Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Поняття конституційно-правового статусу людини і громадянина




 

У сучасній Конституції України особливе значення відведено закріпленню місця і лі людини в суспільстві й державі.

Принципово новим положенням у конституційній практиці України є визнання 'Іоритету прав і свобод людини щодо державних та інших інтересів. Людина, її:ття і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнані найвищою иіальною цінністю (ст. З Конституції України). Крім того, права і свободи людини, арантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а забезпечення прав -обод людини — її головний обов'язок.

Закріплення цих найважливіших положень у загальних засадах конституційного рою України, а також розміщення в спеціально присвяченому правам людини тому розділі Конституції України майже третини статей від загальної їх кількості, лчить про достатньо високий рівень визнання і формування конституційного гусу людини та громадянина в Україні.

Іей статус охоплює тільки конституційні норми. Він становить основу більш пьного правового статусу людини, який визначається значною кількістю норм іііх галузей українського права.

ой/іке час треба зазначити, що конституційний статус людини не вичерпує І змісту основ правового статусу людини. Доповнення конституційного ста-найважливішими положеннями низки інших правових актів конституційного

Іонодавства дозволяє сформувати його як один із найголовніших інститутів кон-

ційного права.

Конституційно-правовий статус людини і громадянина — це визначені Консти-цією України та іншими правовими актами конституційного права місце, поло-

ня і роль людини та громадянина в суспільстві й державі. Сутність правового статусу людини обумовлюється, насамперед, соціальним ста-ом людини, який визначається характером праці і власності у державі і суспіль-

Ві.

ІАле більшою мірою характеристика цього статусу людини і громадянина пов'я-

на з його структурою, що складалася упродовж тривалого історичного періоду

звитку людства.

і юридичній літературі до структури правового статусу відносять різні елементи. >ед основних можна назвати громадянство, правосуб'єктність, конституційні яципи, права і свободи, обов'язки, гарантії їх дотримання. Крім того, в літературі самостійних елементів такого статусу відносять юридичну відповідальність,,

(гереси людини тощо. Усі ці елементи характеризують і безпосередньо визначають

125

місце Індивіда в суспільстві І державі, тому їх можна включати до струю конституційно-правового статусу.

Перший елемент — громадянство (підданство) з давніх-давен стало начальним елементом становища (статусу) індивіда в суспільстві і державі свідчать джерела, ще в Стародавньому Римі вільні люди мали різний сп громадянина (патриція) або просто людини (плебея).

Громадянство — це вихідне начало формування як правового статусу людиі цілому, так і конституційно-правового статусу її зокрема. Саме громадянство в новлює постійний правовий зв'язок особи і держави.

Другим елементом конституційно-правового статусу людини, що пов'язані громадянством, є правосуб'єктність особи, тобто її правоздатність і дієздатній тому числі і конституційна.

До конституційних принципів, що складають третій елемент статусу люди громадянина, відносять:

рівноправність, тобто рівність у правах і свободах взагалі; невід'ємність і відчужуваність прав; гуманістичну спрямованість прав і свобод; загальнодоа ність; безпосередню дію прав і свобод; гарантованість; заборону незаконного об ження конституційних прав і свобод; відповідність міжнародно-правовим актаїу ЧДентральне місце у структурі конституційно-правового статусу людини і г мадянина належить конституційним (основним) правам і свободам людини і гро дянина. Усі інші елементи правового статусу ґрунтуються і об'єднуються навю них.

Найголовніше призначення прав і свобод людини — розкриття змісту правов статусу. Крім того, вони виступають як принцип конституційного устрої визначають спрямованість діяльності держави (ст. 2 і ст. 18 Конституції України]

Невід'ємним елементом правового статусу людини є конституційні обов'яз Обов'язки — це встановлені і закріплені на конституційному рівні види і м суспільне необхідної поведінки людини і громадянина.

Самостійним і основним елементом конституційно-правового статусу людин гарантії забезпечення конституційно-правового статусу. Серед гарантій моя виділити судовий захист прав і свобод людини, правову допомогу кожній люди гарантії при здійсненні правосуддя тощо.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 205 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Два самых важных дня в твоей жизни: день, когда ты появился на свет, и день, когда понял, зачем. © Марк Твен
==> читать все изречения...

2219 - | 2051 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.