В результаті реалізації продукції підприємство отримує відповідну суму грошей - валову виручку (валовий дохід). Частина виручки йде на заміщення спожитих засобів виробництва, частина, що залишається, являє собою прибуток підприємства. Отже, прибуток - церізниця між виручкою від реалізації продукції і витратами, які включаються в собівартість продукції. Метою діяльності кожного підприємства є отримання прибутку.
Прибуток - у широкому розумінні це різниця між отриманою вигодою і понесеними при цьому затратами, у вузькому - це дохід від реального капіталу.
За визначенням Карла Маркса:
Прибуток - це додаткова вартість представлена не як приріст змінного капіталу а як породження всього авансового капіталу.
Значення прибутку зростає, що обумовлено наступними причинами:
¨ Він стимулює ріст виробництва, цим самим зацікавлюючи колектив підприємства в ефективному веденні господарства. На рівні підприємства по розміру отриманого прибутку можна зробити висновок як про його ефективність в цілому, так і про окремі економічні і технічні заходи.
¨ Він є джерелом утворення госпрозрахункових доходів підприємства, за рахунок яких здійснюється технічна модернізація підприємства і стимулювання праці працівників.
Виділяють такі види прибутку:
1) бухгалтерський прибуток - визначається як різниця між валовим доходом (виручкою від реалізації продукції) та бухгалтерськими (зовнішніми) витратами виробництва;
2) економічний прибуток - визначається як різниця між валовим доходом та економічними (зовнішніми і внутрішніми, включаючи нормальний прибуток) витратами виробництва;
3) нормальний прибуток - звичайний для галузі дохід від економічних ресурсів; мінімальний дохід, який стимулює підприємця продовжувати справу, залишаючись у певній сфері бізнесу;
4) монопольний прибуток - прибуток фірми, яка займає монопольне (виключне) становище на ринку.
Засобами виміру прибутку є його маса (абсолютна грошова величина) та норма (якісний відсотковий показник).
Напрями розподілу прибутку, що одержує фірма (підприємство) незалежно від форм власності, принципово не відрізняються, що зумовлено самою природою прибутку і потребами розширеного виробництва.
Розподіляючи чистий прибуток, фірма (підприємство) повинна визначити оптимальне співвідношення між фондом нагромадження і фондом споживання. Кошти фонду споживання спрямовуються на виплати премій за підсумками виробничої діяльності, матеріальної допомоги, дивідендів, здійснення житлового будівництва, зміцнення матеріальної бази соціально-культурної сфери, культурно-масових заходів і задоволення інших соціальних потреб підприємства. Кошти фонду нагромадження є основним джерелом фінансування науково-дослідних і конструкторських розробок, поновлення і розширення основних фондів, приросту оборотних засобів та інших цілей розширеного відтворення.
Завдання
1. Вивчіть теоретичний матеріал, що стосується питань сутності, принципів, умов, форм та видів підприємництва в Україні; характеристики домашнього (сімейного) господарства та його доходів і витрат; поняття прибутку та основних напрямів його використання.
2. Складіть конспект питань і дайте відповіді на такі запитання:
2.1. Які основні умови розвитку підприємництва і Україні? На яких принципах базується підприємницька діяльність?
2.2. Які форми і види підприємницької діяльності розрізняють?
2.3. Які основні види доходів домогосподарства? Види витрат?
2.4. Якими показниками характеризується рівень життя населення?
2.5. Що повинен враховувати, на Вашу думку, оптимальний споживчий бюджет?
Література:
Закони України:
- Про підприємництво;
- Про підприємства в Україні.
- Башнянин Г.І., Лазур П.Ю., Медвєдєв В.С. Політична економія. - К.: Ніка-Центр; Ельга, 2000.
- Гальчинський А.С., Єщенко П.С., Палкін Ю.І. Основи економічної теорії. Підручник. – К.: Вища шк., 1995.
- Основи економічної теорії: політекономічний аспект: Підручник. За ред. Г.Н.Климко.-К.: Вища шк. - Знання, 1997.
- Основи економічної теорії. За ред. С.В.Мочерного. - К.: Видавничий центр «Академія»,2001.
- Політична економія:Навч. Посібник / За заг.ред. К.Т.Кривенка.-К.:КНЕУ, 2006.
- Семененко В.М., Коваленко Д.І., Бугас В.В., Семененко О.В. Економічна теорія. Політекономія: Навч.посіб. –К.: Центр учбової літератури, 2011.
Тема 8: Конкуренція і монополія. Теорія ринкових структур.
Питання
1. Причини виникнення і форми монополії.
2. Антимонопольне законодавство.
МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ