Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Загальні положення щодо соціального страхування від нещасного випадку та професійного захворювання на виробництв




МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ВНУТРІШНІХ СПРАВ

ЮРИДИЧНИЙ ФАКУЛЬТЕТ

Кафедра фізичного виховання

 

ЛЕКЦІЯ

з дисципліни «Охорона праці в галузі»

ТЕМА № 8. Соціальне страхування від нещасного випадку та професійного захворювання на виробництві.

 

(2 години)

 

Для студентів

Юридичного факультету

 

 

Дніпропетровськ – 2014


Лекцію підготував: професор кафедри фізичного виховання, доктор біологічних наук, професор Грибан В.Г.

 

Рецензент:

 

Начальник відділу Медичного забезпечення ГУ МВС України у Дніпропетровській області, полковник міліції Д.О. Шаповалов

 

Лекція обговорена та схвалена на засіданні кафедри фізичного виховання 27 серпня 2014 р., протокол № 1

 

 

План:

1.Загальні положення щодо соціальногострахування від нещасного випадку та професійного захворювання на виробництві

2. Управління страхуванням від нещасного випадку. Фонд соціального страхування, його матеріально-технічне забезпечення та управління ним.

3. Соціальні послуги і виплати, які здійснює Фонд соціального страхування. Фінансування страхових виплат, соціальних послуг і профілактичних заході

4. Заходи Фонду соціального страхування щодо профілактики нещасних випадків, професійних захворювань. Страхові експерти з охорони праці, їх права та обов‘язки.

5. Нагляд у сфері страхування від нещасного випадку

 

 

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА:

Основні законодавчі та нормативні акти

1. Конституція України

2. Міжнародний стандарт SA8000: 2001 «Соціальна відповідальність».

3. Міжнародний стандарт ISO 26000:2010 – «Настанова по соціальній відповідальності». ISO 26000: 2010 (Draft) Guidance on Social Responsibility.

4. Закон України «Про охорону праці».

5. Кодекс законів про працю України.

6. Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

7. Закон України «Про страхові тарифи на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» від 22.02.2001 р.

8. ДНАОП 0.03.5.07 -04 Порядок складання та вимоги до санітарно - гігієнічних характеристик умов праці.

Основна література

1. Основи охорони праці: Підручник. 2-ге видання / К.Н.Ткачук, М.О.Халімовський, В.В.Зацарний та ін. – К.: Основа, 2006 – 448 с.

2. Запорожець О.І., Протоєрейський О.С., Франчук Г.М., Боровик І. М. Основи охорони праці. Підручник. – К.: Центр учбової літератури, 2009. – 264 с.

3. Грибан В.Г., Негодченко О.В.Охорона праці: Навчальний посібник, 2-е вид. –К.: Центр учбової літератури.2011.-280 с.

4. Желібо Є. П., Баранова Н. І., Коваленко В.В. Охорона праці в органах державної податкової служби. Навч. посібник для ВНЗ. Ірпінь. - 2002.

5. Зеркалов Д.В. Охолрона праці в галузі: Загальні вимоги.Навчальний посібник. _К.: «Основа». 2011. -551 с.

6. Катренко Л.А., Пістун І.П. Охорона праці в галузі освіти: Навч. посібник. – Суми: університетська книга, 2001. – 339 с.

7. Протоєрейський О. С, Запорожець О. І. Охорона праці в галузі: Навч. посіб. – К.: Книжкове вид-во НАУ, 2005. – 268 с.

8. Русаловський А. В. Правові та організаційні питання охорони праці: Навч. посіб. – 4-те вид., допов. і перероб. – К.: Університет «Україна», 2009. – 295 с.

9. Третьяков О.В., Зацарний В.В., Безсонний В.Л. Охорона праці: Навчальний посібник з тестовим комплексом на CD/ за ред. К.Н. Ткачука. – К.: Знання, 2010. – 167 с. + компакт-диск.

10. Ярошевська В.М., Чабан В.Й. Охорона праці в галузі. - Навчальний посібник. – К.: Професіонал, 2004. – 288 с.

Вступ

 

 

Метою теми є висвітлення соціального захисту працівників на виробництві згідно ст. 49 Конституції України. Студенти поповнять свої знання відносно принципів соціального страхування працівників, обов’язків та прав працівників на соціальне страхування, Фонду соціального страхування.

Зв'язок лекції з попередніми темами. Лекція з теми № 8 «Соціальне страхування від нещасного випадку та професійного захворювання на виробництві» тісно пов’язана із усіма попередніми лекціями курсу, має базове теоретичне та методологічне значення для їх опанування студентами.

Зв'язок лекції з іншими навчальними дисциплінами: Дана тема лекції тісно повязана з такими навчальними дисциплінами, як Трудове право, Право соціального забезпечення, адміністративне право.


Загальні положення щодо соціального страхування від нещасного випадку та професійного захворювання на виробництв

 

В сучасних ринкових умовах з появою різних форм власності багато підприємств позбулись фінансового захисту держави. Згідно із законодавством, що діяло донедавна, усі витрати, пов'язані з нещасним випадком, несло те підприємство, де трапилася ця трагічна подія. Тобто трудовий колектив залишався наодинці зі своєю бідою, бо фінансові можливості невеликих підприємств обмежені. Практика показала, що в таких ситуаціях деякі з них ставали банкрутами або швидко ліквідовувались, залишивши напризволяще потерпілого та його сім'ю. Інші підприємства, беручи кредити залізали у багаторічні борги з усіма негативними наслідками, що звідси випливають. Більшість підприємств, навіть середніх та великих, не могли акумулювати достатні страхові ресурси для компенсації матеріальних збитків у разі нещасного випадку чи професійного захворювання. Адже нещасний випадок, у принципі, може статись будь-де, будь-коли та з будь-ким.

У більшості промислово розвинутих країн державна соціальна політика базується на солідарній основі та на суспільній думці про тё;що потерпілі на виробництві повинні мати право на особливі переваги в соціальному захисті.

Виходячи з вищезазначених обставин та враховуючи міжнародний досвід був розроблений і набув чинності з 1 січня 2001 року Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, якi спричинили втрату працездатності». Цей Закон гapaнтує право громадян на соціальний захист, яке проголошується Конституцію України (ст. 46), зокрема в разi повної, часткової або тимчасoвoї втрати працездатності. Дія цього Закону поширюється на осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях, незалежно від їх форм власності та господарювання (далі - підприємства), у фізичних осіб, на осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності.

Об’єктом страхування від нещасного випадку є життя застрахованого, його здоров’я та працездатність.

Обов'язковому страхуванню від нещасного випадку підлягають:

1) особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) або на інших підставах, передбачених законодавством про працю;

2) учні та студенти навчальних закладів, клінічні ординатори, аспіранти, докторанти, залучені до будь-яких робіт під час, перед або після занять; під час занять, коли вони набувають професійних навичок; у період проходження виробничої практики (стажування), виконання робіт на підприємствах;

3) особи, які утримуються у виправних, лікувально-трудових, виховно-трудових закладах та залучаються до трудової діяльності на виробництві цих установ або на інших підприємствах за спеціальними договорами.

Заподіяння шкоди зародку внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання жінки під час її вагітності, у зв'язку з чим дитина народилася інвалідом, прирівнюється до нещасного випадку, який трапився із застрахованим. Така дитина відповідно до медичного висновку вважається застрахованою, та до 18 років або до закінчення навчання, але не більш як до досягнення 23 років їй подається допомога Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

Добровільно від нещасного випадку можуть застрахуватися:

1) особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з отриманням доходу безпосередньо від цієї діяльності, члени фермерського господарства, особистого селянського господарства, якщо вони не є найманими працівниками;

2) громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності

Завданнями страхування від нещасного випадку є:

- проведення профілактичних заходів, спрямованих на усунення шкідливих і небезпечних виробничих факторів, запобігання нещасним випадкам на виробництві, професійним захворюванням та іншим випадкам загрози здоров'ю застрахованих, викликаним умовами праці;

- відновлення здоров'я та працездатності потерпілих на виробництві від нещасних випадків або професійних захворювань;

- відшкодування шкоди, пов'язаної з втратою застрахованими особами заробітної плати або відповідної її частини під час виконання трудових обов'язків, надання їм соціальних послуг у зв'язку з ушкодженням здоров'я, а також у разі їх смерті здійснення страхових виплат непрацездатним членам їх сімей.

Законодавство про страхування від нещасного випадку складається із Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Закону України, «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності»Кодексу законів про працю України, Закону України "Про охорону праці" та інших нормативно-правових актів.

Якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші норми, ніж ті, що передбачені законодавством про страхування від нещасного випадку, то застосовуються норми міжнародного договору.

Основними принципами соцiального страхування вiд нещасного випадку є:

- обов'язковий порядок страхування вcix працiвникiв, а також учнiв та студен- тів навчальних закладiв, коли вони набувають професiйних навичок; - сплату страхових внесків тiльки роботодавцями;

- інформування та витрачання страхових коштiв на солiдарнiй ocнові;

- управлiння Фондом соцiального страхування вiд нещасних випадкiв здiйсню- ється на паритетних засадах державою, роботодавцями i представниками працiвникiв;

- своєчасне та повне вiдшкодування шкоди потерпiлим;

- надання державних гарантiй застрахованим у реалiзації їx прав;

- диференцiювання страхового тарифу з урахуванням умов i стану безпеки працi, виробничого травматизму та професiйної захворюваностi на кожному пiдприємствi;

- економiчну зацiкавленicть суб'єктiв страхування в полiпшеннi умов i безпеки працi.

В окремих випадках, за наявністю підстав, Фонд соціального страхування від нещасних випадків може визнати страховий нещасний випадок, що стався за обставин, не зазначених Кабміном України.

Професійне захворювання є страховим випадком також у разі його встановлення чи виявлення в період, коли потерпілий не перебував у трудових відносинах з підприємством, на якому він захворів.

Нещасний випадок або професійне захворювання, яке сталося внаслідок порушення нормативних актів про охорону праці застрахованим, також є страховим випадком.

Порушення правил охорони праці застрахованим, яке спричинило нещасний випадок або професійне захворювання, не звільняє страховика від виконання зобов'язань перед потерпілим.

Факт нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання розслідується в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, відповідно до Закону України "Про охорону праці".

Підставою для оплати потерпілому витрат на медичну допомогу, проведення медичної, професійної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-04-15; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 282 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Либо вы управляете вашим днем, либо день управляет вами. © Джим Рон
==> читать все изречения...

2229 - | 1966 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.