Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Визначення основних термінів і понять міжнародного космічного права




Модуль І. МІЖНАРОДНЕ КОСМІЧНЕ ПРАВО

Лекція 2 Міжнародно-правовий режим космічного простору

1. Визначення основних термінів і понять міжнародного космічного права.

2. Делімітація повітряного та космічного просторів.

3. Правовий режим геостаціонарної орбіти.

4. Правовий режим небесних тіл.

Література: [2, 3, 46].

Визначення основних термінів і понять міжнародного космічного права

космічний простір - простір за межами земної атмосфери, включаючи Місяць та інші небесні тіла...“ [ Словарь международного космического права / Под ред. В.С. Верещетина.- М.: МО, 1992.- с. 115‑116, 52 ]. На цей час нижня межа космічного простору встановлюється міжнародним звичаєм і становить 100‑110 км над поверхнею Світового океану. Множину норм міжнародного космічного права, що вміщено в основних договорах з космосу, застосовують незалежно від того, де мала місце відповідна подія. Однак вже стаття ІІ Договір про космос (1967 р.) (Договір про принципи діяльності держав з дослідження та використання космічного простору, включаючи Місяць та інші небесні тіла) визначає особливий характер космічного простору, що не може підпадати під юрисдикцію будь-якої з держав (“...не підлягає національному привласненню ані шляхом проголошення... суверенітету..., ані будь-якими іншими засобами” [7]) на відміну від простору повітряного, тобто простору, що знаходиться як під суверенітетом відповідних держав, так і над відкритим морем. А делімітація космічного простору надзвичайно важлива з огляду на необхідність здійснення відповідного регулювання приватної діяльності в космічному просторі, за що держава несе міжнародну відповідальність згідно зі статтею VI того самого Договору: “держави-учасниці Договору несуть міжнародну відповідальність за національну діяльність у космічному просторі‚ включаючи Місяць та інші небесні тіла, незалежно від того‚ провадиться вона урядовими органами чи неурядовими юридичними особами, і забезпечують дотримання національної діяльності положенням, що містяться в цьому Договорі” [7]. Тому встановлення меж космічного простору є, по суті, встановленням меж національної відповідальності щодо контролю за діяльністю приватних організацій і підприємств. До того ж делімітація космічного простору щільно пов’язана з ще одною актуальною проблемою – справедливим розподілом геостаціонарної орбіти, яку визнано міжнародною спільнотою обмеженим природним ресурсом і на частки якої, що знаходяться над національними територіями, мають претензії деякі екваторіальні країни.

космічна діяльність - діяльність з дослідження та використання космічного простору, включаючи Місяць та інші небесні тіла. Космічна діяльність повинна здійснюватись відповідно до міжнародного права, включаючи Статут ООН, в інтересах підтримки міжнародного миру та безпеки, розвитку міжнародного співробітництва та взаєморозуміння. Вперше словосполучення “космічна діяльність” з’являється в резолюції ГА ООН 2221 (ХХІ) 19 грудня 1966 року [ 47]. В міжнародно-правових документах зустрічаються також поняття “національна космічна діяльність”, “мирна космічна діяльність”, “воєнна космічна діяльність”, “діяльність в космічному просторі”. Однак їх міжнародно-правових визначень не існує, як не існує і визначення поняття “космічна діяльність ”. у той же час космічну діяльністьтреба відрізняти від діяльності, пов’язаної з дослідженням та використанням космічного простору, оскільки остання за сферою охоплення значно ширше і не завжди регламентується міжнародним правом, залишаючись у значній мірі в сфері дії національного законодавства та міжнародного цивільного права [52].

космічний об’єкт -технічний засіб (апарат), створений людиною і призначений для дослідження в космічному просторі, включаючи Місяць і планети Сонячної системи [52].

Центральним поняттям, навколо якого формуються правові механізми відповідальності, є поняття “запускаюча держава”.

У Договорі про космос 1967 року у зв’язку з встановленням міжнародної відповідальності держави за усю національну діяльність з дослідження та використання космічного простору ст. VІI зазначає, що такою державою є “кожна держава-учасниця Договору, яка здійснює або організує запуск об’єкта в космічний простір...", а також “кожна держава-учасниця Договору, з території або з установок якої здійснюється запуск об’єкта...” [7]. Таким чином, фактично не наводячи терміну “запускаюча держава”, Договор дає опосередковане визначення такої держави, що згодом і підтверд-жує п/п “с” ст. I Конвенції про відповідальність 1972 року: “термін “запускаюча держава” означає: і) держава, яка запускає або організує запуск космічного об’єкта; іі) держава, з території або з установок якої здійснюється запуск космічного об’єкта” [9].





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-03-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 306 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Если вы думаете, что на что-то способны, вы правы; если думаете, что у вас ничего не получится - вы тоже правы. © Генри Форд
==> читать все изречения...

2282 - | 2212 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.