Основні поняття
Собівартість продукції. Означені грошима витрати на виробництво та реалізацію продукції.
Кошторис виробництва. Сумарні витрати підприємства, пов'язані з його основною діяльністю за певний період часу.
Калькуляція собівартості. Визначення витрат за статтями собівартості.
Таблиця 5.1
Основні формули для розв’язання задач
ПОКАЗНИК | ФОРМУЛА | УМОВНІ ПОЗНАЧЕННЯ |
Граничний обсяг виробництва продукції | – ціна реалізації одиниці продукції; – постійні витрати на увесь обсяг виробництва та реалізації; – змінні витрати на одиницю продукції | |
Визначення собівартості продукції за методом підсумовування попередньо визначеної собівартості окремих виробів | – загальна собівартість то-варної продукції; – кількість найменувань продукції; – собівартість одиниці продукції; – загальний обсяг вироб-ництва продукції і-го виду | |
Визначення собівартості продукції за по факторним методом | – собівартість планового обсягу товарної продукції за рівнем витрат базового (минулого) періоду; m – кількість факторів, які впливають на собівартість продукції в плановому періоді; – зміна собівартості під впливом різноманітних факторів | |
Зниження собівартості за рахунок зростання продуктивності праці | – індекс зміни заробітної плати; – індекс зміни про-дуктивності праці; – пи-тома вага заробітної плати у структурі собівартості продукції |
Продовження таблиці 5.1
Зниження собівартості внаслідок збільшення обсягу виробництва | – індекс зміни пос-тійних витрат; – індекс зміни обсягу виробництва; – пито-ма вага постійних витрат у структурі собівартості | |
Зниження собівартості внаслідок економії матеріалів та зниження цін на них | – індекс зміни норм витрат матеріалів; – індекс зміни цін на матеріали; – питома вага матеріальних витрат в структурі собівартості продукції |
Приклади розв’язування задач
Задача 1
У звітному році собівартість товарної продукції склала 450,2 тис.грн, витрати на 1 грн товарної продукції – 0,89 грн. У плановому році витрати на 1 грн товарної продукції встановлені в розмірі 0,85 грн. Обсяг виробництва продукції збільшиться на 8%. Визначте собівартість товарної продукції планового року.
Розв’язування:
- Обсяг товарної продукції у звітному році
,
відповідно обсяг товарної продукції у плановому році
- Собівартість товарної продукції у плановому році
Задача 2
За рік підприємство виготовило 2000 виробів загальною собівартістю 72000грн. причому питома вага основної заробітної плати виробничих робітників складає 22%. Визначте розмір загальновиробничих витрат, що були включені в калькуляцію собівартості одиниці продукції, якщо їхня загальна сума дорівнює 39,5 тис.грн.
Розв’язування:
- Собівартість одиниці виробу
.
- Заробітна плата, що включається у калькуляцію одиниці продукції
,
а заробітна плата за увесь випуск продукції
- Коефіцієнт розподілу загальновиробничих витрат, який показує розподілення загальновиробничих витрат пропорційно до розміру основної заробітної плати, становить
,
тобто на 1 грн заробітної плати припадає 2,49 грн загальновиробничих витрат.
Відповідно розмір загальновиробничих витрат у собівартості одиниці продукції
Задача 3
Визначте цехову собівартість продукції та її структуру, якщо вартість основного матеріалу 800 тис.грн, заробітна плата основних виробничих працівників 65 тис.грн, амортизаційні відрахування 36 тис.грн, частка амортизаційних витрат у цехових витратах 0,15, інші цехові витрати 5%.
Розв’язування:
- Цехові витрати підприємства
- Інші цехові витрати у вартісному вираженні
Відповідно цехова собівартість продукції
Структура цехової собівартості продукції виробничого підприємства матиме наступний вигляд:
– частка матеріалів
;
– частка заробітної плати
;
– частка цехових витрат
.
Задача 4
Визначте економію на умовно-постійних витратах у результаті збільшення обсягу виробництва, якщо: собівартість товарної продукції у базисному році 250 тис.грн; питома вага умовно-постійних витрат 8%; темпи приросту обсягу товарної продукції в плановому році в порівнянні з базовим 15%; темпи при росту умовно-постійних витрат у зв’язку зі зростанням обсягу виробництва 1,2%.
Розв’язування:
- Розмір умовно-постійних витрат у базовому році
- Умовно-постійні витрати на новий обсяг виробництва продукції за їх незмінної частки
- Плановий розмір приросту умовно-постійних витрат
- Економія на умовно-постійних витратах складатиме:
Задача 5
Визначте економію на матеріальних витратах підприємства, якщо в плановому періоді норма витрати матеріалу на одиницю продукції склала 0,4 кг, ціна – 15 тис.грн/т, коефіцієнт використання матеріалу 0,8. Фактично витрати склали 0,4 кг, ціна зросла до 16 грн/т, коефіцієнт використання матеріалу збільшився до 0,9. Річний обсяг виробництва продукції – 20 тис.шт.
Розв’язування:
- Матеріальні витрати на одиницю продукції:
– у плановому періоді
;
– у звітному періоді
грн.
- Економія матеріальних витрат на річний обсяг виробництва продукції
Задача 6
Визначте економію на амортизаційних відрахуваннях підприємства, якщо вартість основних виробничих фондів 10 тис.грн, норма амортизації 10%, а річний обсяг виробництва зросте з 20 до 25 тис.шт.
Розв’язування:
- Розмір загальних амортизаційних відрахувань
,
і, відповідно розмір амортизаційних відрахувань, що припадає на одиницю продукції,
- Економія на амортизаційних відрахуваннях у разі збільшення обсягу виробництва підприємства
Задача 7
Собівартість продукції підприємства в базовому періоді 380,5 тис.грн. У звітному періоді підвищилася продуктивність праці на 6% та середня заробітна плата на 4% за незмінного розміру постійних витрат.
Питома вага оплати праці в собівартості продукції – 23%, постійних витрат – 20%.
Визначте процент зниження собівартості та отриману економію під впливом вказаних чинників.
Розв’язування:
- Зниження собівартості продукції внаслідок зростання продуктивності праці, що перевищує зростання заробітної плати, дорівнюватиме
.
- Зниження собівартості внаслідок збільшення обсягу виробництва при незмінних постійних витратах
,
і, відповідно, загальне зниження собівартості
.
- Економія підприємства від зниження собівартості продукції складатиме:
Задача 8
За звітними даними собівартість товарної продукції складала 74000грн, питома вага основної заробітної плати виробничих працівників у ній 26%, матеріальних витрат – 48%. На плановий період передбачено досягти зростання продуктивності праці одного працюючого на 2%, середньої заробітної плати – на 1%, а зниження матеріальних витрат на – 4%. Визначте, як зміниться собівартість товарної продукції на підприємстві в плановому періоді.
Розв’язування:
- Зниження собівартості внаслідок зростання продуктивності праці та середньої заробітної плати
, або 0,25%.
- Зниження собівартості внаслідок зниження рівня матеріальних витрат
, або 1,92%.
Відповідно загальне зниження собівартості
.
- Планова собівартість продукції на підприємстві
Задача 9
За звітними даними встановлена економія матеріалів внаслідок зниження норм на 8%, і внаслідок зниження цін на 3%. Собівартість продукції за звітом складала 120,6 тис.грн, витрати сировини та матеріалів – 80,8 тис.грн. Визначте вплив вказаних факторів на собівартість продукції.
Розв’язування:
- Питома вага матеріальних витрат у структурі собівартості
.
- Зміна собівартості внаслідок зменшення економії матеріальних витрат та зниження цін на них
або 7,37%.
Задача 10
Підприємство виробляє продукцію одного найменування за ціною 230 грн. за одиницю. Питомі змінні витрати складають 180 грн, загальна сума постійних витрат 550000 грн. Внаслідок зростання орендної плати загальні постійні витрати збільшаться на 8%. Визначте, як впливатиме збільшення постійних витрат на величину критичного обсягу реалізації продукції.
Розв’язування:
- Критичний обсяг продукції до збільшення постійних витрат
,
а критичний обсяг реалізації продукції після збільшення постійних витрат
Зміна критичного обсягу реалізації
Отже, внаслідок збільшення постійних витрат на 8% критичний обсяг реалізації продукції зросте на 880 шт або на 202400 грн.
Типові практичні задачі
Задача 1. Підприємство виробляє один вид продукції. Постійні витрати за рік 10000 грн. Ціна реалізації продукції – 20 грн., змінні витрати – 10 грн. Попит на продукцію досить високий, діапазон виробництва продукції від 1000 до 3500 од. Поточний обсяг реалізації становить 1500 од. Визначити: критичний обсяг діяльності; ціну, яку належить встановити для отримання прибутку у розмірі 15000 грн. за поточним обсягом реалізації; додатковий обсяг продажів, потрібний для покриття додаткових постійних витрат у розмірі 3000 грн.
Задача 2. Розрахувати повну собівартість продукції, якщо витрати на основні матеріали – 1,5 грн, напівфабрикати зі сторони – 0,5 грн, паливо та енергію – 0,8 грн, основну заробітну плату робітників – 1,1 грн, додаткову заробітну плату – 0,23 грн, відрахування на соціальне страхування – 37,5%.
Річні витрати на утримання та експлуатацію устаткування складають 200 тис.грн, загальновиробничі витрати – 400 тис.грн, загальногосподарські – 150 тис.грн. Основна заробітна плата виробничих працівників – 150 тис.грн. Позавиробничі витрати 3% від виробничої собівартості.
Задача 3. Обсяг товарної продукції в базовому році склав – 6400 тис.грн, а витрати на 1 грн – 0,9 грн. Умовно-постійні витрати в базовому році – 1500 тис.грн. За планом обсяг виробництва збільшиться на 10%, умовно-постійні витрати на 4%. Внаслідок впровадження нової техніки буде зекономлено 72 тис.грн. Визначити: обсяг товарної продукції за планом; собівартість товарної продукції за рівнем витрат минулого року; відносну економію умовно-постійних витрат у плановому році; собівартість товарної продукції за планом; планові витрати на 1 грн; відсоток зниження витрат порівняно з минулим роком.
Задача 4. За звітними даними роботи комбінату виявлена економія матеріалів внаслідок зниження норм на 10% і за рахунок зниження цін на 3%. Собівартість товарної продукції – 845 тис.грн, затрати на сировину і матеріали 408 тис.грн. Визначити вплив зазначених факторів на показник собівартості продукції.
Задача 5. Спеціалізація виробництва забезпечила зростання продуктивності праці на 8% при цьому заробітна плата зросла лише на 5%. Собівартість товарної продукції 908,6 тис.грн, а фонд заробітної плати складав 318 тис.грн. Визначити вплив зростання продуктивності праці на рівень собівартості.
Задача 6. Собівартість товарної продукції – 7800 тис.грн. Собівартість залишків товарної продукції на складі на початок розрахункового періоду – 250 тис.грн, а на кінець – 267 тис.грн. Собівартість залишків відвантаженої продукції без зміни її власника на початок розрахункового періоду – 150 тис.грн, а на кінець – 200 тис.грн. Визначити повну собівартість реалізованої продукції.
Задача 7. Визначити суму витрат на утримання та експлуатацію устаткування, яка припадає на одиницю продукції. Заробітна плата – 600 грн. На одиницю продукції фонд заробітної плати робітників структурного підрозділу – 880 тис.грн. Як зміниться в калькуляції одиниці значення витрат на утримання та експлуатацію устаткуванння, якщо на початку періоду ввести 2 одиниці устаткування вартістю 40 тис.грн, річні витрати на ремонт та обслуговування кожного – 5 тис.грн. Норма амортизації устаткування 5%. Загальна сума витрат на утримання та експлуатацію устаткування, що підлягає розподілу 2000 грн.
Задача 8. У звітному році порівняно з базовим витрати на сировину знизилися на 10% (у структурі собівартості базового періоду вони складали 60%) та змінився обсяг виробництва продукції. Інші складові питомих змінних витрат та загальні постійні витрати залишилися незмінними, але питомі сукупні витрати знизилися на 12000 грн. Визначити, на скільки відсотків змінився випуск продукції, якщо в базовому періоді питомі сукупні витрати 90000 грн, а питомі постійні витрати 30000 грн.
Практичне завдання №6