Вперше за останні 2 десятиріччя в Черкаській області зареєстровано природний приріст на нульовому рівні.
- У Черкаській області відзначається зниження показників малюкової смертності, захворюваності та інвалідності дітей. Зменшилась кількість дітей-інвалідів віком до 18 років. А первинна інвалідність дитячого населення протягом останніх 5 років стабільно нижча, ніж по Україні.
Такий позитивний результат зумовлений чітко налагодженою роботою педіатричної служби області.
- У 2011 році була відкрита обласна дитяча лікарня. Лише за 6 місяців роботи минулого року спеціалістами консультативної дитячої поліклініки оглянуто 20 578 дітей, 32,0% з них сільські жителі.
- Активно працюють виїзні реанімаційні бригади – дитяча та неонатологічна. Продовж 2011 року здійснено 560 виїздів до районів та міст області, з них 308 до новонароджених дітей.
Вперше за останні 2 десятиріччя в Черкаській області зареєстровано природний приріст на нульовому рівні.
- У Черкаській області відзначається зниження показників малюкової смертності, захворюваності та інвалідності дітей. Зменшилась кількість дітей-інвалідів віком до 18 років. А первинна інвалідність дитячого населення протягом останніх 5 років стабільно нижча, ніж по Україні.
Такий позитивний результат зумовлений чітко налагодженою роботою педіатричної служби області.
- У 2011 році була відкрита обласна дитяча лікарня. Лише за 6 місяців роботи минулого року спеціалістами консультативної дитячої поліклініки оглянуто 20 578 дітей, 32,0% з них сільські жителі.
- Активно працюють виїзні реанімаційні бригади – дитяча та неонатологічна. Продовж 2011 року здійснено 560 виїздів до районів та міст області, з них 308 до новонароджених дітей.
Медичні кадри області
Кількість лікарів усіх спеціальностей | Кількість середнього медичного персоналу | |||
Усього, од. | На 10 тис. Населення | Усього, од. | На 10 тис. населення | |
37,2 | 112,2 | |||
38,1 | 108,6 | |||
38,9 | 105,4 | |||
38,7 | 105,9 | |||
37,8 | 105,5 | |||
39,5 | 104,2 |
Проблеми кадрового забезпечення медичної галузі області
ü Дефіцит усіх лікарських кадрів, на початок 2012 року нараховує 1544 особи.
ü На початок поточного року 9 лікарських амбулаторій функціонують без фізичних осіб лікарів взагалі та 15 - в яких працює лише лікар-стоматолог.
ü Не сприяє закріпленню молодих спеціалістів на місцях відсутність житла та перспективи на його отримання, особливо в сільській місцевості
ü Сьогодні в області гостро не вистачає лікарів-лаборантів, педіатрів, фтизіатрів, психіатрів, патологоанатомів, рентгенологів, лікарів загальної практики – сімейної медицини.
ü Дещо стримує критичну ситуацію укомплектування лікарських посад наявність працюючих лікарів-пенсіонерів, але їх кількість збільшується з року в рік.Якщо питома вага осіб пенсійного віку серед лікарів у 2005 році становила 25%, то на початок поточного року - 30,4%. Ще понад 20 відсотків лікарів – це особи перед пенсійного віку.
На сьогодні Черкаська область залишається в категорії областей з концентрованою стадією епідемії ВІЛ – інфекції, з осередженою серед окремих груп найвищого ризику інфікування: споживачів ін’єкційних наркотиків, жінок комерційного сексу, чоловіків, які мають секс з чоловіками. Епідемічна ситуація з поширенням ВІЛ – інфекції в області залишається напруженою.
З часу виявлення першого випадку ВІЛ – інфекції в області у 1988 році і до 2010 року включно по області офіційно зареєстровано близько 4 тисяч випадків ВІЛ – інфекції (серед них 656 у дітей), в тому числі 977 випадків захворюваності на СНІД (серед них - 33 дітей) із них 526 випадків смерті від захворювань, зумовлених СНІДом (з них 13 дітей).
Станом на 01.01.2010 на «Д» - обліку по області перебуває 2191 ВІЛ – інфікованих і хворих на СНІД (із них 1106 з м. Черкаси), хворих на СНІД – 325 осіб, що на 17% більше 2009р. (з них 200 в м. Черкаси).
Освіта та наука області
Освіта – це один з найдавніших соціальних інститутів, що викликана потребами суспільства відтворювати і передавати знання, уміння, навики, готувати нові покоління для життя, готувати суб’єктів соціальної дії для вирішення економічних, соціальних, культурних проблем, що стоять перед людством.
Вона охоплює діяльність реально сформованих суспільних інститутів, які здійснюють підготовку молоді до життя на основі отриманих знань в дошкільних дитячих установах, в середніх спеціальних, професійно-технічних і вищих навчальних закладах.
Дошкільна освіта
В області створена гнучка багатофункціональна система дошкільної освіти. Вона охоплює 697 (з яких 31 заклад не працював) дошкільних навчальних закладів (далі – ДНЗ), у тому числі 250 навчально-виховних комплексів „дошкільний навчальний заклад – загальноосвітній навчальний заклад” (далі НВК).
Загальна шкільна освіта
2011-2012 навчальному році в області обліковуються 659 загальноосвітні навчальні заклади, де навчаються понад 111,5 тис. учнів, у тому числі у сільській місцевості 509 шкіл.
Призупинили діяльність за відсутності учнівського контингенту, проте не ліквідовані 15 ЗНЗ у сільській місцевості та 1 приватна школа.
Профтехосвіта
В області підготовку робітників забезпечують 23 державні професійно-технічні навчальні заклади із 126 професій, з них:
- 3 вищі професійні училища,
- 2 центри підготовки і перепідготовки робітничих кадрів,
- 12 професійних ліцеїв,
- 4 професійно-технічні училища,
- 2 навчальні центри при установах виконання покарань.
Крім того, підготовку робітничих кадрів здійснюють 85 професійно-технічних навчальних закладів інших форм власності і підпорядкування, у тому числі 14 міжшкільних навчально-виробничих комбінатів, 4 загальноосвітні школи, 22 навчальні організації ТСОУ, 18 вищих навчальних закладів, 7 підприємств, які здійснюють навчання на виробництві, 10 приватних малих підприємств та 10 інших.
Вища освіта
На території області здійснюють підготовку спеціалістів 13 вищі навчальні заклади І-ІІ рівнів акредитації та 6 ВНЗ ІІІ-ІV рівнів акредитації.
Освітню діяльність в області також здійснюють 26 відокремлених підрозділів 19 вищих навчальних закладів України.
Всього у 2011 році навчалось у ВНЗ І-ІІ р.а. 11,1 тис. студентів (на 36% менше 1995р.) та у ВНЗ ІІІ-ІV р.а. – 35,3 тис. осіб (у 2 рази більше, ніж у 1995 р.)
Вищі навчальні заклади здійснюють освітню діяльність за 326 спеціальностями загальним ліцензованим обсягом понад 38,5 тисяч місць, 56,6 відсотка з яких за рахунок державного бюджету.
При п’яти університетах області: національному ім. Б.Хмельницького, державному технологічному та Східноєвропейському м. Черкас, державному педагогічному ім. П.Г.Тичини та національному університеті садівництва м.Умані відкриті аспірантури.
Наука області
Науково-технічною діяльністю в області займається 28 підприємств.
Організаційно наука області зосереджена у чотирьох секторах: галузевому – 13 організацій (46,4% загальної кількості), заводському – 6 (21,4%), академічному – 5 (17,9%) та секторі вищої освіти – 4 (14,3%).
За І п-чя 2011р. на підприємствах, в організаціях та установах, які виконують наукові та науково-технічні роботи, без урахування сумісників працювало 1434 особи. Серед них: дослідників – 528 осіб, техніків – 299 осіб, допоміжного персоналу – 236 осіб, докторів наук – 4 ос., кандидатів наук – 61 ос.
Найбільше науковців у містах Черкаси, Умань, Сміла та у Христинівському, Городищенському, Черкаському районах.
За рік чисельність науковців зменшилась на 157 осіб (-17,5%) і у 2011 р. склала 742 ос.
Чисельність докторів наук в області зросла на 18 осіб і склала 148 ос., а кандидатів наук, відповідно, +58 ос., 1176 ос.
Черкаський державний бізнес-коледж
Сьогодні за кількістю студентів ЧДБК посідає п'яте місце: після Черкаського національного університету, Черкаського державного технологічного університету, Черкаського інституту пожежної безпеки та Черкаського медичного коледжу.
У 2004р. цей навчальний заклад став переможцем всеукраїнського конкурсу якості продукції (послуг) - „ 100 кращих товарів України".
В коледжі навчання здійснюється за 11 спеціальностями на 4 відділеннях: економіки і підприємництва, обліку і фінансів, комп`ютерних технологій, дизайну. Загалом навчається 1205 студентів.
У нас працює 89 викладачів, з них: 11 кандидатів та докторів наук, 31 мають кваліфікацію "спеціаліст вищої категорії", 12 пройшли стажування в ФРН, Канаді, США, Польщі та отримали міжнародні сертифікати.
10 викладачів працюють над дисертаційними дослідженнями у галузі педагогічних, економічних, історичних, фізико-математичних наук тамистецтвознавства.
Середній вік викладачів 41 рік, а викладачів з науковими ступенями – 37 років
Відзнаками Міністерства освіти і науки нагороджено 47 працівників коледжу.
Викладачами коледжу підготовлено 174 авторське навчальне видання для студентів.
Тісна співпраця єднає колектив закладу з представниками бізнес-спільноти Черкащини, коледж є колективним членом Черкаського обласного союзу промисловців і підприємців, Черкаської торгово-промислової палати, Черкаського обласного об’єднання організацій роботодавців, входить у навчально-наукові комплекси „Перспектива” Черкаського національного університету ім. Б. Хмельницького та „Славутич” Університету банківської справи Національного банку України.
Ділові відносини із зарубіжними партнерами успішно складались з першого дня заснування навчального закладу. Коледж, першим на Україні, започаткував співпрацю з навчальними закладами ФРН в рамках асоціації „EUROPEN International”, приймає участь у проектах Уряду США „Молодіжний розвиток” та „Викладання англійської мови як іноземної”, за підтримки Міністерства освіти Франції здійснює обмін студентів за програмою SAMEDI та стажування студентів економічних спеціальностей у банку BNP Paribas у Франції. На базі коледжу відкрито регіональний Інститут підприємництва за програмою CISCO Стенфордського та Корнельського університетів, США.Випускники бакалаврату можуть продовжити навчання в ВНЗ Польщі за програмою «Европейська освіта» на освітньому рівні «Магістр»
У 1985 році навчальний заклад вперше атестовано з надання осітніх послуг за рівнем повної загальної середньої освіти.
У 2001 році в коледжі запроваджено підготовку бакалаврів.
У 2003 році коледж нагороджено Почесною Грамотою Міністерства освіти і науки України за значний внесок у справу підготовки висококваліфікованих фахівців комерційної діяльності та впровадження іноваційних технологій навчання.
За підсумками 2004 року коледж визнано Переможцем Всеукраїнського конкурсу якості продукції в Черкаській області в номінації "Надання освітніх послуг, пов'язаних з одержанням вищої освіти".
У 2005 році коледж акредитовано з напряму "Економіка і підприємництво" за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавр та атестовано надання освітніх послуг за рівнем повної загальної середньої освіти.
У 2008 році за високі творчі досягнення в удосконаленні змісту навчально-виховного процесу коледж нагороджено Дипломом Міністерства освіти і науки України та Академії педагогічних наук України.
У 2009 році коледж визнано Переможцем серед ВНЗ України І-ІІ рівнів акредитації в рамках національної програми „Діловий імідж України. Національні досягнення” та нагороджено срібною відзнакою „Визнання року-2009".
Державна акредитаційна комісія України під головуванням Міністра освіти і науки України Івана Вакарчука на своєму засіданні 7 травня 2009 року визнала акредитованим Черкаський державний бізнес-коледж за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавр у галузі знань „Економіка та підприємництво”.
У 2010 році коледж нагороджено Дипломом Міжнародної виставки „Сучасні навчальні заклади – 2010” (м. Київ) за вагомий внесок у модернізацію національної системи освіти.
У 2011 році коледж нагороджено Грамотою Національної академії педагогічних наук України за значний вклад в організацію і проведення Всеукраїнського молодіжного конкурсу “Новітній інтелект України”.
У 2013 році директору бізнес-коледжу, доктору економічних наук Кукліну О.В. присвоєно вчене звання професора.