Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Хронологія кодифікованих робіт Юстиніана




Хронологія кодифікаційних робіт була така. У лютому 528 р. Юстиніан створив комісію з 10 чоловік за участю Трібоніана, і вже 7 квітня 529 р. був оприлюднений кодекс Юстиніана, до якого увійшли імператорські конституції I-VI ст. (Novus codex Justinianus).

У грудні 530 р. була створена комісія вже з 15 осіб під головуванням Трібоніана, куди увійшли вчені професори з Константинопольської академії Теофіл і Кратин і з Берітской - Дорофей і Анатолій, а також 11 адвокатів.

У завдання комісії входило написання Дигест-збірки витягів з класичних римських юристів, який був завершений 16 грудня 533 р

Одночасно Трибоніан, Теофіл і Дорофей за дорученням Юстиніана підготували Інституції — елементарний підручник основ римського права, який був також офіційно затверджений як закон у 533 р.

У листопаді 534 р. був перероблений і оновлений Кодекс імператорських конституцій. Перша редакція кодексу не збереглася. Друга редакція - Codex repetitae praelactionis дійшла до нас і увійшла до Зводу Юстиніана. Вже після смерті Юстиніана були опубліковані Новели - неофіційна збірка імператорських конституцій, що вийшли після видання кодексу в 535-556 рр..

Таким чином, власне кодифікація Юстиніана була проведена в 529-534 рр.. і включала в себе Кодекс, Інституції та Дигести. У Середньовіччя разом з Новелами вони отримали найменування «Звід цивільного права» (Corpus iuris civilis) і були вперше видані Д. Готофредом. Оригінальні тексти не збереглися, а дійшли до нащадків у грецьких та латинських рукописах VI-XI ст.

Значення кодифікації Юстиніана надзвичайно велике. Це була подія всесвітньо-історичного значення, і воно увічнило ім'я Юстиніана. За словами сучасних вчених, що вивчають римське право, це найбільша кофікаційна робота у всій античності, а може бути, і у всій історії права, якщо брати до уваги його зміст і вплив на подальший розвиток права (Іво Пуха, М. Поленак-Якимівський). Сам Юстиніан назвав свою кодифікацію «храмом римській юстиції». У Середньовіччя цей Звід став фундаментом, на базі якого зародилася сучасна юридична наука. На думку вчених, Звід з повною підставою можна назвати «біблією» юриста.

Структура. Дигести (по-грецьки - Пандекти) - систематизований збірник уривків з робіт найвідоміших римських юристів. Це найбільш значна і сама об'ємна частина Зводу. У них налічується до 9200 уривків з 2 тис. робіт, що належать 39 авторам IV ст. н.е. Дигести складалися їх 50 книг, книги ділилися на титули і фрагменти.

Комісія мала право вносити зміни в тексти, усуваючи протиріччя і пристосовуючи їх до нового часу (так звані інтерполяції).

Дигести, як і інші частини кодифікації, отримали статус закону.

Юстиніан заборонив писати до них коментарі, дозволялося тільки робити лікування і переводити на грецьку мову.

За словами О.А. Омельченко, це була свого роду енциклопедія римської юриспруденції, але що відображала в тому числі і правові пріоритети.

Інституції — елементарний підручник римського права, покликаний був, за словами самого Юстиніана, служити вступним піврічним курсом для початківців студентів. В основу Інституцій були покладені Інституції Гая. Досить часто зустрічаються посилання на Закони XII Таблиць, так як Юстиніан шанобливо ставився до них.

Інституції складаються з чотирьох книг, які поділяються на титули і параграфи.

У першій книзі після загальної характеристики системи римського права та його джерел визначаються становище окремих категорій осіб та інститути сімейного права.

У другій розглядаються категорії речей, володіння, право власності, сервітути, заповіти.

Третя містить питання спадкування за законом і зобов'язальне право, в тому числі різні види контрактів та квазі-контрактів.

У четвертій книзі викладаються зобов'язання з деліктів, система позовів, преторські інтердиктів, екстраординарний процес і державні злочини.

Саме в Інституціях давно відоме визначення права: «Юстиція полягає в постійній і твердій волі віддавати кожному своє. Юриспруденція ж є пізнання божеських і людських справ, розуміння справедливого і несправедливого» (I. 1.1).

Кодекс - збірник імператорських конституцій. Складався з 12 книг, 765 титулів і містив у собі 4600 імператорських конституцій, починаючи з 117 р. Конституції імператорів з цивільного права та судочинства були зібрані в основному з 2-го по 8-ю книгах. Було збережено дати видання і імена імператорів.

Новели - приватна кодифікація конституцій, виданих вже після завершення кодифікаційних робіт, проведена після смерті Юстиніана.

Збереглися три збірки.

Перший, 566 р., включав 122 конституції, два інших відносяться до другої половини VI-VII ст. і містили відповідно 134 і 168 актів.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-04-15; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 335 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Есть только один способ избежать критики: ничего не делайте, ничего не говорите и будьте никем. © Аристотель
==> читать все изречения...

2248 - | 2201 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.