Як особливий напрям досліджень, що цілеспрямовано вивчає проблему суті і структури людини, філософська антропологія виникла в 20-х роках XX ст. Це було обумовлено пильним інтересом філософської думки до питання про критеріїв, які є істинно вирішальним в людській поведінці, і які з конфліктуючих протилежностей в дихотомії «природа/соціум» входять у поняття її суті та людського потенціалу.
Одним із родоначальників сучасної філософської антропології був відомий німецький мислитель Макс Шелер (1874—1928). З окремих працях («До ідеї людини», «Становище людини в космосі») він констатує кризовість розвитку сучасної йому західноєвропейської культури і намагається знайти та показати вихід із цього стану. Криза суспільства, соціальні суперечності й інші колізії для М. Шелера — прояв кризи людини. М. Шелер зазначає, людина ніколи не була такою «проблематичною» як у XX ст. Основну причину такого становища людини він вбачає в існуючому розмежуванні її вивчення різними, малопов'язаними один з одним, напрямами антропологічної думки: теологічному, філософському, природничо-науковому. М. Шелер вважав за необхідне створення такої наукової системи людинознання — філософської антропології, яка могла б з'єднати конкретне вивчення різних сфер буття людини з цілісним філософським її осмисленням. Упродовж історії, вважав М. Шелер, філософія виробляла певні погляди на людину з точки зору тієї чи іншої культурної домінанти. М. Шелер виділяє п'ять типів саморозуміння людини. 1. Заданий Біблією, людина як гріховна істота. 2. Перший тип нерідко пов'язується з ідеєю логосу, божественного розуму і людини як істоти розумної, homo sapiens. Це людина стародавніх греків. 3. Тип, заданий наукою, людина постає як людина, що виробляє, діє, перетворює, homo faber. Для натуралізму, позитивізму людина відрізняється від тварин лише кількісно, за ступенем розвитку мозку, але ніяк не сутнісно. 4. Антропологічний песимізм. Людина позбавляється надії на спасіння і спокутування гріхів, підкреслюється антивітальність людини, її прагнення до заперечення життя. Світ людини — світ, в якому не діють закони природного добору, людина виявляється «глухим кутом» життя, а її розум виступає як «хвороба» (Ф. Ніцше). 5. Тип, якому притаманний атеїзм та індивідуалізм. Щоб людина стала вільною, їй не потрібен Бог чи його замінник у вигляді телеологічної наукової картини світу. Якщо є остання, то знищ свобода людини. Якщо ж світ хаотичний за своєю суттю, то люді на стає відповідальною за свої вчинки (екзистенціалізм). Завдання філософської антропології, вважає М. Шелер, показати як зі структури людського буття витікають всі звершення справи людини: мова, держава, наука, міфи, ідеї тощо. М. Шелер формулює предмет філософської антропології. На його думку, філософська антропологія — це наука про суть і структуру суті людини. М. Шелер вважав, що якість, яка робить людину людиною, перебуває поза життям у широкому сенсі цього слова. На думку М. Шелера — це дух. Він протистоїть усьому, бо дух надприродні ній і походить від Бога.
Одним із засновників філософської антропології поряд із М. Шелером виступає Гельмут Плесснер (1892—1985) (праці — «Ступені органічного та людина», «Сміх та плач»). Він поставив за мету виявити базисну структуру людського буття. На відміну від рослин та тварин, писав філософ, людина здатна зайняти дистанцію щодо себе, тобто усвідомити себе як «я в тілі» та як «я». З «я» співвідноситься будь-яка предметність навколишнього світу, однак тому воно не дано саме собі як предмет, воно необ'єктивоване. Людина, постійно прихована сама від себе, знаходиться поза центром свого переживання. Існування людини характеризується «ексцентричністю». Ця позиціональність задає способи реалізації людського існування. Основні форми відношення людини до буття визначаються трьома основними законами. «Закон природної штучності». Людина повинна зробити себе такою, яка вона є. Людина не може існувати без норм, культури, тому штучність для неї так само природна, як і біологічна організація. Закон «опосередкованої безпосередності». У своїй свідомості людина володіє прямим і безпосереднім відношенням до речей, яке саме опосередковане, оскільки людина не лише розчиняється в цьому відношенні, а й володіє дистанцією до нього. Цей закон визначає і характер експресивності людини. Зокрема, Плесснер досліджував такі форми самовираження людини, як сміх і плач. «Закон утопічного місця». Через свою ексцентричність людина відчуває власну невкоріненість. Досвід подібної невкоріненості, на думку Плесснера, означає визнання мізерності буття всього світу. Утопічне місце, знаходження в «ніщо» не залишають людину в спокої, постійно ставлять під сумнів буття та абсолютні основи світу. Тому людині не дано володіти знанням, що позбавлене сумнівів.
Одним із найавторитетніших прихильників цього підходу був відомий німецький філософ Арнольд Гелен (1904—1976). А. Гелен у своїй філософії виходить із положення, що людина — це тварина, біологічна неспеціалізованість якої робить її «збитковою істотою», тому що вона (на відміну від інших тварин) погано оснащена інстинктами і не може вести суто природне існування, а інтелект і спосіб життя обумовлені тілесно-анатомічно.
На думку А. Гелена, життя людських спільнот регулюється кількома основними інстинктами (соціальними регулятора. Ці інстинкти є у тварин, людей, вони піддаються об'єктивно-біологічному опису. А. Гелен виділяє три основні регулятор інстинкти:* інстинкт турботи про потомство; *інстинкт захоплення перед квітучим життям і співчуття перед життям, що гине;* інстинкт безпеки.У результаті дії цих інстинктів у людини формується три (правила) біологічного походження, які зумовлюють солідарні або конфліктність суспільного життя людей. Так, з інстинкту і боти про потомство з'являється ідеологія гуманізму, а з інстинкту захоплення і співчуття перед життям — ідеологія споживача, інстинкту (потреби) безпеки виникає держава, формується етика «закону і порядку». Таким чином, у філософсько-антропологічній теорії А. Гелена можна бачити як «біологічна збитковість» людини виступає базовою структурою її індивідуального та соціального життя.
Загалом же філософська антропологія XX ст. виявила унікальний факт: будучи центром усіх запитувань та рефлексій, досі не було сформовано єдиного синтетичного погляду на людину. Різноманітність філософсько-антропологічних поглядів показали складність та суперечливість людської істоти, її принципову невизначеність та відкритість до філософського і наукового осмислення.