Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Нерівність у розподілі доходів, її принципи.




Доходи населення є визначальною складовою розподілу національного доходу. Економічна теорія пояснює розподіл доходів як резуль­тат попиту на продуктивні послуги та їх пропонування. Мова йде про ринкову економіку і про працю. Попит на працю як основне джерело доходів населення та пропонування праці впливають на величину доходів у вигляді заробітної плати. Крім того, слід пам'ятати, що величина заробітної плати залежить і від вартості робочої сили.

Соціальна нерівність, її причини та вплив на економічне зрос­тання є предметом вивчення в цій темі. В економічній теорії ви­суваються різні концепції стосовно суперечностей у розподілі доходів. Марксизм пояснює його існуванням експлуатації тру­дящих, тобто згідно з теорією трудової вартості заробітна плата не є відображенням вартості робочої сили; маржиналізм — теорією граничної продуктивності факторів виробництва; неокласичний напрям — індивідуальними здібностями та грою ринкових сил. Кожна з точок зору характеризує відповідний бік розподілу до­ходів населення.

Доходи населення чи господарств формуються за рахунок на­дання послуг робочою силою, індивідуальної трудової діяльності, власності, соціальних трансфертних платежів тощо. Граничною нижньою межею величини доходів населення є прожитковий мі­німум. Це вартісна величина необхідних для підтримання фізіо­логічної життєдіяльності людини засобів існування. Якщо інди­відуальні доходи нижче цієї межі, то наступає скорочення насе­лення в країні. Крім того, в суспільстві є частина непрацездатно­го населення, яке вимагає матеріальної підтримки. Держава здій­снює перерозподіл національного доходу через систему соціаль­них виплат. Перерозподіл доходів є однією з функцій уряду.

На сучасному етапі розвитку економіки до факторів розподілу економісти відносять інформацію та державу, що радикально впливають на розподіл та перерозподіл національного доходу. Аналіз функціонально-факторного розподілу дозволяє виявити частки доходу, що отримують фактори в результаті їх участі в економічній діяльності.

Аналіз індивідуального розподілу показує джерела особистих доходів та їх порівняльні величини. До джерел індивідуальних доходів слід віднести:

• чисту заробітну плату (номінальну заробітну плату за вира­хуванням податків і соціальних внесків);

• доходи від індивідуальної трудової діяльності;

• соціальні виплати держави громадянам;

• проценти, дивіденди та орендну плату (за землю);

• різного роду допомоги тощо;

• поточне страхування відшкодування збитків.

Залежно від доступу до цих джерел кожний індивід отримує відповідну частку доходу, тим самим породжується нерівність у розподілі доходів. Нерівність індивідуального розподілу можна визначити за допомогою формули В. Парето, формули К. Джині та кривої Лоренца. Означені формули та крива Лоренца відобра­жають різні точки зору, згідно з якими можна здійснити кількіс­ний аналіз індивідуального розподілу національного доходу і ви­явити міру нерівності розподілу.

Нерів­ність доходів — чинник, який завжди викликав інтерес у людей. Нерівність є не тільки наслідком неоднакової ефективності та продуктивності виробництва, а також результатом нерівного розподілу приватної власності на засоби виробництва, що є відо­браженням історичних тенденцій формування права власності в кожній країні та впливу соціальних відносин у суспільстві. Політика перерозподілу зачіпає інтереси всіх класів і соціальних верств насе­лення і завжди супроводжується виникненням суперечностей.

Завдання

1. Вивчіть теоретичний матеріал, що стосується питань змісту Системи національних рахунків, а також причини економічної нерівності.

2. Складіть конспект питань і дайте відповіді на такі за­питання:

2.1. Які сфери народного господарства враховувала система макропоказників Баланс народного господарства? В чому полягали недоліки цієї системи?

2.2. Які сфери народного господарства враховує СНР? Коли вона була введена в Україні?

2.3. У чому полягає всеосяжність СНР?

2.4. На яких принципах базується СНР?

2.5. Чому виникає економічна нерівність в суспільстві? Як пояснюють її різні економічні теорії?

2.6. Як нерівність у розподілі доходів впливає на соціальну політику держави?

Література:

1. Башнянин Г.І., Лазур П.Ю., Медвєдєв В.С. Політична економія. - К.: Ніка-Центр; Ельга, 2000.-

2. Гальчинський А.С. та ін. Основи економічних знань.-К.: Вища шк.,2002.

  1. Гальчинський А.С., Єщенко П.С., Палкін Ю.І. Основи економічної теорії. Підручник. – К.: Вища шк., 1995.
  2. Єщенко П.С.,Палкін Ю.І. Сучасна економіка: Навч.посіб. – К.:Вища школа, 2005.
  3. Основи економічної теорії: політекономічний аспект. Підручник. / За ред. Г.Н.Климка, В.А.Нестеренка.. – 2 вид., перероб. і доп. – К.: Вища шк.: Знання, 1997.

6. Основи економічної теорії /За ред.С.В.Мочерного.-К.:Видавничий центр «Академія», 1998.

7. Основи економічної теорії /За ред.С.В.Мочерного.– К.:Видавничий центр «Академія», 2001.

8. Політична економія:Навч. Посібник / За заг.ред. К.Т.Кривенка.-К.:КНЕУ, 2006. (с.304-310, 284-286).

9. Савченко А.Г. Макроекономіка:Підручник. –К.: КНЕУ, 2005. (Розділ 2).

 

 

Тема 11: Економічне зростання та його фактори.

Питання

1. Вплив науково-технічної революції на економічний розвиток.

2. Види циклів. Особливості сучасних циклів.

 

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-25; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 475 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Так просто быть добрым - нужно только представить себя на месте другого человека прежде, чем начать его судить. © Марлен Дитрих
==> читать все изречения...

2443 - | 2198 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.