Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Сучасна філософія соціальної відповідальності та актуальність її засвоєння




Тема 1. Соціальна відповідальність та стратегія збалансованого розвитку

Сучасна філософія соціальної відповідальності та актуальність її засвоєння

В історичній ретроспективі концепція соціальної відповідальності пов»язується з виникненням первісної общини, коли умови рівності людей обумовлювались природними потребами підтримання життя общини, роду, а кожен ніс відповідальність за свої дії, думки, почуття, як представник общинного колективу. Члени первісного колективу, їх життя захищалось іншими членами на принципах рівної відповідальності кожного індивіда. У докласовому суспільстві умови справедливості базувались на почуттях помсти, яка виступала в якості способу захисту і самозбереження. При цьому «арифметична»справедливість «смерть за смерть» або «зуб за зуб» означала колективну відповідальність за життя своєї общини і кожного її члена. Пізніше кровна помста була замінена компенсацією причинених збитків відповідним матеріальним еквівалентом, а принцип відданої справедливості принципом «пропорційної»(«геометричної) справедливості. У цивілізованому суспільстві відповідальність особи пов»язують з внутрішньою справедливістю по відношенню до людей, повагою прав і виконанням обов’язків, дотриманням норм суспільного життя.

Відповідальність є ключовою домінантою взаємних вимог особистості і су­спільства і вона не може бути сформована без свободи.

Підґрунтям формування соціально відповідальної поведінки є задіяння потенці­алу та вияв на практиці морально-духовних, суспільних цінностей, якими є довіра, згуртованість, солідарність, партнерство. Тому соціальна відповідальність на прак­тиці є виявом здатності й готовності до виконання соціальних зобов’язань. Це вияв не тільки і не стільки альтруїзму, благодійності, доброти, скільки мудрості, волі, поваги до людей, дисциплінованості, стратегічного мислення.

Соціальна відповідальність у сучасному світі стає запорукою забезпечення збалансованого розвитку на всіх рівнях. Тобто сподіватися на успіх у стратегічному вимірі мо­жуть лише соціально відповідальні суб’єкти. Для бізнесу соціальна відповіда­льність стає основою набуття конкурентних переваг, для особистості — осно­вою гармонійного і надійного життєвого успіху, для держави та суспільства — основою стабільності, злагоди і прогресу в стратегічному вимірі.

Соціальна відповідальність кожної конкретної людини має свою особливу структуру та ієрархію ціннісних настанов. Така сама їх особлива (специфічна) структура та своєрідна ієрархія притаманна й іншим носіям соціальної відпові­дальності — родині, групам людей, трудовим колективам, громадам, підприєм­ствам, інститутам суспільства та суспільству в цілому.

Отже, відповідальність суб’єктів має соціальну природу, яка формується під впливом вимог суспільства щодо норм життєдіяльності і водночас залежить від особливостей самих суб’єктів, їхніх цінностей і місця в системі суспільних від­носин. Відповідальність — це категорія і етики, і права, котра відображає особ­ливе соціальне і морально-правове ставлення людини або іншого суб’ єкта, на­приклад організації, до іншої людини або спільноти, певного інституту або суспільства загалом. Відповідальність — це, по-перше, залежність від когось або чогось, а по-друге, здатність, готовність до виконання морально-духовного обов’язку і правових норм.

Найбільш широке, узагальнене, розуміння соціальної відповідальності поля­гає в такому: це — відповідальність суб’єкта громадянського суспільства (держави, владних структур, підприємств, інституцій, громадян) за інтегро­вану суспільну корисність їхньої діяльності. Тобто соціально відповідальною є діяльність, в якій використовуються лише такі способи досягнення цілей, які не завдають шкоди людям, природі, суспільству.

Водночас соціальна відповідальність — це й здатність і готовність до соці­ально відповідальних дій; це усвідомлення суб’єктами громадянського суспільс­тва єдності соціального простору, свідоме виконання своїх обов’ язків перед співгромадянами, державою, суспільством. У феномені соціальної відповідаль­ності домінує моральна компонента, яка має бути підкріплена юридичною від­повідальністю. Соціальна відповідальність як концепція заохочує кожну людину й організацію зважати та інтереси суспільства, беручи на себе відповідальність за вплив своєї діяльності на інших людей, громадян, на навколишнє середовище в усіх аспектах.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-04-15; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 540 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Логика может привести Вас от пункта А к пункту Б, а воображение — куда угодно © Альберт Эйнштейн
==> читать все изречения...

2227 - | 2156 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.