористування. Зміст та загальна характеристика права постійного землекористування. Суб’єкти та об’єкти права постійного землекористування. Права та обов’язки землекористувачів.
Особливості права орендного землекористування. Характеристика договору оренди землі. Суборенда землі. Використання земель на умовах концесії.
Правове регулювання загального землекористування.
Підстави виникнення та припинення права землекористування.
Роль і значення теми для діяльності майбутнього фахівця зумовлена тим, що земельна реформа поклала початок перерозподілу земель у країні. Землі, які раніше перебували виключно у державній власності, і надавалися лише у користування, тепер передаються у комунальну та приватну власність. Цей факт значно змінив та звузив сферу застосування права землекористування. Але воно не втратило свого значення і в умовах сьогодення. Право землекористування відіграє важливу роль як передбачений законом спосіб вилучення та використання корисних властивостей землі. Знання з цієї теми необхідні для подальшої діяльності фахівців-юристів у сфері правового забезпечення діяльності землекористувачів та землевласників.
Ключові поняття: зміст права користування, постійне користування, оренда земель, договір оренди, суборенда, концесія, суперфіцій, емфітевзис, виникнення права користування, припинення права користування.
Обсяг знань, вмінь студента після вивчення теми:
знати:
теоретичні положення щодо поняття та змісту права користування на землю,
суб’єктно-об’єктного складу права користування на землю,
положення законодавства з приводу набуття та припинення права користування на земельні ділянки.
вміти:
самостійно орієнтуватися в земельному та цивільному законодавстві щодо права користування на землю,
застосовувати норми земельного законодавства в конкретних життєвих ситуаціях,
самостійно працювати з нормативно-правовими актами.
Перелік процесуальних та службових документів, які складаються під час вивчення теми: Державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди земельної ділянки, договір про встановлення емфітевзису.
ТЕМА 6. Обмеження і обтяження прав на землю.
Стислий зміст теми. Поняття обмежень прав на землю. Поняття обтяжень прав на землю. Загальна характеристика обмежень прав на землю. Класифікація обмежень прав на землю. Загальна характеристика обтяжень прав на землю.
Обмеження прав на землю, що випливають із правил добросусідства.
Земельні сервітути як окремий різновид обтяжень прав на землю. Поняття та види земельних сервітутів. Підстави встановлення земельних сервітутів. Підстави припинення земельних сервітутів.
Роль і значення теми для діяльності майбутнього фахівця. Специфіка землі як об’єкта права обумовлює той факт, що обмеження складають значну кількість земельно-правового регулювання. Вивчення зазначеної теми дозволить студентам оволодіти знаннями щодо місту та співвідношення понять «обмеження» та «обтяження» прав на землю, спеціальних обмежень права користування земельними ділянками, пов’язаних із встановленням територій з обмеженим режимом використання, особливостей правового режиму земельних сервітутів, тощо.
Ключові поняття: обтяження права власності на землю, обмеження права власності на землю, межі суб’єктивного права, цільове призначення земельної ділянки, території з обмеженим режимом використання, охоронні зони, санітарно-захисні зони, зони особливого режиму використання, правила добросусідства, емфітевзис, суперфіцій, сервітут.
Обсяг знань, вмінь студента після вивчення теми:
знати:
теоретичні положення щодо поняття та змісту обмежень прав на землю, положення щодо поняття та змісту обтяжень прав на землю,
положення законодавства щодо підстав та порядку встановлення обмежень та обтяжень прав на земельні ділянки.
вміти:
самостійно орієнтуватися в положеннях земельного та цивільного законодавства, які закріплюють обмеження та обтяження прав на землю, застосовувати норми земельного законодавства в конкретних життєвих ситуаціях, самостійно працювати з нормативно-правовими актами.
ТЕМА 7. Гарантії прав на землю.
Стислий зміст теми. Поняття гарантій прав на землю. Нормативно-правові гарантії прав на землю. Процесуально-правові гарантії прав на землю. Способи захисту прав на землі та їх реалізації. Відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам. Вирішення земельних спорів. Виконання рішень органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів та органів місцевого самоврядування. Земельно-процесуальне забезпечення гарантій прав на землю.
Роль і значення теми для діяльності майбутнього фахівця. Тема розкриває особливості правового регулювання механізму гарантування прав на землю, зокрема Відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, вирішення земельних спорів. Знання з цієї теми необхідні для подальшої діяльності фахівців-юристів у сфері правового забезпечення діяльності суб’єктів земельних відносин при реалізації зазначених завдань.
Ключові поняття: правові гарантії, нормативно-правові гарантії прав на землю, процесуально-правові гарантії прав на землю, форми гарантії прав на землю, захист прав на землю, відшкодування збитків, земельні спори, виконання рішень органів влади, органів місцевого самоврядування, забезпечення гарантій прав на землю.
Обсяг знань, вмінь студента після вивчення теми:
з нати:
теоретичні положення щодо поняття гарантій прав на землю, способів захисту прав на землі та їх реалізації, земельно-процесуального забезпечення гарантій прав на землю.
уміти:
самостійно орієнтуватися в положеннях земельного та цивільного законодавства, які закріплюють гарантії прав на землю,
застосовувати відповідні норми земельного законодавства в конкретних життєвих ситуаціях,
самостійно працювати з нормативно-правовими актами.
Тема 8. Поняття і зміст правової охорони земель
Стислий зміст теми. Поняття охорони земель. Правові форми охорони землі як основного національного багатства України. Суб’єкти правової охорони земель. Об’єкти правової охорони земель. Зміст правової охорони земель. Досягнення раціонального землекористування. Захист земель від несприятливих природних і техногенних процесів. Збереження природних водно-болотних угідь. Попередження погіршення екологічної ролі антропогенних ландшафтів. Правова забезпечення рекультивації порушених земель. Правове забезпечення консервації земель. Особливості правової охорони ґрунтів.
Роль і значення теми для діяльності майбутнього фахівця зумовлена тим, що норми сучасного земельного законодавства все більше спрямовуються на всебічну екологізацію землеволодіння і землекористування. Тому одне із завдань правової охорони земель на сучасному етапі розвитку нашої держави полягає у забезпеченні збалансованого використання земельної території не тільки для розвитку економічної сфери, але й для забезпечення екологічних пріоритетів. Знання з цієї теми необхідні для подальшої діяльності фахівців-юристів у сфері правового забезпечення діяльності суб’єктів земельних відносин при реалізації зазначених завдань.
Ключові поняття: охорона земель, раціональне використання, відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва, техногенне забруднення земель, деградація земель, консервація земель, рекультивація порушених земель, охорона ґрунтів.
Обсяг знань, вмінь студента після вивчення теми:
знати:
теоретичні положення щодо поняття та змісту охорони земель, положення законодавства щодо землеохоронних заходів, суб’єктів, що здійснюють охорону земель, особливостей правової охорони ґрунтів.
вміти:
самостійно орієнтуватися в земельному законодавстві щодо землеохоронних заходів,
застосовувати норми земельного законодавства в конкретних життєвих ситуаціях,
самостійно працювати з нормативно-правовими актами, що стосуються охорони земель.
Тема 9. Управління у галузі використання та охорони земель
Стислий зміст теми. Поняття та зміст управління в галузі використання та охорони земель. Система органів управління в галузі використання та охорони земель.
Функції управління в галузі використання та охорони земель. Планування використання земель. Встановлення цільового призначення земельних ділянок. Встановлення та зміна меж адміністративно-територіальних утворень. Моніторинг земель. Нормування та стандартизація у сфері використання та охорони земельних ділянок. Контроль за використанням та охороною земель. Моніторинг земель. Ведення державного земельного кадастру. Державна реєстрація прав на землю. Економічне стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Роль і значення теми для діяльності майбутнього фахівця. Зважаючи на те, що державне управління в галузі використання та охорони земель є важливою складовою державного управління в галузі раціонального використання та охорони довкілля, ця тема передбачає вивчення питань державного управління в галузі охорони та використання земель враховуючи як екологічну так і соціально-економічну його функції. Ця тема важлива для подальшої професійної діяльності фахівців-юристів у сфері правового забезпечення взаємодії суб’єктів земельного права з органами державного управління, органами громадського та самоврядного контролю тощо.
Ключові поняття: органи управління в галузі використання та охорони земель, повноваження органів управління в галузі використання та охорони земель, функції управління в галузі використання та охорони земель, планування використання земель, моніторинг земель, державний земельний кадастр, реєстрація прав на землю, контроль за використанням та охороною земель.
Обсяг знань, вмінь студента після вивчення теми:
знати:
теоретичні положення щодо поняття та змісту управління в сфері використання та охорони земель, функцій управління в сфері використання та охорони земель,
положення законодавства, що визначають повноваження суб’єктів, які здійснюють управління в сфері використання та охорони земель.
вміти:
самостійно орієнтуватися в земельному законодавстві, що стосується органів управління за використанням та охороною земель, їх повноважень, застосовувати норми земельного законодавства в конкретних життєвих ситуаціях, самостійно працювати з нормативно-правовими актами.
Тема 10. Юридична відповідальність за порушення земельного законодавства
Стислий зміст теми. Загальна характеристика юридичної відповідальності в земельному праві України. Види юридичної відповідальності за земельні правопорушення. Правові підстави юридичної відповідальності в земельному праві України.
Особливості майнової відповідальності в земельному праві України. Цивільна відповідальність за завдану шкоду. Матеріальна відповідальність за земельні правопорушення. Відшкодування втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва. Особливості адміністративно-правової відповідальності в земельному праві України. Земельно-правова відповідальність: поняття, види і підстави застосування. Кримінально-правова відповідальність за злочини галузі земельних відносин. Дисциплінарна відповідальність за земельні правопорушення.
Роль і значення теми для діяльності майбутнього фахівця зумовлена тим, що найважливішим елементом правового забезпечення раціонального використання та охорони земель, захисту прав і законних інтересів власників землі, землекористувачів, зокрема орендарів, є застосування правових засобів впливу, спрямованих на усунення порушень земельного законодавства і запобіганні їх появи в майбутньому, відновлення порушенного права та притягнення винних у вчиненні земельних правопорушень до юридичної відповідальності. Знання з цієї теми необхідні для подальшої діяльності фахівців-юристів у сфері правового забезпечення захисту інтересів суб’єктів земельних відносин.
Ключові поняття: юридична відповідальність, підстави юридичної відповідальності, майнова відповідальність, адміністративно-правова відповідальність, кримінальна відповідальність, земельно-правова відповідальність, дисциплінарна відповідальність.
Обсяг знань, вмінь студента після вивчення теми:
знати:
теоретичні положення щодо загальної характеристики відповідальності за порушення земельного законодавства,
підстави юридичної відповідальності та видиди юридичної відповідальності за земельні правопорушення за законодавством України.
вміти:
самостійно орієнтуватися в земельному законодавстві, що стосується юридичної відповідальності за земельні правопорушення,
застосовувати норми земельного законодавства що стосуються заходів державного примусу до суб’єктів, які скоїли земельне правопорушення.
ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ 2
Особлива частина земельного права
Тема 11. Правовий режим земель сільськогосподарського призначення
Стислий зміст теми. Поняття земель сільськогосподарського призначення. Склад земель сільськогосподарського призначення. Особливості правового режиму земель сільськогосподарського призначення. Суб’єкти права сільськогосподарського землекористування та загальна характеристика їх правового статусу. Фермерське землекористування. Землекористування сільськогосподарських кооперативів. Особливості використання меліорованих земель сільськогосподарського призначення.
Роль і значення теми для діяльності майбутнього фахівця. Тема розкриває особливості правового регулювання земельних відносин, об’єктом яких є землі сільськогосподарського призначення, зокрема відносин щодо реалізації права власності, права користування, відносин в сфері управління в галузі використання та охорони цих земель, правової охорони зазначених земель, тощо. Знання з цієї теми необхідні для подальшої діяльності фахівців-юристів у сфері правового забезпечення діяльності суб’єктів земельних відносин.
Ключові поняття: правовий режим, землі сільськогосподарського призначення, основний засіб виробництва, сільськогосподарські угіддя, несільськогосподарські угіддя, право власності на землі сільськогосподарського призначення, право користування землями сільськогосподарського призначення, мораторій, земельний пай, відшкодування втрат сільськогосподарського виробництва.
Обсяг знань, вмінь студента після вивчення теми:
з нати:
особливості використання земель сільськогосподарського призначення на праві власності та праві користування,
особливості охорони цих земель, особливості правового режиму грунтів, що особливо охороняються.
в міти:
самостійно орієнтуватися в земельному законодавстві, що стосується особливостей правового режиму земель сільськогосподарського призначення, земель, що особливо охороняються та земель лісового та водного фонду.
Тема 12. Правовий режим земель населених пунктів
Стислий зміст теми. Поняття земель населених пунктів. Склад земель населених пунктів. Особливості правового режиму земель у межах населених пунктів. Поняття і склад земель житлової і громадської забудови. Порядок використання земель житлової та громадської забудови. Особливості права власності на землю та права землекористування у межах населених пунктів. Особливості управління в сфері використання і охорони земель населених пунктів. Правовий режим поселень за межами населених пунктів.
Роль і значення теми для діяльності майбутнього фахівця. Тема розкриває особливості правового регулювання земельних відносин, об’єктом яких є землі населених пунктів, зокрема відносин щодо реалізації права власності, права користування, відносин в сфері управління в галузі використання та охорони цих земель, правової охорони зазначених земель, тощо. Знання з цієї теми необхідні для подальшої діяльності фахівців-юристів у сфері правового забезпечення діяльності суб’єктів земельних відносин.
Ключові поняття: правовий режим, землі населених пунктів, межі населеного пункту, землі міст, землі селищ міського типу, землі сільських населених пунктів, землі житлової та громадської забудови, містобудівна документація, схема планування території, генеральний план населеного пункту, детальний план території, план червоних ліній, садибна житлова забудова, не садибна житлова забудова.
Обсяг знань, вмінь студента після вивчення теми:
з нати:
особливості використання земель населених пунктів на праві власності та праві користування,
особливості охорони цих земель, особливості правового режиму земель спеціального призначення.
в міти:
самостійно орієнтуватися в земельному законодавстві, що стосується особливостей правового режиму земель населених пунктів,
застосовувати норми земельного законодавства в конкретних життєвих ситуаціях, самостійно працювати з нормативно-правовими актами.
ТЕМА 13. Правове регулювання використання та охорони земель лісогосподарського призначення
Стислий зміст теми. Поняття земель лісогосподарського призначення. Співвідношення понять «лісова ділянка» та «земельні ділянки лісогосподарського призначення. Склад земель лісогосподарського призначення. Відмежування земель лісогосподарського призначення від земельних ділянок під нелісовими насадженнями. Правові форми використання земель лісогосподарського призначення. Правовий режим земельних ділянок полезахисних лісосмуг. Особливості правового режиму особливо захисних лісових ділянок. Лісовий сервітут.
Роль і значення теми для діяльності майбутнього фахівця. Тема розкриває особливості правового регулювання земельних відносин, об’єктом яких є землі лісогосподарського призначення, зокрема відносин щодо реалізації права власності, права користування, відносин в сфері управління в галузі використання та охорони цих земель, правової охорони зазначених земель, тощо. Знання з цієї теми необхідні для подальшої діяльності фахівців-юристів у сфері правового забезпечення діяльності суб’єктів земельних відносин.
Ключові поняття: земельна ділянка лісогосподарського призначення, лісова ділянка, землі для ведення лісового господарства, лісовпорядкування, земельні ділянки полезахисних смуг, мисливські угіддя, постійне користування землями лісогосподарського призначення, тимчасове використання земель лісогосподарського призначення, особливо захисні лісових ділянок, лісовий сервітут.
Обсяг знань, вмінь студента після вивчення теми:
знати:
особливості використання земель лісогосподарського призначення на праві власності та праві користування,
особливості охорони цих земель та інші особливості правового режиму земель лісогосподарського призначення.
вміти:
самостійно орієнтуватися в земельному законодавстві, що стосується особливостей правового режиму земель лісогосподарського призначення, застосовувати норми земельного законодавства в конкретних життєвих ситуаціях, самостійно працювати з нормативно-правовими актами.