Руда Шльонська
Одним з варіантів сучасного проектування нових поселень є створення «огороджених поселень», яке набуло особливої популярності на території Польщі, де нові житлові комплекси формуються шляхом відгородження від навколишньої території. Це територіально-житлові утворення, що є фактично огородженими, мають контрольований в’їзд на територію та цілодобову охорону. Така форма поселення покликана приваблювати потенційних мешканців своєю безпекою. З іншого боку такі комплекси виникають на порівняно недорогих ділянках, які переважно межують з індустріальними та комерційними територіями, які в свою чергу є непривабливим сусідством для житлових поселень.
Лодзь
Ченстохова
Вроцлав
Загальні висновки
Як показав огляд європейського досвіду, для створення майбутнього поселення надзвичайно важливим є закладання в його образ унікальної концепції, що вигідно вирізнятиме дану житлову одиницю посеред інших. Концепція нового поселення покликана вирішувати містобудівельні, соціальні і екологічні потреби міста та його мешканців. Найбільш популярними тенденціями у сучасному проектуванні поселень можна виокремити наступні:
- Антисегрегація (уніфікація) населення – сьогодні великою проблемою суспільства є сегрегація населення, спричинена соціальною нерівністю, відмежуванням різних верств населення, формування так званих «багатих» і «бідних» районів, що веде до т. зв. гетоізації та соціальних конфліктів. Створення різних типів житла, доступних всім верствам населення в межах однієї житлової одиниці сприяє урізноманітненню не лише соціальної складової поселення, але і його архітектурного образу.
- Екологічні поселення – екологічне спрямування в урбаністиці набуває все більшої популярності, так як використання природних ресурсів ділянки, освоєння та визначення особливостей території, мінімальні зміни в її структурі дозволяють навколишньому середовищу працювати на користь людини. Одночасно такі поселення формують суспільне мислення, стимулюючи людей думати про своє майбутнє та майбутнє своїх дітей;
- Поєднання з природою шляхом інтеграції – доволі часто нові поселення формуються на периферії існуючих міст і межують з потенційними рекреаційними територіями – парками, лісами, тощо. За допомогою планувальних елементів - «зелених клинів», «зелених коридорів», бульварів тощо можна привнести у існуюче місто зелень, по в'язану з зелененими територіями регіону, формуючи таким чином своєрідне поселення-парк, максимально насичене рекреацією та громадськими просторами;
- Створення просторів для різних вікових та соціальних груп – проектуючи нове поселення, важливим аспектом є врахування потреб усіх вікових та соціальних груп майбутніх мешканців, адже створення комфортних умов проживання є одним з першочергових завдань урбаністики. Поєднання рекреаційних просторів для дітей, підлітків, дорослого населення, старшого покоління та маломобільних груп населення, влаштування зон активного та пасивного відпочинку дозволяє отримати повноцінне середовище та привабливий громадський простір в межах поселення. Ці засоби дозволяють інтегрувати суспільство житлового району чи поселення, яке стає дедалі строкатішим з огляду на зайнятість, національне походження та інше.