Актив групи та його робота. У групі існує формальний лідер – це командир групи Гмиря Костянтин. Гмиря К. відмінно навчається, бере активну участь у житті групи, має вплив на учнів та авторитет. Також у груповому колективі є актив. До активу входять учні, які найбільш активно беруть участь у житті групи та ПТНЗ, допомагають в організації свят, вечорів, виховних заходів. Учні ініціативні, самостійні, мають багато ідей. Авторитет серед товаришів дає можливість активу групи втілювати свої цікаві ідеї в життя.
У групі наявні мікро-групи, проте напруженість у стосунках між різними групуваннями немає. Ставлення учнів один до одного доброзичливо-байдуже: група дружна і згуртована лише на перший погляд.
Серед активу групи існують тісні міжособистісні стосунки. Ці учні активно приймають участь у підготовці різних заходів, допомагають у проведенні вечорів, приймають участь у конкурсах ПТНЗ та змаганнях різного рівня. Окрім активу є учні, які хоча і не проявляють власної ініціативи, але охоче приймають участь у житті групи.
Наявність у колективі неформальних лідерів можна виділити виходячи з результатів проведеного соціометричного дослідження класу. Неформальними лідерами є: Завгородній, Плєханов, Савченко, Сізьомін, Шулєв. «Наближеними» або переважаючими є: Бєляєв, Бєляков, Камінчук, Красовський, Лазаренко, Лук’янчук, Рижинко та інші. За даними соціометрії до зневажених відносяться Юрченко, Кодрянов.
Причини появи неформальних лідерів полягають у наявності особливих здібностей (спортивних, розумових), спілкування поза навчальним часом. Часто неформальні лідери входять до активу групи. Нестандартним випадком неформального лідерства можна вважати Савченка Сергія. Хлопець вчиться задовільно, має не дуже зразкову поведінку на уроках (в залежності від авторитету вчителя), але приймає участь у спортивних змаганнях та у житті групи, добре відноситься до товаришів, допомагає. Тому учні ставляться до нього з прихильністю і виділяють його як лідера.
Зазначимо, що серед неформальних лідерів – Савчук Віталій, який є командиром потоку і активно приймає участь як у загально, так і в груповому житті.
У групі є «відторгнуті» – це Федоров та Зиков. Відношення до них учнів пояснюється поведінкою самих хлопців. Вони не бажають приймати участі у житті колективу, виховних та розважальних заходах. Така поведінка викликає відповідну реакцію колективу. Груповий керівник проводить відповідну роботу і намагається поліпшити ситуацію.
Взаємовідносини в середині колективу. Ступінь згуртованості колективу було вивчено за допомогою методики «Визначення індексу групової згуртованості за Сішором». Групова згуртованість – найважливіший параметр, який показує ступінь інтеграції групи, її злиття в єдине ціле. Внаслідок проведеного опитування та обчислення результатів було визначено індекс групової згуртованості в 14 балів. Це відповідає достатньо та середньому рівню індексу групової згуртованості. Це свідчить про достатній для нормальної та продуктивної діяльності колективу ступінь інтеграції групи, її злиття в єдине ціле.
Ціннісно-орієнтаційну єдність групового колективу досліджено за допомогою методики вивчення «Ціннісно-орієнтаційної єдності колективу (ЦОЄ)». Внаслідок проведеного опитування отримано такі результати. Величина ціннісно-орієнтаційної єдності дорівнює -1,36, що свідчить про низький рівень розвитку групи.
Взаємовідносини між хлопцями і дівчатами. У зв’язку з тим, що дівчат в групі не має, спостереження проводилось на перерві з паралельними групами (де навчаються дівчата). Взаємовідносини є товариськими та дружніми. Простежуються прояви симпатій, що пояснюється особливостями даної вікової групи. Присутні повага один до одного, турбота, допомога.
Особистість групового керівника та його вплив на групу. Груповий керівник учнівського колективу Долженко Миколай Павлович є освіченою, культурною людиною. Має організаторські здібності та користується авторитетом серед учнів. Знання психології учнів, їх інтересів допомагає у навчально-виховній роботі. Загальний стиль керівництва можна визначити як демократичний, з елементами примусу (що є необхідним і важливим). Учні позитивно відносяться до групового керівника, виконують усі вимоги.
Загальні висновки.
Колектив знаходиться на середній стадії розвитку, коли вже сформований „кістяк”, визначилися і зайняли своє місце лідери, але високої згуртованості і ціннісно-орієнтаційної єдності ще немає. Колектив подає надії, з ним треба працювати, щоб добитися хорошого результату. Головне – це більше сумісних завдань, спільної діяльності.
Загальний емоційний клімат у групі життєрадісний. Діти постійно спілкуються, розповідають один одному про свої досягнення і негаразди, запрошують у гості.
Учні дисципліновані, вміють самостійно організувати роботу колективу, з відповідальністю ставляться до поставлений завдань.
5. Загальні висновки.
- Рівень розвитку колективу – середній.
- Характер загального емоційного клімату в групі: життєрадісний, інертний по відношенню до деяких навчальних предметів.
- Дисциплінованість: задовільна поведінка та дотримання правил розпорядку в ПТНЗ.