Тема 1. Соціальна відповідальність та стратегія збалансованого розвитку
Сучасна філософія соціальної відповідальності та актуальність її засвоєння
В історичній ретроспективі концепція соціальної відповідальності пов»язується з виникненням первісної общини, коли умови рівності людей обумовлювались природними потребами підтримання життя общини, роду, а кожен ніс відповідальність за свої дії, думки, почуття, як представник общинного колективу. Члени первісного колективу, їх життя захищалось іншими членами на принципах рівної відповідальності кожного індивіда. У докласовому суспільстві умови справедливості базувались на почуттях помсти, яка виступала в якості способу захисту і самозбереження. При цьому «арифметична»справедливість «смерть за смерть» або «зуб за зуб» означала колективну відповідальність за життя своєї общини і кожного її члена. Пізніше кровна помста була замінена компенсацією причинених збитків відповідним матеріальним еквівалентом, а принцип відданої справедливості принципом «пропорційної»(«геометричної) справедливості. У цивілізованому суспільстві відповідальність особи пов»язують з внутрішньою справедливістю по відношенню до людей, повагою прав і виконанням обов’язків, дотриманням норм суспільного життя.
Відповідальність є ключовою домінантою взаємних вимог особистості і суспільства і вона не може бути сформована без свободи.
Підґрунтям формування соціально відповідальної поведінки є задіяння потенціалу та вияв на практиці морально-духовних, суспільних цінностей, якими є довіра, згуртованість, солідарність, партнерство. Тому соціальна відповідальність на практиці є виявом здатності й готовності до виконання соціальних зобов’язань. Це вияв не тільки і не стільки альтруїзму, благодійності, доброти, скільки мудрості, волі, поваги до людей, дисциплінованості, стратегічного мислення.
Соціальна відповідальність у сучасному світі стає запорукою забезпечення збалансованого розвитку на всіх рівнях. Тобто сподіватися на успіх у стратегічному вимірі можуть лише соціально відповідальні суб’єкти. Для бізнесу соціальна відповідальність стає основою набуття конкурентних переваг, для особистості — основою гармонійного і надійного життєвого успіху, для держави та суспільства — основою стабільності, злагоди і прогресу в стратегічному вимірі.
Соціальна відповідальність кожної конкретної людини має свою особливу структуру та ієрархію ціннісних настанов. Така сама їх особлива (специфічна) структура та своєрідна ієрархія притаманна й іншим носіям соціальної відповідальності — родині, групам людей, трудовим колективам, громадам, підприємствам, інститутам суспільства та суспільству в цілому.
Отже, відповідальність суб’єктів має соціальну природу, яка формується під впливом вимог суспільства щодо норм життєдіяльності і водночас залежить від особливостей самих суб’єктів, їхніх цінностей і місця в системі суспільних відносин. Відповідальність — це категорія і етики, і права, котра відображає особливе соціальне і морально-правове ставлення людини або іншого суб’ єкта, наприклад організації, до іншої людини або спільноти, певного інституту або суспільства загалом. Відповідальність — це, по-перше, залежність від когось або чогось, а по-друге, здатність, готовність до виконання морально-духовного обов’язку і правових норм.
Найбільш широке, узагальнене, розуміння соціальної відповідальності полягає в такому: це — відповідальність суб’єкта громадянського суспільства (держави, владних структур, підприємств, інституцій, громадян) за інтегровану суспільну корисність їхньої діяльності. Тобто соціально відповідальною є діяльність, в якій використовуються лише такі способи досягнення цілей, які не завдають шкоди людям, природі, суспільству.
Водночас соціальна відповідальність — це й здатність і готовність до соціально відповідальних дій; це усвідомлення суб’єктами громадянського суспільства єдності соціального простору, свідоме виконання своїх обов’ язків перед співгромадянами, державою, суспільством. У феномені соціальної відповідальності домінує моральна компонента, яка має бути підкріплена юридичною відповідальністю. Соціальна відповідальність як концепція заохочує кожну людину й організацію зважати та інтереси суспільства, беручи на себе відповідальність за вплив своєї діяльності на інших людей, громадян, на навколишнє середовище в усіх аспектах.