Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Ефективний коефіцієнт розподілу




 

Коефіцієнтом розподілу називають відношення концентрації домішки у твердій фазі до її концентрації у рідкій фазі. Це важливий параметр металургійного процесу, який визначає характер розподілу домішки вздовж вирощуваного кристала. Розрізняють рівноважний k0 і ефективний k коефіцієнти розподілу. Рівноважний коефіцієнт розподілу домішки k0 характеризує відношення концентрацій домішки в твердій і рідкій фазах за умов термодинамічної рівноваги

k 0 = , (1.1)

він тісно пов'язаний з бінарної діаграмою стану "напівпровідник - домішка". За малих концентрацій домішки (частки атомних %) і температурах, близьких до температури топлення основного компонента, можна представити криві ліквідусу і солідусу у вигляді двох відрізків, дотичних до ліній ліквідусу і солідусу в точці топлення основного компонента А (рис. 1.2).

 

k 0 < 1 k 0 > 1
а б

а - домішка, яка знижує температуру топлення;

б - домішка, яка підвищує температуру топлення

Рисунок 1.2 - Фазові діаграми поблизу точки топлення основного компонента А

 

Домішки із значенням коефіцієнта розподілу менше одиниці знижують температуру кристалізації основної речовини. Якщо коефіцієнт розподілу більше одиниці, то введення домішки збільшує температуру кристалізації.

У реальності термодинамічно рівноважні умови не можуть бути реалізовані. Це пов'язано перш за все з тим, що процес кристалізації має кінцеву швидкість, коефіцієнти дифузії домішок у твердій фазі незначні, а дифузійні процеси у твердій фазі уповільнені, внаслідок чого стан термодинамічної рівноваги на межі "тверде - рідина" не встигає встановлюватися. При малих швидкостях направленої кристалізації рівноважний коефіцієнт розподілу може описувати умови рівноваги на межі розподілу рідкої і твердої фаз (рис. 1.3, а, в). У цьому разі концентрація домішки у всьому об'ємі стопу буде однаковою, а її концентрація в закристалізованій частині С т = k 0 С р.

Якщо швидкість кристалізації має кінцеве значення, то перед фронтом кристалізації з ростом кристала утворюється шар стопу з ефективною товщиною δ, збагачений домішкою, якщо k 0 <1, і збіднений домішкою, якщо k 0>1 (рис.1.3, б,г). За цих умов вміст домішки в закристалізованій частині зливка С т визначатиметься концентрацією домішки в стопі біля фронту кристалізації С т = k 0 С р0. Значення С р0, як правило, невідоме, тому в нерівноважних умовах зв'язок між концентраціями домішки у твердій С т і рідкій Ср фазах здійснюють за допомогою ефективного коефіцієнту розподілу k. Під Ср тут слід розуміти концентрацію домішки в об'ємі стопу.

Зв'язок між рівноважним k 0 і ефективним k коефіцієнтами розподілу визначають за допомогою рівнянням Бартона - Прима – Сліхтера:

k = , (1.2)

де f – швидкість кристалізації;

δ – товщина дифузійного шару;

D – коефіцієнт дифузії домішки у рідкій фазі.

Товщину дифузійного шару δ розраховують за формулою Сліхтера:

δ = 1,6 D1/3ν1/6ω–1/2, (1.3)

де D - коефіцієнт дифузії домішки в рідкій фазі, см2 / с;

ν - кінематична в'язкість стопу, см2 / с;

ω - швидкість обертання кристала щодо тигля, рад / с.

Значення δ може змінюватися від 1 до 10-3 см.

Рівноважний коефіцієнт розподілу розраховують з умови рівності хімічного потенціалу компоненту В у рівноважних твердій і рідкій фазах за виразом

ln k В = , (1.4)

k 0 < 1
а б
k 0 > 1
в г

а, в - у рівноважних умовах (швидкість кристалізації нескінченно мала); б, г - у нерівноважних умовах (швидкість зростання кристалізації має кінцеве значення)

 

Рисунок 1.3 - Розподіл домішок на межі розділу твердої і рідкої фаз

 

де Δ H т о плВ - ентальпія топлення чистого компоненту В;

Т - температура ліквідусу твердого розчину "напівпровідник - домішка", К;

Т топлВ - температура топлення чистого компоненту В, К;

і - коефіцієнти активності компонента В у рівноважних твердій і рідкій фазах;

R - універсальна газова стала, R = 8,31 Дж / (моль∙К).

Оскільки роботу проводять з малими концентраціями домішки у твердій фазі (Т» ТА), то рівняння (1.4) приймає наступний вигляд:

ln k В = . (1.5)

Розрахункові значення коефіцієнтів активності залежать від обраної моделі розчину. Якщо рідкий і твердий розчини ідеальні, і γ Вi = 1, то рівняння для розрахунку рівноважного коефіцієнта розподілу таке:

ln k В = . (1.6)

Однак це наближення здебільшого не є достатньо коректним. Значно більшу точність вдається отримати при використанні наближення регулярного розчину, яке враховує міжатомну взаємодію в суміші компонентів. Відповідно до цієї моделі, коефіцієнт активності g компонентів у бінарній системі А - В визначається за формулою

RT lng B = a АВ (1 – хB)2, (1.7)

де a АВ - параметр міжатомної взаємодії у відповідній рідкій або твердій фазі; хВ - концентрація компонента В (в атомних частках) у відповідній фазі. У моделі регулярних розчинів параметр взаємодії a АВ беруть незалежним від температури і концентрації компонентів. У наближенні квазірегулярного розчину параметр взаємодії зазвичай розглядають як лінійну функцію температури

a АВ = а – bТ. (1.8)

Вивчення поводження домішок у кремнії і германії показало, що до твердої фази можна застосувати наближення регулярних розчинів, а до рідкої - переважно квазірегулярних. Тому в області нескінченно малих концентрацій компонента В коефіцієнт розподілу kВ можна визначити за допомогою наступного виразу:

ln k В = =

 

= . (1.9)

У Додатку А (табл. 1.1, 1.2) наведено деякі термодинамічні характеристики напівпровідників і легуючих елементів, параметри міжатомної взаємодії в рідкій і твердій фазах для бінарних систем на основі германію і кремнію.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2017-02-25; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1001 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Два самых важных дня в твоей жизни: день, когда ты появился на свет, и день, когда понял, зачем. © Марк Твен
==> читать все изречения...

2216 - | 2044 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.