Мета роботи: навчитися розпізнавати окремі аніони другої аналітичої групи аніонів.
До другої аналітичної групи належать аніони, що утворюють з йонами Аргентуму Ag+ солі, які не розчиняються у воді й нітратній кислоті. Груповим реактивом с аргентум нітрат у середовищі нітратної кислоти. Хлориди визначають смакові якості води. Вміст хлоридів у питній воді становить 20- 40 мг/л. Іноді наявність хлоридів може свідчити про забруднення води органічними речовинами.
Високий вміст хлоридів, амоніаку, значна окиснюваність у поєднанні з несприятливими бактеріологічними показниками свідчать про санітарну забрудненість водного джерела. Побутові стічні води можуть містити також сульфід-іони. У поверхневих водах дигідрогенсульфід утворюється після витрачання розчиненого кисню на розкладання органічних речовин і тому міститься в стічних водах.
49. Реакція з груповим реактивом. До2-3 крапель розчинів солей, що містять аніони другої групи додають 2-3 краплі розчину аргентум нітрату. Зазначте колір осадів, що утворилися.
Сl- + Аg+ → АgСl↓;
Вr- + Аg+ → АgВr¯;
I- + Аg+ → АgI¯
Реакції хлорид-аніонів СІ-
50. Реакція з AgNO 3. До 2 крапель розчину натрій хлориду добавляють 2 краплі розчину аргентум нітрату. До утвореного білого осаду добавляють концентрований розчин амоніаку до повного розчинення осаду. Отриманий розчин підкислюють концентрованою нітратною кислотою і спостерігають випадання білою осаду.
Сl- + Аg+ → АgСl↓;
Аргентум нітрат осаджує з розчинів хлоридів білий осад AgCl. Цей білий сироподібннй осад добре розчиняється в розчині амоніаку, утворюючи комплексну сполуку:
АgСl↓ + 2NH4OH → [Ag(NH3)2]Cl + H2O
При додаванні до утвореного діаміноаргентум хлориду концентрованої нітратної кислоти осад виділяється знову:
[Ag(NH3)2]Cl + 2HN03=2NH4NO3 + АgСІ↓
Осад артентум хлориду AgCI легко розчиняється в амоній карбонаті (NH4)2CO3, на відміну від аргентум броміду і йодиду AgBr і Agl.
51. Реакція з сильними окисниками. До суміші, що містить 4-5 крапель калій хлориду і 2- 3 краплі розбавленої сульфатної кислоти, добавляють кілька крапель розчину КМп04. Реакційну суміш нагрівають і спостерігають знебарвлення розчину. Сильні окисники (Мп02, КМп04, РЬО2) окиснюють хлорид-іони в кислотному середовищі до вільного хлору:
10СІ- +2МnО4 + 16Н+ =5СІ2 +2Мп2+ +8Н20.
Виділення вільного хлору СІ2 легко виявити за запахом та за посинінням йод-крохмальною папірця, до складу якого входять КІ і крохмаль. При дії хлору йодид-іони окиснюються до вільного йоду І2 і папірець синіє:
СІ2 + 2КІ → 2КСІ +І2
Аніони І-і В r - перешкоджають проведенню цієї реакції.
Реакції бромід-аніонів В r _
52. Реакція з хлорною водою. До 3- 4 крапель натрій броміду добавляють 2- 3 краплі розчину сульфатної кислоти, 0,5 мл органічного розчинника і 2- 3 краплі хлорної води. Пробірку енергійно струшують і спостерігають забарвлення шару органічного розчинника в жовтий колір:
СІ2 + 2Вг- → Вг2 +2СІ-
Хлорна вода окислює йони Вг- в кислотному середовищі до вільного брому Вr2. Вільний бром легко екстрагується органічним розчинником (карбон тетрахлоридом, хлороформом, бензолом тощо), забарвлюючи його в оранжевий колір. При дії надлишку хлорної води розчин набуває жовтого забарвлення внаслідок утворення бром хлориду ВгСІ.
Реакції йодид-аніонів І-
53. Реакція з хлорною водою. До 3 - 4 крапель калій йодиду добавляють 2- 3 краплі розчину сульфатної кислоти, 0,5 мл органічного розчинника і 2- 3 краплі хлорної води. Пробірку енергійно струшують і спостерігають забарвлення шару органічного розчинника в червоно-фіолетовий колір:
СІ2 + 2І- → І2 +2СІ-
Хлорна вода окислює йони І- в кислотному середовищі до вільного йоду І2. При надлишку хлорної води червоно-фіолеговсе забарвлення виникає внаслідок утворення йодатної кислоти НІО3.
Аніони S 2- і SO 3 2- (сильні відновники) перешкоджають проведенню реакції.
За допомогою хлорної води можна виявити аніони Вг і І у суміші. Якщо до суміші невеликими порціями добавляти хлорну воду, то спочатку відбувається окислення І- до вільного йоду і шар органічною розчинника забарвлюється в червоно-фіолетовий колір. При подальшому добавлянні хлор ної води відбувається окиснення І2 до йодатної кислоти НІО3, і забарвлення зникає:
І2 + 5СІ2 + 6Н20 → 2НІО3 +10НСІ
Контрольні запитання і завдання
1. Який груповий реактив на другу групу аніонів?
2. Охарактеризуйте солі Аргентуму аніонів другої групи за зовнішнім виглядом та розчинністю в нітратній кислоті, амоніаку, натрій тіосульфаті, амоній карбонаті.
3. Як довести, що білий осад, отриманий після добавляння до досліджуваного розчину AgNO3 є осадом AgСІ?
4. Яка найхарактерніша реакція для бромід-іонів?
5. Як виявити наявність йодид-іонів?
6. Чому для виявлення йодид-іонів можна використати і хлорну, і бромну воду?
7. Чому наявність сильних відновників перешкоджає виявленню аніонів за допомогою хлорної води?
8. Після дії на досліджуваний розчин хлорної води шар хлороформу забарвився в червоно-фіолетовий колір. Про наявність яких аніонів це свідчить?
9. Про наявність яких аніонів у розчині свідчить випадання чорного осаду при дії аргентум нітрату?
10. У якому реагенті можна розчинити чорний осад Ag:2S?
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 10