Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


І кезең: Үй тапсырмасын қайталау « Кім жылдам» әдісі бойынша




«КӨПІР» тапсырмалары (оқушылар үйде орындап, бүгінгі сабаққа дайындалып келеді) Сұрақтарға жауап бер: 1.. Негіздер дегеніміз не? 2. Судағы ерігіштігіне қарай негіздер қалай жіктеледі? 3.Күйдіргіш сілтілер дегеніміз не? 4. Негіздер қышқылдармен қалай әрекеттеседі?

ІІ кезең:      Жаңа тақырып түсіну мақсатында қосымша тапсырмалар Постер мен жұмыс

Теориясы: «БІЛУ» (Кім? Не? Нені? Қашан? Қандай? Қалай? Не істеді?) Әр топқа қосымша ресурстар беріліп өткен тақырыпты қандай деңгейде меңгергендіктерін тексеру мақсатынды; Мына сұрақтар төңірегінде:  - Негіздер, олардың құрамы мен жіктелуі  - Суда еритін негіздер индикаторлардың түсін анықта  - Негіздерге тән химиялық реакция кезінде қосылыстардың түсінің, иісінің өзгеруі
Теориясы: «ТҮСІНУ» (Неге? Неліктен? Себебі? Не үшін?)   Себебін түсіндіріп жаз және бір-біріңе түсіндір «Жигсоо» әдісі бойынша «Тұздар» тақарыбын өздері талқылап, өздері ашу  Оқушылар көлемді мәтінді әрқайсысы жеке-жеке топ ішінде оқып шығып топпен талқылайды, сосын топтар құрамы өзгертіліп, құрамында әр бастапқы топтан бір белсенді оқушы бар жаңа (сарапшылар тобы) топтар құрылды.Құрылған сарапшы топ берілген тапсырмаларды біріге талқылап орындайды Осыдан кейін олар өз топтарына қайта оралып, өздерінің бұрынғы топтағы достарына кезекпен өз жанұяларында түсінген материалдарын тиянақты түрде жеткізіп, үйрет керек
Теориясы: «ТАЛДАУ» (Салыстыр, Айырмашылығы неде? Ұқсастығы неде? Тақырыптың басты идеясын жаз, деген болу керек)     «Кубиз» әдісін пайдаландым. Топтар сағат тілі бағытымен келесі топқа сұрақтры бар кубикти лақырады, сол кубиктегі сұрақты не тапсыраға жауап беру керек, болмаса келесі дсына тастау керек, сол арқылы сұрақтар мен тапсырмалырдың жауаптары нақтыланып ашылады. Бұл әдіс оқушы қызыға сабаққа пайдаланады..
Теориясы: «ЖИНАҚТАУ» (Қорытынды шығар, анықтама бер. Мазмұнды жүйеле, кесте, сызба, т.б. түрінде) Жаңа тақырып туралы білгеніңді жинақта. «Кім шапшаң»? Әр топқа интерактивті тақта бойынша слайда жасалған жаңа тақырып бойынша сұрақтар беріледі. Сұрақты әр топ тез әрі жауабын нақты түрде айтуы керек, әйтпесе бағасы төмендейді.        

Практикасы:

«ҚОЛДАНУ»

(қарапайым тапсырмалар

           Секматикалық кестені толтыру жалпы тақырыптарға арналған тапсырмалар орындау.
А деңгей                                          В деңгейде
Практикасы: «БАҒА БЕРУ» 2. Әр топ өздері бір- бірін бағалайды Өзіңе - өзің баға бер» - деген сауалнама бойынша оқушылар өз - өздеріне баға береді, мына көрсетілген сұрақтар төңірегінде   Әр оқушы өзін-өзі бағалйды  Смайликтер және бағалау критерилер арқылы іске асыру

 

Тақырыбы 61

Жай заттар мен оксидтер, негіздер

Мақсаты

Жай заттар мен оксидтер, негіздерді  түсіндеді, тапсырмалардвы орындау арқылы тақырыпты меңгереді, топпен жұмыс істеуге дағдыланады

Жалпы мақсат

Тақырып бойынша ойларын айқын тұжырымдайды;Диалогтік оқытудағы жоғары және төменгі мәртебелі сұрақтарды қойып үйренеді. Оқушының сыни ойлауы қалыптасады

Күтілетін нәтиже

Тақырыптың мазмұнын талдайды,пікірлерін дәлелдейді, тапсырмаларды орындайды

 

7 модульдің қолданылуы

АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.

 

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Миға шабуыл,Инсерт, Сөздер банкісі,Ыстық орындық, Кім шапшаң

Қолданылатын ресурстар

Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук

Ұйымдастыру кезеңі Тренинг Оқушыларды сапқа тұрғызып, 1-4 дейін санау арқылы топқа бөлу Алтын ереже құру қажеттігі туралы айту. Әр топқа бағалау парағын таратып беру. Фигуралармен бағалау әдісімен бағалау үшін фигуралар таратып беру «Сандарды бейнеле» ойыны арқылы психологиялық ахуалды жақсарту Оқушылар топқа бөлініп, өз топбасшыларын сайлайды. Топ ішінде тәртіп ережелері талданып, сол арқылы сыныптың алтын ережесін құрады. Бағалау парағы арқылы топбасшылар өз топ мүшелерін бағалап отырады. Фигуралар арқылы топтар өзара бағалайды. Әртоп өздеріне берілген сандарды дене мүшелерімен,қимылымен бейнелеу.
Сабақ кезеңдері Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті
Білім   Қызығушылық тарын ояту Миға шабуыл әдісін пайдалану арқылы үй тапсырмасына қатысты сұрақтар    Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру Слайдта берілген сұрақтарға жауап беру, топпен тапсырманы орындау Оқушы берген тапсырманы орындау
Түсіну «Инсерт» әдісін пайдалану арқылы өткен тақырыпты қайталау және жаңа сабақтың тақырыбын ашу   Интербелсенді тақтада берілген слайда көрсетілген мәтінмен жұмыс жасау, әр топ берілген тапсырмадағы тақырыпты і табу керек. Бұл тапсырманы оқушы орындай отырып,тақырыпты өз бетімен игереді,түсінбеген жерін түртіп алады және ең бастысы сыни ойлау дағдысы қалыптасады.   Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген сұрақтарға жауап беріп, өз ой-пікірлерімен санаса білу Топпен жұмыс жасау
Қолдану «Жай заттар мен оксидтер, негіздер»  туралы жаңа тақырыпқа байланысты «Сөздер банкасы» әдісі пайдалану арқылы тапсырмалар қолдану   Жаңа сабақты ашу мақсатында «Сөздер банкасы» ойынын қолдандым. Бүл ойында интерактивті тақтада екі шеңбер бейнеленген. Біріншісіне тақырыпқа сәйкес және тақырыпқа сәйкес емес сөздер жазылады. Оқушылар тақырыпқа сәйкес сөздерді тауып екінші шеңберге жазады. Топпен ақылдасып тақырыпты аша білді Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту Әдіс бойынша жаңа тақырыпты меңгереді және өз пікірлерін ортаға салады.
Сергіту сәті «Балапандар биі» атты жаттығу жасау Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау Интербелсеңді тақтадағы бейнероиктегідей жаттығулар жасайды.
Талдау Әр оқушыға шағын тест тапсырылады Тестке жауап беріп ойларын қортындылайды, тақырыпты жинақтайды Әр оқушыға шағын тест тапсырылады
Жинақтау Кім шапшаң ойыны  арқылы сабақты жинақтайды Топ бойынша тақырыпты жинақтау үшін тақырыпқа қатысты сұрақтар беруі Топтар сұрақ- жауап арқылы өзара жарысады, ойларын ортаға салады, тақырыпты жинақтайды
Бағалау Өзін-өзі бағалау (2 мин) Бағдарша, бағалау парақшалары Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату Өзін өзі топпн бағалайды
Рефлексия Стикерлерді толтыру ББҮ кестесі Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну Ұсынылған стикерді толтыру

 

Тақырыбы 62-63

Сандық есептер: химиялық реакция бойынша реакцияға қатысушы немесе реакция нәтижесінде түзілген бір заттың белгілі массасы, мөлшері немесе көлемі бойынша табиғатта жүретін процестер мен реакция нәтижесінде түзілген өнімінің массасын немесе реагенттің массасын, зат мөлшерін, көлемін есептеу;

Мақсаты

Тақырыптың мазмұнын өз бетімен түсініп оқуға және оның идеясын ашуға жол салу.Тапсырмалармен жұмыс істеуге,негізгі ойды таба білуге жағдай жасау.

Жалпы мақсат

Тақырып бойынша ойларын айқын тұжырымдайды;Диалогтік оқытудағы жоғары және төменгі мәртебелі сұрақтарды қойып үйренеді. Оқушының сыни ойлауы қалыптасады

Күтілетін нәтиже

Әңгіменің мазмұнын жетік түсінеді. Сабаққа қызығушылығы артып, өз ойын жүйелі түрде жеткізеді. Оқушылар сыни тұрғыдан ойлауға дағдыланады

 

7 модульдің қолданылуы

АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.

 

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Композициялық талдау, Жигсо, Венн диаграммасы,   Кубизм  

Қолданылатын ресурстар

Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук

Ұйымдастыру кезеңі Тренинг «Екі жұлдыз, бір тілек» тренингін жасау арқылы оқушылардың жақсы көңіл – күйлерін, сыныптың ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Барлығын ортаға шығып шеңбер құрду. Мен және оқушылар бір – бірімізге допты лақтыру арқылы өз ұсыныстарымыз бен тілектерімізді білдіргізу Оқушылардың мұндағы мақсаты жақсы тілектер арқылы өз жұптарын тауып, бір топ болып құралу.
Сабақ кезеңдері Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті
Білім   Қызығушылық тарын ояту Композициялық талдау жасау арқылы сұрақ жауап өткізу Үй тапсырмасын кайталау Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы оқушылар өзі бір- біріне қоя отырып өткен сабақ туралы не білгендерін ортаға салады Бір- біріне жақсы сөздер айта отырып сұрақ джауап арқылы бір- біріне жақсылықпен сәттіліктілейді
Түсіну Венн диагамманы талдау Тақырыптың мазмұнын қысқаша баяндайды,тақырыптың ең маңызды жерін ең қызық жерін табады,оны неге қызық деп тапқанын айтады,тақырып туралы ақпарат жинайды байланыстырыды, суреттейді - өз бағасын береді Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту Әдіс бойынша жаңа тақырыпты меңгереді және өз пікірлерін ортаға салады.
Қолдану  «Жигсо» әдісі бойынша әр топқа тапсырмалар тарату Сіздің тобыңызда 4 рөлді: лидер, баяндамашы, хатшы, уақыт сақшысы және бақылаушыларды анықтаңыз. Жұмыс төмендегідей жоспармен жүреді:         Берілген мәтінді оқып, топпен бірлесе отырып, талқылайды және әр топтың бақылаушысы жасаған жұмыстарға сәйкес бақылау парағын жүргізеді.                                                                                                                                                        ЖИГСО әдісі арқылы жүзеге асады.  Жұппен жұмыс.Топпен талдау.  
Сергіту сәті «Қара жорға биі» атты жаттығу жасау Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау Интербелсеңді тақтадағы бейнероиктегідей жаттығулар жасайды.
Талдау Бес жолды өлең арқылы тақырыпқа таладу жасау   Жаңа тақырыпқа қатысты  көгілдір экранда көрсетіліп,әр топ таңдау жасайды да, құрастырған өлеңдерін, жұмыстарыын оқиды   Берілген тапсырманы уақытылы орындау, тапсырманы орындау керек.  
Жинақтау Кубизм әдісі Әр топқа кубикте жазылған сұрақты беру Кубиктегі сұрақтарға жауап беру
Бағалау Өзін-өзі бағалау (2 мин) Бағдарша, бағалау парақшалары Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату Өзін өзі топпн бағалайды
Рефлексия Стикерлерді толтыру Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну Ұсынылған стикерді толтыру

 

 

Тақырыбы 65

Сандық есептер.

Мақсаты

Тақырыпты тапсырмалар арқылы қайтау арқылы түсінеді, ойларын жетілдіру арқылы білімділіктерін, сыни тұрғыдан ойлау арқылы дамытуға үйренеді

 

Жалпы мақсат

Тапсырмалар бойынша атқарушы ұғымын меңгерте отырып тапсырмаларды орындауда машықтандыру және тақырып ұғымын, түрлерін ажыратуға дағдыландыру

Күтілетін нәтиже

Тақырыпты түсіне отырып ойын жеткізе білу арқылы,тақырыпты дұрыс орындауға дағдыланады

 

7 модульдің қолданылуы

АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.

 

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Миға шабуыл,Конверт-сұрақ,Сәйкестендіру, Топтастыру, Ойлан,бірік,бөліс

Қолданылатын ресурстар

Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук

Ұйымдастыру кезеңі Тренинг Жаңа тақырыпқа байланысты сыныпты мозайка әдісі арқылы 3 топқа бөлу Оқушылардың мұндағы мақсаты суреттер арқылы өз жұптарын тауып, топ болып құралу
Сабақ кезеңдері Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті
Білім   Қызығушылық тарын ояту Миға шабуыл арқылы Сұрақ жауапты пайдалану Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы әр топты диалогқа түсіру ,Өткен тақырып аррналған а үй тасырмасын қайталау ға сұрақтар жасалып, арнайы плакатқа жазылып тақтаға ілінеді, крассворд, карточкалар Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген тапсырмаларды қатесіз топпен орындау, білімдерін тексеру. Топпен жұмыс жасау, жарыс арқылы сабаққа деген ынталары артады
Түсіну  Өткен тақырыпты меңгертуде «Конверт-сұрақ» әдісін қолдану және жаңа тақырыпқа бастама Сабақта қолданылатын әдіс оқушыларды сыни ойлауына ықпал етеді. Мұнда әр бала, өз ойын айтып,шығармашылығын қалыптастырады. Ол дегеніміз – бала бұрын тек тыңдаушы болса, енді ізденуші, өз ойын дәлелдеуші, ұйымдастырушы рөлін атқарады. Сын тұрғысынан ойлау қабілеттері сабақ үстіндегі проблемалық сұрақтарды шешу кезінде, бір сұраққа бірнеше нұсқада жауап берумен және ситуациялық жағдайлардан жол тауып шығу әрекеттерінен байқалады.   Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген сұрақтарға жауап беріп, өз ой-пікірлерімен санаса білу, өткен сабақтарды қайталау Топпен жұмыс жасау
Қолдану «Сәйкестендіру» тақырыпқа қатысты жауаптарын сәйкестендіру арқылы сабақтқа тапсырмалар қолдану   Топтарға жаңа тақырып бойынша және өткен сабақты толық меңгерту мақсатында сәйкестендіру әдісін пайдалану арқылы тапсырмалар беріледі.Ол әдіс арқылы оқушы жаңа тапсырманы түсінеді,ойланады тапсырмаға байланысты тапсырмаларды сәйкестендіреді Берілген жаңа тақырыпты топтан талқылайды, өз ойларын ортаға салады, тексереді, нәтижесін қазаға жазылған тапсырмаға қатысты сйкестендіріп жауабын көрсетеді. Берілген сұрақтар арқылы топтар бір-біріне сұрақ қою арқылы диалогке түседі.  
Сергіту сәті «Балапандар биі» атты жаттығу жасау Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау Интербелсеңді тақтадағы бейнероиктегідей жаттығулар жасайды.
Талдау «Топтастыру» арқылы жалыпы бүгінгі сабақты меңгерту іс-әрекетіне балайнысты сабақты талдау   Әр топқа жаңа тақырып төңірегінде тапсырмалар татату, Әр топ өз беттеріншге ақылдасып, нәтижесінде топтаса отырып ортақ жауап табады, сол арқылы тақырыптың мағанасын ашады Берілген тапсырманы уақытылы орындау, сұрақтарға нақты жауап беру, өзара пікір алмасады, топпен, жек дара тапсырмаларды орындайды, нәтижесінде топтаса отырып ортақ жауап табу керек
Жинақтау Ойлан,бірік,бөліс тапсырмасы. Суреттен көрсете отырып постер арқылы Әр топқа тапсырма беріледі, сол тапсырманы суретер арқылы көрсетеді, нәтижесін постерге салады Жеке ойланады,топ болып біріге жұмыс жасайды,басқа топтарға бөліседі.
Бағалау Өзін-өзі бағалау (2 мин) Бағдарша, бағалау парақшалары Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату Өзін өзі топпн бағалайды
Рефлексия Стикерлерді толтыру Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну Ұсынылған стикерді толтыру

 

Тақырыбы 67-68

Қайталау

Мақсаты

Тақырыптың маңыздылығымен танысады.Тақырыпты і талдау арқылы өмірдегі құндылықтардың,қасиетті ұғымдардың парқын ажырата білуге мүмкіндік

Жалпы мақсат

Тапсырмалар бойынша атқарушы ұғымын меңгерте отырып тапсырмаларды орындауда машықтандыру және тақырып ұғымын, түрлерін ажыратуға дағдыландыру

Күтілетін нәтиже

Негізгі мәселені анықтай білу дағдылары қалыптасады, ой-өрістерін дамиды

7 модульдің қолданылуы

АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.

 

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

Кім жылдам, Интервью,Жигсо,Дебат,

Қолданылатын ресурстар

Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук

Ұйымдастыру кезеңі Тренинг Барлық оқушыны ортаға шығарып шеңбер құрғызамын. Сәлемдесемін. Сыныптағы оқушылардың келген-келмегендерін түгелдеймін. Топқа бөлдіремін. Қалай отыратындықтарын түсіндіремін. Алтын ереже құрудың жолдарын айтып түсіндіремін. Мұғаліммен сәлемдеседі. Шеңбер жасап бір-біріне жылы сөздер айтты. Сыныптың топ басшысы жоқтарды айтады. Түрлі түсті қағаздарды алып сол бойынша топ құрып орындарына отырады. Сабаққа кедергі келтіретіндерді болдырмау шараларын жазып шығады. Оны тақтаға шығып А1 форматтағы қағазға жазады.
Сабақ кезеңдері Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті
Білім   Қызығушылық тарын ояту «Кім жылдам»  Сұрақтар слайдта әр топқа     Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы диалогқа түсіру ,Слайда үй тасырмасын қайталау ға сұрақтар жасалып, интерактивті тақтада көрсетіледі. Мұғалім берген тапсырманы орындау Слайдта жазылған барлық қайталау сұрақтары мен тапсырмалар интерактиті тақтамен беріліп, әр топ өз білгендерін, білетіндерін сыни тұрғыдан ойлау арқылы нақты дәлелдермен жауап береді
Түсіну Интервью әдісі тақырыбына арнайы тапсырмалар тартату   Жаңа тақырыпты оқушыларға түсіндіру Соңында интервью әдісін пайдалану арқылы жаңа тақырыпты меңгерту және сабақты талдату Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту Әдіс бойынша бір- біріне жаңа тақырып көлемінде интервью арқылы сұрақ- жауап жүргізу Ол үшін әр топтан ортаға оқушы шығып интервью сәтін жүргізеді
Қолдану  «ЖИГСО әдісі» пайдаланамыз Тақырыбы: Осы көрстелген жаңа тақырыпты оқушыларға қысқаша түсіндіру мақсатында осы көрсетілген әдіс бойынша жаңа материалдарға байланысты ресурстар беру, өз бетерінше дайындық жасату Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, өз ойлары мен пікірлерін айту Әдіс бойынша жаңа тақырыпты меңгереді және өз пікірлерін ортаға салады., бір-біріне түсіндіреді
Сергіту сәті «Балапандар биі» атты жаттығу жасау Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау Интербелсеңді тақтадағы бейнероиктегідей жаттығулар жасайды.
Талдау Топпен жұмыс «Дебат» әдісі Тақырыбы: Өткен тақырыптар төңірегінде Топтарға жаңа тақырып бойынша және өткен сабақты толық меңгерту мақсатында тапсырмалар беріледі.Сұрақтар мен қосымша тапсырмалар жаңа мтақырып бойынша, сабақты қалай түсінгендігін тексеру және жұмыс істеу Берілген тапсырманы уақытылы орындау, топпен тапсырмаларды талқылау, әр топтан оқушыортаға шығып өз ойын және пікірін бүгінгі тақырып бойынша жеткізу, талдау және бағалау, тапсырмаларды орынату Берілген сұрақтар арқылы топтар бір-біріне сұрақ қою арқылы диалогке түседі.  
Жинақтау Әр топқа деңгейлік тапсырмаларды тест түрінде беріледі.   Топ жетекшілеріне топ мүшелерін бағалау үшін критерийлер беріледі.       Оқушылар тест шешіп, критерий арқылы топ жетекшісі топ мүшелерін бағалайды, топ жетекшісін топ мүшелерінің бірі бағалайды.  
Бағалау Өзін-өзі бағалау (2 мин) Бағдарша, бағалау парақшалары Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын тарату Өзін өзі топпн бағалайды
Рефлексия Стикерлерді толтыру Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну Ұсынылған стикерді толтыру

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2018-10-14; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1306 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Своим успехом я обязана тому, что никогда не оправдывалась и не принимала оправданий от других. © Флоренс Найтингейл
==> читать все изречения...

3756 - | 3528 -


© 2015-2026 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.