На підприємстві з кількістю працюючих 50 і більше осіб роботодавець створює службу охорони праці відповідно до типового положення, затвердженим спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань нагляду за охороною праці.
На підприємстві з кількістю працюючих менше 50 осіб функції служби охорони праці можуть виконувати в порядку сумісництва особи, що мають відповідну підготовку.
На підприємстві з кількістю працюючих менше 20 осіб для виконання функцій служби охорони праці можуть залучатися сторонні фахівці на договірних засадах, що мають відповідну підготовку.
На підприємствах, в установах, організаціях служби охорони праці повинні комплектуватися, як правило, спеціалістами такого профілю:
- інженерами відповідної спеціальності;
- фахівцями з питань гігієни праці;
- юристами, що спеціалізуються на питаннях законодавства про охорону праці.
При службі охорони праці може створюватись лабораторія, яка здійснює контроль за наявністю шкідливих виробничих факторів на робочих місцях.
Служба охорони праці підпорядковується безпосередньо роботодавцю.
Керівники й фахівці служби охорони праці по своїй посаді і заробітній платі прирівнюються до керівників і фахівців основних виробничо-технічних служб.
Фахівці служби охорони праці в разі потреби мають право:
- видавати керівникам структурних підрозділів підприємства обов’язкові для виконання розпорядження по усуненню наявних недоліків, одержувати від них необхідні відомості, документацію й пояснення з питань охорони праці;
- вимагати відсторонення від роботи осіб, що не пройшли передбачених законодавством медичного огляду, навчання, інструктажу, перевірки знань і не мають допуску до відповідних робіт або не виконуючих вимог нормативно-правових актів по охороні праці;
- припиняти роботу виробництва, ділянки, машин, механізмів, устаткування й інших засобів виробництва у випадку порушень, що створюють загрозу життю або здоров’ю працюючих;
- направляти роботодавцеві представлення про притягнення до відповідальності працівників, що порушують вимоги по охороні праці.
Розпорядження фахівця з охорони праці може скасувати лише роботодавець.
Ліквідація служби охорони праці допускається тільки у випадку ліквідації підприємства або припинення використання найманої праці фізичною особою.
Види інструктування.
Одним із обов’язків служби ОП є організація якісного проведення навчання та інструктування робітників. Згідно закону існує 5 видів інструктування:
вступний
первинний
повторний
позаплановий
цільовий
Майстер проводить лише 4 інструктажі первинний, повторний, позаплановий, цільовий.
Вступний інструктаж проводиться:
з усіма працівниками, яких приймають на постійну або тимчасову роботу, незалежно від освіти, стажу роботи та посади,
з працівниками інших організацій, які прибули на підприємство і беруть безпосередню участь у виробничому процесі,
з учнями та студентами, які прибули на підприємство для проходження виробничої практики;
у разі екскурсії на підприємство.
Вступний інструктаж проводиться спеціалістом служби охорони праці, а в разі відсутності на підприємстві такої служби - іншим фахівцем, на якого наказом по підприємству покладено ці обов'язки і який в установленому Типовим положенням порядку пройшов навчання і перевірку знань з питань охорони праці.
Вступний інструктаж проводиться в кабінеті охорони праці або в приміщенні, що спеціально для цього обладнано. Програма та тривалість інструктажу затверджуються керівником підприємства. Орієнтовний перелік питань для складання програми вступного інструктажу:
Загальні відомості про підприємство, характ. особливостей цього виробництва
Загальні правила поведінки працюючих на території підприємства у вироб. приміщен, цехах
Основні положення законів про ОП, пожежну безпеку, трудове законодавство, а саме:
Робочий час і час відпочинку, правила внутрішнього трудового розпорядку, відповідальність за порушення цих правил, система управління ОП на підприємстві, обовязки власника, відповідальність сторін, основні шкідливі та небезпечні виробничі фактори, які характерні для цього виробництва, особливо дії їх на працюючого, засоби захисту індивідуального та колективного впливу, порядок дії працюючих, забезпеченість працюючих ЗІЗ.
Основні вимоги особистої гігієни працюючих та санітарії на підприємствах
Характеристика нещасних випадків, які були
Пожежна безпека
Долікарська допомога при нещасних випадках.
Запис про проведення вступного інструктажу робиться в журналі реєстрації вступного інструктажу, де ставляться підписи хто слухав і хто проводить інст., журнал повинен бути пронумерований і прошнурований, скріпленипй печаткою, який зберігається в служби охорони праці або в працівника, що відповідає за проведення вступного інструктажу.
Первинний інструктаж
Первинний інструктажпроводиться до початку роботи безпосередньо на робочому місці з працівником:
- новоприйнятим (постійно чи тимчасово) на підприємство;
який переводиться з одного цеху виробництва до іншого;
який буде виконувати нову для нього роботу:
- відрядженим працівником, який бере безпосередню участь у виробничому процесі на підприємстві. Первинний інструктаж на робочому місці проводиться індивідуально або з групою осіб одного фах) за діючими на підприємстві інструкціями з охорони праці відповідно до виконуваних робіт безпосереднім керівником робіт (майстер, технік, механік, тощо).
Його мета - ознайомлення з вимогами безпеки при виконанні конкретної роботи.Під час інструктажу знайомлять з технологічним процесом, механізмами. їх небезпечними зонами, запобіжними пристроями, з організацією і порядком
утримання робочого місця, з безпечними методами робіт, з діями при виникненні небезпечних ситуацій і причинами виробничого травматизму, засобами індивідуального захисту, зі схемою безпечного переміщення працюючих по території, з правилами електро - та пожежної безпеки.
Первинний інструктаж завершується перевіркою знань у вигляді усного опитування або за допомогою технічних засобів, а також перевіркою набутих навичок безпечних методів праці, особою, яка проводила інструктаж.
При незадовільних результатах перевірки знань, умінь і навичок щодо безпечного виконання робіт після первинного інструктажів протягом 10 днів додатково проводяться інструктаж і повторна перевірка знань. Про проведення первинного інструктажу та допуск до роботи, особа, яка проводила інструктаж, уносить запис до журналу реєстрації інструктажів з питань охорони праці, де ставляться підписи того хто прослухав інструктаж і особи, яка його проводила. Сторінки журналу реєстрації інструктажів повинні бути пронумеровані, прошнуровані і скріплені печаткою.
Повторний інструктаж
Повторний інструктажпроводиться з працівниками на робочому місці в терміни, визначені відповідними чинними галузевими нормативними актами або керівником підприємства з урахуванням конкретних умов праці, але не рідше:
на роботах з підвищеною небезпекою - 1 раз на 3 місяці;
для решти робіт - 1 раз на 6 місяців.
Перелік робіт з підвищеною небезпекою затверджується директором лісгоспу.
Його мета - підвищення рівня знань та навиків з безпеки при виконанні конкретної роботи. Під час інструктажу ознайомлюють робітників з безпекою технологічного процесу, механізмів, їх небезпечних зон, запобіжними пристроями, з організацією і порядком утримання робочого місця, з безпечними методами роботи, з діями при виникненні небезпечних ситуацій і причинами виробничого травматизму.
Зміст інструктажу відповідає інструкції з охорони праці та техніки безпеки на конкретному робочому місці чи за відповідною професією.
Повторний інструктаж завершується перевіркою знань у вигляді усного опитування або за допомогою технічних засобів, а також перевіркою набутих навичок безпечних методів праці, особою, яка проводила інструктаж. Про проведення повторного інструктажу та допуск до роботи, особа, яка проводила інструктаж, вносить запис до журналу реєстрації інструктажів з питань охорони праці, де ставляться підписи того хто прослухав інструктаж і особи, яка його проводила. Сторінки журналу реєстрації інструктажів повинні бути пронумеровані, прошнуровані і скріплені печаткою.
Позаплановий інструктаж
Позаплановий інструктажпроводиться з працівниками на робочому місці або в кабінеті охорони праці:
при введенні в дію нових або переглянутих нормативних актів про охорону праці, а також при внесенні змін та доповнень до них;
при зміні технологічного процесу, заміні або модернізації устаткування, приладів та інструментів, вихідної сировини, матеріалів та інших факторів, що впливають на стан охорони праці;
при порушеннях працівниками вимог нормативних актів про охорону праці, що можуть призвести або призвели до травм, аварій, пожеж тощо;
при виявленні особами, які здійснюють державний нагляд і контроль за охороною праці, незнання вимог безпеки стосовно робіт, що виконуються працівником;
при перерві в роботі виконавця робіт більш ніж на 30 календарних днів - для робіт з підвищеною небезпекою, а для решти робіт - понад 60 днів.
Обсяг та зміст позапланового інструктажу визначають в кожному окремому випадку залежно від причин і обставин, що спричинили необхідність його проведення.
Про проведення позапланового інструктажу та допуск до роботи, особа, яка проводила інструктаж, уносить запис до журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці, де ставляться підписи того хто прослухав інструктаж і особи, яка його проводила. В журналі-інструктажів вказують причину проведення інструктажу.
Цільовий інструктаж
Цільовий інструктажпроводиться з працівниками:
при виконанні разових робіт, не передбачених трудовою угодою;
при ліквідації аварії, стихійного лиха;
при проведенні робіт, на які оформлюються наряд-допуск, розпорядження або інші документи.
Обсяг та зміст цільового інструктажу визначають залежно від причини його проведення, в об’ємі інструкції з охорони праці та техніки безпеки на конкретному робочому місці чи за відповідною професією.
Цільовий інструктаж завершується перевіркою знань у вигляді усного опитування або за допомогою технічних засобів, а також перевіркою набутих навичок безпечних методів праці, особою, яка проводила інструктаж.
При незадовільних результатах перевірки знань після цільового інструктажу допуск до виконання робіт не надається. Повторна перевірка знань при цьому не дозволяється. Про проведення цільового інструктажу та допуск до роботи, особа, яка проводила інструктаж, уносить запис до журналу реєстрації інструктажів з питань охорони праці, де ставляться підписи того хто прослухав інструктаж і особи, яка його проводила. У разі виконання робіт, що потребують оформлення наряду-допуску, цільовий інструктаж реєструється в цьому наряді-допуску, а в журналі реєстрації інструктажів - необов'язково.
Стажування на робочому місці.
Новоприйняті на підприємство працівники після первинного інструктажу на робочому місці до початку самостійної роботи повинні під керівництвом майстра (досвідчених, кваліфікованих фахівців) пройти стажування протягом 2-15 змін або дублювання протягом не менше шести змін.
Допуск до стажування (дублювання) оформлюється наказом (розпорядженням) по підприємству (структурному підрозділу), в якому визначаються тривалість стажування (дублювання) та прізвище відповідального працівника. Перелік посад і професій працівників, які повинні проходити стажування (дублювання), а також тривалість стажування (дублювання) визначаються керівником підприємства. Тривалість стажування (дублювання) залежить від стажу і характеру роботи, а також від кваліфікації працівника. Керівнику підприємства надається право своїм наказом (розпорядженням) звільняти від проходження стажування (дублювання) працівника, який має стаж роботи за відповідною професією не менше 3 років або переводиться з одного цех до іншого, де характер його роботи та тип обладнання, на якому він працюватиме, не змінюються.
Стажування (дублювання) проводиться за програмами для конкретної професії, посади, робочого місця, які розробляються на підприємстві і затверджуються керівником підприємства (структурного підрозділу) на робочих місцях свого або іншою подібного за технологією підприємства. У процесі стажування працівники повинні виконувати роботи, які за складністю, характером, вимогами безпеки відповідають роботам, що передбачаються функціональними обов'язками.
Після закінчення стажування майстер здійснює запис в Журналі реєстрації інструктажів з питань охорони праці, де залишає підпис особа яка проходила стажування та підпис майстра про допуск особи до самостійної роботи.
АДМІНІСТРАТИВНО – ГРОМАДСЬКИЙ КОНТРОЛЬ З ОХОРОНИ ПРАЦІ.
В л/г україни встановлено 5 –ступінчата система адміністративно – громадського контролю з ОП. На рівні підприємства вважається 3 ст.
І – Майстер, щоденно, до початку роботи перевіряє робочі місця на предмет їх відповідності вимогам безпеки праці. Якщо виявлено недоліки і їх можна усунути силами підпорядкованих йому робітників, то вони ліквідовуються негайно, про останні фіксуються в журналі реєстрації адміністративно - громадського контролю І ступені. Про недоліки які не можливо усунути своїми силами, майстер повідомляє лісничого (начальника цеху, лісорозсадника, тощо). Рішення про подальшу роботу узгоджує з своїм безпосереднім керівником. Про цей недолік він робить запис в журналі реєстрації адміністративно - громадського контролю 1 ступені.
Якщо недоліків немає, майстер, зробивши запис в журналі реєстрації адміністративно - громадського контролю І ступені про їх відсутність, дає вказівки робітникам до початку роботи.
На протязі зміни майстер постійно здійснює контроль, за дотриманням безпеки виконання робіт при технологічному процесі. За необхідності дає вказівки, попереджує про порушення, а при особливих обставинах припиняє роботу, якщо це загрожує життю чи здоров'ю працівників.
Майстру підпорядковується така кількість робітників (бригад), роботу яких він може проконтролювати в процесі зміни.
ІІ- керівник підрозділу (начальник цеху, лісничий) 1р в тиждень разом з представником від профспілкової організації повинен оцінити стан ОП по підрозділу. Вивчені недоліки по можливості ліквідуються при перевірці. Ті які не можливо ліквідувати зразу ж робиться запис в журналі і вказуються терміни виконання зауважень або ліквідації недоліків.
ІІІ – директор 1 р в місяць разом з головою профкому підприємства проводить оцінку стану ОП по підрозділам. Разом з керівником підприємства оцінку можуть проводити головні спец. Головний інженер, механік. Недоліки, які виявлені при перевірці і можливо негайно ліквідувати ліквідовують. В процесі перевірки керівник може давати розпорядження, накази. Детально оцінку роблять на технічній раді в кінці місяця.
ІV- раз у квартал начальник обласного управління л/г організовує перевірку стану безпеки праці в 1 або 2 підвідомчому їх лісгоспах.
V- раз в півроку під керівництвом першого заступника голови агентства державних ресурсів України проводить комплексу перевірку стану безпеки праці на підприємствах 1або 2 обласних управлінь.