Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Поняття і види суб'єктів підприємницької діяльності

Лекція 6 СУБ'ЄКТИ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

 

6.1. Поняття і види суб'єктів підприємницької діяльності.

6.2. Способи і порядок створення комерційних організацій.

6.3. Припинення діяльності комерційних юридичних осіб.

6.4. Державна реєстрація громадян, які здійснюють підприємницьку діяльність без утворення юридичної особи. Припинення діяльності індивідуального підприємця.

6.5. Права та обов'язки суб'єктів підприємницької діяльності.

 

Поняття і види суб'єктів підприємницької діяльності

Загального визначення суб'єктів господарської діяльності законодавство не містить, проте суб'єктам підприємницької діяльності притаманні певні ознаки. Носіями господарських прав та обов'язків є наділені компетенцією суб'єкти, які володіють відокремленим майном, на базі якого вони ведуть підприємницьку та іншу господарську діяльність, зареєстровані в установленому порядку або легитимированные іншим чином, а також які здійснюють керівництво такою діяльністю, набувають права і обов'язки від свого імені і несуть самостійну майнову відповідальність.

Крім того, відповідно до частини другої п. 1 ст. 1 ЦК підприємницьку діяльність можуть здійснювати фізичні та юридичні особи.

Під фізичними особами розуміються громадяни Республіки Білорусь, іноземні громадяни та особи без громадянства, які відповідно до ст. 11 Конституції Республіки Білорусь користуються на її території вдачами і свободами і виконують обов'язки нарівні з громадянами Республіки Білорусь.

Фізичні особи можуть займатися підприємництвом шляхом оформлення індивідуальної підприємницької діяльності. У встановлених законом випадках громадянин може самостійно створити юридичну особу - унітарне підприємство.

Для набуття статусу індивідуального підприємця громадянин повинен володіти наступними загальними ознаками цивільного права:

1) правоздатність (здатність мати цивільні вдачі і нести цивільні обов'язки);

2) цивільною дієздатністю (здатністю своїми діями набувати і здійснювати цивільні права, створювати для себе цивільні обов'язки і виконувати їх);

3) мати ім'я (прізвище, власне ім'я, по батькові);

4) мати місце проживання.

Юридичні особи на відміну від фізичних є "предметом неживих" - організаціями, яким притаманні абсолютно певні юридично обов'язкові ознаки. З практичної точки зору їх доцільно розділити на дві групи. Перша група - основні ознаки:

- наявність у організації відокремленого майна в власності, господарському віданні чи оперативному управлінні;

- можливість від свого імені набувати і здійснювати майнові та особисті немайнові права, а також нести обов'язки;

- можливість самостійно відповідати за своїми зобов'язаннями;

- можливість від свого імені виступати позивачем і відповідачем у суді.

Тільки всі чотири ознаки, взяті разом і одночасно наявні в організації, що надають їй статус юридичної особи.

Друга група - додаткові ознаки, похідні від перших. Це:

- організаційна єдність, що припускає наявність у юридичної особи чіткої внутрішньої впорядкованості - органів управління;

- обов'язок мати самостійний баланс і кошторис;

- засоби індивідуалізації.

Отже, юридичною особою визнається організація, що має відокремлене у власності, господарському віданні або оперативному управлінні майно, відповідає своїм майном за всіма зобов'язаннями, може від свого імені набувати і здійснювати майнові та особисті немайнові права, може виконувати обов'язки, може бути позивачем і відповідачем у суді, має самостійний баланс і кошторис.

Юридичні особи повинні так само, як і фізичні, володіти правоздатністю і дієздатністю.

Правоздатність юридичної особи - це здатність мати суб'єктивні юридичні права і нести обов'язки. Може бути універсальною - дозволяє здійснювати будь-які види діяльності, не заборонені законом, і спеціальну, яка передбачає, що юридична особа може мати усі майнові права, передбачені цивільним законодавством, а тільки ті, які відповідають предмету їх діяльності.

Дієздатність - це здатність своїми діями реалізовувати цивільні вдачі та обов'язки. Дієздатність виникає одночасно з правоздатністю після реєстрації юридичної особи. Обмеження правоздатності не допускається, а дієздатності - тільки за рішенням суду.

Класифікація суб'єктів господарювання здійснюється за різними підставами. Так, класифікація здійснюється залежно:

1) від форм власності; розрізняють державну і приватну;

2) від правового статусу; підприємницька діяльність громадян може приймати форму юридичної особи або форму підприємництва без утворення юридичної особи;

3) від організаційно-правової форми (господарські товариства і товариства, виробничі кооперативи, унітарні підприємства, об'єднання та ін).

Таким чином, суб'єктами підприємницької діяльності можуть бути фізичні і (або) юридичні особи, що здійснюють самостійну діяльність на власний ризик, спрямовану на систематичне отримання прибутку від використання майна, виконання робіт, надання послуг особами, зареєстрованими в установленому законом порядку.

 



<== предыдущая лекция | следующая лекция ==>
V режим праці та відпочинку | Способи і порядок створення комерційних організацій
Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 248 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Не будет большим злом, если студент впадет в заблуждение; если же ошибаются великие умы, мир дорого оплачивает их ошибки. © Никола Тесла
==> читать все изречения...

2605 - | 2280 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.