,
().
.
:
1) ;
2) R ;
3) f ;
4) ;
5) U .
. min= +15 max = +25, .
:
1) ;
2) ;
3) R ;
4) ;
5) R 1i R 2;
6) ;
7) ;
8) r 1 i r 2;
9) L 1,
10) , , S .
.
1. 0, : 0 = ≈ / η , η (η = 0,035÷0,45; U , η ); ≈ , : ≈ = / η ). ... η 0,7÷0,9.
r 1 R :
Δ U = U r1 + U R = (0,2÷03) U .
:
U .max≈(U Δ U) / η .
0 U .max .
. :
) I .;
) U .;
) , ;
) β min;
) I .;
) r ;
) T .m.
2. ( ) () . 0. U = 0 :
U 0 = U Δ U; 0 = 0 / U 0.
. 0 (U 0; 0) . 4 (U = U .max; = 0) . U ( U = 1 ) .min ≥ I .(I . , ). U I .max (. 2); , I .max < I .. .min ≈ 0. , . 2 . 3. U .m = U e0 U .
.max . 0 . 3 ( . 0 . 2). ϳ , .
|
|
≈ ' = U .m I .max /2. ≈ ' ≥ ≈ = / η . , ( 0).
, , : = . / U , ( . ).
:
.
. 1 . 2 U .min U .max U .m = (U .max U .min) / 2.
P =(U .m .m)/ 2 R = (2 U .m) / (2 .m).
3. R . U R= (0,3÷0,5)Δ U, R = U R / 0.
4. , R , :
≥ 1/(2 π f R )( > 100 ).
5. R 12 = (R 1 R 2)/(R 1 + R 2) R 12 ≥ (8÷12) R ≈,
6. = / .
7. R ≈ ≈ U .max / I.
8. :
r T1 = 0,5 R ≈(1 η ); r T2 = 0,5 R (1 η ) / η .
9. :
10. , .m ( ); .m .
. (. ), :
= 1 ; R = 5 ; f = 1 ;
= 1,3; U = 10 .
.
1. ≈ = / η = 1/0,7 = 1,43 ;
0 = P ≈/ η = 1,43/0,4 = 3,56 .
r 1 + R
Δ U = 0,25 U = 0,2510 = 2,5 ,
U e.ax ≈ (U Δ U) / η = (10 2,5) / 0,4 = 18,8 .
0 U e.ax 403, I = 1,25 , U = 30 , P 0 = 4 , β min = 20, I . ≤ 0,05 , r = 15 / , .m = 85.
2. ( 0 [20]):
U e0 = U Δ U =10 2,5 = 7,5 ;
I 0 = P 0 / U e0 = 3,56 / 7,5 = 0,48 .
U = 1 . , , U e0 = 7,5 , I 0 = 0,48 ( 0) U e.ax = 18,8 , I = 0 ( 4).
|
|
U .m = U 0 U = 7,5 1 = 6,5 .
:
U .max = U 0 + U .m = 7,5 + 6,5 = 14 ;
U .min = U 0 U .m = 7,5 6,5 = 1 .
:
I .max = 0,75 ; I .min = 0,2 .
2 I m= I .max I .min = 0,75 0,2 = 0,55 .
:
, , , . I .min , , U .m, ≈ '. () U 0 = 10 , I 0 = 0,36 .
U .m = U 0 U = 10 1 = 9 ;
U .max = U 0 + U .m = 10 + 9 = 19 ;
U .min = U 0 U .m = 10 9 = 1 ;
I .max = 0,75 ; I .min ≈ 0 ;
2 I m= I .max I .min = 0,75 0 = 0,75 .
:
, .
:
I .max = I .max/ β min = 0,75 / 20 ≈ 0,04 ; I .min = I .min / β min = 0 / 20 = 0 .
U .max = 0,72 ; U .min = 0,6 .
:
2 I m = I .max I .min = 0,04 ;
2 U m = U .max U .min = 0,72 0,6 = 0,12 ;
= (2 U m2 I m) /8 = 0,120,04 / 8 = 0,0006 = 0,6 ;
R = (2 U m) /(2 I m) = 0,12 / 0,04 = 3,0 .
3. U Re = 0,4 Δ U = 0,42,5 = 1 ,
R e = U Re/ I 0 = 1/0,48 = 2,1 .
4. :
≥ 1/(2 π f R ) = 1/(6,2810002,1) = 0,000076 = 76 .
5. . R 12 = 10 R ≈ = 103,0 = 30 , :
: R 1= 300 , R 2 = 35 .
6. = P / = 1/0,0006 = 1670.
7. R ≈ = U .max / I .max = 19 / 0,75 = 25,4 ,
8. r 1 = 0,5 R ≈(1 η T) = 0,525,4(1 0,7) = 3,82 ;
r 2 = 0,5 R (1 η T) / η T = 0,55(1 0,7) / 0,7 = 1,07 .
9.
L 1= 0,004 .
10. P 0> 2,
1. ?
2. , ?
3. 㳿 ?
4. ?
5. ?
6. ?
7. , , , ?
8. ?
9. ?
10. ?
11. ?
12. ?
13. ?
14. ?
15. , ?
16. ? , ?
17. ?
18. ?
19. ?
20. ?
21. ?
22. ?
23. ?
24. - ?
|
|
25. ?
26. .
27. - ?
28. - ? ?
29. - ?
30. - .
31. .
32. - - .
33. ? ?
34. p-n ?
35. - ?
36. .
37. ? , ? ?
38. .
39. - ?
40. ? ?
41. ? ?
42. .
43. . 䒺 . , , RC -.
44. ?
45. - ? ?
46. - ? .
47. .
48. .
49. ?
50. ?
51. - ?
52. ?
53. ? , , ?
54. .
55. . 2.11 . ? ? . 2.11-? . 2.11-?
56. , - , ?
57. - 䒺 ? 䒺 .
58. .
59. . 2.13.
60. - ?
61. ?
62. - ?
63. . ?
64. ? ?
65. . ?
|
|
66. .
67. n--n -n- ?
68. . ? ?
69. . ?
70. . ?
71. . () ?
72. .
73. . ?
74. ?
75. - ? .
76. ? .
77. ? .
78. ? .
79. ? .
80. .
81. . , .
82. .
83. .
84. ?
85. h - ?
86. ? .
87. ?
88. () .
89. .
90. .
91. .
92. .
93. -. ?
94. ? .
95. , .
96. - .
97. .
98. , .
99. - .
100. .
101. , .
102. - .
103. - .
104. ?
105. .
106. , .
107. .
108. .
109. ?
110. , .
111. .
112. . .
113. ( ) . .
|
|
114. .
115. .
116. ?
117. . , ?
118. .
119. .
120. .
121. .
122. ( ) ?
123. ?
124. ?
125. ?
126. ? ?
127. , ?
128. ? ? .
129. .
130. , , .
131. ; ?
132. , , ?
133. ?
134. ?
135. .
136. ? .
137. ? ?
138. ?
139. .
140. .
141. .
142. .
143. .
144. D.
145. .
146. . ? ?
147. .
148. ?
149. : ; ; .
150. ?
151. ?
152. (, .).
153. , ?
154. .
155. .
156. .
157. .
158. .
159. .
160. . ? ?
161. .
162. .
163. .
164. ? ?
165. LC; RC?
166. LC .
167. ?
168. LC .
169. LC .
170. .
171. .
172. .
173. RC .
174. RC.
175. RC- ³- .
176. ?
177. .
178. .
179. - .
180. . ?
181. .