МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ СЕМЕНА КУЗНЕЦЯ
Кафедра бухгалтерського обліку
ПРОГРАМА ПЕРЕДДИПЛОМНОЇ ПРАКТИКИ
Для студентів спеціальності 8.03050901
РОКУ НАВЧАННЯ МАГІСТРАТУРи
Харків, ХНЕУ, ім. С. Кузнеця, 2015
ЗМІСТ ПЕРЕДДИПЛОМНОЇ ПРАКТИКИ
Практика є складовою частиною навчального процесу, яка має забезпечити достатній рівень практичних знань і умінь відповідно до вимог підготовки фахівців освітньо-кваліфікаційного рівня "магістр" для підприємств усіх організаційно-правових форм, установ та організацій, що функціонують в галузях економіки України.
Вона спрямована на формування у студентів компетентного підходу шляхом закріплення теоретичних знань та розвитку навичок, що необхідні для виконання відповідних функціональних обов’язків у практичній діяльності.
Метою практики є удосконалення навичок практичної діяльності стосовно організації та техніки облікового процесу, аналітичних та контрольних процедур, необхідних для формування і забезпечення інформаційною базою користувачів при прийнятті управлінських рішень.
Тривалість і терміни проведення практики визначаються затвердженим навчальним планом, її зміст і послідовність – програмою практики.
Всі місця проходження практики мають бути підтверджені укладеними договорами між університетом і базами практики.
Після підписання ректором університету наказу про проходження практики внесення будь-яких додаткових змін у затверджений розподіл місць практики не допускається.
З урахуванням обраної студентом спеціалізації відповідними випускаючими кафедрами розробляється орієнтований тематично-календарний план проходження практики. На його основі керівник від бази практики з урахуванням специфіки діяльності розробляє конкретний тематично-календарний план проходження практики.
Організація і керівництво практикою
Підготовка фахівців кваліфікаційних рівня "магістр" направлена переважно на практичну діяльність. Тому вона повинна базуватися на відповідних принципах, а саме:
посилення орієнтації на майбутню професію;
зростання індивідуалізації навчання;
підвищення професійного рівня;
творчий підхід до виконання роботи.
Загальне організаційне, навчальне-методичне і наукове керівництво здійснюється завідуючим відповідної кафедри. Здійснення контролю за роботою студентів під час проходження практики доручається призначеним керівником з числа досвідчених викладачів. Як правило, вони є науковими керівниками під час підготовки та написання дипломних робіт тих самих студентів.
Розподіл студентів і керівників практикою з числа професорсько-викладацького складу по місцях практики проводиться за наказом по університету. Керівник практики від кафедри здійснює контроль за роботою студентів та надає необхідну допомогу на протязі всієї практики.
Практика проводиться у відповідності за календарним графіком, який передбачає:
виконання самостійних завдань на робочому місці;
індивідуальні завдання;
оформлення щоденника – звіту про практику.
Основою для проведення практики є договір. Керівник установи що є базою практики, видає наказ, у якому визначається порядок організації і проведення практики, призначається керівник від баз практики.
За встановленою формою студент складає щоденник – звіт за підсумками проведення практики з зауваженнями і пропозиціями стосовно обліку, аналізу і аудиту діючої практики підприємства, установи.
Обов’язки студента – практиканта:
- за два – три дні до початку практики здати на базу практики направлення на практику, яке отримує на відповідній кафедрі для оформлення перепустки;
- до початку проходження практики отримати від керівника практики від університету щоденник – звіт, індивідуальне завдання, консультації та поради щодо оформлення всіх необхідних документів та звіту про практику;
- вивчити питання, передбачені програмою практики;
- своєчасно прибути на базу практики;
- виконувати правила внутрішнього розпорядку тієї установи, де він проходить практику;
- особисто пересвідчитися у виході наказу про його зарахування на практику;
- під час практики дотримуватися діючих правил внутрішнього трудового розпорядку, правил техніки безпеки, охорони праці що діють на базі практики;
- оформити письмовий відгук щодо проходження практики у керівників на базі практики та на кафедрі;
- своєчасно оформити результати проходження практики і представити на кафедру щоденник – звіт для захисту;
- своєчасно захистити звіт з практики перед призначеною комісією на кафедрі.
Обов’язки керівника практики від університету:
- перед початком роботи проконтролювати підготовленість бази практики;
- вручити студентам програму практики, щоденники – звіти, направлення на бази практики та провести загальний інструктаж;
- ознайомити студентів з формою звітності щодо практики;
- разом з керівником від бази практики забезпечувати високу якість її проходження;
- скласти графік консультацій та подавати необхідні консультації під час практики;
- інформувати на засіданнях кафедри про її хід;
- подавати завідувачеві кафедри звіт про підсумки практики з пропозиціями і зауваженнями щодо її проходження.
Обов’язки керівника практики від бази практики:
- організувати проходження практики закріплених за ним студентів забезпечити робоче місце;
- познайомити студентів з організацією роботи у підрозділі на конкретному робочому місці, допомогти їм правильно виконувати усі завдання;
- здійснювати методичне керівництво і надавати допомогу студентам в одержані робочих матеріалів, необхідних для виконання програми практики;
- контролювати роботу студентів, ведення ними щоденників – звітів з практики і дотримання трудової дисципліни;
- перевіряти щоденники – звіти з практики, надавати письмові характеристики на кожного студента, в якій має бути обґрунтована оцінка виконання програми практики, відношення студента до роботи, підготовленості його до самостійної роботи, якості придбаних ним знань, дисциплінованості і відношення до справи;
- надавати допомогу у зборі матеріалів для написання дипломної роботи.
- інформувати про випадки порушення трудової дисципліни відділ кадрів та деканат університету.
Мета та завдання практики:
Переддипломна практика є завершальним етапом процесу підготовки кваліфікованих фахівців у вищому навчальному закладі.
Метою практики є використання теоретичних знань і практичних навичок, отриманих студентом за період навчання, в рішенні завдань дипломної роботи.
Основними завданнями практики є:
Закріплення у студентів знань, вмінь і практичних навичок, отриманих при вивченні теоретичних курсів.
Вивчення і участь у розробці методичних, нормативних організаційних документів з удосконалення системи управління підприємством.
Збір матеріалів за темою дипломної роботи.
Повнота і ступінь деталізації рішення цих завдань визначаються залежно від особливостей конкретної бази практики і теми дипломної роботи. Керівник дипломної роботи затверджує індивідуальний план-графік проходження переддипломної практики, що фіксується в журналі практики: вказує порядок збору вхідних даних для дипломної роботи, перелік робіт і досліджень, які необхідно виконати на базі практики.
При зборі матеріалів для дипломної роботи основними джерелами інформації є планові і звітні документи, нормативно-довідкові матеріали, результати опитування співробітників підприємства, посадові інструкції, положення про підрозділи підприємства, статистичні дані, документи, що використовується в системі управління підприємства, і ряд іншої документації.
Метою проходження практики є виконання завдань, пов'язаних з дослідженням загальної характеристики бази практики, з аналізом її виробничо-господарської фінансової діяльності, а також з аналізом системи управління обраного підприємства. При цьому студент повинен продемонструвати навички роботи з плановою і звітною документацією, спроможність до аналізу виробничих і управлінських ситуацій, уміння формулювати науково обґрунтовані висновки і виконувати техніко-економічні розрахунки, пов'язані з аналізом діяльності організації і з техніко-економічним обґрунтуванням заходів з вдосконалення процесів управління.
При проходженні переддипломної практики студент зобов'язаний:
виконувати всі завдання, передбачені програмою практики відповідно до встановленого графіка;
підготувати аналітичний опис діючої системи управління підприємства і схему її організаційної структури.
Практика студентів має на меті науково-дослідну роботу за темою дипломної роботи.
В процесі проходження практики студенти вивчають концепцію дослідження теми за магістерською програмою.
Під час практики необхідно здійснити наступні напрямки:
Формулювання обраної для дослідження;
Обґрунтування актуальності та пріоритетності теми;
Формулювання мети дослідження;
Формулювання об’єкту та предмету дослідження;
Постановка задач дослідження.
В процесі практики студенту необхідно:
перерахувати послідовність етапів дослідження;
визначити на матеріалах якої організації, підприємства, регіону, галузі буде проводитися дослідження;
визначити рівень співпраці з базами дослідження (угода, замовлення та інше);
зазначити які концептуальні моделі (облікові, управлінські, економічні, фінансові, економіко-математичні моделі та інші) застосовуються до теми дослідження;
зазначити які нормативні, інформаційні та науково-літературні джерела передбачається використати (у загальному описі);
обґрунтувати, які методи дослідження будуть використовуватися у ході дослідження.
Студенту необхідно визначити, у чому буде полягати результат дослідження (у теорії та практиці) магістерської дипломної роботи.
ПРОГРАМА ПРАКТИКИ
Завдання обліково-аналітичного забезпечення сучасного підприємства полягає в пошуку раціональних співвідношень між категоріями часу, ризику та кінцевими результатами діяльності, рівнем ресурсного забезпечення і можливостями примноження та ефективного використання потенціалу розвитку підприємства. Термін «забезпечення» в обліково-аналітичному контексті слід розглядати як гарантування своєчасного формування та передачі якісної обліково-аналітичної інформації в рамках системи управління підприємством, а також зовнішнім користувачам.
В свою чергу, термін «обліково-аналітична інформація» набуває більш широкого змісту, ніж поєднання інформації, яку надає бухгалтерський облік та інформації, яка готується методами економічного аналізу, В її склад слід також враховувати дані стратегічного обліку та аналізу, що містять показники стратегічного розвитку, індикатори внутрішнього та зовнішнього бізнес-середовища. Розглядаючи обліково-аналітичне забезпечення як підсистему в системі управління суб’єкта господарювання слід орієнтуватися на висвітлення трьох організаційних моментів:
організацію масиву обліково-аналітичної інформації,
організацію потоків обліково-аналітичної інформації,
організацію переробки обліково-аналітичної інформації у відповідності до запитів відповідного ієрархічного рівня системи управління
Розкриваючи сутність обліково-аналітичного забезпечення необхідно:
висвітлити особливості прийняття управлінських рішень на об’єкті дослідження (базі практики) за кожною виділеною в програмі практики ділянкою (тут доречним є розподіл рішень на рішення в сфері управління певною обліковою підсистемою та рішення в прийняті на базі отриманої обліково-аналітичної інформації);
відобразити перелік облікових, аналітичних чи контрольних номенклатур (показників та важелів, що використовуються в системі управління), що представляються як елемент обліково-аналітичного забезпечення управління суб’єктом господарювання;
висвітлити особливості зв’язку аналітичної та облікової функцій управління на базі притики (облік як інформаційна база проведення аналізу та прийняття на управлінських рішень) через відображення форм фіксування інформації, потрібної для проведення аналізу;
розкрити форми звітності (особливо управлінської), які формуються на підприємстві для надання системі управління необхідних відомостей та зв’язати їх з конкретними управлінськими діями чи рішеннями (окремої уваги можна приділити системам стратегічного менеджменту);
охарактеризувати використовуваний інструментарій формування облікової інформації для цілей управління та навести приклад аналітичних розрахунків з вказівкою зв’язків з носіями облікових даних (у якості часового періоду для проведення аналізу використовувати три останні роки);
надати критичної оцінки прийнятого на базі практики підходу до виділення субрахунків та рахунків аналітичного обліку. Доречними буде висвітлити наявність (стан організації) багаторівневого аналітичного обліку та відповідність прийнятого підходу до виділення аналітичних рахунків запитам системи менеджменту підприємства (в розрізі виділених у програмі практики питань та підсистем бухгалтерського обліку).
В процесі практики необхідно висвітлити наступні питання:
1. Інструктаж з техніки безпеки
2. Загальна економічна характеристика підприємства
3. Обліково-аналітичне забезпечення управління необоротними активами
4. Обліково-аналітичне забезпечення управління запасами
5. Обліково-аналітичне забезпечення управління грошовими коштами
6. Обліково-аналітичне забезпечення управління розрахунками та дебіторською заборгованістю
7. Обліково-аналітичне забезпечення управління власним капіталом та забезпеченнями зобов'язань
8. Обліково-аналітичне забезпечення управління поточними зобов'язаннями
9. Обліково-аналітичне забезпечення управління працею та її оплатою
10. Інформаційне забезпечення складання фінансової звітності суб’єкта господарювання та оцінки його фінансового стану
11. Збір та аналіз інформації для написання дипломної роботи ОКР магістра
Для розкриття терміну «обліково-аналітичне забезпечення» необхідно розглянути специфічні особливості певного виду забезпечення за складовими:
особливості методики об’єкту обліку та аналізу;
особливості організаційної структури;
технологія отримання інформації та її використання в стратегічному аспекті;
управлінські процедури.