Система національних рахунків як нормативна база макроекономічного рахівництва. Суть системи національних рахунків та її відмінність від системи балансу народного господарства. Основні методологічні принципи системи національних рахунків.
Основні показники макроекономічних вимірювань. Валовий випуск та валовий внутрішній продукт. Кінцева та проміжна продукція. Методи обчислення валового внутрішнього продукту (ВВП). Чистий внутрішній продукт. Національний дохід. Особистий дохід та дохід кінцевого використання.
Номінальні та реальні макроекономічні показники. Постійні та поточні ціни. Номінальний та реальний валовий внутрішній продукт. Темпи зростання та приросту ВВП. Індекси цін та дефлятор ВВП. Інфлювання та дефлювання ВВП.
Тема 3. РИНОК ПРАЦІ
Ринок праці. Попит і пропозиція на ринку праці. Заробітна плата як ціна робочої сили. Механізм функціонування ринку праці: класична теорія, кейнсіанська теорія, теорія гнучкого ринку праці.
Зайнятість і безробіття. Повна зайнятість та потенційний рівень виробництва. Неповна зайнятість та рівень безробіття. Види безробіття. Фактичне, природне та циклічне безробіття. Закон Оукена та втрати економіки від циклічного безробіття. Соціальні наслідки безробіття.
Державне регулювання зайнятості населення. Експансіоністська політика зайнятості та її негативні наслідки. Зв’язок безробіття з інфляцією. Крива Філіпса в короткостроковому та довгостроковому періоді. Крива Філіпса та висновки для політики зайнятості.
Проблема нерівності в розподілі доходів. Крива Лоренця. Фактори самозахисту та зовнішнього соціального захисту населення. Межа бідності: абсолютна та відносна. Державні інструменти соціального захисту населення: програми соціального забезпечення, програми державної допомоги.
Тема 4. ТОВАРНИЙ РИНОК
Поняття і структура національного ринку. Історичні умови і параметри функціонування класичної моделі національного ринку. Закон Ж.Б.Сея. Саморегуляція національного ринку на основі зміни процентної ставки, рівнів цін і заробітної плати.
Сукупний попит. Сутність сукупного попиту та його відмінність від індивідуального попиту. Крива сукупного попиту. Цінові фактори сукупного попиту: ефект процентної ставки, ефект багатства, ефект імпортних закупок. Нецінові фактори сукупного попиту та їх вплив на криву сукупного попиту.
Сукупна пропозиція. Вплив товарних цін на сукупну пропозицію. Крива сукупної пропозиції залежно від фази економічного циклу. Кейнсіанський, проміжний та класичний відрізки кривої сукупної пропозиції. Нецінові фактори сукупної пропозиції та їх вплив на криву сукупної пропозиції.
Сукупний попит – сукупна пропозиція як модель макроекономічної рівноваги. Рівноважні ціни та рівноважний рівень виробництва. Механізм досягнення рівноваги в економіці на окремих відрізках кривої сукупної пропозиції.
Тема 5. ГРОШОВИЙ РИНОК
Грошовий ринок. Грошова пропозиція та грошові агрегати. Графік грошової пропозиції. Попит на гроші для угод і попит на гроші як активи та їх графічна інтерпретація. Процентна ставка як ціна грошей. Залежність процентної ставки від попиту та пропозиції на грошовому ринку. Механізм досягнення рівноваги на грошовому ринку.
Банківська система та грошова пропозиція. Функції центрального банку держави. Функції комерційних банків, їх зобов’язання та резерви. Норма обов’язкових резервів. Депозитний мультиплікатор і грошова пропозиція. Грошова пропозиція з урахуванням депозитних та готівкових грошей. Грошова база, грошовий мультиплікатор і грошова пропозиція.
Грошово-кредитне регулювання економіки. Основні інструменти регулювання грошової пропозиції: операції з державними цінними паперами на відкритому ринку,змінення обов’язкових резервів комерційних банків, змінення облікової ставки. Вплив грошово-кредитної політики на рівень національного виробництва. Політика “дешевих” та “дорогих” грошей.
Тема 6. ІНФЛЯЦІЙНИЙ МЕХАНІЗМ
Інфляція: причини виникнення та методи її виміру. Основні типи інфляції та механізм її розвитку. Інфляція попиту та інфляція витрат. Збалансована та незбалансована інфляція, очікувана та неочікувана інфляція. Дефляція та стагфляція. Соціально-економічні наслідки інфляції.
Антиінфляційна політика в сучасних умовах. Механізм антиінфляційної політики. Головні наслідки інфляції. Наслідки інфляції попиту та інфляції витрат. Наслідки затяжної інфляції. Основні напрямки антиінфляційної політики: адаптивна політика, активна антиінфляційна політика.