Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Друга аналітична група аніонів




Мета роботи: навчитися розпізнавати окремі аніони другої аналітичої групи аніонів.

До другої аналітичної групи належать аніони, що утворюють з йонами Ар­гентуму Ag+ солі, які не розчиняються у воді й нітратній кислоті. Груповим реактивом с аргентум нітрат у середовищі нітратної кислоти. Хлориди визначають смакові якості води. Вміст хлоридів у питній воді ста­новить 20- 40 мг/л. Іноді наявність хлоридів може свідчити про забруднення води органічними речовинами.

Високий вміст хлоридів, амоніаку, значна окиснюваність у поєднанні з несприятливими бактеріологічними показниками свідчать про санітарну за­брудненість водного джерела. Побутові стічні води можуть містити також сульфід-іони. У поверхневих водах дигідрогенсульфід утворюється після ви­трачання розчиненого кисню на розкладання органічних речовин і тому міс­титься в стічних водах.

49.  Реакція з груповим реактивом. До2-3 крапель розчинів солей, що містять аніони другої групи додають 2-3 краплі розчину аргентум нітрату. Зазначте колір осадів, що утворилися.

 

Сl- + Аg+ → АgСl↓;

Вr- + Аg+ → АgВr¯;

I- + Аg+ → АgI¯

Реакції хлорид-аніонів СІ-

50. Реакція з AgNO 3. До 2 крапель розчину натрій хлориду добавляють 2 краплі розчину аргентум нітрату. До утвореного білого осаду добавляють концентро­ваний розчин амоніаку до повного розчинення осаду. Отриманий розчин під­кислюють концентрованою нітратною кислотою і спостерігають випадання білою осаду.

Сl- + Аg+ → АgСl↓;

Аргентум нітрат осаджує  з розчинів хлоридів білий осад AgCl. Цей білий сироподібннй осад добре розчиняється в розчині амоніаку, утво­рюючи комплексну сполуку:

АgСl↓ +  2NH4OH → [Ag(NH3)2]Cl + H2O

При додаванні до утвореного діаміноаргентум хлориду концентрованої нітратної кислоти осад виділяється знову:                             

[Ag(NH3)2]Cl + 2HN03=2NH4NO3 + АgСІ↓

Осад артентум хлориду AgCI легко розчиняється в амоній карбонаті (NH4)2CO3, на відміну від аргентум броміду і йодиду AgBr і Agl.

51. Реакція з сильними окисниками. До суміші, що містить 4-5 крапель калій хлориду і 2- 3 краплі розбавленої сульфатної кислоти, добавляють кілька крапель розчину КМп04. Реакційну суміш нагрівають і спостерігають знебарвлення розчину. Сильні окисники (Мп02, КМп04, РЬО2) окиснюють хлорид-іони в кислотному середовищі до вільного хлору:

10СІ- +2МnО4 + 16Н+ =5СІ2 +2Мп2+ +8Н20.

 Виділення вільного хлору СІ2 легко виявити за запахом та за посинінням йод-крохмальною папірця, до складу якого входять КІ і крохмаль. При дії хлору йодид-іони окиснюються до вільного йоду І2 і папірець синіє:

 

СІ2 + 2КІ →   2КСІ +І2

Аніони І-і В r -  перешкоджають проведенню цієї реакції.

 

Реакції бромід-аніонів В r _

    52. Реакція з хлорною водою.   До 3- 4 крапель натрій броміду добавляють 2- 3 краплі розчину сульфатної кислоти, 0,5 мл органічного розчинника і 2- 3 краплі хлор­ної води. Пробірку енергійно струшують і спостерігають забарвлення шару органічного розчинника в жовтий колір:

СІ2 + 2Вг- → Вг2 +2СІ-

Хлорна вода окислює йони Вг- в кислотному середовищі до вільного брому Вr2. Вільний бром легко екстрагується органічним розчинником (карбон тетрахлоридом, хлороформом, бензолом тощо), забарвлюючи його в оранжевий ко­лір. При дії надлишку хлорної води розчин набуває жовтого забарвлення вна­слідок утворення бром хлориду ВгСІ.

Реакції йодид-аніонів І-

    53. Реакція з хлорною водою.   До 3 - 4 крапель калій йодиду добавляють 2- 3 краплі розчину сульфатної кислоти, 0,5 мл органічного розчинника і 2- 3 краплі хлор­ної води. Пробірку енергійно струшують і спостерігають забарвлення шару органічного розчинника в червоно-фіолетовий колір:

СІ2 + 2І- → І2 +2СІ-

Хлорна вода окислює йони І- в кислотному середовищі до вільного йоду І2. При надлишку хлорної води червоно-фіолеговсе забарвлення виникає внаслі­док утворення йодатної кислоти НІО3.

Аніони S 2- і SO 3 2- (сильні відновники) перешкоджають проведенню реакції.

За допомогою хлорної води можна виявити аніони Вг і І у суміші. Якщо до суміші невеликими порціями добавляти хлорну воду, то спочатку від­бувається окислення І- до вільного йоду і шар органічною розчинника за­барвлюється в червоно-фіолетовий колір. При подальшому добавлянні хлор ної води відбувається окиснення І2 до йодатної кислоти НІО3, і забарвлення зникає:

І2 + 5СІ2 + 6Н20 →  2НІО3 +10НСІ

 

Контрольні запитання і завдання

1. Який груповий реактив на другу групу аніонів?

2. Охарактеризуйте солі Аргентуму аніонів другої групи за зовнішнім виглядом та розчинністю в нітратній кислоті, амоніаку, натрій тіосульфаті, амоній карбонаті.

3. Як довести, що білий осад, отриманий після добавляння до досліджуваного розчину AgNO3 є осадом AgСІ?

4. Яка найхарактерніша реакція для бромід-іонів?

5. Як виявити наявність йодид-іонів?

6. Чому для виявлення йодид-іонів можна використати і хлорну, і бромну воду?

7. Чому наявність сильних відновників перешкоджає виявленню аніонів за допо­могою хлорної води?

8. Після дії на досліджуваний розчин хлорної води шар хлороформу забарвився в червоно-фіолетовий колір. Про наявність  яких аніонів це свідчить?

9. Про наявність  яких аніонів у розчині свідчить випадання чорного осаду при дії аргентум нітрату?

10. У якому реагенті можна розчинити чорний осад Ag:2S?

 

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 10





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-15; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 502 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Велико ли, мало ли дело, его надо делать. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2522 - | 2179 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.