Хронологія кодифікаційних робіт була така. У лютому 528 р. Юстиніан створив комісію з 10 чоловік за участю Трібоніана, і вже 7 квітня 529 р. був оприлюднений кодекс Юстиніана, до якого увійшли імператорські конституції I-VI ст. (Novus codex Justinianus).
У грудні 530 р. була створена комісія вже з 15 осіб під головуванням Трібоніана, куди увійшли вчені професори з Константинопольської академії Теофіл і Кратин і з Берітской - Дорофей і Анатолій, а також 11 адвокатів.
У завдання комісії входило написання Дигест-збірки витягів з класичних римських юристів, який був завершений 16 грудня 533 р
Одночасно Трибоніан, Теофіл і Дорофей за дорученням Юстиніана підготували Інституції — елементарний підручник основ римського права, який був також офіційно затверджений як закон у 533 р.
У листопаді 534 р. був перероблений і оновлений Кодекс імператорських конституцій. Перша редакція кодексу не збереглася. Друга редакція - Codex repetitae praelactionis дійшла до нас і увійшла до Зводу Юстиніана. Вже після смерті Юстиніана були опубліковані Новели - неофіційна збірка імператорських конституцій, що вийшли після видання кодексу в 535-556 рр..
Таким чином, власне кодифікація Юстиніана була проведена в 529-534 рр.. і включала в себе Кодекс, Інституції та Дигести. У Середньовіччя разом з Новелами вони отримали найменування «Звід цивільного права» (Corpus iuris civilis) і були вперше видані Д. Готофредом. Оригінальні тексти не збереглися, а дійшли до нащадків у грецьких та латинських рукописах VI-XI ст.
Значення кодифікації Юстиніана надзвичайно велике. Це була подія всесвітньо-історичного значення, і воно увічнило ім'я Юстиніана. За словами сучасних вчених, що вивчають римське право, це найбільша кофікаційна робота у всій античності, а може бути, і у всій історії права, якщо брати до уваги його зміст і вплив на подальший розвиток права (Іво Пуха, М. Поленак-Якимівський). Сам Юстиніан назвав свою кодифікацію «храмом римській юстиції». У Середньовіччя цей Звід став фундаментом, на базі якого зародилася сучасна юридична наука. На думку вчених, Звід з повною підставою можна назвати «біблією» юриста.
Структура. Дигести (по-грецьки - Пандекти) - систематизований збірник уривків з робіт найвідоміших римських юристів. Це найбільш значна і сама об'ємна частина Зводу. У них налічується до 9200 уривків з 2 тис. робіт, що належать 39 авторам IV ст. н.е. Дигести складалися їх 50 книг, книги ділилися на титули і фрагменти.
Комісія мала право вносити зміни в тексти, усуваючи протиріччя і пристосовуючи їх до нового часу (так звані інтерполяції).
Дигести, як і інші частини кодифікації, отримали статус закону.
Юстиніан заборонив писати до них коментарі, дозволялося тільки робити лікування і переводити на грецьку мову.
За словами О.А. Омельченко, це була свого роду енциклопедія римської юриспруденції, але що відображала в тому числі і правові пріоритети.
Інституції — елементарний підручник римського права, покликаний був, за словами самого Юстиніана, служити вступним піврічним курсом для початківців студентів. В основу Інституцій були покладені Інституції Гая. Досить часто зустрічаються посилання на Закони XII Таблиць, так як Юстиніан шанобливо ставився до них.
Інституції складаються з чотирьох книг, які поділяються на титули і параграфи.
У першій книзі після загальної характеристики системи римського права та його джерел визначаються становище окремих категорій осіб та інститути сімейного права.
У другій розглядаються категорії речей, володіння, право власності, сервітути, заповіти.
Третя містить питання спадкування за законом і зобов'язальне право, в тому числі різні види контрактів та квазі-контрактів.
У четвертій книзі викладаються зобов'язання з деліктів, система позовів, преторські інтердиктів, екстраординарний процес і державні злочини.
Саме в Інституціях давно відоме визначення права: «Юстиція полягає в постійній і твердій волі віддавати кожному своє. Юриспруденція ж є пізнання божеських і людських справ, розуміння справедливого і несправедливого» (I. 1.1).
Кодекс - збірник імператорських конституцій. Складався з 12 книг, 765 титулів і містив у собі 4600 імператорських конституцій, починаючи з 117 р. Конституції імператорів з цивільного права та судочинства були зібрані в основному з 2-го по 8-ю книгах. Було збережено дати видання і імена імператорів.
Новели - приватна кодифікація конституцій, виданих вже після завершення кодифікаційних робіт, проведена після смерті Юстиніана.
Збереглися три збірки.
Перший, 566 р., включав 122 конституції, два інших відносяться до другої половини VI-VII ст. і містили відповідно 134 і 168 актів.