Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Сімейний статус (status familias).




Тема 4: Особи (суб'єкти) права.

1. Поняття та види осіб (суб'єктів права) у Стародавньому Римі.

2. Поняття правоздатності фізичних осіб. Зміст правоздатності. Виникнення та припинення правоздатності. Обмеження правоздатності.

3. Поняття дієздатності фізичних осіб.

4. Правове положення окремих верств населення Риму.

5. Поняття, види та ознаки юридичних осіб в Римі.

Поняття та види осіб (суб'єктів права) у Стародавньому Римі.

«Усе право, - говорили римляни, - належить або до осіб, або до речей (об'єктів), або позовами» (Гай, 1.8).

Право, що відноситься до осіб, поділялося на статусне та сімейне право.

Статусне являло собою зібрання правових установлень, що регулюють правовий стан (status) окремих осіб (persona) і цілих категорій населення Римської держави.

Суб'єктами права (persona) виступають передусім фізичні особи (люди).

Проте римське право визнавало суб'єктами права і юридичні особи - організаційно оформлені колективи людей.

Правове становище різних категорій осіб було різне в залежності від статусу, який мали ці особи в суспільстві. Римському праву були відомі три статуси:

Статус свободи (status libertatis)

Статус громадянства (status civitatis)

сімейний статус (status familias).

З точки зору статусу свободи, всі люди ділилися на вільних і рабів. Це поділ у праві римляни вважали головним. Раби, не володіючи статусом свободи, не визнавалися суб'єктом права, а були його об'єктом, говорять «знаряддям». З точки зору законів природи, всі люди вільні. Цими законами вони обгрунтовували інший інститут ins gentium - manumissio (звільнення з рабства).

З вільних людей одні - вільнонароджені, інші - вільновідпущені. Останні навіть у праві Юстиніана не зрівнялися повністю в правах з вільнонародженими.

З точки зору статусу громадянства, піддані Риму ділилися на римських громадян і негромадян. За обсягом тільки римські громадяни володіли всією повнотою прав. Деякі неримляни наближалися до них за обсягом своїх прав і легко ставали римськими громадянами - це латини.

Останнє вільне населення Римської держави - перегріни - спочатку було позбавлене всяких прав, і лише поступово його правове становище стало наближатися до положення римських громадян. Законом Каракалли 212 р. всім підданим Римської імперії було дано римське громадянство, і хоча в праві з'явилася абстрактна особистість з рівним об'ємом прав, ніколи правове становище римського населення не було рівним. Більше того, період домінату посилив станову відмінність, з'явилася нова категорія полубесправних осіб - колони, прообраз кріпаків феодальної Європи.

З точки зору сімейного статусу, в римській родині був один батько сімейства (глава, домовладика - paterfamilias) і його підвладні. Тільки батько сімейства володів всією повнотою прав, він був особою самостійним (sui iuris), а решта членів сім'ї - підвладні, особи чужого права (alieni iuris) мали досить обмеженим колом прав, перебували в повній залежності від paterfamilias.

Таким чином, в римському суспільстві всією повнотою влади могли мати вільні, самостійні римські громадяни. Для оскарження або встановлення статусу були встановлені статусні суди і давалися спеціальні позови.

Створення ідеї юридичної особи, як самостійного суб’єкта цивільного права, самостійного центру господарського життя є безсумнівною заслугою римського права.

Правоздатність юридичної особи в Римі обмежувалася тільки майновими правами, однак ці права не для всіх юридичних осіб були однаковими; не кожна юридична особа могла одержати спадщину, таке право належить тільки державній казні. Юридичні особи існують самостійно і незалежно від зміни їх особового складу. Суб’єктом права і обов’язків є юридична особа, тому за правочином вона дістає права і несе відповідальність за себе; за особисті борги своїх членів корпорація відповідальності не несе, а члени корпорації не відповідають за її борги. Вищим органом управління корпорацій були загальні збори, справи вирішувалися більшістю голосів.

Юридичні особи в Римі не мали власної дієздатності. Ця нездатність самостійно здійснювати свої права і обов’язки компенсувалася представництвом фізичних осіб, діям яких право надавало такого ж значення, як діям самої юридичної, особи. Функції господарської діяльності могли бути розподілені між декількома або однією особою.

Діяльність юридичної особи припинялася в таких випадках:

1) після досягнення мети, яка ставилася перед нею;

2) за розпорядженням державної влади, якщо її діяльність набувала незаконного характеру;

3) якщо втрачено майно;

4) після вибуття всіх її членів.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-04-15; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 383 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Неосмысленная жизнь не стоит того, чтобы жить. © Сократ
==> читать все изречения...

2285 - | 1991 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.