Тема: Лікарські засоби, що впливають на тонус і скоротливу активність міометрія. Солі лужних та лужноземельних металів. Глюкоза.
План:
Класифікація речовин, що впливають на тонус і скоротливу активність міометрія.
Засоби, що зумовлюють ритмічні скорочення міометрія: гормональні препарати гіпофіза — окситоцин (його властивості, шляхи введення, механізм дії на міометрій, показання і протипоказання до застосування, побічні ефекти), гіфотоцин (особливості дії, особливості введення при пологах); простагландини — динопрост, простенон (їхні властивості, механізм дії, шляхи введення, побічна дія, протипоказання).
Застосування наркотичних засобів, М-холіноблокаторів, спазмолітиків міотропної дії, бета2-адреноміметиків (партусистен), гестагенів (прогестерон) для послаблення пологової діяльності.
Засоби, що зумовлюють тонічні скорочення міометрія: препарати маткових ріжків — метилергометрин, ерготал, ерготамін. Їх вплив на міометрій. Механізм дії при кровотечах. Показання та протипоказання до застосування. Використання рослинних препаратів при маткових кровотечах (трава грициків, кора калини, листя кропиви, трава гірчака перцевого).
Засоби, що розслаблюють міометрій (токолітичні засоби): партусистен, його властивості, механізм дії, показання та протипоказання до застосування.
Солі лужних металів. Солі Натрію: ізотонічний, гіпертонічний та гіпотонічний розчини, їх фізіологічне значення, характеристика та застосування.
Солі Калію. Вплив на функції нервової системи, діяльність серця. Калію хлорид, форми випуску, застосування. Препарати калію: панангін, аспаркам. Показання до застосування, їх використання.
Солі Кальцію, їх фізіологічне значення, ефекти дії. Кальцію хлорид та кальцію глюконат, форми випуску, шляхи введення, застосування.
Солі лужноземельних металів. Солі Магнію. Магнію сульфат, залежність фармакологічної дії магнію сульфату від шляхів уведення. Резорбтивна дія йонів Магнію (вплив на центральну нервову та серцево-судинну системи), жовчогінна та проносна дія. Форми випуску та застосування магнію сульфату.
Барію сульфат. Застосування барію сульфату для рентгенологічного дослідження травного каналу.
Глюкоза, її енергетичне значення, антитоксичні та осмотичні властивості. Форми випуску, застосування ізотонічного та гіпертонічного розчинів, шляхи їх уведення.
ЗАСОБИ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА СКОРОТЛИВУ АКТИВНІСТЬ І ТОНУС МІОМЕТРІЯ.
Засоби, що Впливають на скоротливу актив ність і тонус міометрія.
Засоби, що посилюють скоротливу активність міометрія (утеротоніки).
Засоби, що знижують скоротливу активність міометрія (токолітики). Засоби, що підвищу ють переважно тонус міометрія. Засоби, які за стосовують для збереження вагітності в ранні терміни. Засоби, що впливають на систему крові. Засоби, що стимулюють еритропоез (проти анемічні).. Засоби, що стимулюють лейкопоез. Засоби, що впливають на згортання крові.
Засоби, що впливають на скоротливу активність і тонус міо метрія (табл. 26).
Засоби, що посилюють скоротливу активність міометрія (утеротоніки):
1. Препарати задньої частки гіпофіза — окситоцин, пітуїтрин, гіфотоцин, дезамінокситоцин, метилокситоцин.
2. Препарати простагландинів — динопрост (ензапрост, простий F2a), динопростон (простий Е2, цервіпрост), простенон.
3. Допоміжні засоби — промедол, прозерин, рицинова олія, естрон (фолікулін), естрадіолу дипропіонат, енергетичний комплекс (40% розчин глюкози, вітаміни С, В,, кальцію хлорид, кальцію глюконат, сигетин).
Окситоцин — синтетичний гормон задньої частки гіпофіза. Посилює ритмічні скорочення матки, підвищує її тонус (напруження м'яза), стимулює синтез простагландинів у міометрії. Матка чутлива до окситоцину в останній термін вагітності та через 2—3 дні після пологів. Застосовують при слабкості пологової діяльності для стимуляції пологів, гіпотонічних маткових кровотечах. Протипоказаний при невідповідності розмірів плода і таза, косому і поперечному положенні плода, попередньому кесаревому розтині. Вводять для стимуляції пологів внутрішньовенно крапельно 5 ОД на 500 мл 5% розчину глюкози зі швидкістю 8—10 крапель за 1 хв, кожні 15—20 хв дозу збільшують на 19 крапель. Максимальна доза — 40 крапель за 1 хв. Для усунення тонічного компонента в дії окситоцину вводять атропіну сульфат. Окситоцин доцільно вводити при значному розкритті шийки матки (на 6 пальців і більше) і вторинній слабкості пологів. Для зупинки гіпотонічних кровотеч вводять внутрішньом'язово або в шийку матки 3-5 ОД.
Пітуїтрин — витяжка із задньої частки гіпофіза тварин, містить 2 гормони — окситоцин та вазопресин. Дія пітуїтрину на міомет-рій визначається наявністю окситоцину. Вазопресин — антидіуретичний гормон, знижує діурез, затримує воду та іони в організмі і за рахунок цього підвищує AT. Пітуїтрин застосовують в акушерстві та гінекології в тих же випадках, що й окситоцин. Протипоказання до застосування, як і в окситоцину. Пітуїтрин також не можна застосовувати при гіпертензії.
Простагландини — біогенні біологічно активні речовини, мають багатогранну фізіологічну активність. Вперше їх було виявлено в простаті, звідки й отримали свою назву.
Простагландини груп Е і F виявляють виражену стимулівну дію на матку, причому на відміну від гормонів гіпофіза міометрій чутливий до простагландинів протягом усього періоду вагітності. Крім цього, простагландини (особливо динопростон) мають здатність розширювати шийку матки. Застосування простагландинів для стимуляції пологів є фізіологічно обгрунтованим: при фізіологічних пологах окситоцин, який утворюється в організмі матері і плода, забезпечує виділення простагландинів за рахунок ішемії міометрія та звільнення з клітин кальцію.
Динопрост (простагландин F2, простий, ензапрост) справляє виражену стимулівну дію на матку, підвищуює її тонус, розслаблює м'язи шийки матки. Застосовують для стимуляції пологів, зупинки важких маткових кровотеч, розширення шийки матки при операціях, переривання вагітності за медичними показаннями на пізніх термінах (15 тиж і більше). Побічна дія — тахікардія, бронхоспазм, підвищення температури тіла, гіпертонус і розрив матки, ендометрит, флебіт.
Динопростон (цервіпрост, простий Е2) має властивості, подібні до динопросту, але відіграє більш важливу роль у розпочинанні пологового акту. Тому застосовують його у вигляді гелю і таблеток ендоцервікаяьно для розширення шийки матки перед стимуляцією пологів окситоцином (якщо розширення шийки менше ніж на 6\пальців), а також як і динопрост.
Засоби, що зменшують скоротливу активність міомет
рія (токолітики):
1. β2-Адреноміметики — фенотерол (партусистен), сальбутамол, гексопреналін (гініпрал), ритодрин (пре-пар).
2. Засоби для наркозу — натрію оксибутират, азоту закис.
Магнію сульфат.
Спирт етиловий.
Засоби, які зменшують ритмічні скорочення матки та її тонус застосовують для збереження вагітності при загрозі передчасних пологів.
Засоби, що підвищують тонус матки:
1. Препарати маткових ріжок — ергометрину малеат, метилер-гометрин, ерготамін (корнутамін), ерготал;
2. Синтетичні препарати — котарніну хлорид (стиптицин);
3. Рослинні засоби — настойка барбарису, екстракт грициків, калини, гірчака перцевого.
Препарати маткових ріжок — ергометрину малеат, метилерго-метрин, ерготамін, ерготал — спричинюють значне і тривале тонічне скорочення маткового м'яза. Це призводить до механічного передавлювання судин і зупинки маткової кровотечі. Крім цього препарати маткових ріжок прискорюють зворотний розвиток матки після пологів (субінволюцію матки). Застосовують для зупинки маткових кровотеч після пологів, абортів, для прискорення інволюції матки. Протипоказані вагітним, під час пологів до моменту народження плаценти.
Препарати маткових ріжок високотоксичні, внаслідок передозування з'являється біль у животі, нудота, блювання, діарея, спрага, порушення координації рухів, мовлення, запаморочення, марення, судоми, кома.
Ергометрину малеат — найбільш ефективний препарат маткових ріжок. Дія починається через 1—2 хв (при внутрішньовенному введенні) і триває 2—4 год. Застосовують для зупинки гіпотонічних маткових кровотеч після пологів, абортів, ручного відокремлення плаценти, кесаревого розтину. Для цього його вводять підшкірно, внутрішньом'язово, в шийку або тіло матки.
Котарніну хлорид — синтетичний препарат, що підвищує тонус матки. Призначають для зупинки маткових кровотеч різної етіології (на фоні запальних захворювань матки — ендометритів, доброякісних пухлин — фіброміом; після абортів, пологів).
Засоби, які застосовують для збереження вагітності в ранні терміни:
1. Гестагенні гормони — прогестерон, алілестренол (туринал), дидрогестерон (дуфастон), медрогестерон.
2. Вітамінні препарати — вітамін Е (токоферолу ацетат).
Особливості роботи з препаратами:
— окситоцин найбільш ефективний при розкритті шийки матки на 6 пальців і більше. Обов 'язковою умовою для його застосу вання є розітнутий плодовий міхур;
— динопростон у вигляді вагінального гелю чи таблеток можна застосовувати тільки за умови, що плодовий міхур цілий.
Таблиця Засоби, що впливають на скоротливу активність і
тонус міометрія
Назва препарату