Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Заняття № 18 Пухлини нервової тканини і мозкових оболонок

Завдання: вивчити злоякісні та доброякісні пухлини нервової тканини; дослідити морфологічні особливості пухлин нервової тканини і мозкових оболонок; замалювати та описати гістологічні препарати пухлин нервової тканини.

Питання теми: доброякісні та злоякісні пухлини нервової тканини і мозкових оболонок.

Матеріальне забезпечення: мікроскопи, музейні та гістологічні препарати, плакати, фотокартки, малюнки з мікроскопічною картиною різних гістологічних типів пухлин нервової тканини і мозкових оболонок.

Пухлини з нервової тканини характеризуються великою різноманітністю, тому що розвиваються із різних елементів центральної, вегетативної і периферійної нервової системи. Найбільш поширеного значення набули нейроектодермальні та епендимальні пухлини (астроцитома, олігодендрогліома, епендимома). Астроцитома – локалізується у всіх відділах головного мозку. Частіше зустрічається у собак. Макроскопічно має вигляд чіткого вузла 4-6 см в діаметрі, на розрізі однорідна, бідна судинами. Можуть утворюватись кісти. Гістологічно представлена астроцитами (зірчастими клітинами), які утворюють густе плетиво із гліальними волокнами, які розташовуються пучками.

  Олігодендрогліома – розвивається в білій речовині півкуль головного мозку, росте у вигляді кулястого або овального вузла, без капсули, щільної консистенції. Виникає із олігодендроглії і гістологічно побудована із дрібних клітин кулястої або овальної форми.

Епендимома – гліальна пухлина із клітин епендими бокових шлуночків мозку. Виявляються у собак, коней, великої рогатої худоби, кішок. Гістологічно пухлина складається із витягнутих клітин, в ядрах яких міститься багато хроматину. Клітини пухлин розташовуються навколо судин у вигляді периваскулярних розеток.

Менінгіома – виникає із оболонок мозку, судин і сполучної тканини. Описана у собак, кішок, коней. Макроскопічно має вигляд вузла, щільної консистенції, локалізується на внутрішній поверхні твердої мозкової оболонки. Гістологічно пухлина побудована із окремих скупчень ендотеліоподібних клітин.

Пухлини вегетативної нервової системи у тварин трапляються рідко і практично не мають значення. З пухлин периферичної нервової системи трапляються нейроми (невринома, шваннома).

  Невринома – пухлина периферійної нервової системи, яка розвивається із клітин шванівської оболонки нервових стовбурів. Зустрічається у великої рогатої худоби, коней, кішок, собак, овець, свиней. Виникає впродовж нервових стовбурів у вигляді невеликих вузлів 2-3 см в діаметрі, які тісно зв’язані з нервовим стовбуром. Мікроскопічно пухлина представлена переплетеними пучками клітин з овальним або витягнутим ядром та безладно розташованими колагеновими волокнами.

Злоякісні пухлини нервової тканинискладаються із слабо диференційованих клітинних елементів з яскраво вираженим поліморфізмом. Всі пухлини, що локалізуються у центральній нервовій системі відносять до злоякісних, хоча вони дають метастази лише в межах головного і спинного мозку.

 

Гістопрепарати:

Ендотеліома мозкової оболонки. Фарбування гематоксиліном та еозином.

Спостерігають пласт дрібних овальних або круглих світлих клітин, що утворюють ланцюги (подібні до скірр) та мішенькоподібні утворення (концентричне розташування клітин). Можливі ділянки зроговіння, що фарбуються в яскраво синій колір. Знаходять зернистість ядра та цитоплазми.

Позначення: 1 – ланцюги ендотеліальних клітин; 2 – концентричне розташування клітин.

 

Гангліоневрома. Фарбування гематоксиліном та еозином.

Препарат досліджують під великим збільшенням мікроскопу. Знаходять великі гангліозні клітини з світлою цитоплазмою, великим овальним або круглим ядром з чітким ядерцем. Спостерігають гангліозні клітини з декількома чіткими круглими ядрами. Між гангліозними клітинами відмічають витягнуті клітини шванівської оболонки та пучки нервових волокон.

Позначення: 1 – гангліозні клітина; 2 – гангліозна клітина з декількома ядрами; 3 - нервові волокна; 4 – клітини шванівської оболонки.

 

Гліома. Фарбування гематоксиліном та еозином.

Спостерігають дифузне розташування дрібних клітин кулястої або овальної форми з декількома ядрами. Виражений гіперхроматоз (більш інтенсивне фарбування). Знаходять зернистість ядра або ядра, що складаються з декілька темних частин.

Позначення: 1 – судини; 2 – ядра гліозних клітин; 3 – волокна нейроглії.

 



<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
Заняття № 17 Неепітеліальні пухлини | Заняття № 19 Пухлинні захворювання кровотворної та лімфоїдної тканин.
Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 200 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Свобода ничего не стоит, если она не включает в себя свободу ошибаться. © Махатма Ганди
==> читать все изречения...

2373 - | 2121 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.