Декоративна штукатурка — більш довговічна і приваблива альтернатива класичним шпалерам і кахельній плитці. Давайте з’ясуємо, що таке декоративна штукатурка, і чим обумовлена її популярність. У більшості випадків, це обробний матеріал у вигляді однорідної маси, з додаванням декоруючих структуроутворюючих елементів (мармурова крихта, граніт та інші). В залежності від типу штукатурки і фантазії декоратора, з її допомогою можна не тільки приховати дефекти стін, урізноманітнити кольорове оформлення, але і домогтися імітації дорогих видів декору, додати фактурності стін, а іноді і зовсім розмалювати стіни, дверні прорізи, арки або стелю кухні.
Основні характеристики
Наведемо всі переваги та позитивні відгуки, що стосуються декоративної штукатурки. Не забудемо і про недоліки, яких, на щастя, не дуже багато.
Універсальність і простота нанесення. Декоративна штукатурка невибагливі до основи — підійде не тільки підготовлена бетонна або цегляна стіна, але і дерев’яні або металеві поверхні. Робота з декоративною штукатуркою в багатьох випадках не потребує спеціальної підготовки. Точне дотримання рецептури приготування та деяких правил нанесення гарантують успіх. Природно, з деякими видами декоративної штукатурки впорається тільки майстер.
Безшовність і маскування. Даний вид оздоблювального матеріалу зробить невидимими будь-які недоліки стін або стелі, а за рахунок можливості безшовного нанесення дозволить зробити інтер’єр кухні цілісним і забути про шви, властиві кахельній плитці.
Тепло-, гідро-і звукоізоляція. Весь набір ізолюючих властивостей як ніколи краще підходить для обробки внутрішніх поверхонь кухні. Такий тип штукатурки не вбирає запахи, добре миється за рахунок водовідштовхувальних властивостей, а окремі марки декоративної штукатурки можуть виступати в якості утеплювача і додаткового звукоізоляційного матеріалу.
Безпека. По-перше, в більшості випадків декоративна штукатурка є екологічно чистим, нетоксичним, антистатичним покриттям з натуральних матеріалів. По-друге, вона не боїться перепаду температур в широкому діапазоні (від -50 до +70). По-третє, покриття стійке до виникнення пожежі і утворення грибка.
Естетична складова. Використовуючи декоративну штукатурку, з’являється не тільки можливість прикрасити кухню в усі мислимі і немислимі кольори, але й імітувати безліч покриттів: камінь, метал, папір, шкіра та інші. Все це разом дозволяє в кожному окремому випадку створити унікальний дизайн інтер’єру кухні. Інший такий оригінальний і естетично привабливий обробний матеріал ще треба пошукати.
Довговічність. При якісній підготовці і ґрунтуванні стін, дотриманні техніки нанесення, правильної експлуатації і належному догляді, а також, враховуючи експлуатаційні характеристики декоративної штукатурки, її термін експлуатації однозначно дасть фору *шпалерам і на рівних позмагається з кахлем і штучними оздоблювальними матеріалами.
Недоліки декоративної штукатурки
У деяких випадках для оздоблення декоративною штукатуркою не обійтися без допомоги професіонала. Іноді даний вид оздоблення виявиться дорожчим, але це сповна компенсується незабутнім оформленням кухні. Велика витрата матеріалу на 1 кв. м. поверхні. У ряді випадків позбавитися від попереднього шару декоративної штукатурки буде так само складно, як і від рідкого лінолеуму на підлозі. До речі, якщо немає бажання використовувати шпалер для оформлення стін кухні, та декоративна штукатурка теж не дуже подобається, подивіться, як можна використовувати для оформленія інтер’єру декоративним каменем. У цій статті — безліч ілюстрацій!
Особливості роботи з декоративною штукатуркою
Як правило, декоративну штукатурку не забарвлюють: або використовується безбарвний фактурний варіант, або додається пігментний барвник, під час приготування.
За допомогою даної штукатурки можна імітувати не тільки класичні кам’яні або дерев’яні поверхні. Арсенал, по суті, обмежений тільки нашою фантазією: є можливість імітувати папір, шкіру тварин, металеве покриття, замшу, тканина, нанести малюнки на стіну *за допомогою трафаретів, зімітувати хмари, аплікації на стінах або стелі.
Щоб добитися незвичайних колірних рішень і урізноманітнити дизайн інтер’єру, майстри використовують розмивання в кілька кольорів.
Види декоративної штукатурки
Найчастіше, декоративну штукатурку, що використовується для внутрішньої обробки, ділять на наступні види:
Фактурна. Застосовуючи різні техніки нанесення, фактурна штукатурка може мати різну шорсткість, в залежності від придуманої фактури.
Структурна. За рахунок включення в структуру штукатурки зерен різного розміру (від 0,7 до 3 мм) та застосування тієї чи іншої техніки нанесення, створюються характерні борозни і, як наслідок, певний малюнок. Найбільш популярні види структурної штукатурки: «шубка» та «короїд».
Мінеральна. В якості наповнювача для даного виду використовують гранітну або мармурову крихту. Відмінно поводиться в умовах підвищеної вологості.
Венеціанська. Історія виникнення цього виду декоративної штукатурки тягнеться до епохи Стародавнього Риму, де використовуються залишки мармурового пилу і крихти для обробки приміщень. З часом всю красу цієї техніки оцінили жителі Венеції, попутно присвоївши назву штукатурці.
Сьогодні результатами вікових традицій і розвитку технології можемо користуватися ми з вами.
Гладка. Відмінно підходить для інтер’єру кухні в мінімалістичному, строгому стилі. Поверхня виходить гладкою, а штукатурка наноситься в два-три шари.
Рельєфна. Пластичний вид штукатурки, з допомогою якої можна імітувати різноманітні природні матеріали, домогтися різноманітних декоративних ефектів або сховати за ними недоліки стін.
Також декоративну штукатурку часто класифікують в залежності від основного сполучного елемента. Згідно цієї класифікації виділяють наступні типи: мінеральна силікатна, силіконова та акрилова. Якщо акрилова штукатурка, в основі якої акрилова смола, має готову консистенцію, то мінеральна штукатурка — це суха суміш на основі цементу, в який добавляють «інгредієнти», для додання еластичності і рельєфності. Обидва типи штукатурки добре поєднуються з аналогічними мінеральними основами.
Силіконова штукатурка на основі синтетичних смол дуже пластична, що сприяє простому нанесення на поверхню і гарному зчепленню. Відмінно підходить для обробки внутрішніх та зовнішніх поверхонь, при цьому основа поверхні не обов’язково повинна бути мінеральною. В основі силікатної штукатурки — спеціальне рідке скло. Основні переваги силікатної штукатурки — висока паропроникність, стійкість до різного роду впливів і готова консистенція. Завдяки своїм якостям вважається універсальним типом штукатурки, що в свою чергу відбивається в ціні.
Не варто намагатися відразу визначити, яка штукатурка краще. Вибір залежить від багатьох факторів: починаючи з якості оброблюваної поверхні і закінчуючи бажаною фактурою стін. Намагаючись вибрати, який з виробників декоративної штукатурки краще, також слід пам’ятати, що в більшості випадків кардинальних відмінностей знайти не вдасться, а переваги виявляться однотипними.
Природно, у кожного виробника в асортименті є «унікальні» штукатурки, в яких вони втілили свої ноу-хау або спеціальні добавки. Якщо фахівець зміг переконати, що обробка стін вашої кухні можлива тільки з допомогою унікальної штукатурки, переваги якої перед конкурентами незаперечні, а з її допомогою можна домогтися чудес в інтер’єрі — так тому і бути. В іншому випадку вибирайте виробника виходячи із співвідношення ціна/якість, наявності необхідних колірних варіантів і особистих переваг. У більшості випадків вам будуть запропоновані штукатурки італійських чи німецьких виробників, що зарекомендували себе за багато років.