Національні парки, заповідники, біосферні заповідники ЮНЕСКО, охоронювані природні ландшафти, природні парки і т.д., об'єднані загальною назвою - охоронювані природні території (ОПТ) - в даний час складають основний ресурс для розвитку екологічного туризму. ОПТ всього світу мають у штаті адміністративні, наукові, охоронні, допоміжні структури, здатні реалізувати основні установки екологічного туризму; забезпечити: неистощительное рекреаційне природокористування, екологічна просвіта, залучення місцевих жителів у туристський процес, належну охорону рекреаційних природних територій, охорону туристів і т.д.
Історія виникнення охоронюваних природних територій. Ідея створення першого в світі національного парку виникла наприкінці XIXB. в США, коли білі переселенці, активно освоювали грандіозні простору теперішніх Сполучених Штатів Америки, відкривали для себе унікальні території, які могли скласти національне надбання історично молодої нації.
Історія створення першого в світі Йеллоустонського національного парку така. У вересні 1869 три обивателя з міс тічка Даймонд-Сіті в штаті Монтана набрели на дивовижне місце, розповідь про який за стійкою в салуні розпалив цікавість присутніх там жителів. У 1870 р. в Йеллоустон була організована перша експедиція на чолі з топографом штату Монтана Генрі Уошборн. Супроводжував експедицію невеликий кавалерійський ескадрон. Протягом шести тижнів експедиція обстежила снігові перевали, прірви, величезна Йєллі-устонское озеро. Базовий табір експедиції був розташований в долині гейзерів. Вражені красою і дикістю цього незвичайного природного куточка, учасники експедиції задумалися над тим, як зберегти Йеллоустон у всій його красі і незайманості і в той же час зробити надбанням усього американського народу. Коли перша експедиція покидала Йеллоустон, її учасники вже були переконані в тому, що ця чудова і неповторна природа ні в якому разі не повинна стати жертвою жорстоких приватних інтересів, а для цього її потрібно зробити національним парком. Другу експедицію (1871 р.) очолив вчений і мандрівник Фернанд В. Хейден, який знав ціну повідомленнями, підтвердженим документально, тому включив до складу групи фотографа Вільяма Г. Джексона і знаменитого художника Т. Морана. До закінчення експедиції у Г.Джексона були готові перші фотографії Йєллоустон, а у Т. Морана - ескізи до величезного художнього полотну, яке пізніше протягом десятиліть буде висіти на Капітолійському пагорбі - у будівлі американського Конгресу. Завдяки старанням учасників двох експедицій кожен конгресмен знав про чудеса Йєллоустон. 1 березня 1872 після короткого і емоційного обговорення був прийнятий закон конгресу США, за яким ця територія оголошувалася «особливо охороняється, вилученої з господарської діяльності та наданої для блага і задоволення всього народу ».
Оскільки перші національні парки виникли на початку індустріального століття, їх творці прагнули вберегти самі унікальні і рідкісні куточки природи від руйнівного впливу техніки. У країнах з приватним землеволодінням найважливішим завданням була необхідність поставити обрані ділянки під державний контроль.
Перше визначення поняттю «національний парк» було дано Конвенцією з охорони фауни і флори Африки, підписаної в Лондоні в 1933 р. Воно свідчило:
• національний парк - це район, поставлений під державний контроль, кордони якого не можуть бути змінені або будь-яка частина якого не може бути відторгнута інакше як за рішенням компетентних законодавчих властей;
виділений район для розмноження, захисту і збереження диких тварин і дикої рослинності і для охорони об'єктів, що становлять естетичний, геологічний, доісторичний, археологічний, історичний або будь-який інший науковий інтерес на благо, користь і для відпочинку широких верств населення;
• у межах району забороняється полювання, відстріл або вилов тварин і знищення, або колекціонування флори, за винятком подібних дій, вироблених з дозволу, або під керівництвом, або під контролем адміністрації парку.
У 1940 р. у Вашингтоні Конвенція по захисту природи й збереженню флори і фауни Західної півкулі запропонувала нове визначення: «Національний парк - територія, що виділяється для захисту і збереження пейзажів виняткової краси, флори і фауни національного значення, від яких, якщо вони будуть поставлені під контроль держави, можуть отримувати користь і задоволення широкі кола населення».
У зв'язку із зростанням негативного антропогенного впливу на природу планети, акценти у визначенні зміщувалися в бік необхідності і важливості природоохоронної діяльності. У резолюції X Генеральної асамблеї Міжнародного Союзу Охра ни Природи та природних ресурсів (МСОП) (Делі, 1969) було запропоновано наступне визначення: національний парк - це відносно велика територія:
• де одна або ряд екосистем істотно не змінені господарською діяльністю, є види тварин і рослин, геоморфологічні об'єкти і місця проживання спеціального наукового, просвітницького чи рекреаційного значення або мальовничі ландшафти;
• де центральна державна влада вжила заходів щодо запобігання або виключенню (по можливості) господарської діяльності і ефективно проводить у життя заходи щодо збереження екологічних, геоморфологічних і естетичних рис, які призвели до його (національного парку) виділенню; куди відвідувачам дозволено вхід напевний умовах для натхнення, освіти, відпочинку і в культурних цілях.
Національні системи охоронюваних природних територій мають суттєві відмінності, обумовлені багатством і різноманітністю природних ресурсів території, щільністю населення, рівнем урбанізації, історією і культурою промислового освоєння території, традиційним ставленням населення до природи і т.д.
Так, національна система охоронюваних природних територій Росії згідно основоположного правовому акту - Федеральному закону Російської Федерації «Про особливо охоронюваних природних територіях» від 15 лютого 1995 р. - включає:
• державні природні заповідники, в тому числі біосферні (Статус державних природних біосферних заповідників мають державні природні заповідники, які входять в міжнародну систему біосферних резерватів, що здійснюють глобальний екологічний моніторинг);
• національні парки;
• природні парки;
• державні природні заказники;
• пам'ятки природи;
• дендрологічні парки та ботанічні сади;
• лікувально-оздоровчі місцевості і курорти.
Специфіка національної системи охоронюваних природних територій США полягає в великій їх розмаїтті: тільки система національних парків країни включала на початку 80-х рр.. понад 20 категорій охоронюваних природних територій (табл. 2.1) 1.
Особливість системи охоронюваних природних територій Австралії - держави з великою автономією штатів - полягає у відмінності систем ОПТ окремих штатів, що пов'язано з переважними правами штатів на природні ресурси. Відповідальність за управління розділена між загальнодержавною службою національних парків та відповідними службами штатів і територій. Зв'язок між службами та узгодження дій здійснюються спеціальним органом - Радою міністрів з охорони природи.
Світова система охоронюваних природних територій. Велика розмаїтість національних систем охоронюваних пріроднихтерріторій, труднощі в організації спільної роботи, необхідність об'єднання зусиль на тлі стрімкої деградації природи планети привели на початку 80-х рр.. до необхідності упорядкування світової системи ОПТ. У цей період були визначені основні категорії охоронюваних природних територій, сформульовані їх управлінські завдання. З цього часу, згідно з міжнародною номенклатурою, виділялися наступні категорії охоронюваних природних територій.
1 См.: Забелина Н.М. Национальный парк. -М.: Мысль, 1987.
Таблица 2.1