Лекции.Орг


Поиск:
Визволення України від фашистських загарбників.
З виходом німецько-фашистської армії у межиріччя Дону і Волги почалися велика битва на Волзі (17 липня 1942 р. – 2 лютого 1943 р.) і битва за Кавказ (25 липня 1942 р. – 9 жовтня 1943 р.). У запеклих чотиримісячних оборонних боях радянським військам вдалося знесилити противника, підірвати його моральний дух, зрештою, зупинити наступ. Під Сталінградом 19 листопада Червона Армія почала навальний контрнаступ, який завершився 2 лютого 1943 р. оточенням 330-тисячного угрупування ворожих військ. У полон потрапили 91 тис. вояків, з них 2 500 офіцерів, 24 генерали, в тому числі командуючий генерал-фельд­маршал фон Паулюс.

Успішно розгорталася з вигнання німецько-фашистських військ також наступальна операція Червоної Армії на Північному Кавказі. Перемога радянських військ на Волзі відіграла вирішальну роль у корінному переломі на радянсько-німецькому фронті й загалом у Другій світовій війні. Створились умови для вигнання загарбників з України.

У той час, коли Червона Армія громила ворога на фронтах, трудів­ники тилу, зазначаючи великих нестатків воєнного часу, забезпечували армію першокласним озброєнням і боєприпасами, обмундируванням і продовольством. Уже в першій половині 1942 р. воєнна промисловість СРСР не тільки відновила втрачені потужності, а й значно перевищила їх. У грудні 1942 р. порівняно з груднем 1941 р. обсяги виробництва літаків збільшилися в 3,3 раза, авіадвигунів — у 5,4 раза, танків — майже в двічі.

Високу трудову доблесть і героїзм виявили десятки тисяч еваку­йованих з України машинобудівників, гірників, металургів, які працювали на Уралі, у Сибіру та інших регіонах СРСР. Евакуйовані з України колгоспники також самовіддатно трудились. Серед них — знатна ланкова З. Бідна з Черніговщини, бригада трактористки П. Ангеліної та інші.

Свої сили і знання на розгром ворога віддали вчені України. Так, евакуйований на Урал інститут електрозварювання під керівництвом академіка АН УРСР Є. Патона розробив і впровадив у танкову промис­ловість метод автоматичного електрозварювання.

Отже, трудівники тилу, зокрема й евакуйовані з України, своїм трудовим героїзмом наближали перемогу над ворогом, визволення населення тимчасово окупованих районів.

Початок визволенню України було покладено взимку 1942 – 1943 рр. Перші населені пункти Донбасу були визволені вже у грудні 1942 р. воїнами Першої гвардійської армії під командуванням генерала В. Кузнєцова. Першим із обласних центрів був звільнений Вороши­ловград (тепер Луганськ) — 14 лютого 1943 р., а невдовзі — значна частина території Донецької і Харківської областей.

Намагаючись взяти реванш за поразку під Сталінградом, вермахт у липні 1943 р. почав небувалий за силою наступ на Курському напрямі. Курська битва (5 липня – 23 серпня 1943 р.) була однією з вирішальних у Великій Вітчизняній і загалом у Другій Світовій війні. У ході оборони, а потім і контрнаступу радянські війська розгромили близько 30 дивізій, зокрема сім танкових і моторизованих. І хоча втрати Червоної Армії значно перевищували втрати гітлерівців, перемога під Курськом закріпила корінний перелом у війні. Після неї вермахт уже неспроможний був успішно наступати.

У результаті контрнаступу під Курськом, який перейшов у загальний наступ, радянські війська вигнали ворога з Лівобережної України. Червона Армія 22 вересня завершила очищення від гітлерівців Донбасу. У другій половині вересня того ж року радянські війська широким фронтом форсували Дніпро. 6 листопада війська першого Українського фронту під командуванням М. Ватутіна визволили Київ. За форсування Дніпра звання Героя Радянського Союзу було присвоєно 2 438 бійцям і командирам, серед яких було 483 українця.

У листопаді 1943 р. Червона Армія визволила Житомир. Проте на­прикінці листопада несподівано для радянських військ їх контратакували в районі Бердичів — Фастів німецькі танкові частини. Удар, метою якого було нове захоплення Києва, а отже, і стратегічної ініціативи на фронті, був такий сильний, що довелося залишити Житомир, Коростень і Радомишль. Радянські війська зазнали великих втрат. Однак, відбивши контрнаступ, вони просунулися далі на захід.

Напружені бої тривали на півдні республіки. За три місяці війська Другого і Третього Українських фронтів ліквідували запорозький плац­дарм ворога. У жовтні 1943 р. були визволені Запоріжжя і Дніпро­пет­ровськ. Отже, 1943 р. став для українського народу передднем остаточ­ного визволення від загарбників.

Наприкінці грудня 1943 р. на 1400-кілометровій смузі від Полісся до Чорного моря розпочався загальний наступ радянських військ, в якому взяли участь Перший Білоруський та Перший, Другий, Третій і Четвертий Українські фронти. На кінець січня 1944 р. війська Першого та Другого Українських фронтів просунулися далеко на захід і оточили 10 дивізій ворога в районі Корсуня-Шевченківського. Червона Армія почала роз­гром цього угрупування, коли німецьке командування відхилило ульти­матум про капітуляцію. 17 лютого 1944 р. воно перестало існувати. Фашисти втратили 55 тис. солдатів та офіцерів, а понад 18 тис. опи­нилися в полоні. Командуючий німецьким угрупуванням загинув у бою.

Перемога під Корсунем-Шевченківським, яку народ назвав "Сталін­градом на Дніпрі", відкрила шлях Червоній Армії на Правобережжя. У березні 1944 р. були визволені Проскурів, Чернівці, Тернопіль, Вінниця. На півдні у березні були звільнені Херсон, Миколаїв, а 10 квітня штурмом здобуто Одесу. 9 травня фашистів було вибито зі Севастополя.

У середині липня 1944 р. розпочався наступ радянських військ на рава-руському і львівському напрямах проти групи армій "Північна Україна". Розвиваючи його, радянські війська оточили й розгромили в районі Брод 8 дивізій. Львів був визволений 27 липня.

На кінець серпня 1944 р. загарбників було вигнано майже з усієї Західної України. Із заволодінням 8 жовтня 1944 р. населеним пунктом Лавочне Львівської області Україна стала вільною. Днем визволення України від фашистських загарбників вважається 28 жовтня, коли Червона Армія звільнила Закарпатську Україну.

У середині 1944 р. почався великий визвольний похід Радянської армії. Разом з нею з боями йшли на Захід Військо Польське, чехосло­вацький корпус, румунська дивізія, югославська бригада. У червні 1944 р. союзники у війні (держави — члени антигітлерівської коаліції) відкрили другий фронт: висадили війська у Франції, і незабаром був визволений Париж. У січні 1945 р. Радянська армія розпочала могутній наступ на фронті уздовж 1200 км. Над рейхстагом 1 травня 1945 р. замайорів прапор Перемоги. У штур­мі Берліна взяли участь десятки тисяч воїнів-українців. До речі, саме в повіт­ряному бою над містом збив 62-й ворожий літак тричі Герой Радян­ського Союзу І. Кожедуб. 9 травня ввійшло в історію як свято Перемоги.

Не применшуючи заслуг таких визначних полководців Великої Вітчиз­ня­ної війни, як Г. Жуков, О. Василевський, І. Конєв, К. Роко­совський, Л. Гово­ров, К. Мерецков, Ф. Толбухін і Р. Малиновський, можна з повним на те пра­вом сказати: головним героєм Вітчизняної війни були саме прості, звичайні й водночас великі люди, як витримали і винесли на собі надзвичайний тягар.

І народ України зробив у цю перемогу великий внесок. Він дав Збройним силам близько 7 млн. воїнів. Кожен другий з них загинув на фронті, кожен другий з тих, хто залишився живим став інвалідом. Серед Героїв Радянського Союзу, а їх усього 11 633, українців 2 072. Серед них І. Кожедуб тричі Герой, два Герої Радянського Союзу і водночас повні кавалери орденів Слави — українці І. Драченко і П. Дубинда.

Український народ дав Збройним силам понад 300 полководців і воєначальників. Вісім фронтів, що діяли в період війни, очолювали маршали та генерали — українці за походженням: Й. Апанасенко, М. Кирпонос, С. Тимошенко, А. Єременко, І. Черняховський, Р. Малинов­ський та ін. Особливо великим є внесок України у створення матері­ально-технічної бази перемоги над Німеччиною.

На вирішальному етапі війни Україна, яка разом із Російською Федерацією та Білоруською РСР винесла на собі основний тягар боротьби проти нацистської агресії, здобула всесвітній авторитет.

Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-28; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 810 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент всегда отчаянный романтик! Хоть может сдать на двойку романтизм. © Эдуард А. Асадов
==> читать все изречения...

839 - | 643 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.