Вогнегасні речовини Пожежа припиняється тоді, коли припиняється дія будь-якого компоненту, що приймає участь у процесі горіння.
Процес горіння можна припинити шляхом: зниження кількості горючої речовини; зменшення кількості окислювача; збільшення процесу активації енергії в полум'ї.
До основних способів припинення процесу горіння можна віднести слідуючі методи:припинення надходження окислювача (кисню) до осередку горіння; розбавлення повітря негорючими, інертними газами; зниження температури горючої речовини до рівня, нижчого за температуру спалахування; ізоляції вогнища пожежі від доступу повітря; зменшення концентрації горючих речовин шляхом розбавлення їх негорючими матеріалами; інтенсивного гальмування швидкості хімічної реакції (інгібування); механічного зриву полум'я сильним струменем води, порошку, газу.
На цих методах і способах базується припинення процесу горіння за допомогою вогнегасних речовин та технічних засобів пожежогасіння.
Добір тих чи інших способів і методів гасіння пожеж, а також добір вогнегасних речовин та їх носіїв визначають у кожному конкретному випадку залежно від масштабу загоряння, особливостей горючих речовин і матеріалів, а також стадії розвитку пожежі.
До засобів гасіння пожежі належать: вода й водяна пара; хімічна й повітряно-хімічна піна; інертні і негорючі гази; галоїдні вуглекислотні сполуки; сухі порошки; пісок, щільна тканина — повсть та азбест.
Універсальних вогнегасних засобів не існує. Тому для припинення процесу горіння однієї і тієї ж речовини у ряді випадків використовують різні вогнегасні засоби. При доборі засобів пожежогасіння треба виходити з можливості отримання найкращого вогнегасного ефекту при мінімальних затратах.
Основні причини пожеж.
Для успішного проведення протипожежної профілактики на підприємствах важливо знати основні причини пожеж. На підставі статистичних даних можна зробити висновок, що основними причинами пожеж на виробництві є:- необережне поводження з вогнем;- незадовільний стан електротехнічних пристроїв і порушення правил їхнього монтажу й експлуатації;- порушення режимів технологічних процесів; - несправність опалювальних приладів і порушення правил їхньої експлуатації; - невиконання вимог нормативних документів з питань пожежної безпеки.Дуже часто пожежі на виробництві виникають при необережному поводженням з вогнем. Під цим, як правило, розуміють паління в заборонених місцях і виконання так званих вогневих робіт.
Вогневими роботами вважають виробничі операції, пов’язані з використаннями відкритого вогню, іскроутворенням і нагріванням деталей, устаткування, конструкцій до температур, здатних викликати запалення горючих речовин і матеріалів, пар легкозаймистих рідин.До вогневих робіт відносять: газо- і електрозварювання, бензино- і б пайкою, паяльні роботи, варіння бітуму й смоли, механічну обробку металу з утворенням іскор.
Місця для проведення вогневих робіт можуть бути постійними й тимчасовими. Постійні місця визначаються наказом керівника підприємства, а тимчасові – письмовим дозволом керівника підрозділу. Відповідно до вимог пожежної безпеки на місцях проведення вогневих робіт не повинне бути горючих матеріалів у радіусі не менш 5 м.
Виконавці робіт (електро- і газозварники, паяльщики, варщики смоли) повинні бути проінструктовані про заходи пожежної безпеки відповідальними за це особами.
Перед проведенням тимчасових вогневих робіт розробляються заходи пожежної безпеки, сповіщається пожежна охорона, призначаються особи, відповідальні за забезпечення пожежної безпеки й після цього видається підписане вбрання-допуск на проведення робіт. Такий дозвіл дається на одну зміну. Після закінчення вогневих робіт зварник зобов’язаний оглянути місце роботи, полити водою спаленні конструкції. Місце проведення вогневих робіт необхідно неодноразово перевірити протягом 2 годин після закінчення роботи. Перед зварюванням ємності, у якій зберігалося рідке пальне, горючі гази, її варто очистити, промити гарячою водою з каустичною содою, пропарити, просушити, провентилювати, зробити аналіз повітря. При зварюванні люки й пробки ємності повинні бути відкритими.
Відповідальність за заходи пожежної безпеки при проведенні зварювальних і інших вогневих робіт покладає на керівників ділянок, цехів, підприємств.